Kāpēc jāpāriet uz vasaras laiku?

Kāpēc jāpāriet uz vasaras laiku?

Naktī uz svētdienu, 30.martā plkst. 3.00, Latvijā notiks pāreja uz vasaras laiku, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu uz priekšu.


Iedomāsimies, ka mēs ceļamies 7:00 no rīta un ejam gulēt 23:00. Atnākot mājās no darba apmēram 18:30, mēs pavakariņojam un esam brīvi jau ap plkst. 20:00. Taču ir jau pārāk vēls, lai izietu ārpus mājas un izklaidētos. Nemaz nav laika, lai izbaudītu dienu, vai ne?

Tagad iedomāsimies, ka esam pagriezuši pulksteņa rādītājus vienu stundu uz priekšu. Cilvēks visu dara tajā pašā laikā, taču tagad plkst. 20:00 vakarā ir vēl pietiekoši gaišs, lai varētu doties ārpus mājas. Esam ir „vinnējuši” stundu gaišā diennakts laika!

Protams, vasaras laiks nepalielina diennakts stundu skaitu. Tas arī nemaz nav iespējams. Tas viss tiek darīts tādēļ, lai palielinātu diennakts gaišo stundu skaitu tad, kad saule lec ļoti agri.

Pirmo reizi likums par vasaras laiku tika pieņemts Pirmā pasaules kara laikā. Tajā laikā elektrības ražošanai nepietika kurināmā, tāpēc to vajadzēja ekonomēt. Ar vasaras laika pieņemšanu daudzi likās gulēt, iestājoties tumsai, bet, ja tas tā netiktu pieņemts, tad nāktos būt nomodā daudz ilgāk un līdz ar to vairāk izmantot elektrību.

1915.gadā Vācija bija pirmā, kas ieviesa vasaras laiku, 1916.gadā tas tika izdarīts Anglijā, bet ASV – 1918.gadā. Latvijā uz vasaras laiku pāriet kops 1981.gadā. Latvijā lieto laiku atbilstoši otrajai laika joslai (Griničas laiks plus divas stundas). Latvijas teritorijā pāreja uz vasaras laiku un atpakaļ notiek šādā kārtībā: marta pēdējā svētdienā pulksten 3 atbilstoši otrās joslas laikam pulksteņa rādītājus pagriež par vienu stundu uz priekšu un attiecīgi oktobra pēdējā svētdienā pulksten 4 — par vienu stundu atpakaļ.

Patlaban pavasarī un rudenī pulksteņu rādītājus stundu uz priekšu un atpakaļ griež aptuveni 70 pasaules valstu iedzīvotāji.

Komentāri (3)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Karina
Cilvēku bioritmam atbilstošākais laiks ir ziemas laiks.Tāpēc nav ieteicams pāriet uz vasaras laiku. Nesaprotu kāpēc to joprojām dara.
26.03.2017. plkst. 00:17
x
Virkne valstu pavasarīi pāries uz vasaras laiku, bet rudenī VAIRS NEPĀRIES UZ ZIEMAS LAIKU, Jo tas kaitē cilvēku veselībai ! Kāpēc Latvija neseko šim piemēram ?
18.02.2011. plkst. 10:32
Tad kāpēc jāpāriet uz to vasaras laiku ??
16.04.2008. plkst. 11:17

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

40% McDonald’s ieņēmumu nāk no „Happy Meals” pārdošanas

Pasākumi

INTĪMAIS MĀKSLĀ

Ar izstādi Intīmais mākslā muzejs vēlas atjaunot dekoratīvās mākslas un dizaina izstāžu tradīciju, kas dod pārskatu par šajās mākslas nozarēs notiekošajiem procesiem, sniedzot...