Bīstamā ekstāze

Bīstamā ekstāze

Ekstazi ir nelegāla sintētiska narkotiska viela, kura ķīmiskā savienojuma saīsinājums ir “MDMA” (metilēndioksimetamfetamīns). Šīs vispopulārākās „deju narkotikas” atklāja 1912. gadā un lietoja kā apetītes nomācēju. Astoņdesmito gadu vidū to pasludināja ārpus likuma. Lai arī cik jautrības tā neradītu, ekstazi ir nelegāla narkotika un likuma priekšā tāda pati kā heroīns. Lai gan masu informācijas līdzekļi to attēlo kā vieglo narkotiku, patiesībā tā var nogalināt.

Pasaules mērogā Eiropa vēl arvien ir galvenais ekstazi ražošanas centrs, lai gan pēdējos gados ražošana ir izplatījusies arī uz citām pasaules daļām, jo īpaši uz Ziemeļameriku (ASV, Kanādu) un Austrum- un Dienvidaustrumāziju (Ķīnu, Indonēziju, Honkongu. Ekstazi tirdzniecība joprojām visvairāk ir koncentrēta Rietumeiropā. Ekstazi tablešu vidējā mazumtirdzniecības cena 2004. gadā ir svārstījusies no mazāk par 3 euro gabalā Lietuvā un Polijā līdz 15–25 euro.

Visbiežāk ekstazi dabūjams baltu, brūnu, rozā vai dzeltenu tablešu vai krāsainu kapsulu izskatā. Bieži vien tabletes ir ar zīmējumiem – sirsniņas, kāravs utt. ekstazi-vrste.jpg - 30.84 KBPastāv dažādu lielumu un formu vai „marku” tabletes, tādas kā Love doves, Dennis the Menace, Disco Burgers u.tml. Tās visbiežāk izplata nakts klubos, diskotēkās, plaši izplatīta arī viltotu tablešu pārdošana (kas vispār nav MDMA, bet satur LSD, amfetamīnu u.c. vielas). Līdz ar to nekad nevar būt drošs, no kā sastāv katra konkrētā tablete. Bieži vien tās ir iekrāsotas vai tām pievienotas citas narkotikas, piemēram, jau minētais heroīns, LSD. Blakusiedarbības var būt ārkārtīgi nepatīkama un bīstama.

Statistika par ekstazi
Ekstazi ir pamēģinājuši 0,2–7,1 % visu pieaugušo Eiropas valstīs (Latvijā–1.9%, Igaunijā–3.7%, Lietuvā–0.9%; 2005. gads). Ir aplēsts, ka, piemēram, 2005. gadā gandrīz 8,5 miljoni eiropiešu ir pamēģinājuši ekstazi un gandrīz 3 miljoni šo narkotiku ir lietojuši. Tomēr pārsvarā ekstazi lieto jaunieši. Vecuma grupā no 15–24 gadiem ilgtermiņa lietošanas līmenis svārstās no 0,4 % līdz 18,7 %. Visaugstākais tas ir Spānijā un Anglijā. Aptaujas 15 un 16 gadus vecu skolēnu vidū atklāj, ka laikposmā no 1995. līdz 2003. gadam kopējais ekstazi ilgtermiņa lietošanas līmenis ir pieaudzis. Taču pēdējos gados novērots, ka ekstazi lietošana nedaudz mazinās vai vismaz nepieaug.

Ekstazi lietošana un iedarbība
Ekstazi iedarbību sāk just apmēram 20 minūtes pēc tabletes norīšanas, un tā turpinās 3-6 stundas. Tā ir stimulējoša narkotiska viela, kas dod enerģiju, līdzīgi amfetamīniem, un saasina uztveri, bet nerada izkropļotu īstenības ainu un halucinācijas kā LSD. Ekstazi it kā novāc šķēršļus, atbrīvo no bikluma, piešķirot apskaidrības izjūtu un sirsnību pret citiem. Tāpēc tas ir tik populārs deju sarīkojumos, diskotēkās un ballītēs. Šīs narkotikas iespaidā tās lietotājs var izturēt ārkārtējas fiziskas un emocionālas slodzes, negulēt un nejusties noguris. Kad narkotikas iedarbība beigusies, iestājas apātisks stāvoklis, cilvēks kļūst depresīvs, noguris un miegains.

Kas notiek, kad tablete ir norīta?
Problēmas sākas, kad ballīte rit pilnā sparā, cilvēki iedzer ekstazi un iet dejot. Viņiem kļūst karstāk un karstāk, rodas vēlēšanās atrast kādu vietu, kur atvēsināties, bet bieži vien to ir grūti izdarīt, jo visapkārt ir iekarsušie uzdzīvotāji.240597558_fda5e9948a.jpg - 14.43 KBEkstazi paaugstina ķermeņa temperatūru, kā rezultātā daži līksmotāji vienā naktī var zaudēt vairākus litrus šķidruma. Šādā situācijā ik pēc stundas nepieciešams izdzert vismaz puslitru ūdens. Taču ūdens dzeršana kompensēs vienīgi ekstazi izraisīto organisma atūdeņošanos, nepasargājot no citām šo narkotiku radītām sekām – paaugstināta asinsspiediena, piepešas svīšanas un neiru funkcijas palēnināšanās. Tāpēc ik pa laikam jāēd arī kādas sāļās uzkodas un jādzer augļu sulas, lai organismā saglabātu minerālvielu līdzsvaru. Kategoriski nedrīkst lietot alkoholu, tā pastiprinot bīstamo organisma atūdeņošanās procesu.

