Ejam uzspēlēt boulingu?

Ejam uzspēlēt boulingu?

Draugi brīvdienās aicina tevi uzspēlēt boulingu? Tu aizbildinies ar laika trūkumu, lai gan patiesībā baidies „izgāzties”, jo kur tas laiks, kad pēdējo reizi „ripināji” bumbas. Iepazīsti šo spēli no pašiem tās pirmsākumiem, iemācies noteikumus un tehniku, kā arī uzzini interesantas lietas, kuras spēles laikā varēsi pastāstīt saviem draugiem. Neliedz sev iespēju labi pavadīt laiku!

Iz vēsturesoldbowlers.jpg - 11.31 KB

Ložu un kegļu prototipus arheologi atklāja Senajā Ēģiptē bērna kapā apmēram 5200 g. pirms mūsu ēras.

Anglijā atrastie rakstiskie pieminējumi par boulingu tiek attiecināmi uz XII. gs. Šī spēle bija tik populāra, ka armijā tai tika veltīts daudz vairāk laika, nekā loka šaušanas praksei, un 1366. g. angļu karalis Edvards III tika spiests pasludināt kegļu spēli ārpus likuma.

Līdzīga spēle tika spēlēta Nīderlandē un tieši no turienes boulings nokļuva Amerikā, pretēji izplatītai domai par šīs senās spēles amerikāņu izcelsmi.

Spēle ātri iekaroja Ameriku – no ērtām pļaviņām līdz lielu uzņēmēju savrupmājām, kur kļuva moderni ierīkot boulinga celiņu. Drīz cilvēki sāka spēlēt uz naudu, kas izraisīja sabiedrības nosodījumu. Rezultātā dažu štatu varas iestādes pasludināja “ložu spēli ar 9 kegļiem”, kā toreiz tika saukts boulings, ārpus likuma. Lai apietu šo aizliegumu boulinga mīļotāji pielika papildus kegli – tā radās spēles variants ar 10 kegļiem, kas šodien ir visizplatītākais. Tā spēle ieguva nosaukumu “boulings”, no angļu darbības vārda “bowl” – “ripināt lodes”.

Mūsdienās boulings ir atzīts par profesionālu sporta veidu un ģimenes atpūtas veidu.

Interesanti fakti par spēliUntitled 2.jpg - 55.3 KB

Izrādās, ka lodes, ķegļu un celiņu izmēri ir stingri noteikti. Lodes diametrs ir 21,83 cm, lodes diametrālā griezuma garums – 68,58 cm. Lodes svars svārstās no 6 mārciņām (2,720 kg) līdz 16 mārciņām (7,258 kg). Cipars, ko Tuparasti redzi uz klubu lodēm, norāda lodes svaru mārciņās (1 mārciņa = 450 grami).

Ķegļa augstumam ir jābūt 38,1 cm, platumam – 12,065 cm, svaram – no 1,531 kg līdz 1,644 kg. Tāpat pastāv arī ķegļa smaguma centra standarts.

Celiņam ir jābūt 18,228 m garam un 1,668 m platam. Celiņa izmēri ir jāievēro precīzi līdz 1 mm! Celiņš sastāv no 40 atsevišķiem dēļiem, kuri ērtībai ir relatīvi numurēti. Celiņu segumam tiek izmantots kā naturāls koks (kļava un dažas priežu šķirnes), tā arī sintētiskie materiāli (lamināts, linolejs). Pie tam ir noteikts maksimālais celiņa virsmas berzes koeficients.

Izjūti spēles garšu!str.jpg - 47.05 KB

Boulinga būtība ir notriekt maksimālu ķegļu skaitu. Viena partija katram spēlētājam sastāv no 10 rāmjiem jeb gājieniem. Spēlētāja uzdevums – notriekt visus 10 ķegļus katrā rāmī.

Katrā rāmī spēlētājs var veikt 2 lodes metienus.

Izņēmumi:

  • ja 10 ķegļi ir notriekti ar pirmo metienu, spēlētājs otro metienu neveic;
  • ja 10 ķegļi tiek notriekti ar pirmo reizi desmitajā rāmī, spēlētājam piešķir divus godalgas metienus, bet ja no otrā metiena – vienu.

Punktu skaits katrā rāmī ir līdzīgs ar notriekto ķegļu skaitu (izņemot metienus “straik” un “spea”).
Straiks (strike): ja spēlētājs notriec 10 ķegļus ar pirmo metienu (tāds metiens tiek saukts par straiku un apzīmēts ar “X”), punkti šajā rāmī tiek uzskaitīti pēc aprēķina 10 + godalagas punkti (punktu summa par sekojošiem diviem metieniem).

Spea (spare): ja spēlētājs notriec 10 ķegļus ar diviem metieniem vienā rāmī (divi šādi metieni tiek saukti spea uz apzīmēti ar “/”), punktu skaits šajā rāmī tiek aprēķināts 10+ godalgas punkti (punktu skaits par vienu sekojošu metienu).

