Badmintons – vai tiešām lēns, nenopietns un nepopulārs sporta veids?

Badmintons – vai tiešām lēns, nenopietns un nepopulārs sporta veids?

Badmintons ir sporta spēle, kas attīsta fiziskās īpašības, reakciju, koordināciju, kā arī sekmē veselības saglabāšanu un nostiprināšanu.

Sportam, kuru tagad pazīst kā badmintonu ir 2500 gadu sena vēsture.

Jau 5. gadsimtā pirms mūsu ēras, ķīnieši spēlēja Ti Jian Zi, kuru spēlēja ar kāju, bet bumbiņa bija līdzīga badmintona bumbiņai. Nav gan skaidrs vai tieši šī spēle vēlāk kļuva par vāles un bumbiņas spēli, kura izplatījās Ķīnā, Japānā, Indijā un Grieķijā 5 gadsimtus vēlāk, t.i. mūsu ēras sākumā. Drīz tā kļuva par iecienītu augstmaņu izklaides veidu daudzās Eiropas valstīs un ieguva nosaukumu Jeu de volant.

Indijā 19. gs. beigās attīstījās poona - spēle, kura bija tuvāka mūsdienu badmintonam. Uz Angliju to atveda tur dienošie britu armijas virsnieki. Ar šo spēli 1873. gadā savus viesus izklaidēja Beufordas hercogs savā lauku īpašumā Badminton House Gločesteršīrā. Šeit arī cēlies nosaukums The Badminton game. vesture.jpg - 7.86 KBLīdz gadsimta beigām spēle saglabāja savu izsmalcinātas izklaides statusu augstākajai sabiedrībai. Tomēr šajā laikā veidojās pirmie badmintona klubi, un 1893. gadā notika pirmā klubu tikšanās, pēc kuras tika nodibināta Anglijas badmintona asociācija un izstrādāti pirmie modernā badmintona noteikumi.

Starptautiskā badmintona federācija (IBF) tika dibināta 1934.gadā. Pirmais lielais IBF rīkotais turnīrs bija Thomas Cup (pasaules vīriešu komandu čempionāts) 1948. gadā. Tam pievienojās citi starptautiskie turnīri: Uber Cup (sieviešu komandu čempionāts), Pasaules čempionāts, Surdiman Cup (Pasaules čempionāts jauktajām komandām), Pasaules junioru čempionāts un Pasaules Grand Prix.

Badmintons Olimpiskajā programmā pirmoreiz tika iekļauts Minhenes Olimpiskajās spēlēs 1972. gadā kā demonstrētais sporta veids. Otrreiz, arī tikai demonstrējumu statusā Seulā 1988. gadā, bet pirmās olimpiskās medaļas tika izcīnītas 1992. gadā Barselonā. 1996. gadā Atlantā spēļu programmā tika iekļautas arī jauktās dubultspēles.

Badmintonu spēlē divatā (vienspēle) vai četratā (dubultspēle). Spēlei izmanto īpašu raketi, speciālu bumbiņu ar spalvām (volānu).Untitled 2.jpg - 83.32 KB

Spēles laukums vidū ir pārdalīts ar tīklu, kura augstums ir 1,55 m.

Spēlētāja mērķis ir ar sitienu pāri tīklam piezemēt bumbiņu pretinieka laukumā, turklāt neļaujot tai nokrist savā laukuma pusē. Bumbiņu ievada spēlē, servējot no serves laukuma, spēlētājam jānostājas pie viduslīnijas. Servējot raketes galva nedrīkst atrasties augstāk par ķermeņa vidukli. Spēle ilgst 3 vai 5 setus. Lai uzvarētu, katrā setā jāiegūst 15 punkti. Punktus iegūst, ja pēc serves izdodas piezemēt bumbiņu pretinieka laukumā, vai ja pretinieks kļūdās, to uztverot. Ja servētājs punktu neiegūst, tiesības servēt ir pretiniekam.

Spēles tehnikaUntitled 4.jpg - 28.33 KB


Badmintona tehnikas pamatpaņēmiens ir sitiens. Sitieni var būt taisnie, īsie, plakanie, augsti tālie, saīsinātie sitieni un gremdes.

Raketes tvēriens. Tvērienu spēlētājs izvēlas atbilstoši sitiena veidam. Apmācības sākumā ieteicams apgūt universālo tvērienu, t.i. raketes rokturi aptver ar pirkstiem tā, lai roktura gals atdurtos delnā. Tverot rokturi, spēlētāja pirksti sakārtoti tā, kā izdarot rokas spiedienu. Raketes stiegrotā virsma ir perpendikulāra grīdai.

Stāja. Servējot kreiso kāju liek priekšā, labo kāju novieto aiz tās vienas pēdas platuma attālumā. Sākumā ķermeņa svars balstās uz labās kājas, bet servējot pakāpeniski tiek pārnest uz kreiso kāju.

