Ekscentriskās takas II Centrāleiropas laikmetīgā māksla

Ekscentriskās takas II Centrāleiropas laikmetīgā māksla

No 2009.gada 10.jūnija līdz 2.augustam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma Centrāleiropas laikmetīgās mākslas izstāde Ekscentriskās takas II.


Izstāde veidota sadarbībā ar mākslinieku pārstāvēto valstu – Austrijas, Čehijas Republikas, Polijas, Solvākijas, Slovēnijas un Ungārijas – vēstniecībām Latvijā vairāku starptautisko izstāžu kuratores Šarlotes Šrēdlas vadībā.

Ekscentriskās takas II ir 2007.gadā Lisabonā zem tāda paša nosaukuma notikušās izstādes turpinājums, kas tapa Centrāleiropas Kultūras platformas (dibinātas 2001.gadā ar mērķi sekmēt sadarbības projektus visdažādākajās mākslas un kultūras jomās) ietvaros. Kultūras platformas realizētie projekti parasti tiek izrādīti Eiropas Savienības prezidējošās valsts galvaspilsētā, taču, pateicoties Austrijas vēstnieces Hermīnes Popellers iniciatīvai, izstādi eksponē arī Rīgā.

Laikā, kad aprit 20 gadi kopš dzels priekškara krišanas un 5 gadi kopš atgūto valstu pievienošanas Eiropas Savienībai, Centrāleiropas mākslas izstāde ir aktuāla ne tikai ar piedāvājumu aplūkot (kas līdz šim Latvijā nebija iespējams) attiecīgā reģiona laikmetīgo mākslu. Aizvadītie pagātnes notikumi veido, iespējams, kādu neredzamu fonu, jo ekspozīcijai tika atlasīti izteikti laikmetīgi mākslas darbi, kas vairāk orientēti uz globālo un universālo, kur nacionāli specifiskais reti neatspoguļojas.

Līdzās starptautiski pazīstamākiem māksliniekiem, piemēram, Emešei Bencūrai (Ungārija), Erikam Binderam (Slovākija), Miham Strukeljam (Slovēnija), kas pārstāvējuši savu valsti prestižākajās starptautiskajās biennālēs, ir apskatāmi gan Centrāleiropas reģiona mākslas apritē aktīvi cirkulējoši, gan arī mazāk pieredzējuši autori, piemēram, Jakubs Neprašs (Čehijas Republika).

Ekspozīcijai atlasītie darbi iesaista skatītāju dažādu tematisko „taku gājienos”: sākot ar vispārējām, globalizētajā pasaulē sastopamajām problēmām – atsvešinātību, mediju telpā atpazīstamo personāžu klātbūtni, kapitālisma netaisnību pret trešās pasaules valstīm – un beidzot ar katra cilvēka personīgās identitātes meklējumiem un tiešu konfrontāciju ar mākslinieciski iedarbīgām formām. Izstādes dalībnieku izveidotās „takas” ved tuvu „lielajām” – sociālo, politisko un ekonomisko faktoru – „maģistrālēm”, pierādot, ka laikmetīgā māksla ir pilnvērtīga apkārtējās pasaules atspoguļotāja.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 17. septembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Uz McDonald’s Bic Mac maizītes ir vidēji 178 sezama sēkliņas

Pasākumi

Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonds ierosina ierakstīt Rīgas Brāļu kapu ansambli UNESCO Pasaules Mantojuma sarakstā

Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonda prezidents  brigādes ģenerālis Juris Vectirāns un Rīgas Brāļu kapu un Latvijas vēsturiskā mantojuma fonda valdes...