Dzirde – viens no butiskākajām maņu orgāniem

Dzirde – viens no butiskākajām maņu orgāniem

Apkārtējo pasauli mēs uztveram ar maņu palīdzību, dzirde ir viena no būtiskākajām, jo ar tās palīdzību notiek cilvēku savstarpējā komunikācija. Dzirde tiek nodrošināta ar dažādu sarežģītu organismā notiekošu mehānismu palīdzību, taču skaņas uztveršana, protams, sākas ar ausīm.

Untitled 4.jpg - 36.83 KBAuss kā skaņas uztvērējs ir apbrīnojami jūtīgs dabas veidojums. Vēl neviena cilvēka roku mākslīgi veidota ierīce nespēj uztvert skaņu tik labi kā auss. Pat lielā skaņu jūklī mēs bieži spējam atšķirt pazīstama cilvēka balsi.

Ausis no gaisa uztver skaņu svārstības un pārvērš tās nervu impulsos, kas pa nerviem plūst uz smadzenēm. Katrai ausij it trīs galvenās daļas: ārējā auss; iekšējā auss; vidusauss.

Skaņas sajušana

Untitled 6.jpg - 47.41 KBDzirde ir sajūta, ko rada gaisa svārstību iedarbība uz dzirdes receptoriem. Auss gliemežnīca skaņu svārstības uztver un ievada ārējā auss ejā. Svārstības atsitas pret stingri izstiepto bungplēvīti un to iekustina. Bungplēvīte savukārt iekustina dzirdes kauliņus, kas nav daudz lielāki par rīsa graudiem. Kāpslītis spiež uz plānu, kustīgu gliemeža sienas daļu- ovālo lodziņu- un iesvārsta gliemeža iekšienē esošo šķidrumu un tad šūnu matiņus, kas atrodas uz plānas membrānas gliemezī. Maņu matiņi uztver skaņu svārstības, pārvērš tās nervu impulsos, kas tālāk nonāk dzirdes nervā. Šī nerva sastāvā esošās šķiedras nonāk iegarenājās smadzenēs un vidussamdzenēs, kur atrodas zemēkie dzirdes centri. No vidussmadzenēm nervu impulsi virzās uz augstāko dzirdes centru. Tas novietots pusložu garozas deniņu daivā. Nonākot uzbudinājumiem šī centra šūnās, rodas dzirdes sajūta. Tad tā no iekšējās auss caur starpsmadzenēm nonāk galvas smadzeņu grozas dzirdes centrā, kurā tie tiek klasificēti, un cilvēks saprot tā nozīmi.

Līdzsvars

Ausis mums palīdz saglabāt līdzsvaru. Ar līdzsvara palīdzību mēs varam just kā satiksmes līdzekļos mainās ātrums vai kustības virziens. Iekšējā ausī mums ir trīs pusloka kanāli. Tajos atrodas līdzsvara receptori, kas uztver ķermeņa kustību.

Dzirdes diapazons

Cilvēki dzird skaņas, kas variē no zema rūciena līdz spalgam kliedzienam. Daudzi dzīvnieki, piemēram, suņi, dzird skaņas, kas mums ir par augstu. Cilvēku dzirdes diapazons ir no 30 līdz 20 000 svārstībām sekundē (herciem); sikspārnis dzird vairāk par 100 000 herciem.
Kaut gan cilvēks dzird ļoti daudz skaņas, viņš nespēj sadzirdēt tās skaņas, ko dzird dzīvnieki.

Kāpēc aizkrīt ausis?

Parastajos apstāklos spiediens uz bungplēvīti no abām pusēm ir vienāds, bet kad ārpusē spiediens pazeminās, iekšpusē gaisa spiediens nespēj tik ātri pielāgoties un spiediens ir lielāks, tāpēc auss aizkrīt (piemēram braucot tunelī). Auss aizkrīt arī šņaucot degunu. Auss un deguns ir savienoti ar kanālu. Šņaucot degunu, gaiss auss iekšienē zaudē savu spiedienu, un auss aizkrīt.

