Ko darīt ar trako skaņu guļamistabā?

Ko darīt ar trako skaņu guļamistabā?

Krākšana ir īpaša problēma, kas ne tikai izraisa sliktu sajūtu pašam, bet arī traucē apkārtējiem. Mēs visi šad tad krācam, taču daļai cilvēku šī parādība patiešām apdraud veselību, labklājību un kopdzīvi. Tāpēc izjūk ne viena vien laulība, un daudzi saprot, ka labāk gulēt tālāk no partnera. Jāzina, ka skaļa un intensīva krākšana var būt kāds no nopietnas miega apnojas simptomiem; tas ir kārtīgi jānoskaidro un slimība jāārstē, griežoties pie speciālista.

Krākšana nav tikai troksnis, kas traucē pilnvērtīgu miegu. Krākšanu izraisa vājais muskulatūras tonuss – muskuļi, kas nomoda laikā vēl spēj noturēt elpvadu vaļā, naktī atslābinās, tāpēc elpceļu sieniņas saplok šaurākas, bet gaisa plūsma paātrinās un izraisa mīksto audu vibrāciju – vibrē mīkstā aukslējas un mēles sakne.

Krācējam tā var radīt nopietnus sirds, asinsvadu un nervu sistēmas darbības traucējumus, ko izraisa samazināta gaisa pieplūde plaušās un skābekļa nepietiekamība visam organismam. Arī miegainības iemesls dienā nereti ir krākšana naktī, kas neļauj pilnvērtīgi izgulēties. Pēc pamošanās iespējams nogurums, paaugstināts asinsspiediens.

Krākšana var būt arī iedzimta problēma, piemēram, neliela auguma, drukniem cilvēkiem ar īsu kaklu. Vīrieši krāc biežāk nekā sievietes, jo, pieņemoties svarā, viņiem tauku slānis veidojas ne vien uz vēdera, bet arī uz kakla, un tādējādi elpošanas ceļi tiek vēl vairāk sašaurināti.

Nakts laikā krācēji var daļēji pamosties pat 400 reižu, paši to nemaz nemanot. Pēc šādas nakts cilvēks, protams, jūtas neizgulējies, kaut īsto iemeslu – krākšanu – iedomājas retais.
40 gadu vecumā aptuveni 30% cilvēku naktī krāc vismaz 4 reizes nedēļā, bet 60 gadu vecumā krācēju skaits dubultojas.

Krākšana var būt nopietnākas problēmas daļa, kam nepieciešama pamatīga izpēte, taču ir virkne padomu, kas palīdz samazināt nepatīkamās skaņas guļamistabā. Vari mēģināt pats vai ieteikt citiem:
uz_saiem.jpg - 16.09 KBgulēt uz sāniem;
izmantot mazāku spilvenu, lai kakls neliektos un rīkle būtu brīva;
samazināt svaru;
stop.jpg - 6.98 KBizvairīties no regulāras alkohola lietošanas, mazāk smēķēt un nelietot miegazāles vai nomierinošus līdzekļus;
gulēt katram savā istabā, kamēr krākšana traucē, vai lietot ausu aizbāžņus, lai samazinātu nepatīkamo skaņu;
lietot plāksteri vai chin – up, ja tas nav pārāk nepatīkami, - tie notur zodu uz augšā un muti ciet, panākot, ka cilvēks vairāk elpo caur degunu;
izmantot speciālu spiedienu samazinošu spilvenu, kas tiek ražoti no viskoelastīga poliuretāna putu materiāla Spilvens kļūst mīksts ķermeņa temperatūras iedarbībā un pielāgojas ķermeņa formai, nodrošinot pareizu anatomisku stāvokli. Guļot uz šāda spilvena, krākšana pilnībā netiek novērsta, taču tā samazinās par 30 – 50%.

Mūsdienās krākšana tiek efektīvi ārstēta arī ķirurģiskā ceļā. Latvijā jau vairākus gadus darbojas miega laboratorija, kurā tiek noteikti krākšanas cēloņi un pacientam piedāvātas dažādas to novēršanas metodes. Izmeklējot pacientus, kas miegā pastiprināti krāc, ārsti visbiežāk konstatē palielinātas aukslejas un mandeles.

Komentāri (19)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Aija
efektīvs līdzeklis pret kārkšanu ir šis http://www.xmed.lv/lidzeklis-pret-kraksanu-medisnore
21.10.2014. plkst. 11:28
ZZZ
Ļoti ļoti daudzas sievietes pašas krāc, bet vienmēr šī problēma tiek uzgrūsta vīriešiem, ka tie, lūk, krāc kā kuiļi....tas nav godīgi, vīrietis tiek pataisīts par kaut kādu pretekli....!!!
19.09.2013. plkst. 08:28
mkg
es krācu ienmēr ne tikai guļot pa nakti gūltā bet autobusā ,vilcienā auto jebkur kur var pagulēt pietiek ar pāris minūtēm un es jau krācu, tas ir tik nēērti, un man ir tikai 26 gadi kas būs kad būšu vecāks.?
06.04.2011. plkst. 23:17
ezis
kā par to var nedomāt, ja labi kad iemiedz uz 10 sekundēm, un atkal mosties no tās kaitinošās skaņas.
28.02.2011. plkst. 11:48
Kā tas nākas, ka bērni parasti nekrāc, bet kļūstot vecākiem, arī viņi sāk to darīt? Diezgan biedējoši, ka manā ģimenē krāc laikam visi, kam pāri trīsdesmit...
10.08.2008. plkst. 00:09

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Sešus gadus veci bērni smejas vidēji 300 reizes dienā; pieaugušie – vien 15 līdz 100 reizes dienā

Pasākumi

Uzsāk nākamā Positivus festivāla biļešu tirdzniecību

Ceturtdien, 30.oktobrī, tiek uzsākta biļešu iepriekšpārdošana uz 2009.gada POSITIVUS FESTIVĀLU. Baltijā lielākais mūzikas un mākslas festivāls, kuru šogad apmeklēja 18 000...