Kā jāēd dažādi produkti pie viesību galda?

Kā jāēd dažādi produkti pie viesību galda?

Maizi no groziņa vai šķīvja paņem ar pirkstiem. Lielu maizes riecienu ēd pa daļām, atlaužot. Maizes drupināšana vai saviļāšana bumbiņā liecina par necieņu pret apkārtējiem. Sviestu no kopējā trauka paņem ar tur pielikto sviesta nazi, noliek gabaliņu uz sava šķīvja, bet maizi apziež ar savu nazi. Maizi ziež, riecienu balstot šķīvī, nevis plaukstā.

Lielās sviestmaizes ēd ar nazi un dakšiņu, atgriežot pa kumosam. Arī maizītes ar mitriem uzgriežamajiem (salātiem, ķilavām) ēd ar nazi un dakšiņu. Mazas sviestmaizes ēd, paņemot pirkstos. Maizītes, kam iedurts irbulītis dažādiem uzgriežamajiem, ēd, kreisajā rokā turot maizīti, bet labajā – izvilkto irbulīti ar kumosu. Grauzdiņus ēd, turot pirkstos.

Irdenus rīsus, griķus, zirņus un makaronus ēd ar dakšiņu. Biezās biezputras ēd ar dakšiņu, šķidrās – ar karoti. Makaronus (spageti) ēd, kreisajā rokā turot karoti, bet labajā – dakšiņu. Iedurot un grozot dakšiņu, veido sablīvētu uztinumu, kas, ceļot pie mutes, nenoslīdēs.spagetti.jpg - 78.42 KB
Ābolus un bumbierus, ja galdā tiem uzlikts šķīvītis un augļu nazis, pārgriež, izņem sēklotni, pēc vēlēšanās nomizo, sagriež šķēlēs un ēd, paņemot pirkstos. Arbūzus, melones, ja tie servēti nemizoti, sagriezti šķēlēs, ēd, izgrebjot mīkstumu ar tējkaroti. Mizotas šķēles ēd, griežot kumosus ar servētiem rīkiem – augļu nazi un dakšiņu. Kokteili ēd ar tējkaroti, sagrieztus gabaliņos – ar mazo deserta dakšiņu vai irbuli. Kompotu ēd ar tējkaroti, varbūtējos kauliņus no mutes ar tējkaroti izliek uz apakštases. Avokado nomizotā, sadalītā vai pildītā veidā ēd ar dakšiņu. Nemizotus un pildītus avokado ēd ar tējkaroti.

Apelsīnus un mandarīnus ar augļu nazīti sadala daiviņās, mizu atloba, tad ar pirkstiem paņem augļu gabaliņus. Apaļās šķēlēs sagrieztus, tos ēd ar augļu nazi un dakšiņu. Var paņemt arī pirkstos un, mizu atvirzot, izēst mīkstumu. Veselu banānu ēd, mizu pakāpeniski atvirzot un augli nokožot. Mizu novieto tam apredzētajā traukā. Nomizotu ēd ar augļu dakšiņu vai tējkaroti. Kopējā traukā pasniegtus notīrīta banāna gabaliņus uzdur un ēd no irbulīša.

Kivi, sagrieztu šķēlēs, ēd ar augļu vai kūku dakšiņu. Uz pusēm pārgrieztu, to ēd bez rīkiem, it kā izsūcot no mizas. Auglim atgriež vāciņu, ēd ar tējkaroti. Greipfrūtu, pārgrieztu uz pusēm, pārkaisa ar cukuru, mīkstumu ēd ar tējkaroti, paliekas ar tējkarotes palīdzību izliek uz šķīvīša. Ananāsu, pasniegtu šķēlēs, ēd ar augļu dakšiņu. Mango sadala četrās vai vairākās daļās, nomizo un ēd ar dakšiņu. Vīnogu ķekaru neceļ pie mutes, bet augļus pa vienam noplūc, sēklas ar lūpām ievirza tējkarotē, dakšiņā vai salvetē un noliek paredzētajā šķīvītī.i-grapes-globe.jpg - 21.67 KBZemenes paņem pirkstos aiz kātiņa vai vainaglapām, ar muti noplūc, paliekas noliek tam paredzētajā šķīvītī vai porciju šķīvja malā. Apcukurotas ogas ēd ar tējkaroti, dakšiņu vai uzdurot uz irbulīša. Plūmes, aprikozes, ķiršus un persikus ēdot, izmanto deserta dakšiņu. Ar to kauliņu no mutes izliek šķīvī. Mīkstiem augļiem kauliņu uzmanīgi izspiež (lai sula neizsprakšķ uz galda vai apģērba) un mīkstumu ar pirkstiem vai dakšiņu liek mutē. Augli ar lielu kauliņu ar augļu nazi pārgriež, izbīda kodoli, tad augli sadala un ēd ar dakšiņu.

