Hidroterapija jeb ūdens dziedniecība

Hidroterapija jeb ūdens dziedniecība

Hidroterapija jeb ūdensdziedniecība ir viena no senākajām ārstniecības metodēm, kas lietota sāpju mazināšanai un slimību ārstēšanai.
Par hidroterapiju sauc ūdens pielietošanu jebkurā veidā. To var pielietot mājās, slimnīcā un kūrortos. Ūdens var būt karsts, silts vai auksts, šķidrā vai tvaika veidā. To var ievadīt caur muti vai jebkuru ķermeņa atveri, vai arī ķermenim no ārpuses – kā saunā, dušās, vannās, cirkulējoša ūdens vannās, ar ūdens šalti vai vienkārši no šļūtenes, vai arī kā ūdens kompreses – ar vai bez masāžas.

Ūdens pielietošana slimību novēršanā un ārstēšanai ir tikpat veca kā šī pasaule. Hidroterapijai ir piekritēji gan konvencionālās, gan alternatīvās medicīnas pārstāvju nometnē.

Hidroterapijas aizsākums ir meklējams kūrvietu dažādās ūdens procedūrās. Un kaut arī Pons de Leons nekad neatrada mūžīgās jaunības avotu, neskaitāmi daudz cilvēku ir atsvaidzinājušies, atslābinājušies vismaz uz brīdi ar „vannām” vai „ūdeņiem”.

Par nozīmīgāko uzskata termisko kairinājumu. Mainot ūdens temperatūru, var panākt dažādas organisma reakcijas. Auksta ūdens ietekmē vispirms sašaurinās ādas asinsvadi, samazinās siltuma atdeve, nedaudz paaugstinās asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība, tiek tonizēta nervu sistēma, rodas aukstuma sajūta, āda kļūst bālāka un vēsāka. Pēc tam asinsvadi atkal paplašinās, āda kļūst sārtāka, cilvēks sāk justies mundrs un svaigs. Silts ūdens paplašina asinsvadus, pazemina asinsspiedienu, nedaudz palēnina pulsu, atslābina muskuļus un iedarbojas nomierinoši, arī uzlabo miegu.

Mehānisko kairinājumu rada ūdens masas spiediens uz ķermeni (baseinā vai peldoties brīvā dabā) un ūdens kustība (duša, upes straume, jūras viļņi).

Ķīmiskais faktors izpaužas kā ūdens iedarbība uz ādas receptoriem. Lai šis kairinājums būtu izteiktāks, ūdens procedūrām izmanto jūras ūdeni, vannām pievieno sāli, dažādas augu piedevas, ir arī minerālūdeņu, radona un citas vannas. Šādas procedūras māca organismam reaģēt uz kairinājumu un iedarbināt kompensatoros mehānismus, līdz ar to organisms spēj labāk cīnīties spriedzes un pārpūles apstākļos, pretoties nelabvēlīgiem vides faktoriem.

Izšķir arī vietējās ūdens procedūras — aplaistīšanos, ierīvēšanos, kompreses, ietinumus — un vispārējās ūdens procedūras, piemēram, peldi vai dušu.

Ko dod ūdens procedūras

Galvenokārt ūdens procedūras vajadzīgas, lai stiprinātu un uzlabotu veselību, bet ir arī gadījumi, kad tās izmanto kā papildmetodi dažādu slimību ārstēšanai. Tās stiprina imūnsistēmu, attīsta organisma spēju pretoties slimībām, stresam, sliktiem laika apstākļiem. Ūdens procedūras veic arī skaistumkopšanas nolūkā, tās palīdz atbrīvoties no liekā svara un celulīta, jo uzlabo asinsriti un aktivizē vielmaiņu, tādēļ sāk noārdīties tauki, palielinās muskuļu tonuss. Taču jāuzsver, ka ūdens procedūras nevar aizstāt vingrošanu, tāpēc mediķi atzīst, ka vislabāk būtu abas šīs nodarbības apvienot. Šajā laikā, kad tik daudzi cilvēki nepietiekami nodarbina muskuļus, toties ir pakļauti nepārtrauktai garīgai pārslodzei, ūdens procedūras ir noderīgas arī tāpēc, ka sniedz tik nepieciešamo atslodzi gan ķermenim, gan prātam. Ne velti arvien vairāk cilvēku savā dzīvoklī vēlas ierīkot burbuļvannu un dažādas hidromasāžas ierīces.