Slimības un profilakseUntitled 8.jpg - 53.42 KB

Visizplatītākās auss slimības: dzirdes pavājināšanās, vidusauss iekaisums, sēra korķis.
Dzirdes pasliktināšanās visbiežāk rodas no liela trokšņa. Ilgstošs troksnis sabojā dzirdes receptorus un pasliktinās dzirde. Pārāk liels troksnis var pārplēst bungplēvīti.
Vidusauss iekaisums rodas no mikrobiem, kas nonāk vidusausī. Cilvēkam pasliktinās dzirde. Smagākos gadījumos vidusauss sāk strutot. Strutas izlaužas uz āru un uz iekšējām smadzenēm, kur sabojā līdzsvara un dzirdes orgānus.
Sēra korķis ir sēra sastrēgums ārējā auss ejā. Kad auss sērs neatslāņojas, tas kļūst cietāks un sakrājas auss ejā. Pasliktinās dzirde. Ja ausī iekļūst ūdens, sērs piebriest un cilvēks kļūst kurls. Auss jātīra ar siltu ūdens strūklu, nevis ar asiem priekšmetiem.
Lai neiekaistu ausis, jāuzmanās no saaukstēšanās.

Lai pasargātos no auss slimībām galvenais ir tīrība. Untitled 10.jpg - 43.18 KBAusis ir jāmazgā un jātīra, bet nedrīkst ausis tīrīt ar asiem priekšmetiem, jo ausīs ir ļoti plāna bungādiņa Tā ir tikai 0,1 mm bieza, un to var viegli ievainot. Ja ausis nemazgā tās var sākt niezēt un rasties slimības. Nedrīkst arī saaukstēt ausis, jo tad var rasties iekaisums. Lai nevājinātos dzirde jāvairās no ilgstošiem un stipriem trokšņiem. Veci cilvēki vai tie, kuriem ir pasliktināta dzirde, bieži lieto dzirdes aparātus.

Mobilie telefoni un dzirde


Sadzīvē ienāk arvien vairāk jaunas tehnoloģijas, kas veicina ekonomisko un sociālo progresu un uzlabo dzīves kvalitāti. Mūsdienu infrastruktūras nav iedomājamas bez mobilajiem sakariem, kuri notiek ar elektromagnētisko lauku (EML) palīdzību.

Untitled 13.jpg - 54.08 KBPasaulē šobrīd miljoniem un pat biljoniem cilvēku izmanto mobilos telefonus. Lai gan nav tiešu pierādījumu par vāju elektrisko un magnētisko lauku ietekmi uz cilvēku veselību, lietojot mobilos sakarus, tomēr sabiedrībā pieaug bažas un šaubas par to nekaitīgumu un drošumu.

Ņemot vērā šo jauno tehnoloģiju plašo izplatību un samērā īslaicīgo (neilgo) lietošanu, Pasaules Veselības organizācija (PVO) un Eiropas Savienības Eiropas Komisija (ES EK) uzskata par pienākumu pārliecināties par visiem iespējamiem, pat niecīgiem nelabvēlīgiem efektiem saistībā ar EML iedarbību. Visu laiku tiek veikti pētījumi par mobilo telefonu ietekmi uz cilvēku veselību, taču līdz šim publicētie rezultāti neparāda būtisku kaitīgu ietekmi uz telefonu lietotāju dzirdi, nav konstatēta arī to saistība ar ļaundabīgu audzēju riska pieaugumu.


Ievērojot visus drošības attālumus, saskaņā ar pašreizējām zinātnes atziņām, nevar runāt par EML RF (radiofrekvence) izstarojuma no bāzes stacijām kaitējumu veselībai.

Mobilā telefona lietotājs ir pakļauts EML RF laukiem daudz vairāk, nekā no mobilo telefonu bāzes stacijām, jo radioviļņi ir vērsti uz lietotāja galvu un absorbējas audos dažu cm dziļumā, dodot audiem papildus enerģiju. Līdz noteiktam līmenim cilvēka ķermenis spēj uzņemt šo papildus enerģiju, neradot problēmas, bet šo līmeni pārsniedzot, var paaugstināties audu temperatūra un rasties siltuma regulācijas traucējumi. Šajā gadījumā iedarbība saistīta ar mobilā telefona tuvumā esošiem jutīgiem audiem un orgāniem - auss gliemežnīcu, smadzeņu apvalka un nervu audiem, vairogdziedzeri un siekalu dziedzeriem.

