Ērces neguļ!

Ērces neguļ!

Ērces ir sīki, 0,1 —10 mm gari zirnekļveidīgie. Jau pats ērces raksturojums – zirnekļveidīgs parazīts, kas barojas no zīdītāju asinīm, īpašas simpātijas pret šo kukaini nerada. Taču zinot, cik ļaunu slimību tā spēj nodot cilvēkam, sastapties ar šo asinssūcēju nepavisam negribas. Tomēr Latvijā un arī citviet Centrāleiropā no tā izvairīties ir grūti. Baltijas valstis turklāt ir paaugstināta ērču encefalīta inficēšanās riska vieta.

Šogad divas vai pat trīs reizes palielinājusies ērču izplatība Latvijā, un arī ar encefalītu inficēto ērču īpatsvars ir lielāks nekā iepriekšējos gadus, brīdina epidemiologi. izplatiba_latvija.jpg - 49.12 KBPērn Latvijā ar ērču encefalītu saslima 170 cilvēku, ar Laima slimību - 601 iedzīvotājs.

Parasti ērces mostas marta beigās, gaisa temperatūrai sasniedzot 5 grādus, un ir aktīvas līdz pat novembrim. Vislielākā iespēja Latvijā sastapties ar ērci ir jauktu koku mežos un krūmājos, tomēr zināmi daudzi gadījumi, kad ērce cilvēkam ir piesūkusies parkā pašā Rīgas centrā, mājas dārzā vai pat vispār nesperot kāju ārpus mājas – ērce ir ienesta ar pļavas puķu pušķi.

Arī ārpus Latvijas mēs neesam pasargāti no inficētām ērcēm, jo īpaši, dodoties uz tādām tūristu iecienītām vietām kā Austrijas Alpiem, Ālandu salām Somijā vai tepat uz Sāremā salu Igaunijā.izplatiba_eiropa.jpg - 103.48 KB

Pati par sevi ērce nekādu ļaunumu cilvēkam nodarīt nespēj, taču spēj to inficēt ar ērču encefalīta vīrusu un boreliozi jeb Laima slimību, jo ir šo slimību pārnēsātājs. Dabā inficētas ir ap 5-10% ērču, bet Latvijā pārbaudot cilvēkiem piesūkušās ērces, inficētas konstatēja 30 – 33%. Tas saskan ar zinātnieku izvirzīto teoriju, ka inficētas ērces ir daudz aktīvākas, līdz ar to lielāka ir iespēja, ka cilvēkam var piesūkties tieši inficēta ērce. Cilvēks ar ērču encefalītu var saslimt arī dzerot inficētu kazas, retāk govs pienu.

Laiks, kāds paiet no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei, vidēji ir 7–14 dienas. Reizēm inkubācijas periods var būt tikai divas dienas, retāk – līdz 30 dienām. Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvassāpēm, reiboni. Parasti pēc 3–5 dienām slimnieka stāvoklis uzlabojas. Turpmākajās 4–7 dienās cilvēks jūtas vesels, bet pēc tam visas slimības pazīmes atjaunojas, turklāt daudz spēcīgāk izteiktas. Apmēram trešdaļai slimnieku ar to slimība beidzas, pārējos gadījumos pievienojas nopietni nervu sistēmas bojājumi.

Jāatgādina, ka nav specifisku medikamentu, kas iedarbojas uz ērču encefalīta vīrusu, nelīdz arī antibiotikas. Vienmēr, kad ir radušās aizdomas par ērču encefalītu, slimnieks noteikti jānovēro un nepieciešamības gadījumā jāārstē slimnīcā. Droša un efektīva aizsardzība pret ērču encefalītu ir vakcinācija.

Vakcinēšanos iespējams veikt augu gadu, tomēr vislabāk to darīt ziemā, kamēr ērces vēl guļ. Taču maldīgs ir uzskats, ka vasarā vakcinēties ir bīstami, jo tas varētu paasināt slimības norisi. Vienkārši, ja pirmā vakcīna izdarīta ērču aktivitātes periodā, jāatceras, ka divas nedēļas līdz otrās vakcīnas saņemšanai imunitāte vēl neizstrādājas, tāpēc iespējama inficēšanās, ja ērce piesūcas.

Poti iespējams saņemt jebkurā poliklīnikā vai Latvijas Infektoloģijas centrā. Bērniem līdz 18. gadu vecumam poti iespējams saņemt bezmaksas, taču tiem, kas jau sasnieguši šo vecumu, būs jāšķiras no Ls 9,40.

Latvijā tiek izmantotas Krievijā, Austrijā un Vācijā ražotas vakcīnas. Katrai no tām ir savas atšķirības – cena, vakcinējamā vecuma ierobežojumi, ievadīšanas laiks atkarībā no ērču aktivitātes sezonas, imunitātes izveidošanās laiks. Visos gadījumos ir nepieciešams veikt vismaz divas injekcijas ar īsāku vai garāku starplaiku, lai nodrošinātu imunitātes izveidošanos šai sezonai. Pēc 6–9 mēnešiem jāveic trešā injekcija. Tad rodas imunitāte uz trīs gadiem. Turpmāk revakcinācija jāveic ik pēc trīs gadiem. Jāievēro, ka vakcinācija pret ērču encefalītu nepasargā no citas ērču pārnestās slimības – Laima slimības.

