Kērlings

Kērlings

Iespējams, ka kērlings ir radies Nīderlandē, jo 1565. gada Pītera Brēgeļa gleznotajā Ziemas ainavā ar slidotājiem un putnu slazdu redzami zemnieki, kas uz aizsaluša kanāla spēlē kaut ko līdzīgu kērlingam. Neskatoties uz to, par modernā kērlinga pamatlicējiem gan tiek uzskatīti skoti.

Ir ziņas, ka kērlinga spēlēšana starptautiskos mērogos ir notikusi jau 19. gs. Eiropā un Ziemeļamerikā, taču principā nav precīzu ziņu par jebkādām sacensībām līdz pirmajām Ziemas Olimpiskajām spēlēm 1924. gadā Šamonī, kad Lielbritānija uzvarēja Zviedriju un Franciju triju valstu izpildītā šī sporta veida demonstrācijā. Arī 1932. gadā šis sporta veids tika iekļauts demonstrējamo sporta veidu sarakstā.

Kopš 1998. gada Nagano Ziemas Olimpiskajām spēlēm kērlings ir iekļauts Ziemas Olimpisko spēļu programmā.

Mūsdienās visvairāk kērlingu spēlē Kanādā (aptuveni 1,2 miljonu spēlētāju, konkurē ar hokeju), Skotijā (20 tūkstoši), ASV (15 tūkstoši) un Šveicē (13 tūkstoši). Pasaules kērlinga federācija apvieno 46 federācijas, un Latvija tajā iestājās 2001. gadā, kad kērlingu Latvijā aizsāka Jānis un Iveta Ozollapas. kerlings.jpg - 51.43 KB

Latvijas čempionāts kērlingā noris kopš 2002. gada.

Pašlaik ar kērlingu Latvijā nodarboties var 5 sporta klubos Rīgā, Ventspilī un Jelgavā.

Senāk šo spēli varēja organizēt tikai ziemā; tikai pēc mākslīga ledus laukumu parādīšanās sezona turpinās visu gadu.

Laukumā, kura izmēri 4,28 metri reiz 42,57 metri, sacenšas divas komandas. Vienības sastāvā četri pamatsastāva spēlētāji un vismaz viens rezervists. Katram ir savs uzdevums. Komandas spēli vada līderis (Skip), un viņa nosacīto žestu rīkojumi tiek izpildīti bez ierunām.

Laukuma galos izvietojas ar koncentrētiem apļiem apzīmētas daudzkrāsainas "mājas".

Spēles mērķis – iespēlēt savas komandas akmeņus pēc iespējas tuvāk "mājas" centram.akmeni.jpg - 42.69 KB Cik vienas komandas akmeņi izvietoti tuvāk centram par otras komandas akmeņiem – tik punktus šī komanda var ierakstīt savā aktīvā. Akmeņi nav no vieglajiem. To svars sasniedz turpat vai 20 kilogramus.

Spēle sastāv no 8 vai 10 gājieniem (End). Katrā gājienā jebkurš komandas spēlētājs noteiktā secībā raida mērķī divus akmeņus. Lai atvieglotu akmeņu ievadīšanu, spēlē tiek izmantoti speciāli apavi – "slīdzolītes".

Savukārt akmens ceļa garuma un tā kustības trajektorijas koriģēšanai divi no laukuma spēlētājiem intensīvi strādā ar birstēm.birstes.jpg - 29.99 KB Veiksmīgākie "birstētāji" pagarina akmens slīdējumu pat par 6 metriem un sev vēlamajā virzienā izmaina rotējošā akmens trajektoriju.

Parasti 8 gājienu spēle ilgst 2 stundas.

Komentāri (9)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
bbbbbb
es skola rakstu par kerlingu projektu!!
01.03.2011. plkst. 21:34
garlaicīgs pasākums... neaizrauj skatīties
22.08.2008. plkst. 00:43
varbūt ja pašam izdodas piedalīties tādā birstētāju tusā, tad domas mainās, bet citādi- tikai hohma un smiekli, ka cilvēki nopietnām sejām ar birstēm cilpo pakaļ podiņam...
29.05.2008. plkst. 12:49
Piekrītu ":D"...kādu mirkli var paskatīties, pasmaidīt, bet drīz vien paliek garlaicīgi, tāda jokaina spēle, bet pieļauju, ka tie, kas tajā ir iekšā, var atrast kādu azartu, bet tas noteikti nav priekš manis.
18.01.2008. plkst. 13:55
Kērlings ir ļoti interesanta spēle!
16.12.2007. plkst. 19:08

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Senos laikos ķīnieši izmantoja marihuānu, lai ārstētu dizentēriju

Pasākumi

Linkin Park izdod jaunu DVD ierakstu

Amerikāņu rokgrupa Linkin Park izdevusi CD/DVD albumu “Road To Revolution”, kurā apkopoti 17 grupas lielākie hiti, kas ierakstīti šogad “Projekt Revolution” tūres ietvaros....