Uzņemot servi, kreiso kāju izliek priekšā, labo kāju novieto aiz tās pēdas platuma attālumā. Ķermeņa svaru pārnes uz priekšu, kreiso kāju nedaudz saliec. Raketi tur elkonī saliektā rokā acu augstumā.

Pamatstāja spēles laikā – ķermeņa svaru vienmērīgi sadala starp abām kājām, kas novietotas plecu platumā, papēžus paceļ virs grīdas, kājas nedaudz atliec ceļos (auguma smaguma centru nedaudz paliec uz priekšu). Raketi tur elkonī saliektā rokā priekšā, raketes augšējās mala atrodas acu augstumā.

Sitieni. Pēc izpildīšanas veida visus sitienus iedala sitienos no labās vai no kreisās puses. Sitienus izpilda no augšas vai no apakšas ar raketes priekšpusi vai mugurpusi.

Untitled 6.jpg - 66.21 KBPēc būtības sitienus iedala atbildes sitienos un uzbrukuma sitienos. Atbildes sitienu lieto, uztverot pretinieka serves vai uzbrukuma sitienus. Uzbrukuma sitienus izpilda no labās, no kreisās puses, no augšas un no apakšas.

Serve ir sitiens, ar kura palīdzību bumbiņu ievada spēlē. Izšķir trīs servju veidus; īso, augsti tālo, plakano. Izpildot augsti tālo servi, nepieciešams vairāk spēka, kājas jānovieto nedaudz platākā stājā, sitienā piedalās visa roka un ķermeņa augšdaļa. Plakanās (lēzenās) serves gadījumā līdz tīklam bumbiņa lido pa augšupejošu trajektoriju, bet aiz tā strauji sāk nolaisties – krīt.

Sitiens no augšas – gremde ir pamatsitiens uzbrukumā. Tas ir taisnais sitiens. gatavojoties gremdei, spēlētājs ķermeņa augšdaļu nedaudz pagriež pa labi, raketi atvēzē aiz galvas un paceļas uz pirkstgaliem.
Augsti tālo sitienu („svecīte”) lieto, lai apietu pretinieku pie tīkla, liekot viņam atkāpties līdz laukuma gala līnijai. Sitienu izpilda ar plašu vēzienu no sāniem apakšā uz augšu.
Ar lēzeno sitienu bumbiņu raida pa maksimāli zemu trajektoriju. Izpildot šo sitienu, raketi (tās stiegroto virsmu) pagriež gandrīz perpendikulāri laukuma virsmai. Pēc sitiena bumbiņa lido pāri tīkla apmalei lielā ātrumā, un to atvairīt ir ļoti grūti.
Saīsinātie sitieni. Par saīsinātu sitienu sauc tādu sitienu, pēc kura bumbiņa krīt zemē tuvu pie tīkla, nesasniedzot tuvāko serves līniju pretinieka laukuma pusē.

Ar badmintonu Latvijā var nodarboties:


Valmieras Jaunatnes Centrs "VINDA"
Lillijas iela 2 (4232455) vai Garā iela 10 (4232302), Valmiera

Badmintona klubs “Rīga”
Kluba prezidents Māris Preinbergs, 29232121

RTU sporta klubs
Āzenes iela 16/20, Rīga
Treneris: Pēteris Kažemaks, 2917 9296

Komentāri (7)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
dita
ja es biju soka ka badmintons piedalas olimpiskajas speles
29.10.2015. plkst. 09:21
Badmintona Centrs "RSP"
Lielākais badmintona centrs Latvijā "RSP" aicina visus pievienoties mums un iegūt prasmes badmintona spēlē. http://wwww.rspbadminton.lv
24.11.2012. plkst. 16:16
Babolat
ienāc http://www.badmintons.lv/ un izvēlies labāko inventāru badmintonam
10.01.2010. plkst. 17:32
Bad
Piekritu kristiānam
25.07.2009. plkst. 12:55
Kristians
Cilveeks kas nav pameegjinaajies to dariit uz iistiem laukumiem ar normaalu raketi-kuraa bumbinja nespruust stiigaas, speeleejis pret citiem , sacensiibaas piedaliijies, uzskatu, ka nav izbaudiijis gandriiz nemaz no taas baudas ko sniedz shii lieliskaa speele!
05.01.2009. plkst. 20:34

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Jūsu mēle ir brīva no baktērijām tikai tad, ja tā ir rozā krāsā. Ja tā ir balta, tas liecina par to, ka uz tās ir plāna baktēriju kārta

Pasākumi

90. gadu spožākās deju mūzikas zvaigznes uzstāsies Rīgā

Jau šī gada 21.novembrī plkst. 20:00 šova „Back to the 90ties!” ietvaros uz „Arēna Rīga” skatuves kāps spožu, pasaulslavenu deviņdesmito gadu zvaigžņu plejāde.
Ar savu...