Medu, ievārījumu, pasniegtus katram individuālajā porciju trauciņā, ēd ar tējkaroti. Biezu ievārījumu ziež uz maizes. Ar medu apziestu maizi sagriež sīkākos gabalos un pakāpeniski paņem no šķīvīša. Lai izvairītos no lipīguma, maizi sagriež gabaliņos un uz katra liek medu.medus.jpg - 10.14 KB
Cepumus no kopējā trauka paņem ar pirkstiem. Saldējumu ēd ar saldējuma vai aprasto tējkaroti. Varbūtējos augļu pārpalikumus ar tējkaroti izliek uz apakštasītes. Krēmus un pudiņus ēd ar deserta vai tējkaroti – atbilstoši porcijas lielumam un traukam. Pudiņu atdala ar dakšiņu, bet kumosu kopā ar mērci ēd ar karoti.

Riekstus, mandeles ņem ar pirkstiem, bet, ja traukā ielikta karote kodolu paņemšanai, ar to kodolus uzliek uz sava šķīvīša.rieksti.jpg - 20.69 KB
Svaigos dārzeņu salātus paņem no kopējā trauka ar diviem tur pieliktiem salātu rīkiem. Ēd ar deserta dakšiņu. Pasniedzot kopā ar gaļas vai zivju ēdieniem, izmanto nazi un dakšiņu. Ja salātiem paredzēti īpaši trauciņi, tos nepārliek uz sava lielā ēdienu šķīvja. Veselus vārītus dārzeņus – burkānus, dažādus kāpostus – ēd ar nazi un dakšiņu. Vārītus mizotus kartupeļus atlauž pa gabaliņam un ēd ar dakšiņu. Sagrieztus, sautētus un ceptus dārzeņus ēd ar dakšiņu. Veselus ar mizu ceptus kāļus, kartupeļus un bietes ēd ar tējkaroti, no mizas izņemot mīkstumu vai atgriežot ar nazi un dakšiņu pa kumosam. Dārzeņu un pākšaugu biezeņus ēd ar dakšiņu.

Novārītu kukurūzas vālīti tur pirkstos vai aiz vālītēm abpus iedurta irbuļa un ar zobiem atlauž graudiņus. Olīvas parasti ir piedeva vai ēdiena sastāvdaļa, un tās ēd ar paredzētajiem galda piederumiem: biezā kokteilī ar mazo dakšiņu, zupā – ar karoti, kokteilīti – ar irbuli.olives.jpg - 20.46 KB Olīvas kauliņu no mutes izņem un ar attiecīgo rīku novieto uz šķīvja malas. Sparģeļus, vārītus un tvaikotus, ēd ar nazi un dakšiņu, atgriežot pa kumosam. Ja sparģelim koksnains apvalks, to mēģina nolobīt. Pastāv arī speciāli rīki sparģeļu ēšanai.

Pupas, zirņus, novārītus pākstīs, ēd ar pirkstiem – izloba, ber mutē un tukšās pākstis noliek uz šim nolūkam paredzēta šķīvja. Bez pākstīm novārītas pupiņas un zirņus ēd ar dakšiņu. Nepiebriedušas, īpašas šķirnes zirnīšu pākstis novārītas ņem pirkstos, liek mutē, izvelk starp zobiem, tā atdalot un norijot mīksto un sulīgo daļu. Iespējamo kokaino apvalku liek uz servētā šķīvja malas. Posmos sagrieztas sautētas pākšu pupiņas ēd ar dakšiņu.zaljas_pipunjas.jpg - 27.24 KBRedīsus, kas veselā veidā galdā pasniegti ūdens traukā, no ūdens izņem aiz atstātām lapiņām un grauž bez iepriekšējas sadalīšanas. Artišokus, kas novārīti pasniegti veselā veidā, ēd ar pirkstiem, atdalot pa lapiņai. Tās liek mutē, ar zobiem novelk sulīgo daļu, pārpalikušo dzīslojumu novieto uz šķīvja malas. Pildītus tomātus un gurķus ēd ar nazi un dakšiņu.

Mīksti vārītas olas liek olu trauciņā. Ar nazi nošķeļ „cepurīti”, ēd karotīti. Cieti vārītas, nolobītas olas ēd ar dakšiņu. Omleti un kulteni ēd ar dakšiņu. Vēršaci var ēst ar nazi un dakšiņu, īpaši, ja to servē kopā ar ceptu šķiņķi un speķi vai kartupeļiem. Biezpiens dažādos tā pagatavošanas veidos ēdams ar dakšiņu. Siers, kas servēts veselā gabalā, nogriežams ar speciālo siera nazi plānās šķēlītēs, ar šķelto naža galu paceļot šķēli.

