Top 10 - Sporta rituāli /video/

Top 10 - Sporta rituāli /video/

Neuzkrītoši rokasspiedieni, dažādas atkārtotas darbības reliģiskos svētkos un ievēlētu amatpersonu zvēresta nodošana - tie visi ir dažāda veida rituāli. Daudzos gadījumos tie tiek nodoti no paaudzes paaudzē un kļūst par nozīmīgu kultūras identitātes daļu.

Šī tēma nav sveša arī dažādām sporta komandām, godinot savus pagātnes varoņus un turot cieņā tradīcijas. Reizēm rituāli ir nepieciešami tikai veiksmei, taču tie vienlaikus dod arī papildus motivāciju.

Piedāvājam jums 10 interesantus sporta komandu rituālus, kas sarindoti pēc sava vecuma.

10 – Lēkāšana pa pretinieka laukuma logo


Ja runa ir par amerikāņu futbola zvaigzni Terrel Owens, tad visi zina, ka runa ir par nepatikšanām: šis neapšaubāmi lieliskais spēlētājs ir slavens arī ar saviem izlēcieniem, kas dzinuši izmisumā ne tikai pretiniekus, bet arī paša komandas biedrus.

Viņa slavenākais triks notika viņa pārstāvētās 49ers spēlē pret Dalasas „Cowboys”, kad Terrel aizskrēja uz stadiona vidu un sāka lēkāt pa pretinieku komandas logo aiz prieka par uzvaru.

Protams, mājinieki ar to nebija mierā un sākās masveida nekārtības. Drošības darbinieks George Teague uzskrēja laukumā un no mugurpuses uzbruka futbolistam.

Terrel Owens nezināja to, ka bija radījis jaunu rituālu, kuru vēlākajos gados izmantoja daudzas komandas, uzvarot pretinieka laukumā.

9 – Čikāgas „Bulls” komandas pieteikšana


„Bulls” neapšaubāmi bija NBA 90. gadu skatāmākā komanda, izcīnot 6 čempiona titulus 8 gados. Mājas spēlēs izrāde sākās vēl pirms tiesneša mestās bumbas.

"Bulls” bija pirmā NBA komanda, kas pirms mājinieku spēlētāju pieteikšanas arēnā nodzēsa gaismu un, katrai zvaigznei uzskrienot laukumā, tika izmantoti dažādi gaismas specefekti.

Kad komanda pārcēlās uz United Center arēnu, šajā rituālā sāka izmantot pat lāzerus un uguņošanu. Spēlētāji laukumā devās šādā secībā: mazais uzbrucējs, spēka uzbrucējs, centra uzbrucējs un aizsargi.

Scottie Pippen bija pirmais, bet Michael Jordan - pēdējais. Drīz vien šo rituālu pārņēma arī citas komandas, bet šodien tas nav nekas neparasts pat Latvijā.

8 – „Dievs, svētī Ameriku” Ņujorkas „Yankees” spēlēs


2001. gada 11. septembrī teroristi uzbruka Dvīņu torņiem, izraisot pasaules vēsturē vēl nepieredzētu traģēdiju. Skumjas Ņujorku nav pametušas joprojām.

Kopš tās dienas katru svētdienu MLB (ASV Nacionālā beisbola līga) spēlēs tiek atskaņota dziesma „Dievs, svētī Ameriku”, taču "Yankees” komanda ir īpaša ar to, ka viņu spēlēs šī dziesma skan katru reizi.

Slavenais tenors Ronan Tynan to izpilda sevišķi ilgā versijā, kas pretinieku komandai aizkavētu iesildīšanos un līdz ar to dod priekšrocības mājiniekiem.

7 – Gatorade duša


Tas, kas sākās kā kāda futbolista atriebība savam trenerim, kļuva par rituālu, svinot ikvienu ievērojamu uzvaru.

1985. gada 28. oktobrī New York „Giants” spēlētājs Jim Burt izlēja pilnu pudeli sporta dzēriena Gatorade tieši uz galvas savam trenerim Bill Parcells, jo bija dusmīgs par viņa attieksmi iepriekšējā nedēļā.

Saskaņā ar faktiem, Giants komanda to izmatoja jau nākamajā sezonā, Parcell aplejot jau 17 reizes - ik pēc lielas uzvaras, un izcīnīja čempionu titulu.

Šodien šādu tradīciju piekopj ikviena ASV profesionālā un koledžu sporta komanda.

6 – Neskūšanās izslēgšanas spēlēs

Ņujorkas „Islanders”, izcīnot četrus Stenlija kausus pēc kārtas, bija viena no labākajām NHL komandām 80. gados. Vienlaikus salinieki bija ļoti māņticīgs klubs, jo pārstāja skūt bārdu play-off jeb izslēgšanas spēļu laikā.

Tā aizsākās jauns rituāls, jo „Islanders” neskuvās veselus divus mēnešus, līdz tika kronēti par čempioniem. Šodien šī tradīcija ir izplatījusies gan profesionālajā, gan amatieru hokejā.

