Hi hi – ha ha jeb slimību lielākais bieds - smiešanās

Hi hi – ha ha jeb slimību lielākais bieds - smiešanās

Tāpat kā krāsu terapija vai aromaterapija, arī smieklu terapija ir atzīta par alternatīvu metodi, kā bez ķīmiskiem medikamentiem un nepatīkamām procedūrām aizmirst vai mazināt savu veselības problēmu izpausmi.

Smieklu terapija ir viens no psihoterapijas virzieniem, kas izveidojies pagājušā gadsimta 60. gados ASV, taču smiekli kā terapeitiska metode sāpju mazināšanai pielietota jau 13. gadsimtā.

Pirmo reizi humoru kā ļoti efektīgu līdzekli slimības apkarošanā aprakstīja Normans Cousin 1964. gadā, kad viņš, pārciezdams muguras saistaudu sairšanu un neciešamas sāpes, nolēma izmēģināt smieklu terapiju profilaksei. Izrādījās, ka, kārtīgi izsmejoties 15 minūtes no vietas, viņš sev var nodrošināt 2 stundu saldu miegu, turklāt bez muguras sāpēm.

Smiekli ir labs antistresa līdzeklis — arī visekonomiskākais un visvienkāršāk pielietojamais.

Smejoties labi atslābst muskuļi, tiek veicināta un uzlabota asinsrite un samazinās stresa hormonu (epinefrīns un kortizols) izdalīšanās. smejas2.jpg - 14.08 KB

Smiešanās un prieka sajūta veicina vispārēju pašsajūtas uzlabošanos. Priecājoties paātrinās sirdsdarbība, ķermeņa temperatūra kļūst siltāka, parādās labsajūta.

Smiešanās ietekmē cilvēka hormonālo sistēmu. Smejoties veidojas C vitamīns un stiprinās cilvēka imūnsistēma. Pētnieki ir atklājuši, ka smiešanās rezultātā palielinās antivielu daudzums (piemēram, imunoglobīns A) tieši deguna gļotādā un elpceļos, tāpēc tas pasargā no dažādiem vīrusiem, baktērijām un mikroorganismiem. Tāpat pētnieki apgalvo, ka smiešanās mūsu imūnsistēmai ir ļoti nozīmīgā, lai izvairītos no tādām nāvējošām slimībām kā AIDS un vēzis.

Lai pazeminātu asinsspiedienu palīdzēs smiešanās. Kāpēc gan tā? Iemesli, kāpēc cilvēkiem ir paaugstināts asinsspiediens, ir iedzimtība, tuklums, bet visbiežāk — stress. Ir pierādīts, ka pēc apmēram 10 minūšu ilgākas izsmiešanās asinsspiediens nokrītas par 10 līdz 20 vienībām. Savu veselības problēmu ar smiešanos vien neaizdzīsi, tomēr tā var kļūt par tādu kā asinsspiediena kontrolēšanas veidu.

Smiekli mazina arī sāpes, jo smiešanās palielina hormona endorfīna veidošanos, kas ir dabīgs sāpju mazinātājs. Tādējādi smiešanās atvieglo dzīvi tiem, kam ir sāpes mugurā vai spazmas muskuļos, tiem, kuri cieš no artrīta.

Smiešanās liek izskatīties jaunākam. Cilvēks savas dzīves laikā nodarbina visus savus ķermeņa muskuļus, bet sejas muskuļiem slodzes allaž ir par maz. Smiešanās ir vislabākais sejas vingrojums. Kad jūs smejaties, seja kļūst sarkana, tai pieplūst asinis. Tas savukārt lieliski baro sejas ādu un liek tai kvēlot.

Bet viena minūte smiešanās slodzes ziņā ir tas pats, kas 10 minūtes nodoties airēšanas sportam. Smiešanās stimulē asinsriti un sirdsdarbību gluži tāpat kā jebkurš aerobikas vingrinājums. īpaši piemērota smiešanās ir cilvēkiem, kuriem ir mazkustīgs dzīvesveids.