Buljonu no tasītes ēd ar deserta karoti ēd ar deserta karoti vai dzer maziem malkiem. Buljonu ar klimpām, frikadelēm u.c. pasniedz šķīvī, ēd ar ēdamkaroti. Zupā lielāku gaļas gabalu atgriež ar nazi un dakšiņu. Vārītas olu puses zupā sadala ar karoti. Jēlu olas dzeltenumu zupas šķīvī izmaisa, līdzko zupa pasniegta un ir vēl karsta. Krējumu zupā var iemaisīt pakāpeniski. Krekerus, ko pasniedz pie zupas, ar negrauzt, bet salauzītus liek zupas šķīvī. Biezzupā grauzdiņu kubiņus iemaisa ēšanas laikā.zupa.jpg - 11.31 KBGaļu – vārītas vai ceptas šķēles pakāpeniski sagriež ēdamos kumosos. Maltās gaļas ēdienu ar nazi negriež, bet, ja nazis servēts, ar to var pieturēt kumosu. Gaļu ar kaulu ēd, uzmanīgi atgriežot ar nazi un dakšiņu. Arī putnu gaļu no kauliem atdala ar rīku palīdzību. Putna stilbiņus, kas pasniegti ar papīra „manžeti”, var ēst, turot aiz tās. Uz iesma pasniegtus gaļas gabalus šķīvī nobīda ar dakšiņas palīdzību un iesmu izvelk. Ja desām nav novilkts apvalks, to izdara ar naža un dakšiņas palīdzību. Sīku kauliņu no mutes izliek uz dakšiņas, tad novieto uz šķīvja malas.

Filejas un malto zivju ēdienus var ēst ar vienu dakšiņu. Mutē iekļuvušu asaku no lūpām paņem ar dakšiņu, tad noliek šķīvja malā. Zivis, ja tās nepasniedz ar speciālu nazi un dakšiņu, ēd ar divām dakšiņām. Zivju asakas pārliek uz cita šķīvja, kas galdā novietots kopējai izmantošanai.

Mērci no kopējā trauka paņem ar karoti, karotes apakšai pārvelk ar dakšiņu, lai izvairītos no mērces nopilēšanas.image.jpg - 14.67 KBGaršvielas ēdienam uzkaisa vai uzlej no speciāliem trauciņiem. Tās paņem no garšvielu trauka arī ar speciālām karotītēm vai naža galu. Sinepes neliek uz šķīvja malas, bet vidusdaļā. Zaļumu zariņus var ēst, paņemot pirkstos. Zaļumus no šķīvja var paņemt kopā ar pārējo ēdienu.

Krabjiem un vārītiem vēžiem atdala spīles, tās pārkniebj ar standziņām, atver ar nazi un izņem gaļu. Ar nazi izkasa krabju mīkstumu. Atdala asti, atver, izņem zarnu, žulti, izsūc sulu, mazās kājiņas izsūc katru atsevišķi. Vēžus ēdot, jāparedz bļodiņa pirkstu noskalošanai un salvete. Vārītus moluskus izloba no čaulas ar dakšiņu, buljonu izēd ar karoti no šķīvja. Tukšajām čaulām galdā paredzēts šķīvis. Vārītu omāru galdā liek sadalītu.lobsters.jpg - 22.41 KB Atdala spīles, lielās pārlauž ar īpašām knaiblēm vai riekstu standziņām, gaļu izņem ar omāra dakšiņu. Atdala asti, gaļu izvelk ar dakšiņu. Iegūtos gaļas kumosiņus uzdur uz dakšiņas, ēd, apmērcējot kausētā sviestā. Atdalītās kājas tur pirkstos, izsūc gaļu un sulu.

Gliemežus – čaulās ceptus vai vārītus – izvelk ar standziņām – ar kreiso roku pietur čaulu, bet labajā rokā turot standziņu, gliemezi izvelk. Gliemeža mīkstumu ēd ar dakšiņu. Ja pasniegts gliemežu buljons, to dzer vai tajā pamērcē maizi. Austerēm uzspiež citronu sulu un ēd ar speciālo plato dakšiņu. Novārītas, neattīrītas garneles, attīra no čaulas ar pirkstiem. Ēdot izmanto salvetes.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
ļoti vērtīgi!! super!
03.04.2009. plkst. 15:59

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 17. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Viskijam pa virsu nekad neuzkož siļķi vai gurķīti

Pasākumi

„ŠONA DEJU STUDIJA” pieņem darbā jaunu profesionālu horeogrāfu no Amerikas Savienotajām Valstīm

No šī gada augusta, „ŠONA DEJU STUDIJAS” audzēkņiem, kā arī citiem dejot gribētājiem, būs iespēja apgūt deju horeogrāfiju un tehniku pie profesionāla deju pasniedzēja no Amerikas Savienotajām Valstīm....