Vai dopings sportā atmaksājas?

Vai dopings sportā atmaksājas?

Nevienam nav noslēpums, ka mūsdienu sportā sportistu sasniegtos rezultātus nav iespējams sasniegt tikai ar lielu treniņu apjomu un veselīgu pārtiku, kurā ietilpst augļi, dārzeņi, zupas, kartupeļi. Tādēļ šodien daudzos sporta veidos grūti spriest par sasniegto rezultātu patieso vērtību.

Vai rekordi ir saistīti ar cilvēka iespēju neierobežotajām rezervēm vai gūti negodīgā ceļā, izmantojot mākslīgas, sportā nepieņemamas metodes?

Ne reti vien esam dzirdējuši daudz un dažādas runas par dopinga skandāliem gan sacensībās, gan čempionātos, gan arī Olimpiskajās spēlēs. Sports ir labs naudas pelnīšanas līdzeklis, tāpēc ir sportisti, kas panākumu gūšanai izmanto gan aizliektās vielas, gan neatļautas metodes, lai gūtu labus rezultātus un saņemtu krietnu naudas summiņu.

Lai sacensības būtu godīgas visu sportistu vidū( no ētiskā viedokļa), kā arī raugoties no medicīniskajiem apsvērumiem, ir pieņemts Pasaules antidopinga kodekss, kas pilnībā aizliedz jebkāda dopinga lietošanu un paredz sodus tiem ,kas to pārkāpj. Bet vai tas sportistus mūsdienās no tā attur? Vai vieglāk nav iet “īsāko ceļu” uz panākumiem- lietot dopingu? Un vai galu galā tas maz ir “vieglākais ceļš”?

Šodienas profesionālajā sportā, kura galvenais virzītājspēks ir nauda, nāves gadījumi nav retums. Riteņbraucēji, futbolisti un citu sporta veidu pārstāvji itin bieži pēkšņi mirst. Oficiālais nāves cēlonis parasti ir slimības vai iedzimtas kaites. Taču ārpus televīzijas kameru objektīviem parasti paliek sporta melnā sērga – dopings. Tieši tas nogalinājis vairākus simtus pasaules atlētu.

Daudzi sportisti ir gatavi ķerties pie aizliegtiem preparātiem, kas vai nu nopietni pasliktina atlēta veselību, vai arī ir pat nāves cēlonis. Jau sen ir pagājuši tie laiki, kad tikai ar treniņiem divreiz dienā un veselīgu uzturu varēja uzvarēt Olimpiskajās spēlēs. Mūsdienu sportisti lieto aizvien vairāk dažādus vitamīnus, uztura bagātinātājus un citas vielas, lai uzlabotu savas spējas cīnīties par visaugstākajām vietām.

Dopings - tādu vielu vai metožu lietošana, kuras ir aizliegtas saskaņā ar atbilstošo starptautisko vai nacionālo sporta vadošo organizāciju noteikumiem. Panākumu gūšanai daži sportisti izmanto neatļautus paņēmienus gan treniņos, gan sacensībās. Lai nodrošinātu vienlīdzīgus apstākļus visiem, ir pieņemti noteikumi, kas aizliedz dopinga vielu lietošanu.

Jau gadsimtiem ilgi sportisti veltī sevi treniņiem un ziedo savu dzīvi, lai panāktu visaugstākos sportiskos sasniegumus. Bet arī daudzus gadsimtus citi sportisti meklē vieglākus ceļus, lai izcīnītu uzvaru.

Vissvarīgākie iemesli, kuru dēļ sportā tiek aizliegtas noteiktas vielas un metodes, un tās nosauktas par dopingu, ir ētiskie apsvērumi (godīga spēle) un medicīniskie iemesli (iespējamās veselībai bīstamās blakusparādības).

Untitled 4.jpg - 73.3 KBSporta noteikumi aizliedz dopinga vielu un metožu lietošanu, un tas ir noteicošais faktors, lai sportisti nelietotu dopingu. Tā izmantošana ir tieši tāds pats noteikumu pārkāpums kā sestā spēlētāja iznākšana uz laukuma hokejā, vai maratonskrējēja brauciens ar mašīnu distances laikā. Tiesa, šos pārkāpumus ir vieglāk konstatēt, to dara tiesneši. Dopingu ir grūtāk noteikt.