Bioloģiskā iedarbība iestājas, kad tiek pārsniegta šī sliekšņa vērtība, šajā gadījumā, ja temperatūras pieaugums ilgāku laiku pārsniedz 1ºC, eksperimentos ar dzīvniekiem konstatē uzvedības izmaiņas un embriju attīstības traucējumus. Veicot modelēšanu un mērījumus ir konstatēts, ka absorbētā enerģija nepārsniedz pašreizējās vadlīniju vērtības. Tomēr zinot, ka ir jutīguma individuālas atšķirības, pastāv zināmas šaubas (tiek veikti pētījumi) par t.s. netermiskajiem efektiem – uz elektriski jutīgiem audiem, kas varētu ietekmēt smadzeņu un nervu darbību.
Kā īpašu problēmu varētu minēt mobilā telefona lietošanu automašīnā – EML intensitāte auto iekšienē ir atkarīga no telefona konstrukcijas, kā arī no auto lieluma, formas un materiāla. Atkarībā no bāzes staciju maiņas brauciena laikā, kā arī pārvarot auto karosērijas ekranējošo efektu, telefonam ir jāizstaro maksimāli, lai uzņemtu kontaktu ar bāzes staciju. EML izstarojums auto iekšienē ir daudz lielāks, jo iedarbojas arī atstarojošie lauki, līdz ar to EML iedarbība uz mobilā telefona lietotāju būs daudz lielāka. Ja izmanto mobilo telefonu automašīnā, katrā gadījumā būtu jālieto āra antena.

Lietojot mobilo telefonu, jāatceras, ka vislielākais EML starojums ir tieši zvana laikā, tādēļ būtiski svarīgi ir samazināt sarunas ilgumu, neturēt mobilo telefonu pārāk tuvu galvai.

Runāsim īsi un kodolīgi, lai nebojātu savu dzirdi un veselību!

Komentāri (7)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
DJ
Lieliski uzrakstīts dod ļoti daudz info.
25.04.2011. plkst. 13:21
Gmaru
Jā laba informācija ;)
03.05.2010. plkst. 11:51
Paldies man referātam noderēja :D
15.03.2010. plkst. 16:16
Pēkšņs dzirdes zudums ir pirmais simptoms, kas norāda uz saslimšanu ar diabētu; tas var veidoties arī traumas vai intoksikācijas gadījumos. Būtisks simptoms, kas liecina par dzirdes pasliktināšanos, ir periodisks vai pastāvīgs troksnis vienā vai abās ausīs — tas var būt kā meža vai jūras šalkoņa, kā tālruņa vadu sanēšana, tējkannas sīkšana, zvanu vai durvju zvaniņa skaņas. Dažreiz slimnieks šo troksni dzird tikai absolūtā klusumā, naktī, un tas viņam traucē iemigt, tad raksturīgs bezmiegs. Cilvēks, kuram pasliktinājusies dzirde, ir nervozs, pazeminās viņa darbaspējas, rodas neērtības sajūta cilvēkos, jo ir traucēts sazināšanās process.
25.04.2008. plkst. 21:12
taa kaa esmu medicinas pasaulee grozijusies savulaik, tad parsalisjos un atcereejos to,kas bija nedaudz aizmirsies..jauks raksts..jaa..
25.04.2008. plkst. 21:12

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 05. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Dzerot ūdeni pēc ēšanas samazina skābju līmeni mutē par 61%

Pasākumi

Jauna CD dziesmu izlase “Uzliec kaut ko bērniem!”

Turpinot sēriju “Uzliec kaut ko…” ir nācis klajā arī pirmais specializētais izdevums “Uzliec kaut ko bērniem!”. Tā ir jautra, saulaina un izklaidējoša dziesmu izlase visai ģimenei....