Spēka trīscīņa - powerlifting - Latvijā

Spēka trīscīņa - powerlifting - Latvijā

Pauerliftings jeb spēka trīscīņa jeb powerlifting ir smagatlētikas sporta veids, kurā ietilpst piesēdieni ar svara stieni uz muguras, spiešana guļus un stieņa vilkšana no zemes.

Šīs trīs kustības smagatlētiem pazīstamas jau sen. Kā sporta veids tas sāka veidoties pagājušā gadsimta 60. — 70. gados.

Tā 1965. gadā Amerikas atlētu savienība noorganizēja pirmo valsts čempionātu pauerliftingā. Dažos gados šis sporta veids iekaroja Eiropu.

1971. gadā tika izveidota Starptautiskā Pauerliftinga federācija (IPF). Šis sporta veids pašlaik pārstāvēts visos kontinentos.

Latvijā spēka trīscīņa parādījās pagājušā gadsimta 80. gados, kad Latvijas kultūrisma un bodibildinga federācija organizēja sacensības bodybuilding (kultūrismā), kur nācās izpildīt minētos trīs vingrinājumus. Tas nevienu neapmierināja, un 1986. gadā Edmunds Jansons nošķīrās no kultūristiem un pauerliftingu izveidoja par atsevišķu sporta veidu. Tagad tas Latvijā attīstījies starptautiskā līmenī un mūsu sportisti ar labiem panākumiem piedalās Eiropas un pasaules mēroga sacensībās.

1.jpg - 28.91 KBUz stieņa 275 kg - atlētam, veicot disciplīnu: pietupiens ar svaru stieni uz pleciem, nepieciešama maksimāla koncentrācija...

Latvijā nekad nav trūcis stipru vīru, kuri ar labiem un pat izciliem panākumiem savu spēku apliecinājuši arī starptautiskā līmenī. Spēka trīscīņas neilgā vēsture tam ir uzskatāms apliecinājums. Kā tad Latvijā ienāca šis, šobrīd visstraujāk augošais smagatlētikas sporta veids, vislabāk zin stāstīt Edmunds Jansons . Šis vīrs svaru zālei atdevis visu mūžu, ir vairākkārtējs Latvijas čempions svarcelšanā. Savukārt trenera karjeras laikā izaudzinājis desmitiem čempionu, rekordistu, sporta meistaru un pat virkni starptautisko sporta meistaru.

Tas sākās tā.........

E.Jansons: Pirmais oficiālais Latvijas čempionāts notika Rīgā, 1982. gada 13. novembrī. To rīkoja galvaspilsētas sporta klubs „Impulss”. Piedalījās 22 sportisti, lielākoties svarcēlāji. Reģionos vieni no aktīvākajiem bija Liepājas smagatlēti. Klubs „Sanitas” astoņdesmito sākumā rīkoja turnīrus, Latvijas čempionātus.

2.JPG - 32.22 KBAtlēts īsi pirms vingrinājuma izpildes pilnā ekipējumā. Ekipējumu pasaulē ražo ap 10 kompānijas

Uz Liepājas kausa izcīņas sacensībām brauca vīri no visām PSRS republikām. Šodien tas šķiet absurdi, bet tolaik viss notika stingrā drošībnieku uzraudzībā. Oficiālā nostāja bija – šis ir buržuāziskskais sporta veids. Ja par nodarbošanos ar austrumu cīņām varēja nokļūt aiz restēm, tad smagatlētus un kultūristus KGB modrā acs vien uzraudzīja......

PSRS šis sporta veids parādījies jau pirms aptuveni 40 gadiem, tolaik gan nekādu īpašo popularitāti tas neieguva. Spēka trīscīņas celmlauži Latvijā bija Viktors Pevko, Felikss Čaikovskis un citi.

3.jpg - 28.14 KBDrošībai atlētam aizmugurē asistē treneris

Edmunda Jansona ieguldījums skarbā „dzelžu sporta” popularizēšanā un attīstīšanā ir pelnījis atsevišķu stāstu – 1986. gadā Jelgavā nodibinājis sporta klubu „Apolons” viņš trīscīņu pacēla vēl nebijušā līmenī. Piesaistot privātus atbalstītājus un Latvijas mašīnbūves flagmani RAF izdevās iegūt atbilstošu finansējumu, lai piesaistot valsts talantīgākos atlētus, uz kluba bāzes veidotu Latvijas izlasi.

Šajā gadā izlase veiksmīgi startēja PSRS čempionātā Krasnojarskā. Bija vietas godalgoto trijniekā, bet ar pirmo mēģinājumu, līdz zeltam aizsniegties tomēr neizdevās nevienam.

Nākamie divi gadi 87. un 88. ir pirmo nozīmīgo panākumu laiks – pieci vīri, labo PSRS rekordus un kļūst par padomju lievalsts čempioniem. Tie bija Aleksandrs Radzēvičs, Vladimirs Morozovs, Genādijs Zubriks, Ivans Voroņeckis un Jānis Folkmanis.

