Vieglu garu!

Vieglu garu!

Pirts kā procedūra ir ķermeņa pakļaušana augstai temperatūrai ar mērķi izsaukt svīšanu. Ar sviedriem no organisma tiek izvadītas nevajadzīgas vielas. Karstums kalpo arī kā muskuļus atslābinošs un muskuļu sāpes remdējošs līdzeklis. Organisms pirtī attīrās un atjaunojas.

Pirtī, kur gaisa temperatūra ir 45 līdz 90 grādi pēc Celsija, ķermenis sasilst, atveras ādas poras. Pastiprinās vielmaiņa, un svīstot tiek izvadīti kaitīgie vielmaiņas produkti. Savukārt pēršanās pirtī nomierina nervu sistēmu, uzlabo organisma vispārējo pašsajūtu, atjauno enerģiju, paaugstina muskuļu tonusu. Organisms norūdās, tiek stimulēta termoregulācijas sistēma. Cilvēks iemācās pareizi elpot.

Pirts pirmsākumi
Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka jau senatnē ir pastāvējušas speciālas konstrukcijas, kuras nešauboties var uzskatīt par mūsdienu pirts pirmsākumu. Pirmatnējie cilvēki par siltuma avotu izmantoja karstos (termiskos) pazemes ūdeņus vai sakarsētus akmeņus.
Uzskata, ka mongoļu ciltis ir bijušas tās, kas pirmās sākušas izmantot sakarsētus akmeņus, lai izraisītu svīšanu. Arī mūsdienās daudzās valstīs izmanto šo svīšanas metodi, piemēram, Korejā un Japānā.

Zināms arī, ka indiāņi uz sakarsētajiem akmeņiem lējuši no ārstniecības augiem pagatavotus šķidrumus. Iztvaikojot šie dziedinošie uzlējumi ārstēja gan miesīgas, gan garīga kaites un ļāva organismam pilnībā atbrīvoties.

Īpašs pirts uzplaukums vērojams I – II gadsimtā Senajā Romā. vesture.jpg - 8.99 KBRomieši uzbūvēja savas pirtis mūsdienu Anglijas, Vācijas, Francijas, Bulgārijas u.c. teritorijās. Kristietības laikā romiešu pirtis tika izdemolētas, un tradīcijas zuda. Eiropa par pirts tradīcijām no jauna uzzināja no Krievijas. Pēterim I apceļojot Eiropu, visur tika celtas krievu pirtis. Tas pārsteidza Eiropas aristokrātus, kuri tajā laikā nemīlēja mazgāties.

Cilvēces vēsturē ir bijuši periodi, kad pirtis uzskatīja par grēcīgām, Dievam īpaši nepatīkamām. Tās tika stingri noliegtas. Šis netīrības periods attiecināms uz viduslaikiem. Šajā laikā valdīja uzskats, ka nodarboties ar sava ķermeņa kopšanu un tīrību ir grēcīgs darbs un nepiedienīgs cilvēkiem, kuri pēc nāves gribēja nokļūt paradīzē. Šāda rīcība skaidrojama ar primitīvo domāšanu censties izcelt dvēseli, pazemojot cilvēka miesu. Citiem vārdiem, jo vairāk cietīs miesa, jo tīrāka un labāka būs dvēsele.

Mūku ordeņa dibinātājs Svētais Antonijs sludināja, ka patiess garīgais cilvēks nedrīkst mazgāties vispār, visu laiku veltot lūgšanām un rituāliem. Viņš izvirzīja doktrīnu: jo tīrāka cilvēka miesa, jo netīrāka dvēsele. Piemēru sniedza viņš pats, nekad nemazgājot kājas un nemainot drēbes, kamēr tās pašas nesaplīsa un neizdila.

Šajā laikā tad arī Eiropu iekaroja mēra un holēras epidēmijas, par kuras cēloni var uzskatīt to, ka cilvēki praktiski pārstāja mazgāties. Epidēmijas laikā (1347 – 1350 g.) gāja bojā ceturtā daļa Eiropas iedzīvotāju. Veidojās “apburtais” loks: cilvēki nemazgājās, jo baidījās inficēties ar mēri, bet viņu organismi līdz ar to tika novājināti, imunitāte bija pazemināta līdz tādai pakāpei, ka nespēja pretoties pat parastai saaukstēšanai.

