Krisa Čeliosa treniņu programma

Krisa Čeliosa treniņu programma

Ja tu seko līdzi NHL spēlēm, tu noteikti zini, kas ir Kriss Čelioss. Ja hokejam pievērsies tikai pasaules čempionāta laikā un zini vien Irbi un Znaroku, atklāsim, ka Kriss Čelioss ir Detroitas „Red Wings” aizsargs, kurš pašreiz 45 gadu vecumā ir vecākais spēlētājs līgā. Tomēr viņa vecums nenozīmē to, ka slodzes viņa treniņos ir mazākas intensitātes. Kriss ir neskaitāmas reizes pierādījis to, ka vecums nav šķērslis un nemaz neatpaliek no saviem jaunākajiem sāncenšiem.

Bez šaubām, liela nozīme tik labai sportiskajai formai ir personīgajam treneriem – T.R Gudmanam. T.R. Gudmans katru vasaru strādā ar vairāk nekā 25 NHL spēlētājiem, apmācot viņus savā Pro Camp nometnē pēc netradicionālām fiziskā treniņa metodēm.

Goodman.jpg - 21.98 KBSlavenais NHL spēlētāju fiziskās sagatavotības treneris T.R. Gudmans

Kad T.R. izstrādāja Krisa Čeliosa programmu, viņš tajā iestrādāja visus 3 fitnesa aspektus: muskuļu izturību, muskuļu spēku un augstvērtīgus rezultātus, tādējādi gan uzlabojot viņa fizisko sagatavotību, gan pasargājot no savainojumiem.

Kas attiecas uz savainojumiem, T.R. Gudmana galvenais uzdevums ir sagatavot Krisu, pēc viņa vārdiem izsakoties: „ložu necauršaujamā formā”. Tas nozīmē to, ka vienīgais, kā viņš varētu tikt satraumēts, ir kādā incidentā, piemēram, ripai trāpot pa paceles muskuli. Tā kā T.R. Gudmans koncentrējās nevis uz estētisku ķermeņa formu, bet izturību un spēku, tas palīdzēja izveidot tādu programmu, kas patiešām optimizē Krisa Čeliosa spēli laukumā.

Personības novērtējums

Kad Kriss Čelioss sazinājās ar T.R. Gudmanu, lai piedalītos viņa organizētajā Pro Camp nometnē, pirmais, ko T.R. darīja, bija iepriekšējo Krisa traumu izvērtējums, tai skaitā traumu, kas radušās no nepietiekami attīstītiem muskuļiem, muskuļu balansa, koordinācijas problēmām, kā arī hroniskām sāpēm. Zinot, kādas ir organisma vājās vietas, Čelios un Gudmans kopīgiem spēkiem spēja uzlabot fiziskās kondīcijas līmeni.

Tāpat T.R. Gudmans ņēma vērā tādus aspektus kā Krisa pašreizējais vecums un fiziskā forma. Tai pat laikā T.R. nevienā brīdī neattiecās pret Krisu kā pret pensionāru, liedzot viņam strādāt pēc tādām treniņu programmām, pēc kurām strādā jaunākie spēlētāji. Par laimi Krisu daba ir apveltījusi ar lielisku ģenētiku un viņš bija spējīgs turēt līdzi arī krietni jaunākiem spēlētājiem.

Sākot strādāt pēc Gudmana programmas, pagāja 3 vasaras nometnes, līdz viņš sasniedza savu top formu. Jāņem vērā, ka T.R. rīcībā Kriss bija tikai ļoti ierobežotu laiku, kura laikā bija jāpaspēj daudz kas izdarīt. Ja Kriss strādātu pēc šīs programmas visa gada garumā, rezultāti būtu krietni ātrāk. Protams, tas nenozīmē, ka Kriss neredzēja uzlabojumus jau pēc pirmās vasaras – protams, ka uzlabojums bija, bet lai sasniegtu „ložu necauršaujamu” formu, bija nepieciešams vairāk laika.