Nepamatota medicīnisko preparātu un dopinga metožu pielietošana var būt bīstama veselībai. Sporta organizācijas vēlas pasargāt sportistus no dažādo vielu un metožu blakusiedarbībām. Tomēr aizliegto vielu un metožu sarakstā, "dopinga sarakstā" ir tādas vielas, kuru bīstamie blakus efekti nav pilnībā izpētīti.

Aizliegto vielu un metožu sarakstā ir ietvertas arī tādas zāles, kuras parasti izmanto ārstēšanā, piemēram, saaukstēšanās un drudža gadījumā, un kuras ir pieejamas bez receptēm. Tas īpaši ir jāņem vērā tiem sportistiem, kuri uzskata, ka paši ir atbildīgi par savu veselību, un iegādājoties medikamentus, viņiem ir jāpārliecinās, vai tie nesatur dopinga vielas.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas aizliegto vielu un metožu sarakstā, dopinga sarakstā, ir iekļautas :

  • Aizliegto farmakoloģisko vielu grupas (stimulatori, narkotikas, anaboliskie līdzekļi, diurētiskās vielas, peptīdu hormoni, mimētiķi un to analogi)
  • Aizliegtās dopinga metodes (asins dopings un farmakoloģiskas, ķīmiskas un fizikālas manipulācijas)
  • Farmakoloģisko vielu grupas ar ierobežotu lietošanu (alkohols, kanabionīdi, vietējās anestēzijas līdzekļi, kortikosteroīdi, beta –blokatori)

Nedaudz par dažām aizliegtajām vielām:

Untitled 6.jpg - 39.06 KBStimulatori ir vielas, kurām ir tieša stimulējoša ietekme uz centrālo nervu sistēmu, jo tie izraisa galvas un muguras smadzeņu uzbudināmības paaugstināšanos, sirds izsviedes tilpuma pieaugumu un vielmaiņas intensitātes pastiprināšanos. Četri sportā visizplatītākie stimulatori ir amfetamīns, kokaīns, efedrīns un kofeīns. Daudzi pretklepus un saaukstēšanās medikamenti satur stimulatorus. Viena no stimulatoru grupām ir simpatomimētiskie amīni, kurā ietilpst efedrīns. Nelielās devās šie amīni bieži ir sastopami saaukstēšanās un drudža ārstēšanai domātajās zālēs. Tos var nopirkt aptiekās, dažreiz bez receptēm. Tādēļ sportists nedrīkst lietot nekādus medikamentus, ko viņš pats ir nopircis vai viņam iedoti, lai ārstētu klepu, saaukstēšanos drudzi, pirms to nav pārbaudījis ārsts vai farmaceits un apstiprinājis, ka tie nesatur aizliegtos stimulatorus. Ja sportistam ir jāsacenšas smagos apstākļos, piemēram, ilgu laika periodu karstumā, ķermenis strauji sakarst. Stimulatoru lietošanas dēļ organismam var būt apgrūtināts atdzišanas process. Tādēļ sirds un citu dzīvībai svarīgo orgānu normāla darbība var tikt traucēta, kas var izraisīt sportista nāvi.

Narkotiskie pretsāpju līdzekļi, kuru lietošana ir aizliegta sportā - morfīns un tā ķīmiskie un farmakoloģiskie analogi. Tos iegūst no opija, ko savukārt iegūst no magonēm (papaver sominiferum). Tiem ir iedarbība uz centrālo nervu sistēmu un tie samazina sāpju sajūtu. Narkotisko pretsāpju līdzekļu lietošana sportā ir aizliegta. Sportistiem var rasties maldīga drošības sajūta, un viņi var neņemt vērā kādu nopietnu traumu, tādējādi palielinot lielāku bojājumu iespējamības risku.

Androgēnie anaboliskie steroīdi ir vīriešu dzimumhormona testosterona atvasinājumi. "Anabolisks" nozīmē "audus veidojošs" un "androgēns" nozīmē "vīriešu". Tos var ievadīt gan iekšķīgi, gan injekciju veidā. Pēc ievadīšanas tiek veicināta proteīnu veidošanās īpaši dzimumorgānos, ādā, skeletā un skeleta muskuļos. Medicīnā androgēnos anaboliskos steroīdus dažreiz izmanto anēmiju, osteoporozes, ginekoloģisko saslimšanu un augšanas problēmu ārstēšanā. Ar androgēno anabolisko steroīdu lietošanu saistītās blakusparādības ir ārkārtīgi nopietnas.