Lietojot ekstazi, draud „uzkrāšanās” efekts – tas notiek, kad iedzer tableti, bet šķiet, ka tā neiedarbojas. Lietotājs pieņem, ka tā bijusi „tukša” un iedzer vēl vienu. Tā var notikt vairākas reizes, pirms sākas iedarbība, bet, tā kā dažādas narkotikas savstarpēji iedarbojas vai arī to iedarbības ātrums ir dažāds, tās visas var sākt iedarboties vienlaikus, un notiek smaga pārdozēšana. Par to liecina tādi simptomi kā pastiprināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens, reibums, paaugstināta temperatūra un apdullinošas galvassāpes.

Karstuma dūriens un atūdeņošanās var būt nāvējoši. Ja redzat, ka kāds no ballītes dalībniekiem ir pakritis, nekavējoties izsauciet ātro medicīnisko palīdzību un centieties narkotiku upuri atvēsināt.

Grūtāk ir noteikt tālejošās sekas, jo ekstazi ir salīdzinošo jauna narkotika un trūkst pētījumu un informācijas. Pagaidām ir daži pierādījumi, kas liek domāt, ka ekstazi var izraisīt aknu un smadzeņu bojājumus, sirdsdarbības traucējumus un pašnāvnieciskas tieksmes. Šķiet, ka dažas ķīmiskas vielas, ko satur ekstazi, izraisa alerģiju, un neviens iepriekš nevar zināt, vai nepieder pie šiem ļaudīm – bet, kad to uzzina, iespējams, jau ir par vēlu.

Īsumā par ekstazi – lietošanas sekas, traucējumi, atkarības pazīmes
Lietošanas sekas:
    * ātri rodas psihiskā atkarība – bez vielas cilvēks vairs nav spējīgs produktīvi strādāt;
    * lietošana noved pie fiziska un garīga izsīkuma;
    * iespējams siltuma šoks no pārkaršanas, kas rodas sakarā ar termoregulācijas traucējumu;
    * garīga iztukšošanās izraisa depresijas, pašnāvības;
    * pasliktinās organisma spēja pretoties slimībām, īpaši sievietēm veicina urīnceļu un dzimumorgānu slimības;
    * negatīvi ietekmē aknu darbību, var izraisīt "dzelteno kaiti";
    * var kļūt par pēkšņas nāves cēloni, izraisot sirds mazspēju, asinsizplūdumus smadzenēs, plaušu darbības traucējumus un organisma atūdeņošanos;
    * lielās devās parādās halocigēnā iedarbība ar stipru izmainītu redzes un dzirdes uztveri.

Ārējās pazīmes:
    * paplašinātas acu zīlītes
    * bāla sejas krāsa

Psihiskie traucējumi:
    * dezorientācija;
    * eiforija;
    * enerģijas pieplūdums;
    * emocionāls pacēlums;
    * pašpārliecinātība;
    * saasināta uztvere;
    * pastiprināta apātija;

Fiziskie traucējumi:
    * muskulatūras raustīšanās;
    * paātrināta sirds darbība;
    * paaugstināts asinsspiediens;
    * sausums mutē un slāpes;
    * svīšana;

Netiešās pazīmes (var norādīt, ka persona ir narkomāns):
    * papīra ietinamie;
    * šļirces;
    * ampulas un adatas;
    * nokvēpis staniols;
    * žņaugs;
    * salocītas karotes;
    * izlietoti sērkociņi.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Justin Williams
Kam tas var attiekties Mēs piedāvājam personīgos, komerciālos un biznesa kredītus ar ļoti minimālām gada procentu likmēm līdz pat 3% laikā no 1 gada līdz 50 gadu ilgam atmaksas termiņam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam aizdevumus no € 10 000 līdz € 100 000 000. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu Aizdevēja vārds: Justin Williams Aizdevēja e-pasts: unique2aal@gmail.com INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU NAME: KREDĪTU SUMMA: ILGUMS: PHONE #: VALSTS: Piezīme. Lai saņemtu plašāku informāciju, visi e-pasta ziņojumi jānosūta uz mūsu e-pasta adresi {unique2aal@gmail.com}
22.09.2017. plkst. 06:52

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 15. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Par spīti stereotipiem, saldais ēdiens maltītes sākumā nemaz nav tik kaitīgs. Kā uzskata daži dietologi, torte vai kūka var nospēlēt savdabīgu antiaperitīva lomu, nomierinot „vilka apetīti”. Viss ir atkarīgs no tā, cik izsalcis esat un cik sen esat pēdējo reizi ēdis. Ja ir izlaista kāda ēdienreize, uzsāciet maltīti ar dažiem šokolādes gabaliņiem, pāris konfektēm, tortes gabaliņa, dažām karotēm ievārījuma vai saldējuma. Tas paātrinās glikozes piesātināšanos asinīs, samazinās bada sajūtu un pasargās no pārēšanās

Pasākumi

Dziedātāju Jenny May Holivuda sauc!

Dziedātājai Jenny May ir iznācis jauns singls – „Es esmu jūsu elks”. Dziesmas melodija ir liriska, saulainās noskaņās, savukārt dziesmas teksts vārda tiešajā nozīmē – gāž no...