„Rīgas mākslas telpā” tiks atklāta fotogrāfiju izstāde „Meistars. Gunārs Binde. Fotogrāfija”

„Rīgas mākslas telpā” tiks atklāta fotogrāfiju izstāde
„Meistars. Gunārs Binde. Fotogrāfija”

2008. gada 27. decembrī izcilajam fotogrāfam Gunāram Bindem apritēja 75 gadi. Rīgas pilsētas izstāžu zāle „Rīgas mākslas telpa” šo nozīmīgo notikumu atzīmēs ar plašu mākslinieka retrospektīvu izstādi “Meistars. Gunārs Binde. Fotogrāfija”, kas Lielajā zālē tiks atklāta 2009. gada 29. janvārī un būs skatāma līdz pat 8. martam. Izstādi organizē Rīgas pilsētas izstāžu zāle „Rīgas mākslas telpa” sadarbībā ar filmu studiju „Deviņi”.


Izstāde sniegs unikālu iespēju plašākam skatītāju lokam iepazīt no jauna vai atkal redzēties ar Gunāra Bindes darbiem, izprast meistara fenomenu, atklāt maz zināmas viņa daiļrades šķautnes – no pirmajiem šedevriem un vēl neredzētiem arhīva materiāliem līdz pēdējos gados tapušām jaunām foto sērijām.

Izstādes materiālus paredzēts grupēt vairākās tematiskās sadaļās:
-    teātris un kino,
-    fotogrāfa Gunāra Bindes un mākslinieka Arnolda Plauža radošais tandēms,
-    meistars un modeļi,
-     portreti vai „cilvēki, kurus es satiku”,
-    aktu sērija ar mākslas zinātnieci un modeli Sarmīti Sīli,
-    darbu sērija „Lidojums”,
-    pavisam nesen pabeigtā un Latvijā vēl neeksponētā darbu sērija „Erotika”.

Gunāra Bindes vārds un darbi ir plaši zināmi gan Latvijā, gan arī ārpus mūsu zemes robežām. Viņa autordarbi jau kļuvuši par fotogrāfijas klasiku. Plaši pazīstamie meistara veidotie Latvijas inteliģences portreti un sieviešu akti izceļas ar savu  neatkārtojamo stilistiku, no momenta tvēriena dinamiskumu un dramatisma līdz poētiski liriskām noskaņām, piemēram, E. Smiļģa portrets, “Meitene ar krustiņu” u.c. Savā daiļradē mākslinieks konsekventi ir uzticīgs klasiskajai melnbaltajai fotogrāfijai un optiskajai fotokamerai, nepārstājot eksperimentēt ar formu un gaismu iespējām.

Viena no Bindes galvenajām tēmām vienmēr ir bijusi sieviete. Šī tēma ir kinorežisores Ināras Kolmanes jaunākās dokumentālās filmas “Akts” pamatā. Filma ir stāsts par mākslas darba tapšanu, par modeli un foto mākslinieku, par Sarmīti Sīli un Gunāru Bindi, par unikālu akta fotogrāfiju sēriju, kas joprojām tiek turpināta. Filmas īpašo stilistiku veiksmīgi papildinājusi arī viena no filmēšanas norises vietām – galveno varoņu drauga, savdabīgā un interesantā mākslinieka Arnolda Plauža mājas studija, kā arī viņa paša klātbūtne, kas nu jau pārtapusi arī kinematogrāfiskā piemiņā izcilai draudzībai, kas radījusi unikālus mākslas darbus. Īpaši filmas seansi bagātinās arī meistara izstādes norisi „Rīgas mākslas telpā”.

Izstāde sniegs ieskatu  abās Gunāra Bindes mākslas jomās – fotogrāfijā un kino. Tieši tādēļ izstādes laikā paredzēts demonstrēt Gunāra Bindes un Arnolda Plauža 1960. gados tapušās eksperimentālās filmas Hallo Maskava (1966. gads, 11 min), Žurnāls „Māksla” Nr.1 (1966. gads, 10 min) un Salūts (1975. gads, 11 min) no Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīva. Notiks arī speciālas tikšanās ar mākslinieku un viņa domubiedriem.

Izstādes atklāšana: 29. javārī plkst. 18:00.
Izstādes ideja – Ināra Kolmane un Jānis Juhņēvičs, filmu studija „Deviņi”
Izstādes kuratore: Sarmīte Sīle
Izstādes scenogrāfs: Andris Vītoliņš

Pateicamies par sadarbību Latvijas Valsts Kinofotofonodokumentu arhīvam un personīgi Intai Kaņepājai.

Rīgas mākslas telpas darba laiks: O. – Sv. 12:00 – 19:30 (kase strādā līdz 19:00).
Adrese: Kungu iela 3.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 12. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Garākais bārs pasaulē atrodas New Bulldog, Rock Island, Illinoisā un tas ir 208 metrus garš

Pasākumi

Bērnu un jauniešu konkurss festivālam „Rock`n`Roll visām paaudzēm”

Jau otro reizi Liepājā notiks festivāls „Rock`n`Roll visām paaudzēm”. Šogad liepājniekiem 22.un 23.augustā koncertestrādē „Pūt vējiņi” notiks trīs dažādi koncerti, kuros būs...