Māris Subačs Plakāti un domas

Māris Subačs
Plakāti un domas

Aizsākot ziemas / pavasara’ 2009 sezonu Svētdienas sarunām muzejā, 11.janvārī plkst. 15:00 filozofiski lakonisko darbu autors Māris Subačs un mākslas zinātniece Elita Ansone aicina visus interesentus uz sarunu par mākslu un mūžīgām vērtībām. Tikšanās notiks mākslinieka personālizstādē Plakāti un domas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā (II stāvā, Torņa ielā 1, Vecrīgā).


Māris Subačs mākslā ienāca ar paaudzi, kas sevi pieteica 1980.gadu vidū, perestroikas laikā, kad mākslinieki ar azartu piedalījās brūkošās PSRS kritikā. Sociāla aktivitāte, nonkonformisms, pirmie konceptuālisma eksperimenti raksturo laikmetu un arī Māri Subaču divdesmit gadus atpakaļ. Tomēr periodā līdz mūsdienām mainījusies mākslinieku vieta un pozīcija attiecībā pret savu laiku. 20.gadsimta 80.gadu krāsainos, ekspresīvos linogriezumus nomainījis minimālisms. Tīra līnija, vienkāršots, shematisks zīmējums un ļoti ietilpīgs teksts.

Māra Subača izstādē Plakāti un domas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā tiek eksponēti plakāti. Māksliniekam ir savs viedoklis par šo mediju, kurā viņš ar panākumiem strādā jau vairākus gadus. „Manu plakātu rašanās nav saistāma ar komerciālās mākslas, reklāmas vai kādu citu totalitāru mērķi. Šie plakāti izstaro idejas, šo paņēmienu gan lieto arī komerc- un totalitāros nolūkos. Bet plakāti var radīt arī filozofiju, dzeju un attēlot Dieva ideju. Mākslinieka gars ir medijs, kam svarīgas idejas, ne jau dekoratīvas papīra lapas. Mēs tos varam saukt par filozofiskiem plakātiem. Tie var būt meditācijas objekti un ietvert kosmisku filozofiju vai mistēriju.“
Katram izstādē eksponētajam darbam ir dota atšķirīga skanīga, intensīva krāsa, kas rada vitālu, spirgtu sajūtu, dzīvespriecīgu noskaņu. Plakātu filozofija vēsta par šīs pasaules paradoksiem: „Pasauli vada ilgas pēc paradīzes, nevis progresa...“, „Cerības uz sauli piepildās biežāk nekā cerības uz naudu...“, „Visi, kas kaut ko saprot, ļoti miglaini izsakās, kas notiek...“. Gudrie, lakoniskie, kodolīgie teikumi kopā ar vientuļo cilvēciņu, kas ilgojas pēc tā, ko nevar dabūt, vienmēr mums izvilina smaidu. Tie ir atbruņojoši cilvēcīgi, vienkārši un patiesi. Cilvēciņš veido stāstu par mums pašiem, mūsu muļķību un gudrību vienlaikus.

Svētdienas saruna muzejā kopā ar Māri Subaču sniedz Jums unikālu iespēju iepazīt autoru, viņa mākslu un daiļrades filozofiju tuvplānā – klausoties mākslinieka stāstījumu, uzdodot jebkurus Jūs interesējošos jautājumus un, protams, saņemot uz tiem atbildes.
Uz Sarunu aicināti visi interesenti! Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Mēs gaidām Jūs!

Plašāk par izstādi un mākslinieku lasiet LNMM mājas lapā: www.lnmm.lv/lv/arsenals/radosadarbnica.

Izstādi iespējams apmeklēt tikai līdz 2009.gada 18.janvārim.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Garākais bārs pasaulē atrodas New Bulldog, Rock Island, Illinoisā un tas ir 208 metrus garš

Pasākumi

N’Works piedāvā dziesmas “Glory Hallelujah” remiksu

Šonedēļ Latvijas radiostacijās nonācis N’Works jeb Normunda Rutuļa veidotais remikss apvienības “Flyingmice” skaņdarbam “Glory Hallelujah”, kurā piedalās arī dziedātāja Anmary....