Zemūdens masāža ir vispārējā ķermeņa masāža ūdenī, kas izraisa pozitīvas emocijas un miera sajūtu.

Untitled 16.jpg - 75.1 KBZemūdens masāžas iedarbība:
- siltais ūdens veicina muskulatūras atslābināšanos un sāpju samazināšanos (piem., muguras sāpes);
- labvēlīgi iedarbojas uz nervu sistēmu – relaksē, nomierina vai tonizē;
- labvēlīgi iedarbojas uz sirds - asinsvadu sistēmu, jo masāžas laikā uzlabojas asins apgāde iekšējiem orgāniem, muskuļiem un ādai;
- labvēlīgi iedarbojas uz locītavām, to funkcijām, saišu aparātu, tāpēc tā tiek plaši pielietota ārstējot kustību – balsta aparāta, muskuļu, saišu sastiepumus, osteohondrozes un traumu gadījumus;
- procedūras ir efektīvas nervu sistēmas relaksācijai, migrēnas un stresa ārstēšanai, kā arī miega uzlabošanai;
- labvēlīgi iedarbojas uz vielmaiņu, uzlabojot vielmaiņu organismā un asins cirkulāciju audos, palielina skābekļa daudzumu un izvadot uzkrātās šlakvielas;
- veic ķermeņa formas korekciju un veicina svara samazināšanos.

Masāžas laikā pacients atrodas siltā vannā, kur viņa ķermenis tiek masēts ar ūdensstrūklu. Paplašinās ādas asinsvadi, uzlabojas audu barošanās. Tiem, kas vēlas atbrīvoties no celulīta, vajadzīgas 15–20 procedūras, to laikā āda kļūst gludāka, samazinās tauku šūnas.

Ūdenim var pievienot arī aromātiskus sāļus un ārstniecības augu preparātus. Pastāv uzskats, ka zemūdens masāža pilnīgi aizstāj parasto masāžu ar rokām, savā ziņā tā esot pat labāka, jo uz ķermeni papildus iedarbojas arī ūdens spiediens un temperatūra. Mazā iegurņa orgānu slimību un hemoroīdu ārstēšanai izmanto augšupejošo dušu.

Virpuļvannas ar dabiskām vielām - ūdens, gaisa un masāžas savstarpējā mijiedarbība masāžas vannā sekmē dziļāku maskas iedarbību, vitamīnu un minerālu iesūkšanos ādā. Āda kļūst samtaini maiga un elastīga. Relaksējoša vai tonizējoša ūdens procedūra (atkarībā no temperatūras režīma un ūdens spiediena).

Untitled 18.jpg - 65.11 KBPērļu vanna- Procedūras  laikā gaisa burbulīši, paceļoties augšup vannā, mehāniski un termiski patīkami kairina ādu. Procedūra uzlabo asins cirkulāciju, pozitīvi uzlādē cilvēka izjūtu emocijas, mazina nogurumu un uzbudinātību. Procedūrai piemīt sedatīvs- nomierinošs efekts.

Šarko duša ir visa ķermeņa masāža ar augsta spiediena ūdensstrūklu, kas tiek virzīta pa ķermeni. Stipri iedarbīga, nav ieteicama trauslajiem un nervozajiem, taču nāk par labu cilvēkiem ar lieko svaru. Šarko duša izteikti tonizē ādu, zemādas audus un muskuļus, līdz ar to stimulē vielmaiņu un palīdz organismam atbrīvoties no sārņiem. Lai sasniegtu vēlamo efektu, vajadzīgas 10–20 procedūras, līdztekus jāmaina arī kaitīgie paradumi, jāsāk lietot sabalansētu uzturu, jānormalizē dienas režīms, kārtīgi jāizguļas, jānodrošina sev pietiekama fiziskā slodze. Cirkulāro dušu izmanto pacientiem ar neirozēm un muskuļu spazmām. Tajā izmanto vidēji stipru ūdens spiedienu. Ūdens tiek virzīts uz ķermeni no visām pusēm pa riņķveida caurulēm.

