Indonēzijas Kultūras un amatniecības dienas Izstāde pagarināta līdz 30.maijam

Indonēzijas Kultūras un amatniecības dienas
Izstāde pagarināta līdz 30.maijam

Galvenais akcents Indonēzijas tradicionālās mākslas izstādē – slavenās Džogdjakartas un Solo stila batikas. To tapšanas procesu demonstrē viens no Slēmanas provinces (Javas sala) pazīstamākajiem batiku māksliniekiem. 


Indonēzijā batikas pavada cilvēkus visā viņu dzīves ceļā: gan piedzimstot, gan pēc nāves cilvēka ķermenis tiek ietīts batikas audumā. Batika, kas iekarināta īpaši tam paredzētā koka rāmī gawangan, atspoguļo cilvēka dzīvi un vietu mūžības un visuma kontekstā. Arī katrs darbarīks, kas tiek izmantots batiku darināšanai, ir ar savu simbolisko nozīmi: piemēram, bandul (no auduma gatavots atsvars, kas nepieciešams batikojot) simbolizē cilvēka sirdi, bet vasks – lancing – tiek tulkots kā dārgakmens, kurš slēpjas dvēselē. Tā kā batikas māksla ir attīstījusies hinduisma un budisma ietekmē, batikas motīvos atrodami arī seno tempļu – Sevu un Prambananas - atveidi. Gadsimtu gaitā batikas māksla ir mainījusi savas iezīmes, taču arī mūsdienās batika ir neatņemama iekštelpu dizaina sastāvdaļa viesnīcās, tirdzniecības centros un iestādēs, tāpat tā joprojām ir nacionālā apģērba neatņemams elements. Apbrīnojama ir batiku motīvu daudzveidība: katram motīvam ir savs nosaukums: parang, cuiri, truntum, ceplok, sido mukti, sido luhur...

Izstādē apskatāmas arī Indonēzijas tradicionālā wayang teātra lelles. Wayang ir sena Indonēzijas salas Javas stāstu stāstīšanas forma. Desmit gadsimtu garumā wayang ir attīstījies Javā un Bali, bet mūsdienās wayang ir pazīstams arī Lombokā, Madurā, Sumatrā un Borneo, veidojoties atšķirīgām peformances un muzikālā pavadījuma tradīcijām. Tradicionāli wayang uzvedumi tika rādīti gan galmā, gan arī tempļos, ciematu laukumos un īpaši veidotos teātros, savukārt leļļu darinātāji tika uzskatīti par gudrajiem, kuru radītie tēli liecināja par filozofiskām, ētiskām un estētiskām vērtībām, kas saglabājas no paaudzes paaudzē. Wayang sižeti bieži koncentrējas uz sociālām un politiskām problēmām, un tas, iespējams, ir viens no iemesliem, kāpēc wayang teātris caur gadsimtiem ir sasniedzis mūsdienas.

Par unikālo iespēju, realizēt šo projektu, ar kura starpniecību Latvijā pirmoreiz tiek sniegts tik plašs ieskats Indonēzijas mākslā un kultūras bagātībās, jāpateicas RIETUMU BANKAS atbalstam un Ārzemju mākslas muzeja dalībai Āzijas / Eiropas fonda ASEF izglītības un kultūras apmaiņas programmā, ko organizē abās kontinenta daļās slavenākos muzejus apvienojošā organizācija ASEMUS.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pizza Hut ir pasaulē lielākais picu restorāns, kas dienā pasniedz ap 1,7 miljonu picu

Pasākumi

Vai Maikls Staips pārcelsies uz dzīvi Apvienotajā Karalistē?

Grupas „R.E.M.” dziedātājs Maikls Staips, kurš jau nākamo piektdien, 12. septembrī, ar grupu uzstāsies „Arēnā Rīga”, vienmēr ir paudis savu nostāju politiskos jautājumos – gan...