Hokejs ar bumbiņu - florbols

Hokejs ar bumbiņu - florbols

Florbols ir komandu sporta veids, kas ir līdzīgs hokejam, un tiek spēlēts telpās ar plastikāta nūjām un bumbiņu.

Florbols sākotnēji attīstījies Zviedrijā, kur tas tiek spēlēts no 70. - to gadu vidus. Šai jaunajai spēlei saknes atrodamas visā pasaulē, jo florbolam līdzīgas spēles ir tikušas spēlētas jau 19. gadsimtā. Piemēram, Ziemeļamerikā un Anglijā no ledus hokeja tika radīts florhokejs (floorhockey) un Austrālijā no tur populārā lauka hokeja atvasināts telpu hokejs (indoorhockey).

Vislielākā popularitāte florbolam ir Zviedrijā, Somijā un Šveicē. Florbolu koordinē Starptautiskā Florbola Federācija (IFF), kas tika dibināta 1986. gadā. IFF organizācijā un uzraudzībā šobrīd atrodas 30 valstis, vairāk nekā 3000 klubi un 200 000 reģistrēti spēlētāji visā pasaulē, no kuriem aptuveni puse - Zviedrijā.

Oficiāli florbols tiek pieskaitīts pie komandu sporta veidiem telpās. Grīdas segums var būt no dažādiem materiāliem, gan koka, gan sintētiskiem. Laukums ir nedaudz lielāks kā basketbolā, gandrīz tikpat liels cik handbolā un telpu futbolā. 300px-Floorball_game.jpg - 23.23 KB

Šo spēli spēlē 2 komandās, katrai komandai laukumā vienlaicīgi ir seši spēlētāji, no kuriem viens ir vārtsargs. Atšķirībā no hokeja vārtsargam nav nūjas. Komandai ir arī tiesības vārtsargu nomainīt ar sesto laukuma spēlētāju. Florbola laukuma izmērs ir 40 m garumā un 20 m platumā. Laukumam apkārt ir izvietoti borti, kuru augstums sasniedz 50 centimetrus. Līdzīgi kā hokejā laukuma stūri ir ieapaļi. Vārtu izmērs ir 160x115 cm.

Spēle ir sadalīta 3 periodos, katrs no tiem ilgst 20 minūtes, un starp periodiem ir 10 minūšu pārtraukums.

Florbolā ir aizliegts turēt pretinieku vai viņa nūju, ķeksēt ar nūju, klupināt vai bloķēt pretinieku, sist pretiniekam vai viņa nūjai, sist pa bumbiņu ar nūju vai kāju augstāk par ceļgalu, ķert bumbiņu rokās, palekties ar abām kājām no zemes, spert bumbiņu ar kāju divas reizes pēc kārtas. Par noteikumu pārkāpšanu pretinieku komandai tiek piešķirts soda sitiens, rupjas noteikumu pārkāpšanas gadījumā spēlētājs var saņemt noraidījumu.

Spēles inventārs

Sākt nodarboties ar florbolu ir viegli, jo nav nepieciešams daudz inventāra. Ir vajadzīga tikai nūja, bumbiņa un sporta apavi un ,protams, treniņam piemērots apģērbs. Kad jāizvēlas nūja, ir jāzina dažas lietas. Tās ir – nūjas kāta cietība un garums un nūjas lāpstiņas materiāls un forma.

Nūjas kāts parasti tiek izgatavots no stiklašķiedras, polikarbonāta vai oglekļa šķiedrām. Pateicoties šiem materiāliem nūju kāti ir ļoti viegli un izturīgi. To svars parasti ir ap 150 – 250 gramiem. Iesācējiem ieteicams izvēlēties nūju ar lokanāku kātu, jo tas palīdz vieglāk kontrolēt bumbiņu, taču izmantojot nūju ar mazāk lokanu kātu var izdarīt spēcīgākus sitienus. Untitled 4.jpg - 16.11 KB

Kad jāizvēlas nūja, vēl viena svarīga lieta ir tās garums, jo no tā ir tieši atkarīga spēles drošība un iemaņu apgūšana. Nūjas garums ir saistīts ar augumu un to var mērīt, novietojot nūju vertikāli spēlētāja priekšā. Bērniem nūjai vajadzētu būt līdz krūšu kaulam, pieaugušajiem – līdz nabai.

