Dzīvnieku iekšējie orgāni

Dzīvnieku iekšējie orgāni

Bez dzīvnieku muskuļiem uzturam lieto arī dzīvnieku aknas, sirdi, plaušas, nieres, smadzenes, kuņģi, mēli, asinis. Šie produkti satur olbaltumus, taukvielas, ogļhidrātus tādos pašos daudzumos kā muskuļu gaļa, un tajos daudz vairāk vitamīnu un minerālvielu nekā muskuļos. Salīdzinājumā ar pārējo gaļu šie produkti ātrāk bojājas, un ļoti bieži tajos var būt dažādu slimību dīgļi un parazīti.

Aknas bagātas ar ogļhidrātiem, un tajā ir daudz A, D un C vitamīnu. Pareizi sagatavotas aknas viegli sagremojamas. Labākās ir teļa un putnu aknas, tad cūku, aitu un jaunlopu aknas. Vecu dzīvnieku aknas nav vairs garšīgas, tām ir rūgta piegarša. Labas un svaigas aknas ir vienmērīgi sārtā krāsā, bez plankumiem, šķērsgriezumā gludas, bez ūdens pūšļiem, sacietējumiem un bedrēm. Gatavo ceptas vai sautētas.

Smadzenes bagātas ar taukvielām, sevišķi lecitīniem un vitamīniem. Svaigas smadzenes ir sārtā krāsā, stingras, bez nepatīkamas smakas, tās nedrīkst būt glumas, staipīgas un plankumainas. Pareizi sagatavotas, tās viegli sagremojamas un labi izmantojamas. Gatavo atsevišķi ceptas vai sacepumos.

Nieres uzturvielu satura ziņā līdzīgas muskuļu gaļai, savas kompaktās uzbūves dēļ tās grūtāk sagremojamas. Labākas ir jaunu dzīvnieku nieres; šķērsgriezumā tās ir gaiši sārtā krāsā, bez nepatīkamas smakas. Gatavo ceptas un sautētas, kā arī zupās.

Plaušas ļoti bagātas ar saistaudiem un satur maz organismam izmantojamu uzturvielu. Plaušās ļoti bieži var būt slimību dīgļi un parazīti, tāpēc tās pirms lietošanas uzturā rūpīgi jāpārbauda. Sagatavo sautējumos.

Sirds ir organisma nodarbinātākais muskulis, tāpēc tās šķiedras ir rupjas un sīkstas. Uzturvielu satura ziņā neatšķiras no muskuļu gaļas. Sagatavo sautētā veidā.

Mēles muskuļu šķiedras smalkas un cauraugušas taukiem, tāpēc to var sagatavot sulīgu un garšīgu novārītā veidā. Svaiga mēle ir gaiši sārtā krāsā.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 17. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Francijā ir vislielākais siera patēriņš uz vienu iedzīvotāju

Pasākumi

Balāžs Kičiņi/ Balaz Kicsiny Kur un kad?

Astoņdesmito gadu sākuma ungāru glezniecībā dominēja dažādas jaunā ekspresionisma ievirzes – tīras, spilgtas un rotaļīgas krāsas, monumentāli un pozitīvām emocijām bagāti tēli....