Pirts veidi
Somu pirtssomu_pirts.jpg - 61.43 KB

Somu pirtis ierīko koka telpās; gaiss tajās ir sauss un karsts. Telpā izvieto daudzpakāpju lāvas, tādējādi ļaujot izvēlēties sev tīkamāko vai atbilstošāko temperatūru. Temperatūra somu pirtīs parasti ir 75° - 95° C robežās. Lai pirts iespējas izmantotu vispilnvērtīgāk, ieteicama augstas un zemas temperatūras krasa maiņa, tāpēc uzreiz pēc nokāpšanas no lāvas vēlams atdzesēties aukstā ūdenī vai iziet svaigā gaisā

Krievu pirtsbania.jpg - 68.39 KB
Krievu pirtis, tāpat kā somu pirtis, izbūvē koka telpās, taču tās ir daudz mitrākas nekā somu pirtis. Pamatelements tajās ir krāsns; to kurinot, tiek sakarsēti akmeņi. Kad akmeņi ir pietiekami karsti, uz tiem lej ūdeni jeb met garu, lai rastos tvaiks. Pirtī iešanas procedūrai ir raksturīga vairākkārtēja karsēšanās un atdzesēšanās aukstā ūdenī un svaigā gaisā.

Turku pirtsturkish bath.jpg - 87.3 KB

Kad runā par turku pirti, parasti ar to saprot lielu, masīvu ēku ar daudzām telpām. Temperatūra tajās nav pārāk augsta - no 40° līdz 50° C, taču šajās pirtīs ir salīdzinoši liels gaisa mitrums - 40-60%.

Romiešu pirtsroman_bath.jpg - 68.79 KB
No citām pirtīm romiešu pirts atšķiras galvenokārt ar to, ka šī pirts netika kurināta, tieši karsējot akmeņus, un tajā nemeta garu. Apkuri uzstādīja grīdā un iebūvēja īpašās vietās pirts sienās. Arheoloģiskie izrakumi liecina, ka romiešu pirtīs bija izvietoti gan siltā, gan aukstā ūdens baseini – tātad tika izmantotas dažādas peldes.

Melnā pirtsmelna_pirts.jpg - 70.84 KB
Šīs pirtis agrāk bija ļoti izplatītas Latvijā, un to uzbūves principi būtiski neatšķiras no krievu pirtīm. Pirtī atradās akmeņiem apkrauta krāsns un nebija dūmvada – tas arī ir iemesls pirts nosaukumam. Šīm pirtīm ir mazi lodziņi, durvis un šķirbas. Pirti kurina pēršanās telpā, pēc tam pa logiem, durvīm un šķirbām tiek izvadīti ārā dūmi un pirts uzsilst no karstuma, kas radies uzkarstot pirts akmeņiem- tas ir vienīgais siltuma avots. Lai akmeņi labi uzsiltu, pirti ir jākurina 5- 6 stundas. Šobrīd tādas pirtis atradīsiet tikai vecās lauku mājās Latgalē vai brīvdabas muzejos, iecienītas tās ir Krievijā un Baltkrievijā.

Pirts temperatūra un mitruma līmenis
Pirts atmosfēras stāvokli raksturo temperatūra un relatīvais mitrums. Mitrums ir mainīgs, no 0 - 100%. Gaisa temperatūra dažādās pirtīs mainās:
• Sausā gaisa pirts – temp. 90 – 110° C, mitrums 5% – 10%;
• Mitrā gaisa pirts - temp. 75 – 90° C, mitrums 20 – 35%;
• Tvaika pirts - temp. 45 – 65° C, mitrums 40% – 65%;
• Tvaika (ūdens) pirts - temp. 40 – 45° C, mitrums 100%

Uzskata, ka mitrās un ūdens pirtis (piem., japāņu pirtis) ne tik efektīvi atjauno darbaspējas. Organisma termoregulācijas sistēma dažādi reaģē atkarībā no gaisa mitruma. Sauss gaiss atvieglo mitruma iztvaikošanu no ādas virskārtas, elpošanas ceļiem un plaušām, mazāk intensīvi sakarsē audus, neizmainās gāzu apmaiņa plaušās, kopumā ņemot, atvieglo termoregulācijas procesus, un vieglāk ir izturams karstums.

