Līgatnes dabas takas

Līgatnes dabas takas

Iedomājieties – beidzot ir klāt ilgi gaidītā nedēļas nogale un pēc darbā pavadītajām dienām tā vien gribas tikt prom no Rīgas, lai dabas tuvumā kārtīgi atpūstos. Viena no iespējām ir Līgatnes dabas parks jeb dabas takas, kuras 5.5 kilometru garumā piedāvā aplūkot dažādus dzīvniekus maksimāli tuvu dabai. Šīs takas ir izveidotas 1975. gadā ar mērķi iepazīstināt apmeklētājus ar Latvijas dabu: augu valsti, savvaļas dzīvniekiem un putniem.


Līgatnē sastopamie meža zvēri atvesti no dažādām Latvijas vietām. Kā stāsta darbinieki: „tie bijuši ievainoti vai arī pieradināti dzīvnieku mazuļi, kas nav spējīgi izdzīvot bez cilvēku gādības un patstāvīgi atrast barību”. Daudzi no Līgatnes dabas parka iemītniekiem arī iekļauti aizsargājamo un reto sugu sarakstos. Atšķirībā no zoodārza, kur lielie un skaistie dzīvnieki mitinās sev nepiemēroti šauros iežogojumos, Līgatnē katram zvēriņam ir plaša meža teritorija, kurā nav ne miņas no cilvēkiem. Protams, arī šeit ir iežogojums, bet ir liela starpība, vai lāči dzīvo vairāku hektāru lielā platībā vai arī pārdesmit kvadrātmetru aplociņā. Diemžēl daļa no dzīvniekiem nemīl cilvēku tuvumu vai arī ir devušies savās gaitās, tāpēc būs ilgi jāgaida, līdz tos ieraudzīsiet – un bieži vien – tikai no liela attāluma.

Ja izlemjat doties uz Līgatni un nezināt, kur tieši dabas takas atrodas, vislabāk jums palīdzēs karte. Tuvāk nokļūstot ir ieraugāmas dažas norādes, bet IrLaiks.lv nav pārliecināti, ka ar tām vien pietiks, lai atrastu meklēto. Tāpēc, katram gadījumam, kartei vajadzētu būt līdzi. Mājās nedrīkst aizmirst arī ērtus sporta apavus un siltas drēbes, ja dodaties turp rudenī, ziemā vai vienkārši vēsā dienā. Taču mājās atstāt vēlmi barot dzīvnieciņus ar līdz paņemtajiem saldumiem un citu ēdamo, jo, tāpat kā jau pieminētajā zoodārzā, arī šeit tas nebūt nav ieteicams. Tāpat nedrīkst ņemt līdzi savu četrkājaino draugu suni, jo meža iemītnieki var izbīties ne pa jokam.

Dabas taku sākumā mājvietu raduši tādi dzīvnieki kā lāči un vilksuņi (īsti vilku un suņu bērni). Savukārt takas beigās varēsiet skatīt sumbrus. Pie katra aploka ir informācija par tā iemītnieku, tāpēc varat izlasīt samērā daudz interesantu faktu. Piemēram, kas to būtu domājis, ka masīvais, īskājainais sumbrs, kas sver nedaudz zem tonnas, spēj pārlēkt 2 metru augstu šķērsli un skrien ar ātrumu līdz pat 40km/h?

Kas attiecas uz ieejas cenām, apskatīt dzīvnieciņus varat samērā lēti. Pieaugušajiem biļete maksā Ls 1.00, bet skolēniem, studentiem un pensionāriem – Ls 0.50. Protams, jāuzrāda arī apliecība. Taču ja dzīvojat Līgatnē vai tās pagastā, ieeja būs bezmaksas. Jāmaksā nebūs arī bērniem līdz skolas vecumam, bērnu nama audzēkņiem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Staigājot un vērojot dzīvniekus un putnus, laiks paies nemanot. Lai gan 5 km nav tik maz, piedevām, lielākoties ir jākāpj augšā un lejā pa trepītēm, šķitīs, ka takas ir nedaudz par īsu.

Protams, nogurums dara savu, taču dabas skaistumu varētu skatīt krietni ilgāk. Pie dabas takām atrodas arī pāris galdiņi un nojumīte, kurā, iespējams, šad tad kaut ko tirgo. Katrā ziņā pie galdiņiem var pasēdēt, atpūsties un ieturēt nelielu maltīti no līdz paņemtajiem labumiem. Bet tiem, kam prāts nenesas uz mierīgu atpūtu, bet gan uz asākām izjūtām, mēs iesakām atrast skatu torni un uzrāpties tajā. Īpaši drošs šis tornis nav, bet ja kāpj uzmanīgi cik vien augstu var, skats pavērsies ļoti skaists un brīnišķīgs.

Komentāri (23)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Inese
Bijām 2013.gada 24.februārī. Priecēja tas, ka arī ziemas sezonā varēja redzēt gandrīz visus dzīvniekus (neredzējām tikai jenotsuni un staltbriedi). Kopā ar 4gadnieku taku izgājām 3.5 stundās. Gan man, gan bērnam patika. Taisnība, ka tur ir daudz trepes, taka visu laiku iet augšā/lejā, tā kā ar ratiem tur, manuprāt, nav ko darīt, it kā skaitās, ka ir kaut kādi gabaliņi, kas nav ar trepēm un ir piemēroti invalīdu ratiņu un bērnu ratiņu īpašniekiem, bet tas nav nopietni, tad var apskatīt varbūt kādu ceturto daļu no takas. Takas apmeklējums jāieplāno tā, lai uz darba laika beigām tiktu no takas laukā, jo ap 17:00 rietēja saule un tumsā mežā nav ko darīt - nekāda apgaismojuma tur, protams, nav. CENAS pirms braukšanas skatieties šeit, jo tās ievērojami atšķiras no rakstā minētajām. http://www.gnp.lv/cenas-pakalpojumi
26.02.2013. plkst. 12:58
sss
skati
30.03.2012. plkst. 12:41
Zaiga
biju ļoti nepatīkami pārsteigta, ka dabasparks,kas tiek slavēts kā ģimenei draudzīgs, ir absolūti nedraudzīgs ģimenēm ar maziem bērniem un invalīdiem! ir ļoti daudz trepju ar augstiem pakāpieniem,pa kuriem ar bērnu ratiņiem un invalīdu ratiņiem,kā arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem,nav iespējams pārvietoties! un nekur arī nav norāžu un informācijas,ka parkā netiek gaidīti šie cilvēki!
01.10.2011. plkst. 22:21
viktorija
es tur biju
01.06.2011. plkst. 15:21
Vilks
Vasaras sezonas darba laiks ir līdz 17.oo,tas ir ļoti nepareizi,jo daudzi brauc no attālākām Latvijas vietām,plus vēl vajadzīgs ilgs laiks lai labi izstaigātos pa takām,un rezultātā pietrūkst laika lai visu apskatītu.Rīgas zoodārzā vasaras darba laiks ir līdz 21.00,un bez stresa visu var apskatīt.Katrā ziņā Līgatnes dabas parks ir fantastisks.
06.06.2010. plkst. 14:19

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 18. septembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

40% McDonald’s ieņēmumu nāk no „Happy Meals” pārdošanas

Pasākumi

Grupa „re:public” atgādina – darba holisms ir kaitīgs jūsu veselībai!

No šīs nedēļas visās Latvijas radiostacijās sāk skanēt grupas „re: public” jaunais radio singls "Dari ko liek", kas iekļauts jūnijā iznākušajā albumā „Atbrīvots”....