Kādus sporta apavus izvēlēties

Kādus sporta apavus izvēlēties

Kādi sporta apavi man ir piemēroti?

Tas ir atkarīgs no jūsu pēdas tipa un gaitas veida. Ja jums ir plakanā pēda, tā visdrīzāk ir vērsta uz iekšu, kas nozīmē, ka saskaroties ar zemi pēda būs iekšupvērsta. Ja jūsu pēda ir ar augstu un stingru izliekumu, un vērsta uz ārpusi, tad, saskaroties ar zemi, tai būs tendence izliekties uz āru. Savukārt, ja jums ir vidēja lieluma izliekums, tad pēda visdrīzāk saskarsies ar zemi normālā veidā, neizliecoties ne uz vienu, ne uz otru pusi. Svarīgi ir atrast tāda veida sporta kurpes, kas atbilst šim nosacījumam, savādāk var iegūt nopietnu pēdu traumu.

Lai noteiktu pēdas tipu, palūdziet draugam izmērīt jūsu baso kāju divos veidos, kad jūs atrodaties sēdus pozīcijā, un, kad jūs stāvat. Ja šie mērījumi neatšķiras, tad jūsu pēda ir ar augstu un stingru izliekumu, un vērsta uz ārpusi. Ja jūsu pēda ir par 6 mm garāka, kad jūs stāvat, tad jums ir plakanā pēda, kas vērsta uz iekšpusi. Ja jūsu mērījumi atrodas kaut kur pa vidu starp šiem abiem, tad jūsu pēda tiek uzskatīta par normālu.

Gandrīz visi sporta kurpju izgatavotāji ražo apavus, kas ir īpaši piemērotas šiem trijiem pēdu tipiem. Galvenokārt tie tiek iedalīti šādi:

• Polsterētās kurpes (pēdām ar augstu izliekumu). Šīm kurpēm ir papildus polsterējums vidusdaļā, kas palīdz mazināt triecienu. To zolēm ir izliekta vai nedaudz izliekta forma (kā redzams no apakšas), kas nodrošina normālu gaitu.
• Gaitas regulējamās kurpes (plakanām pēdām). Tām ir taisna forma un daudz stingrāka zole kā citām kurpēm, tas palīdz pēdai funkcionēt kā ierasts.
• Stabilitātes kurpes (normālām pēdām). Arī šīm kurpēm ir nedaudz izliekta forma, bet ne tik stingrā zole ļauj pēdai saskarties ar zemi dabiskā veidā.

Kā lai es pārliecinos, ka mani apavi man ir piemēroti?

Aizejiet uz sporta apavu veikalu, kurā strādā zinoši pārdevēji, un esiet gatavi pavadīt vairāk kā stundu, uzlaikojot dažādas kurpes. Šeit būs daži padomi apavu piemērīšanai:
• Iepērcieties dienas otrajā pusē vai pēc skriešanas, kad jūsu pēdas ir nedaudz pietūkušas;
• Velciet zeķes tikpat biezas, kā tās, kurās jūs skriesiet;
• Neiecentrējieties uz apavu izmēriem, jo tie variē atkarībā no ražotāja. Nav nekas neparasts, ka sporta kurpes var būt par pusi vai veselu izmēru mazākas kā izejamās kurpes;
• Meklējiet apavus ar cieši pieguļošiem papēžiem, kas staigājot necilājās, lai neveidotos tulznas;
• Kurpes purngalam vajadzētu būt brīvam, kas ļautu pakustināt kāju pirkstus uz augšu un leju, un vietai starp jūsu pirkstiem un kurpes galu vajadzētu būt pus īkšķa vai vesela īkšķa platumā.

• Pārliecināties, ka tā kurpes daļa, kas atbalsta jūsu izliekumu, ir cieši pieguļoša, bet ne pārāk;
• Ja jūs valkājat bioprotēzes (pielāgotus kurpju ieliktņus), ņemiet tos līdzi iepērkoties;
• Pārliecinieties, ka kurpēm, kuras jūs pērkat, var izņemt iekšējās zoles, lai tās varētu aizstāt ar citām zolēm;
• Pajautājiet pārdevējam, vai varat veikt izmēģinājuma skrējienu apkārt kvartālam, lai pārliecinātos, ka šajās kurpēs jūtaties ērti;
• Ja jums jau ir sporta kurpju pāris, tad ņemiet tās līdzi (pat ja jūs neesat apmierināts ar tām). Zinošs pārdevējs noteiks veidu, kā tās tikušas valkātas, lai redzētu jūsu pēdu darbību un ieteiktu, kādi apavi jums būs piemērotākie.

Vai zīmolam un cenai ir nozīme?

Visi nozīmīgākie sporta kurpju izgatavotāji ražo trīs dažāda veida apavus, bet katrs izmanto savu dizainu. Kad esat noteicis savas pēdas tipu, piemēriet dažādu zīmolu apavus, lai saprastu, kas jums piestāv vislabāk. Parasti jums nenāksies iztērēt vairāk kā 50 Ls, lai gan par polsterētām vai gaitu regulējošam kurpēm, vai pēdējās tehnikas vai modes apaviem jūs varētu maksāt arī vairāk.

Kā es varu zināt, kad ir laiks nomainīt manus vecos sporta apavus?

Aptuveni nosakiet savu apavu nodilumu - 250 km ir vidējais sporta kurpju nogājums. Ja jūs noskrienat apmēram 15 km nedēļā, jums vajadzēs iegādāties jaunu apavu pāri ik pēc četriem mēnešiem. Labs veids ir iegādāties uzreiz divus apavu pārus un valkāt tos pārmaiņus, lai, valkājot vienu pāri, otram būtu laiks izžūt un pieņemt sākotnējo formu.

Komentāri (14)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Jānis
Vispār lētāk pirkt ir Apvienotajā karalistē, savukārt ASv ir lielāks piedāvājums. Pēc savas pieredzes varu teikt, ka itīpaši Nike skriešanas kurpes nav pārāk labas.(nerunāju par visām) Adidas arī nav nekāds labais skriešanas brands. Es iesaku Newton un Asic. Šie divi ražotāji tiešām nodarbojās ar komfortu visiem pēdas tipiem.
06.09.2010. plkst. 16:17
man nav nekādas ticības veikalu pārdevējiem, viņiem ir pie kājas vai tev to apavu vajag staigāšanai vai vingrošanai, ka tik kaut ko notirgot un tā vairāk vai dārgāk, tad var dzirdēt tādu sīrupu....
29.05.2008. plkst. 12:54
Man ar plakano pēdu vienmēr grūtības tikt pie labiem apaviem,
27.09.2007. plkst. 13:03
Firmas zīme jau nenozīmē kvalitāti.. sākotnēji noteikti, bet vēlāk, kad ir izveidojies pieradums vienam zīmolam, cilvēki domā, ka tas ir vislabākais, viņi vairs neinteresējas par jaunumiem... ~ realitāte
26.08.2007. plkst. 15:07
Lētāk sporta apavus pasūtīt no ASV, nekā pirkt Latvijā!
26.08.2007. plkst. 15:05

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 07. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Sausās brokastis ir bagātas ar šķiedrvielām, vitamīniem un daudzām minerālvielām (dzelzi)

Pasākumi

Māris Subačs Plakāti un domas

Aizsākot ziemas / pavasara’ 2009 sezonu Svētdienas sarunām muzejā, 11.janvārī plkst. 15:00 filozofiski lakonisko darbu autors Māris Subačs un mākslas zinātniece Elita Ansone aicina visus...