Skvošs

Skvošs

Skvoša vēstures saknes meklējamas tālā senatnē Anglijā, kur tas vēl joprojām ir viens no populārākajiem un prestižākajiem sporta veidiem.

Pagājušā gadsimta beigās skvošs sāka izplatīties visā pasaulē, kam par iemeslu kalpoja nelielie korta izmēri un iespēja kortus veidot telpās. Pēc fiziskās slodzes līmeņa skvošs ir viena no intensīvākajām sporta spēlēm. Enerģijas patēriņš skvoša spēles laikā 2 – 3 reizes pārsniedz tenisā patērēto enerģiju un līdz ar to – arī kalorijas.

Skvošs vislabāk uzlabo izturību, kustību koordināciju, kā arī pozitīvi ietekmē sirdsdarbību.

Skvošs ir pati ātrākā spēle ar raketēm, kas spēlētājam sagādā patīkamas izjūtas un tai pat laikā kalpo kā nopietns treniņš.

SPĒLES NOTEIKUMI

Punktu skaitīšana

Uzvarētājs mačā tiek noskaidrots 3 geimos (dažkārt 5 geimos – atkarībā no atsevišķu sacensību reglamenta). Katrs geims tiek spēlēts līdz 9 punktiem. Ja rezultāts ir 8:8, spēlētājs, kas uzņem servi, izvēlas, vai geims tiek spēlēts līdz 9 vai 10 punktiem. Punkti tiek skaitīti tikai tam spēlētājam, kurš servē; ja spēlētājs, kas uzņem servi, uzvar bumbiņas izspēli, viņš saņem tiesības servēt.

Iesildīšanās

Pirms mača sākuma abiem spēlētājiem tiek dotas pa 5 minūtēm laika, lai iesildītos un uzsildītu bumbiņu katrā korta pusē. Ja tiek mainīta bumbiņa, arī tiek dots laiks tās uzsildīšanai.

Serve

Spēle sākas ar servi. Tiesības servēt pirmajam tiek noteiktas izlozes kārtā. Spēlētājs pats izvēlas kvadrātu servei. Spēlētājs turpina servēt, līdz zaudē bumbiņas izspēli. Tad tiesības servēt pāriet pretiniekam. Spēlētājs, kas uzvar iepriekšējo geimu, pirmais servē arī nākamajā.

Serve tiek uzskatīta par pareizu, ja:
- servētājs vismaz ar vienu kāju pilnībā atrodas serves kvadrātā;
- bumbiņa atsitas pret frontālo sienu virs serves līnijas un zem sarkanās līnijas, un pēc atsitiena no sienas trāpa lielajā pretinieka kvadrātā;
- servējot bumbiņa nedrīkst atsisties pret citu sienu, izņemot frontālo. Ja servētājs kļūdas, serve pāriet pie pretinieka. Jāatceras skvošā, atšķirībā no citām spēlēm, visas sarkanās līnijas uz korta sienām ir auta līnijas, t.i., ja bumbiņa atsitas pret kādu no šīm līnijām, Jūs zaudējat izspēli.

Pareizs atbildes sitiens

Atbildes sitiens tiek uzskatīts par pareizu, ja pa bumbiņu, kamēr tā atsitas pret grīdu divreiz, spēlētājs, kas sit pa bumbiņu, izpilda atbildes sitienu priekšējās sienas virzienā virs skaņas paneļa un zem augšējās sarkanās līnijas. Bumbiņa drīkst atsisties pret sānu sienām un/vai aizmugurējo stiklu, pirms tā sasniedz priekšējo sienu.

Punkta izspēle

Pēc pareizas serves spēlētāji pēc kārtas sit pa bumbiņu, kamēr viens no viņiem izdara nepareizu atbildes sitienu. Spēlētājs uzvar punkta izspēlē, ja pretiniekam neizdodas izpildīt pareizu servi vai atbildes sitienu vai, ja līdz tam, kad spēlētājs mēģinot trāpīt pa bumbiņu, bumbiņa pieskaras pretiniekam (tai skaitā raketei vai apģērbam).

Spēles nepārtrauktība

Spēlei katrā geimā jābūt nepārtrauktai no serves brīža. Starp visiem geimiem drīkst būt pārtraukums līdz 90 sekundēm.

Komentāri (7)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Jurijs
Skvosham ir varaak action saliidzinot ar foodbolu taa pat kaa basketbolam. Katram sporta veidam ir savi piekreeji. Man Skvosh patik.
25.09.2007. plkst. 18:32
Sola
Es pēc spēles nevarēju paiet un nākošajā rīta no gultas knapi izrāpos...bet pašsajūta bija ļoti laba...
13.09.2007. plkst. 11:53
Paiet tiešām pēc tam nevar .
13.09.2007. plkst. 08:55
Skvoshs ir labs, bet futbols tomeer sporta karalis... Peec futbola saap kaajas, bet peec skvosha viena vieta drusku augstaak. Radies taads priekshstats, ka shii speele vairaak ir taada balto apkakliishu fiziska nodarbe. Veel viena lieta: ja dabuu tieshi acii to kauchuka bumbinju, tad liekas, ka redze toch vairaak neatgrieziisies, bet tas paariet...
10.08.2007. plkst. 13:59
bus kaddien ta riktigi jauzspele un likmem :D
20.06.2007. plkst. 16:24

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 12. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Zobi ir vienīgā ķermeņa daļa, kas nespēj pati sevi izārstēt

Pasākumi

Lullabies with no words/ šūpuldziesmas bez vārdiem

Klajā nākusi jauna izlase skaisto un vērtīgo ierakstu sērijā – Lullabies With No Words, jeb Šūpuļdziesmas bez vārdiem. Tiesa, apzīmējums ‘dziesmas’ šoreiz nav gluži precīzs -...