5 mīti par testosteronu

5 mīti par testosteronu

Pateicoties stāstiem par olimpiskajiem atlētiem, piemēram, Barry Bonds un Roger Clemens, vārdi „testosterons” un „steroīdi” nerada tās patīkamākās asociācijas. Taču patiesībā testosterons ir ļoti svarīgs hormons, kas vīrieša ķermenī pilda daudzas svarīgas un pozitīvas funkcijas.

Runājot tieši – ja vīrietī nebūtu šī hormona, zēni piedzimtu ar labia, nevis scrotum (skat, latīņu vārdnīcu).

Pieaugušajiem šī viela nodrošina normālu seksuālo funkciju, kā arī muskuļu attīstību un tonusu. Daudzi urologi savā praksē saskaras ar vīriešu problēmām, ko rada pazemināts testosterona līmenis. Tas izraisa nogurumu, depresiju un samazina muskuļu spējas.

Ārstēšana ar šo vielu uzlabo erekciju un seksuālo dziņu, atjauno muskuļus un samazina tauku apjomu, kā arī paaugstina enerģiju un vispārējo ķermeņa motivāciju.

Jaunākie pētījumu liecina, ka normāls hormona līmenis ir svarīgs diabēta un kardiovaskulāro slimību riska mazināšanai, turklāt vīrieši ar normālu testosterona līmeni dzīvo ilgāk.

Tiesa, blēdīgi sportisti un ar muskuļiem apsēsti kultūristi ir radījuši šim hormonam bēdīgu slavu un piedēvējuši neskaitāmus mītus. Aplūkosim tuvāk 5 no tiem.

1 – Testosterons ir nelegāls medikaments

Nē, tas ir 100% legāls recepšu medikaments. Tas ir nozīmīgs faktors vīrieša ģenitāliju pilnvērtīgā attīstībā pubertātes procesā, kā arī nodrošina spermas ražošanu, erekciju, seksuālo dziņu, muskuļu tonusu un kaulu veselību, kā arī citas lietas.

Testosteronu ir nelikumīgi lietot bez ārsta izrakstītas receptes. Tiesa, lielākajai daļai sporta organizāciju ir stingri likumi, kas ierobežo šīs vielas lietošanu sportisko rezultātu uzlabošanai. Atlēti, kas tos pārkāpj, tiek uzskatīti par krāpniekiem.

Atsevišķās valstīs (piemēram, ASV) par šādu rīcību var nonākt cietumā.

2 – Testosterons ir steroīds, un visi steroīdi ir bīstami

Testosterons patiešām ir steroīds, taču šis fakts vēl nepadara to bīstamu. Patiesībā cilvēka ķermenī ir daudz vielu, kas klasificētas kā steroīdi. "Steroīds” – viela, kuras pamatā ir četri oglekļa savienojumi. Piemēri – estrogēns, progesterons, kortizols un pat holesterīns!

Loģiski, ka sportists, kas pieķerts „steroīdu” lietošana, nav injicējis sev holesterīnu. Sporta pasaulē šis termins tiek attiecināts uz anabolisko steroīdu hormoniem – tādiem, kas palīdz muskuļu un kaulu attīstībā (viens no tiem ir testosterons).

Lai arī testosterons ir relatīvi drošs (pat visai augstās devās), to pašu nevar apgalvot par jaunās paaudzes steroīdiem, kas radīti tā, lai netiktu atklāti dopinga testos.

3 – Testosterons izraisa nekontrolējamu vardarbīgu uzvedību

Nav nekādu pierādījumu, ka šis hormons izraisa jebkādu agresīvu, vardarbīgu un nekontrolējamu uzvedību. Nekas no tā nav konstatēts pētījumos, kuros vīriešiem ir dota šī viela, pat ļoti augstās devās. Patiesībā rezultāti liecina par pretējo – daudzi vīrieši ar zemu testosterona līmeni ir krietni nemierīgāki, jo hormona līmeņa normalizēšana padara viņus mierīgākus un nosvērtākus.

4 – Testosterons sekmē prostatas vēzi

Jaunākie pētījumi liecina, ka vīriešiem ar augstu testosterona līmeni ir tikpat lielas iespējas saslimt kā tiem, kuriem tas ir zems. Arī ārstēšana, izmantojot šo hormonu, risku nepalielina.

Šis mīts cēlies no 40. gadiem, kad pētījums tika veikts ar kastrētiem vīriešiem. No tā izriet secinājums, ka lielāks risks saslimt ar prostatas vēzi ir tiem vīriešiem, kas iepriekš ir kastrēti.

Cits jautājums ir par tiem vīriešiem, kas tiek ārstēti ar testosteronu pēc prostatas vēža terapijas – šajā ziņā notiek intensīvi pētījumi.

5 – Augsts testosterona līmenis izraisa plikpaurību

Patiesībā vīriešiem ar plikpaurību ir raksturīgs tikpat augsts testosterona līmenis kā tiem, kas lepojas ar kupliem matiem. Plikpaurība, visticamāk, ir ģenētiski iedzimta.

Problēmu rada tādi medikamenti kā finasterīds, kas bloķē testosterona pārtapšanu hidrotestosteronā. Ar šiem medikamentiem tiek ārstēta vai aizkavēta plikpaurība. Tiesa, ar paša testosterona iedarbību šeit nav nekāda sakara...

Komentāri (16)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Arnolds
GB Nord Pharma produkciju Ražo Daugavpilī,kaut gan uz iepakojuma rakstīts Indija lai nevarētu pārbaudīt tā izcelsmi.Produkts strādā,bet mg ir mazāk nekā norādīts uz etiķetes,tātad dozi vaijag likt lielāku kas naudas izteiksmē nav izdevīgi
03.05.2018. plkst. 18:24
testosterons
varu piedavat loti labus preperatus ari susts 10ml.300mg 39eu Testosterons raksti uz sportauzturs@mail.lv
23.08.2014. plkst. 23:45
wapiti
Ir augs Tongkat Ali, kurš veicina paša organisma spēju izstrādāt testosteronu: http://dabasveltes.blogspot.com/2012/04/eurycoma-longifolia-jack-tongkat-ali.html tur arī interesanta filma par testosteronu
16.06.2012. plkst. 13:39
master
ljoti laba produkcija GBnord. maksa nedargi un galvenajs ka labi strada
01.05.2012. plkst. 00:41
tricepss
GB Nord Pharma... kada ir si produkcija labas kvalitates vai kaa??? kura valsti razo GB vai citur???
16.04.2012. plkst. 15:49

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 21. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Kofeīns paaugstina aspirīna citu pretsāpju līdzekļu iedarbību, tāpēc tas ir atrodams dažos medikamentos

Pasākumi

Dziedātājas Emi dziesma „Kā sapnī” ielaužas MTV Latvia

Šī gada martā notika dziedātājas Emi videoklipa prezentācija dziesmai „Kā sapnī”, kuras režisors ir Miks Ozoliņš. Viņas videoklips pirms tam bija vērojams Latvijas Mūzikas Kanālā...