Vai „ūdeņu” sastāva atšķirībai patiešām ir kaut kāda nozīme? Vai tiem tiešām ir specifiska ārstnieciska loma? Lielākā daļa holistikas speciālistu ir par to pārliecināti.

Untitled 20.jpg - 77.4 KBGan konvencionālās medicīnas, gan holistikas piekritēji paraksta hidroterapiju galvenokārt kā papildinājumu fizioterapijai. Piemēram, izmanto aukstumu – parasti komprešu veidā – lai sašaurinātu asinsvadus un reducētu asinsplūsmu, mazinātu tūsku un iekaisumu. Ledus kompreses darbojas kā viegls anestezējošs līdzeklis, tā var mazināt galvas un zobu sāpes, asiņošanu no deguna, var palīdzēt sastiepuma, sasituma, asinsizplūduma vai muskuļu spazmas gadījumos. Siltums turpretī mazina sāpes, asinsvadiem paplašinoties un asinsritei pastiprinoties. Siltums karsta ūdens baseinā kopā ar tā izraisīto masāžai līdzīgo efektu cilvēku ūdenī atslābina, atbrīvo sāpošās locītavas un vājos muskuļus, dodot iespēju tos vingrināt un stiprināt. Apvidi, kas visaktīvāk reaģē uz šo terapiju ir kakls, pleci, muguras vidusdaļa, muguras lejasdaļa, gūžas un pēdas.

Daži ārsti – holistiskā virziema pārstāvji – apgalvo, ka stāvot līdz kaklam karstā ūdenī vairākas minūtes dienā sešus mēnešus, iespējams atbrīvoties no hroniskā noguruma simptoma. Viņi arī apgalvo, ka, stāvot vertikāli peldbaseinā, neatkarīgi no ūdens temperatūras, ūdens spiediena spēks spiež ārā limfu no limfātiskās sistēmas asinsstraumē, tādējādi izvēršot un bagātinot gammaglobulīnu saturu.

Ārsti ir uzmanīgi, nozīmējot hipertermiju ļoti jauniem un arī vecākiem cilvēkiem, jo ļaudis vecuma spektra sākumā un beigu daļās ir ļoti jūtīgi pret temperatūras paaugstināšanos. Tas pats attiecas arī uz tiem, kuriem ir sirdskaites, augsts vai zems asinsspiediens, diabēts vai multiplā skreloze, kā arī uz sievietēm, kas ir stāvoklī.

Var lietot arī kontrasta hidroterapiju, mainot karstu vannu vai dušu ar aukstumu. Siltums asinsvadus paplašina, bet aukstums tos sašaurina.

Sāpes muguras lejas daļā (išiass)

Untitled 24.jpg - 36.18 KBIšiasu vai muguras sāpes var ārstēt ar konvencionālo fizioterapiju, īpaši ar kustībām siltā peldbaseinā, ar karstām kompresēm pirms vai pēc tām. Akūtas sāpes vajadzētu ārstēt vispirms pāris dienas ar aukstām kompresēm, bet pēc tam ar karsta ūdens kompresēm.

Caureja

Ja jums parādās caureja, kad esat tālu no mājām un nav pieejami nekādi pretcaurejas līdzekļi, ļoti aukstas kompreses vai ledus kompreses vēdera lejas daļai un mugurai uz desmit līdz piecpadsmit minūtēm ik stundu, var palīdzēt pārvarēt vai mazināt sāpes.

Hroniskas galvassāpes

Untitled 26.jpg - 59.28 KBJa jums ir galvassāpes, tad ledus kompreses uz pieres vai kakla mugurējā daļā, vai auksta duša ar strūklu uz galvas, var jums palīdzēt. Dažiem cilvēkiem labāk patīk karsts, mitrs dvielis uz kakla mugurējās daļas. Bet migrēnas ārstēšanai jūs gūsit atvieglojumu, mainot karstas un aukstas kompreses uz sāpōgā apvidus.