Pretēja ir mitra gaisa iedarbība. Tomēr nevar teikt, ka tvaika pirts nebūtu vēlama cilvēka organismam. Tai ir lieliska higiēniska iedarbība, norūdīšanās iespējas. Sausās pirtis ieteicamas mazāk norūdītiem cilvēkiem, kā arī atveseļošanās periodā, gados vecākiem cilvēkiem, sportistiem, lai atjaunotu spēku pēc fiziskas pārslodzes, kā arī notievēšanai.

No pirts iziesiet “kā no jauna dzimis” tikai tad, ja pēries būsiet pareizi.

Pirtsslotas
Pati iecienītākā pirtsslota ir sieta no bērzu zariem – tā ir maiga un mīksta. berzs.jpg - 131.21 KBTie, kuri vēlas lielāku karstumu, izvēlas ozolzaru slotu. Tā ir smagāka un stingrāka, tiek sieta no jauniem, taisniem ozolzariem; vecie žuburainie šim nolūkam nederēs. Pirtnieki iesaka arī pīlādža, ābeles un citas slotas.

Kadiķa slotas maksimāli iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu, ārstē arī muguras sāpes, radikulītu, lieliski uzlabo ķermeņa asinsriti. Kadiķa slotiņu nemērcē, tikai noskalo ūdenī un peras. Nevajag gan pārcensties – šī slota nav domāta, lai pērtos visu laiku, bet gan, kad ķermenis ir iesilis, kad jūtat, ka esat jau labi nopēries. Pēršanos beidz ar parasto slotiņu, lai neniezētu āda.

Gara uzmešana
Svarīgi, lai pirtī tiktu uzturēts labvēlīgs mikroklimats. Ik pēc pusotras stundas telpa jāizvēdina, jāizmazgā, lai atbrīvotos no putekļiem, kas rodas, sildot akmeņus, kā arī no savdabīgā sviedru smārda.

Ja būs pārlieku mitrs, slapjais tvaiks dedzinās ādu. gars.JPG - 53.55 KB

Uz akmeņiem lej verdošu ūdeni, tad gaiss būs sausāks. Met nedaudz, apmēram 30–50 gramu ūdens, vairākas reizes. Ja vēlas, lai gaiss būtu sauss, ātri uzmet un aizver krāsns durtiņas. Nekādā gadījumā tās nedrīkst turēt atvērtas.

Pēršanās
Peroties jāievēro dažas likumības, lai gaidītā labuma vietā organismam nenodarītu pāri.

Ja gribat labi nopērties, centieties pirts dienā pārtikt no viegla uztura, piemēram, dārzeņu salātiem vai kāda augļa, vai tikai dzeriet šķidrumu. Krietna maltīte divas stundas pirms došanās uz pirti apgrūtinās pēršanos, jo šajā laikā vēl nebūs pārstrādājies apēstais. Arī pēc pirts nevajadzētu sātīgi ēst, jo organisms turpina attīrīties. Varat izdzert kādu glāzi sulas (bez cukura un ne karstu), zāļu tēju, apēst kādu augli vai ogas. Var izdzert arī 1-2 ēdamkarotes ķiploku sulas. Pastiprināsies indīgo un toksisko vielu izdalīšanās no organisma ar sviedriem.

Pirms dodieties pirtī, noņemiet metāla rotaslietas – ķēdītes, auskarus, gredzenus –, jo karstumā tie apdedzinās ādu. Dāmas, notīriet dekoratīvo kosmētiku!

Bet pirms ieiešanas „karstajā telpā” aplejieties ar ūdeni, lai sagatavotu ķermeni nākamajam – iesildīšanās – posmam. Varat arī pastāvēt 3–4 minūtes zem siltas dušas. Galvu gan nemērcējiet. Ja dosities pirtī sauss, jutīsit, ka pārlieku dedzina.

Pirmajā reizē uz lāviņas pavadiet ne vairāk par piecām minūtēm – līdz parādās pirmās sviedru lāses un āda kļūst sārta. Ja jūtat, ka paātrinās sirdsdarbība, kļūst pārāk karsti, labāk doties laukā ātrāk.

Pēc iesildīšanās, izejot pirts priekštelpā, ļaujiet ķermenim pašam pakāpeniski atdzist (5–10 minūtes) un, nenogaidot, līdz sviedri nožuvuši pavisam, dodieties atpakaļ. Šoreiz tur pavadiet jau nedaudz ilgāk – minūtes septiņas. Pērties gan vēl nevajag, arī uz augšējās lāvas, kur ir vislielākā temperatūra, vēl nekāpiet.

