Desmit pārtikā izmantojami apdraudētie dzīvnieki

Desmit pārtikā izmantojami apdraudētie dzīvnieki

Visā pasaulē dažādos reģionos mēs varam sastapt dažādas kulinārijas īpatnības un iezīmes. Un eksistē vietas, kurās gatavo pat tādas lietas, par kurām jūs nemaz nevarat iedomāties! Būtībā visur darbojas princips: ja tas ir ēdams, tad to var pagatavot un apēst. Tomēr eksistē arī tādi kulinārijas brīnumi, kurus lielākā cilvēku daļa nekad nenobaudīs, jo tie ir ļoti reti pieejami – apdraudētie dzīvnieki ietilpst starp tiem.
Šajā sarakstā iekļauti vairāki apdraudēti dzīvnieki, kurus noteiktās kultūrās izmanto pārtikā. Ja vien jums gadās reta iespēja kādu no tiem nogaršot, neatsakiet, tikai vispirms pārbaudiet, vai tas ir nomedīts legāli, jo iegūt atļauju nogalināt kādu no šiem dzīvniekiem ir praktiski neiespējami.

1 – Gorilla/Šimpanze
Pērtiķu dzimtas pārstāvji, kas ir tuvākie cilvēka radinieki dzīvnieku pasaulē. Šos dzīvniekus medī Āfrikas centrālajā daļā un pēdējos gados pieprasījums pēc to gaļas ir ļoti liels. Dabas draugi vaino mežistrādes nozari, kas medniekiem ļauj piekļūt iepriekš nesasniedzamām medību teritorijām. Jāpiebilst, ka vairākas Āfrikas ciltis šo gaļu uzskata par vienu no saviem nacionālajiem produktiem.

Kā tos ēd: dzīvniekus nokauj, gaļu kūpina un pārdod kā „krūmu gaļu”, kas ir ļoti iecienīta delikatese Āfrikā. Braucot pa Āfrikas lauku ceļiem, to malās bieži var redzēt veselus kūpinātus pērtiķus, kurus tirgo vietējie iedzīvotāji.

2 – Zaļais bruņurupucis

greenturtle.jpg

Vairums jūras bruņurupuču ir aizsargājami un daudzas to sugas atrodas uz pilnīgas izmiršanas robežas. Tomēr visā pasaulē bruņurupuču gaļa tiek uzskatīta par izcilu delikatesi. Sevišķi populāra tā ir Āfrikas piekrastē, kā arī Baja pussalā.

Kā to ēd: bruņurupuča gaļa ir visnotaļ sīksta. Zaļais bruņurupucis tiek uzskatīts par visgardāko starp saviem sugas brāļiem. To parasti cep uz lēnas uguns un izmanto dažādos sautējumos. Ja bruņurupucis ir jauns, tā gaļu var arī grilēt vai sautēt. Starp citu, īpašas ir arī bruņurupuču asinis, jo tām piemīt ārstnieciskas īpašības, ja vien tās dzer svaigas.

3 – Lielā Ķīnas salamandra

kinassalamandra1.jpg

Lielā Ķīnas salamandra ir pasaules lielākais abinieks. Tā sasniedz piecu pēdu garumu un lielākie eksemplāri ir pat 110 mārciņas smagi. Dēļ tās lielajiem izmēriem to ir viegli nomedīt. Salamandras gaļa maksā 100 ASV dolārus kilogramā. Tā kā Ķīnā plaukst un zeļ malumedniecība, šie abinieki ir gandrīz izmiruši – kopš 20. gadsimta 60. gadiem to skaits ir samazinājies par 80%.

Kā to ēd: galvenais salamandras gaļas izmantošanas veids ir tvaicēšana vai arī vārīšana zupās.