Diurētiskās vielas pastiprina urīna veidošanos un izdalīšanos. Diurētiskās vielas tieši iedarbojas uz nieru kanāliņiem un izraisa vēlamos efektus. Klīnikā diurētiskās vielas izmanto, lai kontrolētu hipertensiju, samazinātu tūsku un kā papildlīdzekli iegūtu sirdskaišu ārstēšanā. Diurētisko vielu izmantošana sportā ir aizliegta. Diurētisko vielu izmantošana nemedicīniskos nolūkos var būt ļoti bīstama. Dehidratācijas dēļ sportists nevarēs uzrādīt savus labākos rezultātus. Zaudējot pārāk daudz ūdens, var rasties sirds un nieru darbības traucējumi, kas var izraisīt sportista nāvi.

Peptīdu hormoni un glikoproteīnu ir dabiskas substances, kuras organismā darbojas kā "ziņotāji" un izraisa citu iekšējās sekrēcijas dziedzeru pastiprinātu darbību, lai izdalītu tādus hormonus kā testosteronu un kortikosteroīdus. Darbības rezultātā pastiprinās augšana un/vai samazinās sāpju sajūta. Līdzīgi dabiskajām substancēm, darbojas arī mākslīgi radītās sintētiskās vielas. Dažās valstīs šo hormonu atrašanās īpašumā ir aizliegta ar likumu un tā pārkāpumi var noteikt naudas sodu vai apcietinājumu.

Kanabinoīdi (marihuāna un hašišs) tiek iegūti no indiāņu kaņepju auga Cannabis Sativa. No šī auga ir iegūti vairāk kā 400 savienojumus, no kuriem 61 uzskatāms par kanabinoīdu. Šo kanabinoīdu psihoaktīvās īpašības svārstās no nepamanāmām līdz halucinogēnām.

Vietējās anestēzijas līdzekļi ir vielas, kas bloķē nervu impulsu rašanos un/vai pārvadi. Sintētiskās substances, kurām ir vietējās anestēzijas ietekme, vairāk vai mazāk ir līdzīgas alkaloīdam kokaīnam. Vietējās anestēzijas līdzekļu ievadīšanas mērķis ir padarīt kādu ķermeņa daļu nejūtīgu pret sāpēm, bet neietekmēt centrālās nervu sistēmas funkcijas. Vietējās anestēzijas līdzekļus var izmantot gan vietēji (krēmi, aerosoli, acu pilieni un ausu pilieni), gan injekcijās. Vietējās anestēzijas līdzekļi vietējai lietošanai (krēmi, aerosoli, acu un ausu pilieni) nav aizliegti. Vietējās anestēzijas līdzekļi injekcijās, izņemot kokaīnu, nav aizliegti, ja tos ievada lokāli vai intraartikulāri. Ja tas tiek pieprasīts, tad atbilstošai sporta institūcijai ir jāiesniedz rakstisks paziņojums par diagnozi, devu un ievadīšanas veidu. Vietējās anestēzijas līdzekļu lietošana var pastiprināt traumas smagumu, ja sportists turpina noslogot traumēto ķermeņa daļu.

Kortikosteroīdi ir dabiskas izcelsmes vai sintētiski iegūtas vielas, kas ir radniecīgas adrenokortikosteroīdiem hormoniem, kurus izdala virsnieres garoza. Kortikosteroīdus izmanto, lai ārstētu iekaisumus, astmu un sāpes. Blakusparādību dēļ kortikosteroīdu lietošanai jānotiek ārstu uzraudzībā. Kortikosteroīdu lietošana sportā ir aizliegta, izņemot vietējai lietošanai (ausu, acu un ādas), inhalāciju terapijai (astma, alerģisks rinīts) un vietēji vai intraartikulārās injekcijās. Sportistiem, kuri lieto kortikosteroīdus medicīniskiem nolūkiem, par to ir jāziņo rakstiski atbildīgajām sporta organizācijām.