Kad ķermenis jau sasilis un sirds pie karstuma pieradusi, līdzi var ņemt pirtsslotu un sākt pērties. Uz lāvas maksimāli atbrīvojieties, sēdiet ar taisnu muguru, elpojiet vienmērīgi caur muti.

Pērties sāciet pakāpeniski, ne pārāk stipri – līdzīgi masāžai – sirds virzienā no kājām uz augšu, no pleciem uz leju, turklāt nevis stipri belžot ar slotu pa ķermeni, bet gan pieskaroties tam maigi, it kā ar vēdekli vēdinot karsto gaisu.plot.php.jpg - 39.94 KB

Pēc šīs procedūras iegremdējieties aukstā baseinā. Pasēdiet, atpūtieties un dodieties atkal uz lāvas.

Rūdītie pirtī gājēji pirtī dodas ne mazāk kā piecas reizes, iesācējam pietiks ar trim reizēm – organismu nevajag pārslogot.

Pēršanās ilgums jāregulē pašam, ņemot vērā pašsajūtu un izsargājoties no pārspīlēšanas. Varonība šeit ir pilnīgi lieka.

Aukstās peldes
Pirtī organisms sakarst, paaugstinās asinsspiediens. Lai atvēsinātu sakarsušo ķermeni, izmanto ledusaukstu ūdeni vai sniegu. Turklāt, ja rīkojas pareizi, saaukstēties nav iespējams. Tātad – pēc pēršanās lēnām iegremdējieties aukstā baseinā (arī galvu), pēc tam brīdi pasēdiet ūdenī līdz zodam. Ūdens vienmērīgi iedarbosies uz visu ķermeni, izlīdzināsies spiediens. Turklāt šī kontrastprocedūra darīs ādu elastīgu.

Aukstā ūdens procedūra nedrīkst būt ilgstoša – līdz paliek auksti, un pēc tās tūlīt jādodas atpakaļ uz lāvas, nevis jāsēž priekštelpā vai jāskrien ģērbties.udensi.jpg - 100.14 KB

Alternatīva ir auksta duša vai apliešanās, tomēr efekts būs minimāls.

Medus kūre
Kad cilvēks ir izsvīdis, t.i., no organisma izdalījušās kaitīgās un liekās vielas, āda sāk sevī iesūkt mitrumu, kas atrodas uz ķermeņa. Šo brīdi lieliski var izmantot, lai palutinātu savu organismu, piemēram, ar medu – tam piemīt antiseptiskas īpašības, kas aizsargā poras, – jūsu āda kļūs gluda un samtaina.

Kad ķermenis ir nožuvis, ierīvējiet to ar medu, minūtes desmit pagaidiet, līdz tas iesūcas. medus.jpg - 77.83 KBTad dodieties pirtī, lai kopā ar sviedriem izdalās liekais medus.

Noskalojieties vēsā ūdenī un dodieties ģērbties – jūsu pirtsdiena ir beigusies. Mājup ejot, galvenais ir nesaaukstēties, silti saģērbties, nosiet pieri, lai nesapūš vējš.

Komentāri (18)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Saunatonttu
Nezinu, kas šeit ir domāts ar vārdiem "somu pirts", bet Somijā pirtīs gaiss nebūt nav sauss. Somi arī met garu uz akmeņiem un sauc to par loyly. Tāpat Somijā pirtī peras ar slotiņām. Šīs sausās "somu pirtis" ir kaut kāds pārpratums, kas pārsvarā sastopams bijušajā Padomju savienības teritorijā.
07.04.2012. plkst. 09:51
Pirts īstiem pirts mīlētājiem! www.rozeni.tk m.t. 29196438
09.03.2009. plkst. 15:02
Jānis
Laipni aicināti uz pirti!!! www.rozeni.tk m.t. 29196438
09.03.2009. plkst. 14:39
Eju pirtiņās, kur vien tieku klāt un iekšā!!
23.04.2008. plkst. 10:23
man gan vislabāk patīk tvaika pirts!! :)
23.04.2008. plkst. 09:56

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Cilvēka smadzeņu ietilpība pārsniedz 4 tera bitus

Pasākumi

Drakula. Svešās asinis

Dzimis no tālās Transilvānijas leģendām, iemūžināts šausmu literatūras klasikā un kļuvis par kino ikonu, grāfa Drakulas tēls Dailes teātra izrādē būs ievīts apokaliptiskā...