4 – Zilonis

zilonis.jpg

Lai arī visur uzsver, ka ziloņus pārsvarā medī to vērtīgo ilkņu dēļ, arī viņu gaļa Āfrikas centrālajā daļā tiek uzskatīta par delikatesi. Pateicoties dzīvnieka lielajiem apmēriem, no tā var iegūt kaudzi gaļas, kuru var pārdot un ar kuru var pabarot veselus ciemus.

Kā to ēd: ziloņa miesa ir visai raupja. Snuķis un kājas ir maigākas, tāpēc tiešo šos elementus uzskata par labāko delikatesi. Tāpat kā primātu gaļu, arī ziloņus pārsvarā kūpina un izmanto sautējumos un zupās.

5 –Zvīņnesis

pangolin.jpg

Zvīņnesis ir zvīņām klāts dzīvnieks, kas dzīvo Ķīnā – tas izskatās kā oposuma un bruņneša krustojums. Pēdējos gados tā gaļa kļuvusi ļoti iecienīta Taizemē un Ķīnā. Ķīnieši tā gaļu izmanto pārtikā, bet asinis un zvīņas – kā medicīniskus līdzekļus un dzimumtieksmes veicinātājus. Zvīņām piedēvē īpašības, kas palīdz pret pietūkumiem, sekmē asins cirkulāciju un palīdz māmiņām ražot krūts pienu. Zvīņneša gaļa maksā apmēram 100 USD kilogramā un to iekāro gan gardēži, gan tradicionālās medicīnas praktizētāji.

Kā to ēd: zvīņas un asinis tiek sajauktas un izmantotas kā medikamenti. Gaļa ir viegla un to bieži pasniedz kūpinātu vai tvaicētu.

6 – Melnais lācis

melnaislacis.jpg

Melnais lācis ir neliels dzīvnieks, kas dzīvo lielā daļā Ziemeļamerikas. Lai gan to medības ir aizliegtas, malumednieki lielas peļņas nolūkos bieži vien likumus ignorē. Jāpiebilst, ka visā pasaulē tiek medītas un pārtikā izmantotas dažādas lāču sugas.

Kā to ēd: melnā lāča gaļu sagriež gabaliņos un uz lēnas uguns apcep, lai pievienotu sautējumam. Tāpat šo delikatesi sautē, vāra un pasniedz kā steiku.

7 – Degunradzis

degunradzis.jpg

Degunradzis dzīvi Āfrikā un tā ragu izmanto medicīniskos nolūkos daudzās šī kontinenta valstīs, kā arī vietumis Āzijā. Uzskata, ka medikamenti, kas gatavoti no degunradža raga, palīdz pret čūsku kodumiem, galvassāpēm, drudzi un neprātu, kā arī uzlabo dzimumtieksmi.

Kā to ēd: parasti ragu sasmalcina pulverī un sajauc vai nu ar pienu vai ar ūdeni. Kājas un pēdas par delikatesi uzskata vairākas afrikāņu ciltis, tās cepot vairākas stundas.

8 – Zilais valis

valis.jpg

Zilais valis jau sen tiek medīts dēļ tā gaļas, kā arī vaļa taukiem. Japānā zilā vaļa asti uzskata par sevišķu delikatesi un ēd to neapstrādātu. Vēdera taukus tirgo kā vaļa speķi. Neraugoties uz to, ka zilo vaļu skaits pēdējos gados ir ievērojami samazinājies, tos joprojām vajā to gaļas dēļ. Daudzās rietumu valstīs mūsdienās norit intensīvas zilo vaļu aizsardzības kampaņas.

Kā to ēd: bieži vien tā gaļu gatavo gluži tāpat kā liellopu gaļu, taisot steikus, cepot vai apcepot eļļā. Japānā šo zīdītāju gaļu izmanto arī suši.

9 – Delfīns

delfin.jpg

70. gados delfīna gaļu pārdeva zem nosaukuma „muchame”. Patiesībā tā sauc itāļu ēdienu, kuru gatavo no gaļas, kas ņemta no delfīna muguras spuras. Delikatese ir iecienīta Japānā un Peru, un, lai arī oficiāli šo dzīvnieku medības ir aizliegtas jau kopš 1990. gada, delfīnu gaļas melnais tirgus darbojas uz pilnu klapi.