Ja spēlētājs pārkāpj fola līniju, metiens netiek ieskaitīts neatkarīgi no notriekto ķegļu skaita. Tāds metiens tiek apzīmēts “F”.
Partijas rezultāts tiek salikts no visu desmit rāmju rezultāta.

Kā pareizi izvēlēties lodi?Untitled 6.jpg - 53.33 KB

Pirmkārt, ir jātiek skaidrībā ar svaru. Ja vēlies nopietni nodarboties ar boulingu, tad ideālais variants ir kad lodes svars sastāda 1/10 no ķermeņa svara. Piemēram, Tavs svars ir 60 kg – tātad lodei ir jāsver 6 kg. Ja priekš Tevis boulings ir izklaide, tad labāk ir spēlēt ar tāda svara lodēm, kas patīk.
Otrkārt, tiec skaidrībā, kādas klases lode Tev ir nepieciešama. Ļoti labi ir, ja Tu vari vadīt lodi, nevis pielāgoties tai. Tādēļ iesācējam nevajag izvēlēties ļoti ekstrēmu lodi – viņš vienkārši nesapratīs, ko ar to iesākt.

Metiena izpildīšanas tehnikabowlinge.jpg - 85.99 KB


Nevar nepamanīt, ka lielākā spēlētāju daļa izpilda metienu ieskrējienā. Īstenībā, pieejai fola līnijai nav nekā kopēja ar lodes grūdēja ieskrējienu.

Boulingā pareizam metienam pietiek ar desmitgadīga bērna spēku. Daudz svarīgāk ir aprēķināt visas kustības pieejas laikā – no tā lielā mērā ir atkarīgs, vai Jūs izdarīsiet straiku vai lode noripos renē.

IZEJAS POZĪCIJA: pēdas paralēli viena otrai attālumā ne vairāk kā 10 cm viena no otras. Nesaliecies uz priekšu, turies taisni. Nesaliec ceļus. Lode tiek turēta ar abām rokām. Lai nesasprindzinātu labo plaukstu, lielāko svara daļu paņem uz kreiso roku.

PIRMAIS SOLIS. Sāc lodes kustības tai momentā, kad sāc pirmo soli ar labo kāju. Izvirz lodi uz priekšu. Iedomājies, ka liec lodi uz tāda paša augstuma galda, ka lodes līmenis izejas pozīcijā. Kad lode atradīsies Tev pretī izstieptu roku attālumā, labajam papēdim ir jāskar grīda.

OTRAIS SOLIS. Sākam svārsta kustības. Muguru turi taisni, nenoliec galvu. Plecus turi taisni, kreiso roku atvelc kustībā “sāniski-uz leju-atpakaļ”. Kreisajai pēdai grīda ir jāskar vienlaicīgi ar to, kad lode atradīsies apakšējā beksvinga punktā.

TREŠAIS SOLIS. Svārsta kustības turpinās pēc inerces. Smaguma spēks strādā Tev par labu – nesasprindzini labā apakšdelma, muguras un, galvenais, pleca muskuļus. Kad lode sasniegs augstāko beksvinga punktu, labajai pēdai ir jāskar grīda.

CETURTAIS SOLIS. Līgans, ar ilgstošu slīdēšanu uz kreisās kājas. Lode kustās uz priekšu, labā kāja atbrīvo vietu labās rokas kustībai metiena līnijā. Spēlētājs izmanto visu enerģiju, kas ir iekrāta iepriekšējos soļos, lodes palaišanai. Korpusu turi vertikāli, bet kreiso roku – tajā pašā stāvoklī, kā otrā un trešā solī.

Boulings ir gan sports, gan atpūta; izbaudi spēli, neatkarīgi no rezultāta. Māka zaudēt ir daļa no mākas uzvarēt.

Komentāri (8)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
db
kāpēc cilvēki Latvijā nesaprot, ka boulings ir profesionāls sporta veids? Tik apbrobežota domāšana, ka pazīstam tikai hokeju, basketbolu un futbolu.
18.11.2010. plkst. 14:10
no malas skatoties - pilnīgs sviests, bet, kad pats paņem rokās to bumbu, tad rodas tāds azarts un visus gribas apspēlēt un ja izdodas nogāzt ar pirmo sitienu....
29.05.2008. plkst. 12:46
es vienmēr laužu nagus, kas spēlēju boulingu!
22.04.2008. plkst. 12:53
Nesen bijam spelet boulingu, tur bija savakusies ar savam bumbam.
20.01.2008. plkst. 15:55
man patīk rīktīgi! bet kad spēlēju pirmo reizi vairākas reizes to lodi izsviedu jau pirms bija sakārtoti kegli:D bet jautara spēle!
18.01.2008. plkst. 18:55

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Spēcīgākais ķermeņa muskulis ir mēle

Pasākumi

Šūpuļdziesmu vakars ar DJ Klāsu Vāveri"Lullabies" CD sērijas sastādītāja Klāsa Vāveres salikumā un atskaņojumā būs dzirdama DJ programma Vinyl Lullabies/ Vinila šūpuļdziesmas. Šūpuļdziesmas dzīvo Vinilā!...