4.JPG - 27.94 KBStieņa vilkšanā no zemes - tehniski sarežgītākajā un visvairāk spēkus un izturību prasošajā disciplīnā - grūtākais ir atraut stieni no zemes

Nākamais solis tiek sperts 89. gadā, kad Latvijas atlēti iekļūst PSRS izlasē un pirmoreiz piedalās augstākās raudzes sacensībās – Pasaules čempionātā Holandē. Pirmie kucēni nav jāslīcina, taču arī laistīties ar šampanieti pamata nav. Nostartēts godam, taču vairāk kā sešiniekā iekļūt atlētiem neizdodas. Savu spēku pierāda arī Jelgavas sporta klubs „Apolons”, izcīnot uzvaru PSRS čempionātā.

Tas nu maskaviešiem šķiet par traku – kaut kādas, PSRS mērogos sīkas pilsētiņas sportisti, katru gadu labo četrus līdz piecus valsts rekordus un vēl izcīna augstākos titulus! Lai noskaidrotu kā tas iespējams uz Jelgavu tiek nosūtīta pat īpaša komisija!

5.JPG - 30.05 KBGrūtākais ir izdarīts, tagad atlētam ir jāiztaisnojas un jāsagaida tiesneša signāls, par to, ka mēģinājums ir ieskaitīts

Ne mazāk nozīmīgas uzvaras izcīnītas Baltijas kausa izcīņā trīs gadus pēc kārtas, kurā bez jau ierastajām kaimiņvalstīm piedalījās arī Skandināvijas, Krievijas, Polijas un citu valstu atlēti. Tajā laikā tiek uzsākts darbs Latvijas tiesnešu kvalikācijas uzlabošanā, Edmunda panākumi trenera darbā tiek ievēroti un novērtēti, ieceļot viņu par PSRS izlases treneri!

Kāda bija nākamā desmitgade ?

E.Jansons: 1991. gada sākumā, vēl PSRS formās, piedalījāmies Eiropas čempionātā Francijā. Līdz ar neatkarības atgūšanu Latvija tika dibināta Latvijas spēka trīscīņas federācija, par vadītāju izvēlēts cienīgākais kandidāts - Edmunds Jansons.

6.jpg - 39.54 KBImants Sokolovs - Pasaules jauniešu čempionāta sudraba medaļas ieguvējs

Nekavējoties to atzina arī starptautiskā mērogā. Pirmās sacensības, jau pārstāvot sarkanbaltsarkano karogu, notika tā paša gada laikā, Orebru pilsētā, Zviedrijā. Tas bija Pasaules čempionāts.

8.jpg - 28.86 KBNe tikai bobslejā sportists domās veic trases virāžu izbraukšanu, arī trīscīņā atlēts pirms vingrinājuma izpildes domās to izpilda neskaitāmas reizes

Šajā desmitgadē Latvijā parādās virkne spēcīgu klubu arī citās Latvijas pilsētās Aizkrauklē, Jēkabpilī, Dobelē, Daugavpilī, un citviet. Netrūkst arī ambiciozu, stipru vīru un labu rezultātu.

Radusies konkurence padara tradicionālos Latvijas čempionātus tikai interesantākus. 1993. gadā Edmunds noorganizē Baltijas čempionātu. Jau tradicionāli, tajā piedalās it visu Baltijas jūras krastos esošo valstu sportisti, kopā ap 120 atlētu. Sacensības risinājās uz Jelgavas kultūras nama skatuves. Mūsu spēkavīri kaunā nepalika, izcīnot pirmo vietu.

7.jpg - 35.34 KBSvaru stieņa spiešanā guļus atlēts gaida tiesneša signālu, lai sāktu vingrinājuma izpildi

Mūsu atlēti regulāri piedalās arī Eiropas un Pasaules čempionātos, gūstot neatsveramu pieredzi un uzrādot labus rezultātus.

Šīs desmitgades spilgtākie sportisti – Rinalds Dimiņš, Raivis Širaks, Mikolajs Pavilovskis, Jurijs Ivaņušins, Anatolijs Kuzmins, Aleksandrs Smelovs un daudzi citi atlēti.

9.JPG - 37.24 KBSpēka trīscīņā cīnās arī jaunieši (14 - 18 g.v.), protams, ar sev atbilstošiem svariem, tādējādi ieliekot spēcīgu pamatu turpmākajai dzīvei - gan spēku, gan pārliecību par sevi!

Spēka trīscīņas sacensībās ir startējuši arī šodien ļoti populārie sportisti Viktors Ščerbatihs, tolaik vēl juniors, turklāt ar ļoti iespaidīgiem rezultātiem, Raimonds Bergmanis, arī Raivis Vidzis un lielākā daļa tagadējo spēkavīru savu sportisko karjeru sākuši tieši trīscīņā.

Kas notika pēc tūkstošgades mijas ?

E.Jansons: Spēka trīscīņa turpināja attīstīties. 2000. gadā noorganizējot Eiropas čempionātu senioriem, Jelgavas vārds tiek ierakstīs spēka trīscīņas vēsturē.