Lāpstiņas parasti ir izgatavotas no dažādu plastmasu savienojumiem (PE, HDPE) vai no neilona savienojuma (PA). Daži ražotāji izmanto arī stiklašķiedru un oglekļa šķiedru. Dažādi materiāli padara lāpstiņu cietu vai mīkstu. Mīkstās lāpstiņas ir labas bumbiņas kontrolei, savukārt, cietās ir labākas sitieniem. Lāpstiņas īpašības noteikti nav atkarīgas no tās krāsas. Arī lāpstiņu formas un izmēri katrai ražotājfirmai ir atšķirīgi.Untitled 6.jpg - 30.35 KB

Lāpstiņas ieliekšana nedaudz palīdz kontrolēt bumbiņu. Katrs spēlētājs var ieliekt lāpstiņu pēc savām vēlmēm, taču, ievērojot dažus noteikumus. Ieloks nedrīkst būt lielāks par 30 mm un spēlēt ar sakausētu vai salauztu lāpstiņu nav atļauts. Iegādājoties nūju, tai, parasti, ir taisna, neieliekta lāpstiņa. Ieliecot lāpstiņu, lieto celtniecības fēnu, dvieli vai cimdu un aukstu ūdeni kādā lielākā traukā. Vispirms, uzkarsē lāpstiņu no abām pusēm. Tā kļūst mīksta ļoti ātri, tāpēc, uzmanies, lai nesakausētu to. Kad lāpstiņa kļuvusi pietiekami mīksta, to var ieliekt vajadzīgajā formā (izmanto cimdu vai dvieli, jo tā ir karsta). Tad lāpstiņa nekavējoties jāieliek aukstā ūdenī, lai tā atdzistu un saglabātu formu.

Florbola bumbiņai ir speciāls dizains. Tā ir veidota no plastikāta un parasti ir baltā krāsā, 26 caurumi (katrs 1 cm plats) un tukšais bumbiņas vidus tai piešķir labas aerodinamiskās īpašības. Bumbiņas svars ir 23 grami, bet diametrs - 7,2 cm.Untitled 8.jpg - 58.49 KB

Vārtsarga inventārs sastāv no garajām biksēm, krekla ar garajām piedurknēm, ķiveres (maskas), cimdiem un apaviem. Ieteicams lietot arī speciālu aizsargājošu polsterējumu uz ceļiem un gurniem.

Nepieciešamās iemaņas

Florbolā, tāpat kā citās sporta spēlēs, vajag izmantot dažādas prasmes un iemaņas. Svarīgas ir visas fiziskās īpašības, kā arī kustību iemaņas, prāta spējas, spēles izpratne un komunikācijas, saskarsmes spējas. Galvenā fiziskā īpašība, lai panāktu nūjas pārvaldīšanas prasmi ir ātrums, kas apvienots ar dažāda veida kustību iemaņām. Lai saprastu komandas spēli, spēlētājam ir jābūt labai izpratnei par komandas taktiku un atšķirībām dažādās situācijās. Taču vissvarīgākā lieta, kas nepieciešama, ir vēlme spēlēt!

Komentāri (9)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
lol
vaavere
06.01.2015. plkst. 16:40
Neteikshu vardu
Es pats personīgi spēlēju. Man šoiden salūza kāts nu viens čalis uzsita pa kātu diezgan stipri jo bloķēju sitienu un teikšu tā nav viegli ir jābūt fiziskam spēkam kājām lai panāktu pretinieku un atņemtu bumbiņu. Bet arī jābūt rokām spēks lai varētu pārmest pāri laukumam bumbiņu. Es spēlēju aizsardzībā tāpēc jāvar pārmest bumbu pāri un precīzas piespēles jābūt.
25.01.2012. plkst. 18:39
normis
shis sporta veids paliek aizvien populaaraks pasaulee un atrums ir diezgan liels, bumbinja lido ar atrumu videji 180 km/h. Bet taa arii iegriezas un to ir gruti pamanit. No malas florbols ir skatams, jo tur ir arii ta saucamais fints. Latvijas florbola izslase ir ienemusi 3 gadus pec kartas 5. vietu, bet hokeja knapi cinamies par palikshanu a-divizija. taa kaa spriediet pashi, kas notiks ar florbolu peec 5. gadiem.
02.06.2011. plkst. 10:10
:D
Spēlēt un skatīties ir interesanti , bet citiem hokejs labāk patīk jo ir speka spele ! Ir lielāki asumi un ātrums !
12.07.2010. plkst. 22:31
AmuuuInjured
boxer - tad jau arī hokeju nevari paskatīties :d
21.04.2010. plkst. 12:43

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 15. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Senos laikos ķīnieši izmantoja marihuānu, lai ārstētu dizentēriju

Pasākumi

Ierakstu kompānija Onyx Records izveido mūzikas lapu Latvijas māksliniekiem un piedāvā dziesmas lejupielādēt par brīvu

Ir tapusi ierakstu kompānijas Onyx Records jauna mūzikas lapa, ar kuras palīdzību tiks dota iespēja mazāk pazīstamiem Latvijas mūziķiem pieteikt sevi plašākai sabiedrības auditorijai. ...