Beta-blokatori ir medikamentu grupa, kuru galvenokārt izmanto paaugstināta asinsspiediena, stenokardijas, migrēnas un dažu sirds aritmiju ārstēšanā. Beta-blokatoru lietošana sportā ir aizliegta. Beta-blokatoriem ir blakusparādības treniņu laikā, jo tie samazina uztveres spējas un izturību slodzes laikā.

Komentāri (6)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Anna
Paldies par šo rakstu. Diemžēl mūsdienu medicīnā Latvijā plaši izmanto glikokortikosteroīdus (flixotide, serotide, pulmicort un daudzi citi) pat bērnu "ārstēšanā". Plaši izmanto arī Ventolinu, kura pamatviela ir salbutamols, kas ir aizliegto dopinga vielu sarakstā. Jāņem vērā arī tas, ka visi medikamentu nosaukumi nav dopinga vielu sarakstā. Taču ir minēts, ka tas attiecas arī uz citām līdzīgām. Pirms hormonu medikamentu (glikokortikosteroīdu un citu) kā arī diagnozes noteikšanai netiek pielietotas nopietnas diagnosticēšanas metodes, netiek kontrolēti hormonālās darbības procesi. Tiek pieļauta dopinga vielu lietošanu samērā plašai pacientu daļai. Mazi bērni nevar izskaidrot savas sajūtas un atpazīt dopinga vielu ietekmi uz savu emocionālo un fizisko veselību. Vecāki, kas nav guvuši padziļinātas zināšanas par dopinga vielu ietekmi un pazīmēm arī nav spējīgi pareizi novērtēt un pat pamanīt veselībai bīstamās izmaiņas un apdraudējumus sava bērna veselībai. Daudzi medikamenti ar dopinga raksturu iekļauti pat kompensējamo medikamentu sarakstos. Šie medikamenti ir dārgi vai samērā dārgi. Secinājums - naudas vara dullu dara. Katram pašam jāizglītojas un jāuzmanās no merkantīlisma pārņemtajiem vai apstulbinātajiem profesionāļiem - diemžēl arī ārstiem un Veselības ministrijas darboņiem. Hipokrata zvērests vairs nedarbojas.
11.04.2013. plkst. 09:26
zzz
autors ir vai nu uzpirkts, vai nu vienkārši stulbs. Pamatā steriīdi ir zāles. Tad kādā sakarā lai zāles nogalinātu cilvēkus??? viens no cilvēkiem, kuriem steroīdi ir izglābuši dzīvību - http://www.youtube.com/watch?v=dLv-rEaXW28
26.03.2012. plkst. 13:31
Shadowmaker
"Taču ārpus televīzijas kameru objektīviem parasti paliek sporta melnā sērga – dopings. Tieši tas nogalinājis vairākus simtus pasaules atlētu." tas nekas, ka reģistrētie nāves gadījumi no dopinga ir 3... uz miljonu smēķētāju fona. piedevām, cilvēces vēsturē nav veikts neviens pētijums par dopinga "long term side effects". No kurienes tieši teksta autors ir guvis šādu informāciju?
11.10.2009. plkst. 21:14
redzijs
es tev arii piekriitu tas kurs lieto dopingu tam ir tik tiesaam ar veseliibu lielas probleemas..
14.02.2009. plkst. 20:53
Agnis
Tas ta poh,galvenais lai pleci nav plataaki par ausīm... :D
20.10.2008. plkst. 16:35

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ēdiena oranžā nokrāsa dāvā mundrumu. Ir pierādīts, ka ne tikai vitamīnu sastāvs, bet pat ēdienu krāsa ietekmē cilvēka veselību un garastāvokli. Piemēram, burkāni, apelsīni, smilts ērkšķis, persiki, aprikozes, melones, oranžie kabači un ķirbji papildina enerģiju, nostiprina imūnsistēmu, uzlabo asinsriti. Oranžā krāsa izstaro prieku un atbrīvo mūs no negatīvām emocijām, padara par sabiedriskiem un radošiem cilvēkiem

Pasākumi

Ansim Artumam – 100

Laikā no 2008.gada 4.jūlija līdz 7.septembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Mazajā zālē (K.Valdemāra ielā 10a) apmeklētāji varēs apskatīt viena no Latvijā iemīļotākajiem...