Kā to ēd: Muchame pasniedz ar avokado, sīpoliem un sausiņiem. Delfīna sānu daļas gaļa tiek dēvēta par „chanco marino” un tā ir tumša, ar spēcīgu garšu.

10 – Bengālijas tīģeris

BengalTiger.jpg

Bengālijas tīģeri pārsvarā dzīvo Indijā. Intensīvas malumedniecības rezultātā pasaulē palikuši vairs tikai apmēram 4000 šo dzīvnieku. Tīģera gaļas tirdzniecība Ķīnā ir aizliegta ar likumu, tomēr to var atrast dažu restorānu ēdienkartēs. Esiet uzmanīgi – ir bijuši gadījumi, kad restorāni, kas reklamē tīģera gaļas sautējumu, patiesībā piedāvā pērtiķa gaļu tīģera urīna marinādē. Dažām tīģera ķermeņa daļām piedēvē arī ārstnieciskas īpašības – pulverī samalti kauli palīdz pret reimatismu, kuņģa čūlu un vēdertīfu, bet acis – pret epilepsiju un malāriju.

Kā to ēd: tradicionāls ķīniešu ēdiens – cepta Bengālijas tīģera gaļa. Tīģera peņa zupa savukārt sekmē vīrišķību.

Daudzus no šiem dzīvniekiem nav iespējams nopirkt brīvajā tirgū, un, lai arī dažos restorānos to gaļa tiek piedāvāta, šajos gadījumos visdrīzāk ir darīšana ar likuma pārkāpumiem. Tomēr, ja ļoti vēlaties, vairākās Āzijas un Āfrikas vietās šīs gaļas var iegādāties arī parastā tirgū.

Komentāri (47)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
:((
dzivniecini tiesam loti skaisti!!! :) bet ka var darit ko tadu un pec tam brinities, ka izmirst tik daudz dzivnieku sugu!!!
02.04.2011. plkst. 17:45
saiva
KAS PAR SMUKIŅIEM DZIVNIECINIE.♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥.
26.03.2011. plkst. 20:35
zoofīļi.;DD
Njam,sexiigs melnais laaciitis(panda);**
17.05.2010. plkst. 16:55
loģika
mēs lopus audzējam un kaujam lai lietotu tos uzturā, bet viņi ēd savvaļas dzīvniekus, tas būtu tas pats kas medīt gulbjus un ēst tos.Un tas, ja to dzīvnieku var ēst, tas nenozīmē, ka viņš ir obligāti jāapēd!!!
16.05.2010. plkst. 15:19
Jaa
Es personigi tam nepiekritu. Tas pa tiesam nav tas pats. Atradat gan ar ko salidzrnat. Cali un lielopus ar tiggeri un vali. Padomajiet. Tie ir aisargajamie dzivnieki kuri driz var izust un vairak nebut. Bet tie pasi pieminetie cali, pasakat man kaut vienu vietu kur vini ir aizsargajaminu cik man zinams tadu vietu nav. Seit jau ir runa par to kad cilveki uzstura lieto sos 10 aizsargajamos dzivniekus. Ja bus olas bus vistas. Ttn ta ka vini bus muzigi tad vistas nebus aizsargajamas.
12.05.2009. plkst. 23:41

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Košļājamās gumijas košļāšana, griežot sīpolus, ļauj izvairīties no asarām

Pasākumi

Noskaties Lienes Šomases pirmo videoklipu “Jauna diena”

No 22. maija jaunajā “Mūzikas video” kanālā ir skatāms dziedātājas Lienes Šomases pirmais oficiālais video klips dziesmai “Jauna diena”. Klipa režisors ir pieredzējušais mūzikas...