Hroms

Hroms

Kāpēc cilvēkam neieciešams hroms?

Hromu uzskata par vienu no pamata barības vielām, jo tas palīdz organismam pārstrādāt uzņemot barību. Pēdējā laikā hroms ir ieguvis sliktu slavu kā svara zaudēšanas un kultūristu uztura bagātinātājs. Tomēr pētījumi, kas veikti par hroma iedarbību uz muskuļu masu, līdz šim nav sekmējušies ar pārliecinošiem rezultātiem. Daudzi zinātnieki uzskata, ka hroma uzņemšana var palīdzēt izsargāties no 2. tipa diabēta, kas sevišķi izplatīts vecāka gadagājuma cilvēku vidū, kā arī palīdzēt šīs slimības ārstēšanas procesā. Vecums, slikts uzturs un nepietiekama fiziskā aktivitāte palielina organisma reakciju uz insulīnu (insulīns ir hormons, kas pārvērš asins cukuru enerģijā), kas var novest pie cukura diabēta. Vecums, slikts uzturs un nepietiekama aktivitāte izraisa arī tauku cirkulēšanu asinīs, kas noved pie sirdslēkmes riska paaugstināšanās. Zinātnieki ir atklājuši arī to, ka hroms palīdz insulīnam būt iedarbīgam, turklāt ir atklāts, ka uzņemot hroma uztura bagātinātājus, veselību var uzlabot cilvēki, kam ir gauss insulīna reakcijas process. Tomēr nav neapgāžamu pierādījumu, ka hroms palīdz izvairīties no diabētiem, tāpēc daudzi zinātnieki ir noskaņoti piesardzīgi.

Cik daudz hroma organismam dienā nepieciešams?

Zinātnieki nav izstrādājuši vienotu rekomendāciju par hroma daudzumu, kas ieteicams dienas uzturā, jo šī viela vēl nav pilnībā izpētīta. Sievietes vidēji dienā uzņem 25 mikrogramus, bet vīrieši – 33 mikrogramus. Zinātnieki, kas uzskata, ka hroms aizkavē diabētu, iesaka 200 mikrogramus hroma veseliem un 600 mikrogramus jau ar diabētu sirgstošiem cilvēkiem. Daudzi ārsti saviem diabēta pacientiem iesaka tikai 200 mikrogramus, jo uzskata, ka pagaidām nav pārliecinošu pierādījumu par hroma iedarbību, lai izrakstītu to lielākās devās.

Kādos produktos hroma ir visvairāk?

Pilngraudu maize un graudaugu produkti, kartupeļi (nemizoti), sēnes, alus, zemesriekstu sviests un jūras produkti ir labi hroma avoti. Tos ieteicams kombinēt ar C vitamīnu saturošiem produktiem, jo C vitamīns sekmē hroma uzsūkšanos.

Vai ir jālieto hromu saturoši uztura bagātinātāji?

Amerikas Diabēta asociācija pauž viedokli, ka pētījumi hroma sakarā vēl nav pabeigti, tāpēc hromu saturošus uztura bagātinātājus lietot nevajadzētu. Ja jums ir 2. tipa diabēts vai arī liels risks ar to saslimt, vaicājiet ārstam, vai hroms jums būtu lietderīgs (ir pieņēmums, ka hroms palīdz ar diabētu sirgstošām grūtniecēm). Ja esat izlēmis lietot hromu saturošus uztura bagātinātājus, iegādājieties tieši hroma uztura bagātinātājus, nevis kādu multivitamīnu kompleksu.

Vai ir iespējams uzņemt organismā pārāk daudz hroma?

No ikdienas pārtikas uzņemt organismā pārāk daudz hroma ir neiespējams, nav pierādīta arī negatīva hromu saturošu uztura bagātinātāju iedarbība, lietojot līdz 1000 mikrogramiem hroma dienā.

 

 

Komentāri (10)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Inguna
Я полная немагу похудеть мне поспветавали хром.
18.09.2015. plkst. 18:52
hh
Ko lai dara ja no hroma ir alerģija?
10.03.2015. plkst. 21:58
inīte
biju dzirdējusi,ka hroms ir labs, to jāēd cilvēkiem kuri kāri pēc saldumiem. Nopirku,dzēru tās tabletes un kādu nedēļu tiešām saldumi nekārojās, pēc tam ēdu atkal saldumus un hroma tabletes arī.
25.02.2015. plkst. 22:37
gato
nu jā tipa labs tipa nav labs ej un domā :)
01.12.2007. plkst. 11:35
Es biju dzirdējis vēl tādu pieņēmumu, ka hroms padarot cietākus muskuļus :D Tāpēc viņi ir iekšā daudzos sportistu uztura bagātinātājos. Bet nu tā kā neviens īsti nezina, cik un kā viņš iedarbojas, tad viņu vnk liek iekšā tāpēc, ka arī dabīgā ceļā ar pārtiku viņu uzņem, nu tātad var likt arī uztura bagātinātājā...tāds iespaids vismaz rodas :p
30.09.2007. plkst. 13:53

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 12. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Katru gadu 2 miljoni smēķētāju vai nu atmet smēķēšanu vai mirst no tabakas izraisītām saslimšanām

Pasākumi

Basģitāras leģendas Billija Šīhena meistarklase Rīgā

Septembra sākumā Rīgā viesosies viens no mūsdienu ievērojamākajiem basģitāristiem Billijs Šīhens (Billy Sheehan). Otrdien, 2. septembrī, plkst. 17.00 Mūzikas akadēmijas Studentu klubā...