Kāpēc masāža un pašmasāža ir tik noderīga?

Kāpēc masāža un pašmasāža ir tik noderīga?

Kopš seniem laikiem ir zināmi uz ādas esošie tā sauktie dzīvības punkti, ar kuru starpniecību var ietekmēt viena vai otra orgāna darbību. Iedarboties uz bioloģiski aktīviem punktiem var dažādi: ar masāžu, kairinošām ziedēm, krēmiem, ar īslaicīgu aukstumu (ar šķidro slāpekli, ogļskābes sniegu un ledu, pārtikas ledu), ar varu, piparu plāksteriem, sinepju plāksteriem, vāju elektrisko strāvu, fonoforēzi, kosmētiskajiem maskām ar bioloģiskajiem stimulatoriem un eksteroreceptoru kairinātājiem.

Vārda „masāža” izcelsmi traktē dažādi: vieni uzskata, ka tas radies no arābu vārda „mass” vai „masch” (viegli izspaidīt, uzspiest), citi – ka no grieķu vārda „masso” (izspaidīt, saspiest ar rokām), vēl citi domā, ka izcelsmes pamatā ir latīņu vārds „massa” (pie pirkstiem līpošs).

Kopš seniem laikiem masāža ir bijusi ārstēt prasmes sastāvdaļa. Masāžas paņēmienus pirmie aprakstīja indieši un ķīnieši.
Lielākā daļa zinātnieku uzskata, ka masāžas iedarbības pamatā ir sarežģīti sasvstarpēji saistīti reflektorie, neirohumorālie un neiroendokrīnie procesi, kurus regulē centrālā nervu sistēma. Uz masāžu vispirms reaģē āda. Tās virsma – liels receptorais lauks – ir ādas analizatoru perifērā daļa. Ādas masāža iedarbojas uz tās struktūrslāņiem, bet caur daudziem ekstrareceptoriem un interoreceptoriem – uz centrālo nervu sistēmu.

massage-californien-photo-2.jpg - 22.82 KBMasāžas iedarbības pamatā ir ādā, muskuļos, asinsvadu sieniņās esošo nervu galu kairināšana. Šie kairinājumi, kas pienāk no ārienes, izraisa reflektoras reakcijas gan galvas smadzenēs, gan atsevišķos orgānos un sistēmās. Līdz ar šīm reakcijām notiek asinsvadu paplašināšanās, tādējādi uzlabojot audu apgādi ar asinīm. Uzlabojas elpošana, gremošanas orgānu darbība, vielmaiņas procesi, apgāde ar skābekli. Bet īpaši svarīgi ir tas, ka paaugstinās enerģētisko svārstību frekvences, tādējādi pozitīvi ietekmējot imūnreakcijas un organisma aizsargspējas.

Masāža zināmā mērā atjauno bioenerģētisko līdzsvaru, dzīvības spēkus un darba spējas.

Izcilie grieķu ārsti Hērodikoss, Hipokrats un citi savos darbos ir aprakstījuši daudzus masāžas paņēmienus. Hipokrata laikā masāžu lietoja kā higiēnisku un ārstniecisku līdzekli. Tā, piemēram, Hipokrats rakstīja: „...rīvēšanās izraisa audu savilkšanos un atslābināšanos, padara cilvēku tievāku vai resnāku; sausa un bieža rīvēšana savelk audus, bet mīksta un maiga – padara tos resnākus.”
Asklepiāds masēja gan ar sausu, gan eļļas klātu ādu, gan spēcīgi, gan maigi, atzina gan īsus, gan garākus masāžas seansus. Gladiatoru skolas galvenais ārsts Galēns noteica deviņus masāžas paņēmienus un aprakstīja to metodiku. Romiešu termās (pirtīs) bieži lietoja tādus masāžas paņēmienus kā rīvēšana un spaidīšana savienojumā ar fiziskajiem vingrinājumiem, ūdens procedūrām un ierīvēšanos ar eļļām.

pirts08l.jpg - 38.52 KBSenie slāvi un ziemeļos dzīvojošās tautas masāžu apvienoja ar norūdīšanās procedūrām. Ķermeni masēja, peroties ar pirtsslotu, un norīvēja ar bērzu vai ozola slotiņu: pirtnieks pēra, berzēja, aplēja vispirms ar karstu ūdeni, tad – ar aukstu; pēc tam cilvēks apgūlās sniegā vai iegremdējās ledaina ūdens āliņģī.