Muskuļu izturības fāze

Muskuļu izturības fāze veido bāzi, lai vēlāk nonāktu pie augstākās intensitātes treniņa fāzes.

Krisa Čeliosa treniņu programmā T.R. fokusējās uz svaru treniņa vingrinājumiem ar atkārtojumu skaitu no 15 līdz 25. Tas palīdzēja muskuļiem pierast pie intensīvas slodzes un nepagurt arī ilgākas slodzes laikā.
Treniņi visās trīs fāzēs ilgst aptuveni no pusotras līdz divarpus stundām, tomēr jāņem vērā, ka daudzi vēlēsies saīsināt treniņu uz īsāku laiku, jo gluži vienkārši nav nepieciešama tāda fiziskā kondīcija.

Lai muskuļi ātrāk pierastu pie izturības, pauzēm starp piegājieniem nevajadzētu būt pārāk garām.

lunge.jpg - 30.77 KBKriss Čelioss fiziskās sagatavotības treniņu pirmajā fāzē veic izklupienus ar hantelēm - šī ir sarežģītāka izklupienu versija

Šajā stadijā parasti tiek veikti tādi vingrinājumi kā pietupieni, kāju iztaisnošana trenažierī, kāju saliekšana trenažierī, izklupieni, pievilkšanās, svaru stieņa vilkšana pie vēdera.

Spēka fāze

Krisa Čeliosa treniņu programmā ir iekļauta arī spēka fāze, kas ir nozīmīga, lai sasniegtu „ložu necauršaujamo” formu, jo uzlabojot spēka rādītājus, iespēja gūt traumu no nelieliem spēka paņēmieniem vai kustībām tiek ievērojami samazināta. Īpaši svarīgi ir vēdera preses muskuļi – jo spēcīgāki tie ir, jo mazāka varbūtība iedzīvoties muguras sāpēs.

Šajā fāzē dažiem ir lielākas fiziskās spējas, jo viņiem ir augstāks spēka potenciāls. To noteikti ir jāņem vērā, lai zinātu savas spēju robežas. Nav nepieciešamības celt lielus svarus, izmantojot nepareizu tehniku – T.R. šajā jautājumā ir ļoti strikts – tiklīdz vingrinājums tiek izpildīts nepareizi, svari tiek samazināti, lai iemācītos pareizu tehniku.

Šajā fāzē Kriss Čelioss strādāja uz mazāk atkārtojumiem, fokusējoties uz smagākiem svariem un izmantojot nedaudz garākas pauzes starp piegājieniem, lai muskuļi pilnībā spētu atspirgt. Tā kā šajā fāzē notiek koncentrēšanās uz maksimālo spēku, ja muskuļi 100% neatjaunojas, optimālo rezultātu var arī nesasniegt.

dpress.jpg - 27.21 KBKriss Čelioss Pro Camp treniņu metodikas spēka fāzē: izpilda spiešanu guļus ar hantelēm - šis vingrinājums tiek izpildīts kā papildinājums bāzes vingrinājumam - svaru stieņa spiešanai guļus

Šīs fāzes mērķis ir attīstīt maksimālo spēku, tāpēc te tiek izmantoti bāzes vingrinājumi: pietupieni, vilkme un svaru stieņa spiešana guļus.

Augstvērtīgo rezultātu fāze

Sākoties augstvērtīgo rezultātu fāzei, beidzas Krisa Čeliosa svaru treniņu fāze. Šajā fāzē fokuss tiek vērsts uz ātrumu, veiklību un zibenīgumu.

Šajā treniņu daļā Krisa Čeliosa treniņš fokusējas uz koordināciju, tāpēc ir svarīgi būt svaigam uz katru nodarbību. Tāpēc starp piegājieniem nākas palielināt laiku atpūtai, lai nenomāktu pārtrenēšanās sindroms, kas iespaido arī centrālo nervu sistēmu. Tā kā Krisam Čeliosam nebija mentālu problēmu, viņš varēja trenēties 6 dienas nedēļā, vienu dienu veltot pilnīgai atpūtai un dažas vieglākas treniņu dienas.

