Kā iztīrīt dažādus pārtikas traipus?

Kā iztīrīt dažādus pārtikas traipus?

Strādājot virtuvē, kā arī tikai ieturot maltīti, šad tad gadās notraipīt drēbes.
Īpaši bieži tas gadās maziem bērniem. Daži traipi ir tik noturīgi, ka tos ar parastajiem mazgāšanas līdzekļiem nemaz nevar iztīrīt, bez tam – ķīmiskie veļas pulveri nenāk par labu veselībai. Par cik dzīvojam vidē, kur ik uz soļa sastopamies ar daudzām un dažādām ķimikālijām, dažkārt noder zināt vienkāršus taču efektīvus padomus no vecmāmiņu pūra lādes, lai kaut drusciņ sevi pasargātu no mūsdienu pasaules kaitīgās ietekmes. Tātad – kā cīnīties ar traipiem, nekaitējot veselībai?

Piena traipi
Notrieptā vieta jāizberž ar aukstā ūdenī saslapinātu lupatiņu, kas gatavota no tā paša auduma, no kā tīrāmais apģērbs. Zīda drānās traipus ieberzē ar glicerīnu un pēc tam izskalo remdenā ūdenī. Vēl mitru drānu izgludina no kreisās puses.

Zaļumu traipi
Zāļu, lapu un sakņu traipus var izņemt ar citronu sulu vai ožamo spirtu. Mazgājamu drānu pēc tam izmazgā tīrā ūdenī ar sodu un ziepēm.

Augļu traipi
Izņemot no drēbēm augļu traipus, nedrīkst lietot ziepes, jo tās padara traipus vēl redzamākus. Netīrās vietas var nekavējoties izberzēt ar borspirtu, bet pēc laiciņa izsukāt ar asu suku. Labs līdzeklis ir arī citronu sula vai citronskābe. Netīrās vietas izberzē ar sulā saslapinātu lupatiņu un pēc tam izskalo tīrā ūdenī. Ar ķiršiem notriepta veļa nekavējoties jāizmazgā siltā ūdenī un jāiemērc uz nakti pienā. No rīta traips būs palicis bāls un ar laiku mazgājot izzudīs pavisam.

Vīna traipi
viina_traipi.jpg - 50.91 KB
Kamēr traips vēl svaigs, nekavējoties uzkaisa sāli, bet vēlāk izmazgā aukstā ūdenī. Labi līdzekļi ir arī spirts, ožamais spirts (1 tējk. uz 1 gl. ūdens) un skābes. Zīda drānas izmazgā lietus ūdenī, kam pielikts nedaudz borskābes.

Liķiera traipi
Kamēr traips vēl svaigs, to nekavējoties jāapkaisa ar talku. Vēlāk to nopurina un drānu izsukā ar asu suku. Šādi var iztīrīt pat vissmalkākos audumus. Ja traips paguvis jau iežūt, to atmiekšķē ar remdenu ūdeni un pēc tam apkaisa ar talku. Ja talka nav, tad traipu var berzt ar siltā ūdenī samitrinātu lupatiņu, kamēr mitrā vieta pilnīgi sausa (citādi paliek melnas malas). Ūdenim var piejaukt drusku sāls.

Alus traipi
Zīda audumiem alus traipus var viegli izņemt ar spirta un ūdens maisījumu (attiecībā 1 pret 1).

Tējas un kafijas traipi
Kamēr traips vēl svaigs, to var izmazgāt stiprā sālsūdenī. Zīda drānām un citiem mīkstiem un vārīgiem audumiem netīrās vietas ierīvē ar glicerīnu un pēc tam izskalo ar tīru ūdeni. Vēl mitru drānu izgludina no kreisās puses ar karstu gludekli. Ja traips iežuvis, tad glicerīnam piejauc olas dzeltenumu. Kokvilnas drānām traipus vislabāk iztīra soda vai atšķaidīts borspirts.

Kakao un šokolādes traipi
coffee-main_Full.jpg - 12.39 KB
Traips nekavējoties jāizberž ar aukstu ūdeni. Kamēr drāna vēl mitra, netīrā vieta jāapsmērē ar glicerīna un olas dzeltenuma maisījumu un pēc kāda laika jāizskalo aukstā ūdenī.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 16. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Lielākā varžu kājiņu eksportētājvalsts ir Japāna

Pasākumi

Maršrutā Jūrmala – Rīga no 1.maija sezonu uzsāk upes kuģītis „New Way”

Sākoties siltajam un saulainajam laikam, savu sezonu atkal sāk kuģītis «New Way», kurš katru dienu kursēs starp Rīgu un Jūrmalu, dodot lieliskas izklaides iespējas Rīgas un Jūrmalas viesiem....