Atkarībā no masāžas mērķa un tā, kāda ir iedarbība uz ķermeņa virsmu (tas ir, ar kādām kustībām un kādiem līdzekļiem uz to iedarbojas), izšķir higiēnisko, ārstniecisko, sportisko, segmentāri reflektaro, ar aparātiem veikto, rehabilitācijas, kosmētisko u.c. masāžu.

Ir šādi kosmētiskās masāžas veidi: higiēniskā jeb profilaktiskā sejas masāža, mīkstinošā kakla masāža, vibrējoši plastiskā masāža, plastiskā masāža pēc Žakē metodes, reflektorā, punktu masāža.

Masāžā ir piecas pamatmetodes. Glaudīšana iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, kā arī sirds un asinsvadu sistēmu, veicina limfas teci. Berzēšanas paņēmienus visefektīvāk izmanto locītavu un saišu masāžā. Mīcīšana ir galvenais paņēmiens, ar kuru iedarbojas uz muskuļiem. Dauzīšana ieteicama, lai tonizētu muskuļus. Šī metode nederēs, ja muskuļi būs pārpūlēti un noguruši. Saspringušus muskuļus labi atslābina vibrācija, arī purināšana.

Visi minētie paņēmieni iedarbojas gan uzmundrinoši, gan nomierinoši atkarībā no masēšanas ilguma un intensitātes. Vēloties nomierinošu masāžu, jāmasē lēni, ilgi un dziļi, noteikti ar siltām rokām. Turpretim, ja gribas uzmundrināties, jāveic ātra, virspusēja un īslaicīga masāža.

Masāža iedarbojas ne tikai uz ādu, muskuļiem, saitēm un kaulu sistēmu, bet vienlīdz stipri ietekmē arī cilvēka iekšējo pasauli – sajūtas, emocijas.

Masāža ir patīkama un organismam veselīga procedūra, tomēr ne katrs var atļauties masāžas kursu profesionālu masieru aprūpē. Tāpēc ir vērts apgūt masāžas mākslu, lai reizēm izmasētu sevi pats.

pasmasaza.jpg - 20.09 KBĶermeņa higiēnisko masāžu visbiežāk veic kā pašmasāžu gan vannā, gan dušā.

Lai saglabātu jaunību, formu skaistumu un uzturētu ādu labā stāvoklī, lai atjaunotu cilvēka enerģētisko biolauku, ir lietderīgi sevi masēt ar astru vai vilnas cimdu. Tas ir ļoti efektīvs cīņā pret celuitolītu – īpašu taukaudu stāvokli, kas galvenokārt raksturīgs padzīvojušiem cilvēkiem var tiem, kuri sākuši priekšlaicīgi novecot.

Pašmasāžu sāk no rokām un krūtīm virzienā no roku locītavām uz pleciem un no pleciem uz jostasvietu. Nobeidz ar kājām, sākot no potītēm un beidzot ar gurniem. Rīvē sausu ādu vai arī izmanto odekolonu.

Pašmasāžu var veikt kaut vai katru dienu, no 5 minūtēm līdz pusstundai. Tomēr pirms kursa sākšanas ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu.

Kāju pašmasāžu sāk ar augšstilbu masāžu. Masējot ceļa locītavu, nevajag masēt ceļa mugurējā virsmā esošo paceles bedrītes apvidu, jo tur atrodas limfmezgli. Masējot apakšstilbu, svarīgi pacelt kāju augstāk, lai veicinātu venozo asiņu un limfas teci.

Rokas masē šādā secībā — pleca locītava, augšdelms, elkoņa locītava, apakšdelms, plaukstas locītava, delna un pirksti. Šo secību dēvē par atsūcošās masāžas principu, kad vispirms masē ķermeņa apgabalus, kas atrodas tuvāk rumpim.

Kakla masāžas laikā ieteicams atbalstīt galvu, lai labāk atslābinātu muskuļus.

Sēžas muskuļus un gūžas locītavas apvidu masē stāvus vai guļus. No jostasvietas un krustu skriemeļiem masē virzienā uz sāniem, no sēžas muskuļiem masē uz augšu un sāniem, bet gūžas locītavas apvidū veic apļveida kustības.

Muguras krūšu daļa un krūškurvis jāmasē sēdus un stāvus, sākot ar muguras platajiem muskuļiem. Tad masē krūškurvi — ar labo roku kreiso krūškurvja pusi, ar kreiso roku — labo pusi.