Daudzi atlēti atrod tieši sev piemērotus vingrinājumus, lai sasniegtu īsto noskaņojumu jeb sportisko niknumu. Krisam Čeliosam, piemēram, tā ir braukšana uz velotrenažiera... saunā! Kaut arī T.R. Gudmans nevienam neieteiktu sākt ar intensīvu kardio slodzi ekstrēmā tveicē, gluži vienkārši tāpēc, ka tas pavisam var nepatikt sirdij, Krisam šis vingrinājums patiešām patīk un tas palīdz viņam būt lieliskam laukumā.

Tipiskākie šīs fāzes vingrinājumi ir pietupieni – palēcieni, pumpēšanās, saplaukšķinot rokas, kustības uz nestabilas virsmas (piemēram, vingrojumu bumbas), kā arī kinesis vingrinājumi, ar kuriem tiek panākts daudz dinamiskāks treniņš.

T.R. Gudmana jautājumi un atbildes

Vienmēr ir svarīgi zināt, kāds cilvēks stāv aiz saviem principiem. Šeit ieskats T.R. Gudmana atbildēs uz jautājumiem par treniņu metodiku:

Kādam ēdienam obligāti jābūt katra cilvēka ēdienkartē?
Grūts jautājums, bet es izvēlētos kvalitatīvu, tīru proteīnu (piemēram, olas), labus, zemu glicīna līmeni saturošus ogļhidrātus un visbeidzot – neaizstājamos taukus.

Kas ir tavs mīļākais vingrinājums?
Vilkme ar hantelēm

dumbbell.dead.jpg - 44.09 KBKriss Čelioss izpildot trenera T.R. Gudmana iecienītāko vingrinājumu - vilkmi ar hantelēm, kas pēc Gudmana domām ir daudz efektīvāks vingrinājums muguras muskulatūras treniņam kā klasiskā vilkme

Ir kāds iemesls, kāpēc tieši ar hantelēm, nevis stieni?
Man patīk labāk, jo ar hantelēm nav tik viegli kompensēt vājās puses kā tas ir iespējams ar stieni.

Kā tu kļuvi par treneri?
Kad sapratu, ka nebūšu profesionāls hokejists, izdomāju, ka varētu pelnīt iztiku trenējot cilvēkus. 1985.gadā sāku kā personīgais treneris sporta zālē un pamazām virzījos līdz tam, kas esmu tagad.

Kurai no slavenībai ir ideāla fiziskā forma?
Es nedomāju, ka daudzi cilvēki žēlotos, ja izskatītos līdzīgi Lairdam Hamiltonam (slavens sērferis - IrLaiks)

Vai tici mentālā treniņa nozīmei?
100%. Bieži vien es treniņos redzu tās pašas kļūdas, ko spēlētāji pieļauj spēles laikā. Ja viņi to paši spēj saskatīt un atzīt, es to varu iekļaut viņu treniņos, iemācot, ka trenēt prātu, ir svarīgi, lai rezultāti būtu redzami arī laukumā.

Trenējies kā profesionālis

Tātad, ja esi noguris trenējoties pēc vecās programmas, kura vairs nesniedz rezultātus, kāpēc gan nepamēģināt kaut ko savādāku? Tev nav ko zaudēt – bet iegūt tu vari daudz! – tam par pierādījumu ir daudzie NHL atlēti, kas pēc šīs metodikas sasniedz savu ideālo sportisko formu.

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 22. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pie ķermeņa temperatūras 40,5 grādi pēc Celsija iestājas smadzeņu bojājumi

Pasākumi

Māris Subačs Plakāti un domas

Aizsākot ziemas / pavasara’ 2009 sezonu Svētdienas sarunām muzejā, 11.janvārī plkst. 15:00 filozofiski lakonisko darbu autors Māris Subačs un mākslas zinātniece Elita Ansone aicina visus...