Solomona Geršova (1906, Daugavpils –1989, Ļeņingrada) piemiņas izstāde No Tamaras Fedotovas kolekcijas

Solomona Geršova (1906, Daugavpils –1989, Ļeņingrada) piemiņas izstāde
No Tamaras Fedotovas kolekcijas

2008.gada 7.martā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs Mazajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a) vēr vaļā krievu postavangarda mākslas pārstāvja, mākslinieka no Daugavpils Solomona Geršova piemiņas izstādi.

Svētdien, 9.martā, plkst. 15:00 LNMM izglītības programmas Svētdienas sarunas muzejā ietvaros aicinām visus interesentus uz tikšanos ar mākslinieka atraitni Tamaru Fedotovu un izstādes kuratorēm no Sanktpēterburgas Irinu Mamonovu un Eru Korobovu (Krievija).


Izstāde no Sanktpēterburgas iepazīstina skatītājus ar mākslinieka Solomona Geršova radošo mantojumu. Geršova glezniecība ir tuva 20.gadsimta 60 – 80.gadu krievu nonkonformisma mākslai. Viņa biogrāfija ir tipiska šīs paaudzes māksliniekiem: Solomonam Geršovam nācās pārdzīvot divus arestus un izsūtījumus Staļina režīma laikā, kā arī savas daiļrades neatzīšanu no oficiālās mākslas aprindu puses.

Mākslinieks Solomons Geršovs dzimis 1906.gadā Daugavpilī, toreizējā Dvinskā. Sākumā viņš mācījās Vitebskas mākslas skolā pie Jurija Pena un Marka Šagala. 1922.gadā pārcēlās uz Petrogradu, kur studēja Mākslinieciskās kultūras institūtā pie Kazimira Maļeviča, apmeklēja Pāvela Filonova analītiskās mākslas skolu. Iepazīšanās ar Pāvelu Filonovu, Kazimiru Maļeviču, Rafailu Falku, draudzība ar avangarda dzejas pārstāvjiem Daniilu Harmsu un Aleksandru Vvedenski, ka arī ar 20.gadsimta mūzikas ģēniju Dmitriju Šostakoviču ietekmēja Geršova daiļradi un attīstīja viņa individuālo rokrakstu.

Savu ceļu mākslā Solomons Geršovs uzsāka 20.gadsimta 20.gadu vidū. 1932. un 1948.gadā mākslinieks tika arestēts un izsūtīts uz Vorkutu. Pēc atgriešanās no izsūtījuma 1956.gadā Solomons Geršovs līdz mūža beigām dzīvoja un strādāja Ļeņingradā, kur 1989.gadā miris 83 gadu vecumā.

Izstādē LNMM Mazajā zālē skatāmi ap 20 Solomona Geršova 20.gadsimta 50. – 80.gados tapušie darbi no mākslinieka atraitnes Tamaras Fedotovas kolekcijas. Gleznas no šīs kolekcijas tika eksponētas daudzās izstādēs Krievijā, kā arī Londonā, Jeruzalemē, Cīrihē, Parīzē, Vašingtonā, Ņujorkā, Filadelfijā u.c. Latvijā pirmo reizi apjomīga Geršova darbu ekspozīcija tika rādīta 2006.gadā viņa dzimtajā pilsētā Daugavpilī, kad Geršova novadnieki atzīmēja mākslinieka 100. gadadienu. Tagad arī rīdziniekiem un Rīgas pilsētas viesiem ir iespēja iepazīties ar Solomona Geršova glezniecības lirisko dramatismu un novērtēt mākslinieka savdabīgo un spilgto talantu.

Solomona Geršova māksliniecisko stilu raksturo krāsu un zīmējuma ekspresija. Neliela izmēra darbi atspoguļo autora dziļi emocionālo, traģisko un brīžiem ironisko pasaules uzskatu. Viņa gleznās var atrast gan fovisma un ekspresionisma, gan primitīvisma ietekmes. Par savām autoritātēm glezniecībā Geršovs uzskatīja dažādu laikmetu dižmeistarus – Rubļovu, Velaskēzu, Rembrantu, Sezānu, Pikaso.
Tēlus un sižetus gleznieciskajām kompozīcijām Solomons Geršovs meklēja apkārtējā pasaulē un savas dzīves notikumos. Tajā pat laikā mākslinieks ļoti bieži pievērsās tēmām, saistītām ar baletu, teātri, mūziku un literatūru. Atsevišķi darbi vai darbu cikli ir veltīti Šostakovičam, Bēthovenam, Mikelandželo. Geršovs nereti risināja arī filozofiskus jautājumus par dzīvi un nāvi, par labo un ļauno. Brīvi gleznoti portreti, ainavas, žanriskās kompozīcijas raksturo Solomonu Geršovu kā lielisku improvizācijas un ekspresijas meistaru. Mākslinieks saviem darbiem parasti izmantoja temperas krāsas vai jaukto tehniku uz papīra vai kartona.

Ekspozīciju papildina fotomateriāli, kā arī trīs DVD filmas par Solomonu Geršovu: Mākslas laukums: Vienā mirklī... (Площадь искусств: В одном мгновении…) / Solomons Geršovs, 2007, Vitebskas apgabala televīzijas studija. Režisore – Svetlana Pogoreļska. Redaktors – Jevgeņijs Geraščenko; Mākslinieka Solomona Geršova darbnīcā (В мастерской художника Соломона Гершова) / 1989.gada decembris, Ļeņingrada. Režisors – Jevgeņijs Porotovs; Ļeņingradas TV, 1991.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Solomons mani tomēr laikam neaizraus ;
09.05.2008. plkst. 10:51

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 13. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Garākais bārs pasaulē atrodas New Bulldog, Rock Island, Illinoisā un tas ir 208 metrus garš

Pasākumi

Cēsīs atvērts mūsdienīgs centrs Pils kompleksa apmeklētājiem

Starp Cēsu veco un jauno pili durvis vēris mūsdienīgs Pils kompleksa apmeklētāju centrs – tūrisma informācijas centrs....