Vēderu masē apļveida kustībām pulksteņrādītāja virzienā. Pirms un pēc masāžas ieteicams stundu divas neēst.

Traumu un slimību gadījumos masēt sāk iespējami agrāk, lai normalizētu asiņu un limfu plūsmu, atbrīvotos no sāpju sindroma, lai sekmētu hemotomas uzsūkšanos, audu reģenerāciju un reparāciju. Pirmajā ārstēšanas posmā masāžu apvieno ar aukstuma procedūrām, otrajā – ar siltuma procedūrām.

IceKnee.jpg - 23.8 KBSporta traumu gadījumos un kosmetoloģijā plaši izplatīta masāža ar ledu (pārtikas vai ogļskābes ledu vai šķidro slāpekli). Aukstuma īslaicīga iedarbība uz audiem rada anestezējošu, hemostatisku un pretiekaisumu efektu, mazina audu tūsku un asinsizplūdumus. Uzlabojas asinsrite muskuļos, pazeminās hipoksija, ātrāk tiek izvadīti metabolisma produkti, paātrinās audu reģenerācija un reparācija. Pieaug bioenerģētiskā aktivitāte.

Tomēr masāža nav vienīgā zaudēto spēku atjaunošanas, veco audu atjaunināšanas un dažādu slimību ārstēšanas metode. Visefektīvākā ir kompleksā pieeja – masāžas savienošana ar citām metodēm: ar bioenerģētisko aparātu izmantošanu, ar ūdens procedūrām, saunu, vingrošanu, enerģētisko uzturu, homeopātisko līdzekļu lietošanu, kosmetologu ieteikumu ievērošanu, ar gaismas, krāsu un skaņu terapiju, ar elpošanas vingrinājumiem. Tas viss darāms, regulāri attīrot organismu.

Komentāri (18)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
גברי
0522958156 ‬www.vipmassage.co.il לפתוח את הלב להתאחד עם המגע.לאנשים שאוהבים מסאזים ארוכים. תשומת לב יחס אישי ואוזן קשבת. *פינוקים וחויה בסדנאות מסאז זוגי-לפנק ולהתפנק לתת ולקבל להרגיש ולהתרגש כמתנה,יום נישואים,יום הולדת ולחיזוק ושידוג הקשר הזוגי-לתקשר דרך הידיים ומגע מתוך מודעות,נתינה ואהבה.הסדנאות מפגש חד פעמי של כ 3.5-4 שעות. מסאזים *לארועים. *בטבע. *אישיים. *זוגיים. *חוי
17.06.2010. plkst. 14:54
גברי
0522958156 ‬www.vipmassage.co.il לפתוח את הלב להתאחד עם המגע.לאנשים שאוהבים מסאזים ארוכים. תשומת לב יחס אישי ואוזן קשבת. *פינוקים וחויה בסדנאות מסאז זוגי-לפנק ולהתפנק לתת ולקבל להרגיש ולהתרגש כמתנה,יום נישואים,יום הולדת ולחיזוק ושידוג הקשר הזוגי-לתקשר דרך הידיים ומגע מתוך מודעות,נתינה ואהבה.הסדנאות מפגש חד פעמי של כ 3.5-4 שעות. מסאזים *לארועים. *בטבע. *אישיים. *זוגיים. *חוי
17.06.2010. plkst. 14:50
...
Esmu masiere,un parasti apvienoju klasisko masāžu ar relaksāciju!Tas palīdz kā atslābināties tā arī dot nepieciešamos impulsus muskuļiem.Klasiskā masāža pati par sevi ir spēcīga,savukārt relaksācijas masāža daudz maigāk iedarbojas uz ķermeni-tās pamatā ir glāstīšana. Masieriem ir jāskatās ko katram cilvēkam konkrēti vairāk vajag,jeb nepieciešams,tas ir jājūt un rokas pašas vada(-īs).
12.10.2007. plkst. 22:52
Masēties varētu no rīta līdz vakaram.
14.09.2007. plkst. 13:37
dzīva cilvēka rokas nekad nespēs aiztāt mehāniski masāžas rīki.
25.08.2007. plkst. 21:10

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pie ķermeņa temperatūras 40,5 grādi pēc Celsija iestājas smadzeņu bojājumi

Pasākumi

Lienei Šomasei jauns singls un dubultais CD un DVD albums!

Viena no šī brīža “karstākajām” latviešu dziedātājām Liene Šomase 16.jūnijā izdod savu pirmo solo albumu, kuram dots nosaukums “Vārdos nepateiktais”....