5 – Dziesma „Take Me Out to the Ball Game”


Tik ilgi, cik vien kāds spēj atcerēties, dziesma „Take Me Out to the Ball Game” ir bijusi daļa no beisbola tradīcijām.

Taču, kā gadījumos ar picu un hotdogiem, arī šai dziesmai Čikāgas komandai "White Sox” ir sava versija. To laika posmā no 70. gadu sākuma līdz 1981. gadam šī kluba mājas spēlēs dziedāja slavenais sporta komentētājs Harry Caray.

Tas viss sākās kā nevainīgs joks, kādā spēlē komandas īpašniekam Bill Veecl iedodot mikrofonu Caray, kurš atradās komentētāju būdiņā.

Taču kopš tās dienas dzima jauns rituāls. Kad Caray pameta komandu un devās uz otru Čikāgas beisbola komandu „Cubs”, tradīcija pārceļoja līdz ar viņu.

Pēc viņa nāves šo dziesmu uzņemas izpildīt dažādas slavenības.

4 – Hat-Trick (cepuru triks)


Ja mājinieku komandas spēlētājs vienā spēlē gūst trīs vārtus, fani ievēro slavenu sporta rituālu un savas cepures met uz ledus.

Leģenda vēsta, ka tas sācies Ontario (Kanādā) ar komandu Guelph Miltmore "Mad Hatters”, kuru sponsorēja cepuru ražotājs Biltmore Hat Company.

Uzņēmuma īpašnieks meta savu cepuri uz ledus ik reizi, kad kāds no komandas spēlētājiem iemeta trīs vārtus.

Ar laiku fani, atzīmējot sportista meistarstiķi, sekoja viņa paraugam.

3 – Ohaio „uzraksts”


Šī ir viena no neaizmirstamākajām tradīcijām sportā, kas pirmo reizi aizsākta 1936. gadā. Tā asociējas ar Ohaio valsts Universitātes futbola komandu un augstskolas orķestri.

Mūziķi uznāk laukumā un veido trīskāršu O burtu, tālāk soļojot un ar savu sastāvu izveidojot Ohaio uzrakstu visā laukumā.

"I" burta punkta uzlikšana (to parasti dara viens cilvēks) ir ļoti pagodinošs mirklis un to parasti uztic tikai slaveniem cilvēkiem, piemēram, Buster Douglas, kas reiz pārsteidza boksa pasauli, sasitot lupatās tolaik neuzvaramo Mike Tyson.

2 – Astoņkājis Detroitas „Red Wings” mājas spēlēs


Motoru pilsētā tiek piekopta viena no pretīgākajām sporta tradīcijām. Play-off laikā šeit uzskata par veiksmi pievilinošu triku laukumā uzmest astoņkāji, ja Red Wings ir guvuši vārtus.

Šis radījums ar astoņiem taustekļiem simbolizē 8 spēles (šodien tās jau ir 16), kas agrāk bija jāuzvar, lai izslēgšanas spēlēs iegūtu Stenlija kausu.

„Astoņkājus ēkā ienest ir aizliegts un tie tiks konfiscēti”, saka Red Wings sabiedrisko attiecību speciālists John Hahn, taču tas neliedz līdzjutējiem izdomāt dažādus veidus, lai panāktu savu.

1 – Jaunzēlandes ALL BLACKS Haka deja


Pirmā vieta sarakstā neapšaubāmi pienākas All Blacks – Jaunzēlandes regbija izlasei, kas izpilda tradicionālo maoru deju pirms starptautiskajām spēlēm.

19. gadsimta 80. gados komanda devās uz Lielbritāniju un tur tad arī pārējā pasaule to pirmo reizi ieraudzīja.

Šodien šī tradīcija ir izplatījusies arī Jaunzēlandes koledžu futbolā, kā arī ASV koledžās - to ieviesuši uz dzīvi ASV ieradušies jaunzēlandieši.

Pirms izsakāt savu kritiku par to, ka jūsu mīļākais rituāls šeit vispār nav ievietots vai arī atrodas pārāk zemu, atcerieties to, ka mēs nepretendējam uz universālu patiesību.

Lai arī centāmies būt objektīvi, šie rituāli ir vesela zinātne, tāpēc esiet saprotoši!

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Ak, māņticība... :D
03.08.2008. plkst. 22:21
Tie rituali dazreiz ir tik smiekligi!
28.04.2008. plkst. 14:51
tik vien jeņķiem tā prieciņa ?,,
14.03.2008. plkst. 18:46
Ar ko tik viņi nenodarbojas pa tām sporta spēlēm !
14.03.2008. plkst. 08:57
Izklaidejosi fakti
07.03.2008. plkst. 12:08

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Jūsu mēle ir brīva no baktērijām tikai tad, ja tā ir rozā krāsā. Ja tā ir balta, tas liecina par to, ka uz tās ir plāna baktēriju kārta

Pasākumi

Dons noslēdz līgumu ar “Nox Music”

Izdevniecības “Platforma Music” pārstāvētais mūziķis Dons nupat noslēdzis sadarbības līgumu ar Krievijas šovbiznesa “haizivi” – kompāniju “Nox Music”....