10.JPG - 32.84 KBTrīscīņā veiksmīgi var startēt gan jauns, gan vecs: atlētam 66 gadi, svars uz stieņa 165 kg - ne katrs vīrs spēka briedumā pievārēs tādu svaru..

Dalībnieku atsauksmes ir cildinošas, taču finansiāli tas diemžēl izrādās ar lielu mīnusa zīmi.

12.JPG - 31.92 KBEmocijas trīscīņā - no sportiskā niknuma un maksimālas koncentrēšanās, līdz platam smaidam pēc veiksmīgi izpildīta vingrinājuma

Šajā gadā Edmunds atkāpjās no prezidenta amata, par viņa pēcteci Latvijas spēka trīscīņas federācijā kļūst Genādijs Zubriks. Uzsāktais darbs tiek turpināts, tiesa ne pārāk veiksmīgi.

11.JPG - 35.54 KBViņi ir tikai draugi un "stieņa biedri" - nekas vairāk :)

2005. gadā pienācis laiks kārtējām pārmaiņām – par federācijas vadītāju kļūst Rinalds Dimiņš. Līdz ar to šajā sporta veidā sākās jaunie laiki – sacensības tiek organizētas daudz profesionālāk, tiek strādāts pie organizācijas sakārtošanas, veidojot to atbilstošu mūsdienu prasībām. Tiek atsākta arī tiesnešu kvalifikācijas celšana. Rinalds visu dara pareizi, uzskata Edmunds Jansons, spēka trīscīņa attīstās ļoti strauji. Tiek domāts arī par sportistiem un nepieciešamo finansējumu.

13.JPG - 26.5 KBTas nav tvaiks no niknuma, bet gan magnēzija pulveris, kas novērš stieņa slīdēšanu

Jaunā tūkstošgade atnāca arī ar līderu maiņu. Spēcīgākā Latvijas spēka trīscīņas kluba titulu, Aizkraukles sporta klubs atņem „Apolonam”. Paiet daži gadi un par sevi liek manīt „Spēka Pasaule” no Valmieras.

14.JPG - 36.29 KBPagaidām vēl nesadalītas - katrā LR čempionātā norit cīņa par aptuveni 50 medaļu komplektiem

Nopietns darbs, sakārtota infrastruktūra, labs treneris un pareizi ieguldīti līdzekļi panāk savu – Aizkraukle ir spiesta piekāpties. Pēdējos gados tieši šis klubs cīnās par pirmajām vietām ikvienās Latvijas mēroga sacensībās.

15.JPG - 38.67 KBKā jau visās sacensībās komandas gars vieno un palīdz

Jaunās tūkstošgades smagatlētikas stiprākie vīri ir Konstantīns Konstantinovs, Ivars Cīrulis, Edgars Rekšņa, Aleksandrs Grigorjevs, taču arī bez nosauktajiem ir ļoti daudz lielisku sportistu ar respektējamiem sasniegumiem.

16.JPG - 30.54 KBSpēka trīscīņa ļauj iegūt ne tikai spēku un pārliecību par sevi, bet arī iespaidīgu augumu

Pagaidām spēka trīscīņa nav Olimpiskais sporta veids, taču starptautiskā federācija strādā, lai to panāktu.

Ja arī Tu vēlies kļūt spēcīgāks un pārliecinātāks par sevi, spēka trīscīņa ir tieši tas, kas Tev vajadzīgs! Cītīgi trenējoties rezultāti būs acīmredzami!

Rakstu sagatavoja LPF sabiedrisko attiecību komiteja.

Raksts tapis projekta "Spēka sports tavs sports" ietvaros ar Izglītības un Zinātnes Ministrijas atbalstu.

Komentāri (22)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Niks
PSRS šis sporta veids parādījies jau pirms aptuveni 40 gadiem, tolaik gan nekādu īpašo popularitāti tas neieguva. Spēka trīscīņas celmlauži Latvijā bija Viktors Pevko, Felikss Čaikovskis un citi. ----- Felikss Saikovskis... ja kas...
31.10.2011. plkst. 10:49
???
sezot pieturaa arii var sacakareet veseliibu!
28.04.2009. plkst. 13:57
kekss
sacakare veselibu tikai.
31.12.2008. plkst. 12:38
AL
Sportot gribētājiem izvēle liela - vieglatlētika, komandu spēles, smagatlētika utt.
08.12.2008. plkst. 12:50
SB
1., 7. un 9. bildē, tas kas Pasaule Vicechempis :))
13.10.2008. plkst. 14:55

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 21. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ja jums vairs neslāpst, tas var nozīmēt, ka jums nekavējoties jāpadzeras, jo, kad cilvēka ķermenis atūdeņojas, tas „atslēdz” slāpju mehānismu

Pasākumi

„ŠONA DEJU STUDIJA” savus deju studentus sūta vasaras nometnē uz profesionālo deju skolu „Broadway Dance Center” Ņujorkā

Šī gada vasarā „Šona deju studija” vedīs savus deju studentus vasaras nometni pavadīt profesionālajā deju skolu „Broadway Dance Center” Ņujorkā. Šajā vasaras nometnē piedalīsies...