Uzvedība pie galda

Uzvedība pie galda

Ēšanas kultūra ir pirmā, kas iemācāma bērnam, tiklīdz viņš sāk lietot karoti. Ne velti par uzvedību pie galda runāja jau Ovīdijs „…prast ēst arī ir māksla – ņemiet ēdienu ar pirkstu galiem…”. Cieņa pret ēdienu dziļi sakņojās arī senajos latviešos. Par mūsu senču galda tikumiem runā tautasdziesmās. Ar laiku no muižām, bet pilsētās – no tirgotājiem, ieviesās manieres un zināmi galda paradumi jeb etiķete. Mūsdienās uzvedība pie galda ir viens no kritērijiem, kas liecina, ka cilvēks ir labi audzināts, patīkams sabiedrības loceklis.

Kā apsēsties?
Pie galda piesēžas, krēslam pieejot no kreisās puses. Vīrietis dāmai krēslu atceļ un, kad viņa apsēdusies, ieņem savu vietu arī pats. Pie galda jāsēž taisni, uz ēdamgalda neatbalstās uz elkoņiem. Ēdot elkoņus neceļ uz augšu, bet arī krampjaini nepiespiež ķermenim. Ja kreisā roka ēšanas laikā nav nodarbināta, tā nav turama klēpī, bet plaukstas daļa atrodas pie galda malas. Kājas zem galda neizstiepj visā garumā. Apsēžoties un pieceļoties no galda, skaļi nebīda krēslu.

Kā ēst ar karoti?karote.jpg - 4.05 KB
Karote turama labajā rokā, satverot pirkstus zem kāta, nevis no virspuses. Karotē paņem tik daudz, lai visu ēdienu no tās varētu izēst. Nedrīkst ieradināt bērnu ēdienu no karotes likt atpakaļ šķīvī. Mutē liek karote, nevis arī daļu no kāta. No karotes ēd klusi, nešļurkstinot, nešmakstinot, šķidrumu neievel ar skaņu. Ēdienu atdzesējot karotē nepūš, ar karoti ēdienu lēni apmaisa, bet nelaista. Karstu zupu dzesēt ar ūdens glāzes ledu (ja to ņem ar tīru karoti) nav nepieklājība. Kad zupa no šķīvja izsmelta, pēdējās lāses paņem, šķīvi piešķiebjot uz galda pusi, un ar karoti smeļ nevis uz sevi, bet pretējā virzienā.

Dzerot tējkaroti no krūzes izņem un novieto uz apakštases. Izmaisot cukuru glāzē vai tasītē, karoti neskandina gar trauka malām. Pēc tējas vai kafijas izmaisīšanas tējkaroti noliek uz apakštasītes.

Kā ēst ar dakšiņu?dakshinja.jpg - 3.89 KB
Dakšiņa turama labajā rokā, ja tā ir vienīgais rīks, bet kreisajā rokā, ja griešanai un uzbīdīšanai izmanto arī nazi. Ja ēd, piemēram, biezu putru, dakša turama līdzīgi kā karote, no apakšpuses. Uzdurot kumosu, dakšiņu pagriež ar zariem uz leju. Nodalot kumosu, piemēram, no omletes, dakšiņu pagriež sānis, ar malu it kā atkniebjot kumosu. Dakšiņu neliek dziļi mutē, tā ir tikai palīgs ēdiena pacelšanai no šķīvja. Kumosu saņem ar lūpām.

Kā lietot nazi?nazis.jpg - 3.85 KB
Nazi lieto kā kumosa atgriešanai, tā ēdiena, piemēram, salātu uzbīdīšanai uz dakšiņas. Atgriežot kumosu, nazi tur plaukstā un ar rādītājpirkstu no virspuses piespiež spala un asmens salaiduma vietā. Nazi nekad neliek mutē.

Kā lietot salvetes?damask_napkin.jpg - 4.68 KB
Papīra salveti, uzsākot maltīti, atstāj blakus šķīvim. Auduma salveti uzklāj uz ceļiem. Bērniem un veciem cilvēkiem salveti var uzlikt pie apkakles, lai aizsargātu apģērbu no traipiem. Salvetes paredzētas mutes un pirkstu noslaucīšanai. Krāsotas vai taukainas lūpas pirms pieskaršanās glāzei noslaukāmas salvetē. Salvetes vai galdauta malas virpināšana uzskatāma par kritizējamu bērnišķību. Auduma salvetes nevajag censties rūpīgi salocīt tajā pašā veidā, kā tas bijis, sēžoties pie galda. Pieceļoties no galda, viegli salocītu salveti noliek pa kreisi no šķīvja. Papīra salvetes atstāj šķīvī.

Der atcerēties:

  • Zobu bakstāmo lietošanu vēlams nosegt ar salveti.
  • Galda rīkus pēc ēšanas atstāj ar spaliem uz labo pusi.
  • Kreiļus jāsēdina tā, lai viņiem būtu ērti ieturēt maltīti, piemēram, galda galā vai pie stūra.
  • Nevajadzētu sniegties pāri galdam, galda kaimiņi pasniegs, ja ko palūgsim.
  • Ar glāzi un darba rīkiem nevajag spēlēties.
  • Galda runas nevajag stiept garumā. Īsa uzruna ir labāka par daudz dzirdētu klišeju.
  • Cieņa pret ēdienu un devēju jāizrāda jebkurā situācijā.
  • Ēdienu ātri iekampt, neievērojot galda uzvedības normas, ir nepieklājība pret mājas saimniekiem.
  • Ēdienu no kopējā trauka uzliek savējā ar kopējiem rīkiem, nekad ar saviem. Uzliekot ēdienu, tas arī jāapēd.
  • Nepazīstamu ēdienu uzliek maz, ja tā garša šķiet tīkama, ēdienu paņem vēlreiz.

Komentāri (8)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Ļuda Varoņina
Sposjibo! Man Davgavpils zaļumballe ļoti nodereja. Kungi garšjigi paeda. Slovo bogo ņebaza nazi mute. Ļuda.
15.04.2019. plkst. 21:43
Viktors Zilais Ozols
senkjuuuu reali izglaabaat! es ledzit nezinaju ko darīt sviniibaas tapec reali tenkjuuu!!! izglabaat!!!love
15.04.2019. plkst. 21:37
Tava mamma laikam zagle
dekteros eed ar rokam ja un taa mani aaudzinaaja un taa es nospraagshu ble suchka sasi moj dik
27.03.2018. plkst. 09:24
rubenis
nV BNG cVd opIUTYt yt kgkt
28.03.2016. plkst. 17:23
Seržants iepūznis!
Pasjiba jums. maji audzeeķņi eta very novertes
22.02.2016. plkst. 11:06

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 16. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Lielākā varžu kājiņu eksportētājvalsts ir Japāna

Pasākumi

Dziedātāja Emi pavedina futbolistus

Šī gada 23.maijā izklaides un atpūtas centrā Riga Plaza norisinājās Ielu Futbola turnīru atklāšana. Pasākumā kopumā piedalījās 48 komandas. Tas ir sociāls projekts, kura mērķis ir...