Pēdas dermatomikoze

Pēdas dermatomikoži ārstēšanai ir daudz efektīvu krēmu, pūderu un ziežu, ko var iegādāties bez receptēm, bet starp šiem līdzekļiem nav īpašas atšķirības. Bet, ja pirms šo līdzekļu lietošanas pasildīsiet kājas desmit minūtes karstā sāls ūdenī, tad tie efektīvāk iesūksies ādā.


Pinnes

Untitled 28.jpg - 39.65 KBIr dažādas vispārpieņemtas metodes piņņu ārstēšanai, sākot no dažādiem krēmiem un losjoniem un beidzot ar antibiotikām un izotretinoīna preperātiem. Daži dermatologi ieteic ādu vienkārši viegli norīvēt ar aukstu ūdeni.

Astma

Peldēšana kā hidroterapijas veids ļoti labi palīdz astmas gadījumos. Īpaši peldēšana brasā stiprina krūšu muskuļus un uzlabo plaušu funkciju. Nekad neaizmirstiet izmantot medikamentus astmas lēkmes novēršanai un nēsājiet līdzi sev tos, kas nepieciešami lēkmes apturēšanai.

Paplašinātās vēnas

Untitled 22.jpg - 33.52 KBJa kājas sāpju pamatā ir varikozās vēnas, tad aukstas kompreses uzlabos jūsu pašsajūtu.

Bronhīts un emfizēma

Ja elpošanas ceļos ir infekcija – akūta vai hroniska – un jūs klepojat, atkrēpojat, ja elpošana ir trokšņaina un ir grūti elpot, tad var palīdzēt antibiotikas, atklepotājlīdzekļi un zāles, kas sašķididina krēpas.
Lai mazinātu klepu, holistikas speciālisti ieteiks aukstā ūdens kompreses uz krūtīm vai karsta ūdens kompreses starp lāpstiņām.

Norūdīšanās pieejama katram

Untitled 30.jpg - 63.29 KBNorūdīties — tas nozīmē pakāpeniski un sistemātiski trenēt nervu sistēmu un asinsrites sistēmu. Ūdens procedūras šim nolūkam ir ļoti piemērotas, jo ļauj samērā precīzi dozēt kairinātāja termisko un mehānisko iedarbību.

Ieteicams sākt ar pavisam viegliem un vienkāršiem paņēmieniem, piemēram, noberzēšanos ar mitru dvieli. Vispirms ūdens temperatūra, kurā dvielis tiek mērcēts, ir augstāka, pēc tam to pakāpeniski pazemina. Efektīva ir arī 1–2 minūtes ilga aplaistīšanās ar ūdeni. Vispirms izmanto 34 grādus siltu ūdeni, pēc tam to pakāpeniski pazemina līdz 20 grādiem. Daudz dod arī regulāra peldēšanās. Ja ir iespēja apmeklēt baseinu, to var darīt arī tagad, kad laika apstākļi vēl neatļauj peldēties dabiskajās ūdenstilpēs. Atklāt peldsezonu brīvā dabā ieteicams tikai ap Jāņiem, kad ūdens būs iesilis un dabīgā ceļā attīrījies no pavasara uzjundītajiem netīrumiem. Ir iespējamas arī ūdens procedūras atsevišķu ķermeņa daļu norūdīšanai. Piemēram, vēsas kāju peldes un staigāšana basām kājām rasā palīdz nostiprināt deguna, rīkles un bronhu gļotādas aizsargspējas. Rīkles gļotādu norūda skalošana ar vēsu ūdeni vai minerālūdeni un vienkārši saldējuma ēšana.

Komentāri (1)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Zane
Interesantas skaistumkopšanas metodes. :) http://nofrete.lv/
19.08.2015. plkst. 18:05

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ja uzturā lietosiet pārāk daudz sparģeļus, urīns kļūs spilgti dzeltens

Pasākumi

“Lullabies/Šūpuļdziesmu” inventarizācija

Pirmais Mikrofona ierakstu izlašu sērijas “Lullabies/Šūpuļdziesmas” izdevums iznāca 1999. gadā un saucās “20th Century Lullabies”. Līdz šim izdotas 14 izlases, kas guvušas augstu...