Izpētīts, ka pieaugušie skaļi smejas aptuveni 6 minūtes dienā. 40 gadus senā pagātnē šis laiks bija trīsreiz ilgāks! Pieaugušie smejas vidēji 15 reižu dienā, kamēr bērni - 400 reižu! Ir ko pamācīties no bērniem arī mums!smejas3.JPG - 62.38 KB

Briesmīgi drūma noskaņojuma gadījumā
Paņemiet starp zobiem tievu zīmuli - tā, lai mutes kaktiņi atstieptos iespējami tālāk uz sāniem. Psihologi eksperimentā ir pārbaudījuši, ka šādi mēs smaidām automātiski un - automātiski jūtamies arī labāk. Noskatieties kādu komēdiju, izlasiet dienas jokus internetā, grāmatā, žurnālā vai klausieties, ko citi jautru stāsta. Tāpat varat iemācīties pasmieties pats par sevi. Tā jums vienmēr būs pa rokai labs uzjautrināšanās iemesls. Un galu galā arī dzīve kļūs vieglāka. par_sevi.jpg - 103.34 KB

Smieklu terapijas nodarbības
Parasti smieklu terapijas nodarbība notiek grupā. Katram dalībniekam jāatceras kāds smieklīgs atgadījums no savas dzīves vai jāizdomā tāds un, sēžot aplī, tas jāizstāsta.

Terapijas laikā izmanto vairākas metodes, lai paskatītos uz pacienta problēmu no cita aspekta. Piemēram, metodes ""karstais krēsls" laikā pacients un ārsts apmainās vietām, liekot pacientam pašam izskaidrot savu slimību, tās simptomus un izpausmes. Būtiski ir saprast – ja es nevaru mainīt šo situāciju, tad jāmaina mana attieksme pret to.

Metode "nervi kastītē" lieliski palīdz kontrolēt stresa situāciju un brīdī, kad ķermenis sāk uztraukties, pateikt sev – tagad es visas savas rūpes ielikšu šajā kastītē, lai tās man netraucē. Kaste var būt iedomāta vai tikpat labi reāla.

Interesanti
Kopš 1991. gada Francijā ir izveidota Smejošo dakteru (Le Rire Medecin) grupa — 28 mākslinieki, kuri strādā roku rokā ar pārējiem ārstiem un medicīnas iestāžu darbiniekiem. Divreiz nedēļā Smejošie dakteri rāda slimnīcās esošajiem bērniem un viņu ģimenēm dažādas humoristiskas izrādes. Katru gadu Smejošo dakteru izrādes noskatās vairāk nekā 30 000 bērnu.

Smieklu terapiju Latvijā praktizē Oskara Peipiņa dziedniecības un ārstniecības centrā „Akvilona”, Cilvēka garīgās pilnveidošanās centrā.

No rīta pamodušies, uzsmaidiet jaunajai dienai. Jāpasmaida tik patiesi, lai šis smaids jūs sasildītu. Pasmaidiet, pasakiet paldies par jauno dienu un dodieties savās ikdienas gaitās. Ja pēkšņi atceraties par smaidīšanu pa ceļam uz tualeti vai darbu, nevajag līst atpakaļ gultā. Pasmaidiet tur, kur esat, kaut vai tramvajā. Un atcerieties šos citātus:

"Katra diena, kurā neesi smējies, ir pazaudēta diena." (Čārlijs Čaplins)
"Smiešanās ir kā aspirīns, tikai iedarbojas divtik ātri." (Groučo Markss)

Uzsmaidīsi man?:)

Komentāri (13)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
spriežot pēc mana smieklu skaļuma, daudzuma un biežuma - es dzīvošu mūžīgi:D bet vispār es tam ticu un ceru, ka tā arī ir. jo es smejos bieži - ļoti bieži un ilgi:D
25.01.2008. plkst. 18:53
ilona 20> no vienkāršas smaidīšanas iedzīvosies tikai vaigu grumbās
11.10.2007. plkst. 10:43
Jāķeras vien būs pie kādas komēdijas! Varu ieteikt smaidīšanas terapiju, kas izpaužas kā Šausmenīšu parodiju skatīšanās, ļoti labi nomierina nervus!
27.09.2007. plkst. 16:20
Tas, ka smiekli psiholoģiski palīdz atbrīvoties no stresa, nav jāatgādina – visi taču zina, ka tie smiekli, kas liek smieties “līdz pat asarām”, spējīgi izkliedēt jebkuru mākoni, kas ir pie horizonta (domājams, pie dvēseles horizonta, protams). Vēl viena ļoti veselīga un daudzsološa smieklu īpašība ir tā, ka smiekli spējīgi noņemt sāpes...
26.09.2007. plkst. 14:54
es ar labprāt cīnos ar hi - hi un ha - ha ,
18.09.2007. plkst. 15:40

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Mēle ir vienīgais muskulis jūsu ķermenī, kas ir pievienots tikai no vienas puses

Pasākumi

NANA koncerts "Fashion" klubā

26. aprīlī klubā "Fashion" viesojās populārākais euro rap dziedātājs "NANA".
Kamēr jaunais albums vēl iznāks tikai šovasar, pateicoties koncertaģentūrai "Top...