Latvijā ik gadu ar Laimas boreliozi saslimst 200 – 800 iedzīvotāju. Ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji 20% ērču ir inficētas ar borēlijām. Atšķirībā no ērču encefalīta, kad vīruss tiek ievadīts tieši asinīs, borēlijas no piesūkšanās vietas izplatās cilvēka organismā pēc vairākām diennaktīm.

Izplatītākais Laimas boreliozes simptoms ir ādas apsārtums – erythema migrans, kas parādās ērces piesūkšanās vietā pēc 1 – 4 nedēļām. Apsārtums izplatās 3-4cm diametrā un pēc kāda laika pazūd. Retāk parādās simptomi, kas liecina, ka skarta nervu sistēma, locītavas un, atsevišķos gadījumos, arī sirds. Šie simptomi ir zīme, ka borēlijas izplatījušās tālāk par ērces koduma vietu, bet ne vienmēr pirms tiem ir novērojams ādas apsārtums.

Laimas boreliozi ārstē ar antibiotikām, taču ja pēc ērces piesūkšanās parādījies ādas apsārtums vai citi neskaidri simptomi, vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu.

Pēc pārslimotas boreliozes neiestājas imunitāte un iespējama atkārtota inficēšanās. Pagaidām vēl nav iespējams vakcinēties pret Laimas boreliozi.

Ērce pārnēsā arī tādus mikroorganismus kā ērlihijas, kas var izraisīt saslimšanu ne tikai mājlopiem un suņiem, bet, kā pēdējos gados atklāts, arī cilvēkiem.

Daudzos gadījumos ērlihioze var noritēt vieglā formā, asimptomātiski, un pacients atveseļojas bez speciālas ārstēšanas. Šai slimībai iespējami gripai līdzīgi simptomi – drudzis, galvassāpes un sāpes ķermenī, bet smagākos gadījumos arī nopietnākas sūdzības, tāpēc minēto simptomu gadījumā nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Ērlihiozi ārstē ar antibiotikām. Pret šo slimību nav iespējams vakcinēties.

Kā rīkoties, lai nesaslimtu ar ērču encefalītu?
Dodoties mežā, jāuzģērbj cieši aizpogājams tērps. Virskreklu vai blūzi ieteicams apjozt ar platu, cieši piegulošu jostu, bikšu gali jāiebāž zābakos. Kā galvassegu var izmantot lakatu, cepuri vai kapuci. Apģērbu un atklātās ķermeņa daļas var apstrādāt ar repelentiem –ērces atbaidošiem šķīdumiem, ziedēm vai aerosoliem. Lieki skaidrot, ka karstā vasaras dienā šāds apģērbs var sagādāt lielas neērtības, negarantējot drošību.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk, lai mazāk encefalīta vīrusu nonāktu cilvēka organismā. Kukaini nedrīkst saspiest, jo citādi brūcē var iespiest Laima slimības baktērijas. Pareizi ērce jānoņem šādi:
• Ērcei uzliek spirtā, degvīnā vai smaržās samitrinātu vati, kas atslābina ērces muskulatūru. Nekādā gadījumā neizmantot eļļu vai sviestu, jo tas kukainim izraisa vemšanu, veicinot slimības ierosinātāju iekļūšanu organismā.
• Pēc dažām minūtēm ērci satver ar pinceti pēc iespējas tuvāk snuķītim un ceļot uz augšu izvelk.
• Ja nav pincetes, var izmantot diegu, to apsienot ap ērces snuķīti un velkot aiz abiem galiem, ērci izņem.
• Brūci apsmērē ar dezinficējošu šķidrumu un nomazgā rokas.
• Rokas jāmazgā arī pēc ērces izņemšanas sunim vai kaķim, jo uz rokām var būt mikrobrūces, par kurām slimības izraisītāji var iekļūt organismā.
• Ja ērci izņemot, ādā palicis tās snuķītis, to nedrīkst tur atstāt – jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, kur palīdzēs.

Ja ērce piesūkusies nevakcinētam cilvēkam

Piesūkusies ērce pēc iespējas ātrāk jānoņem un jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, lai ievadītu imunoglobulīnu – gatavas antivielas pret ērču encefalītu. Nevajag gaidīt ērces inficētības pārbaužu rezultātus, jo imunoglobulīns spēj pasargāt no saslimšanas, ja to ievada 72 stundu laikā kopš ērces kodiena, bet jo ātrāk, jo labāk.

Ērces nav liktenis!

Komentāri (20)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
nija
Kartē Norvēģija balta un tīra no ērcēm, bet es tieši tur pirms 3 gadiem "noķēru savējo".
05.08.2009. plkst. 17:40
Muļķīgigi, ka ērces iedzīvojās Latvijā! Ir tik jauki iztēloties laiku, kad cilvēki pa Latvijas mežiem varēja staigāt droši un netuntuļoties līdz zobiem, jo nekādu ērču vienkārši nebija...
10.08.2008. plkst. 00:13
rudolfs
man iekoda eerce bet es neko nejutu kakosajaa diena es curaaju un redzeeju eerci uz ....
17.03.2008. plkst. 20:28
lelle
es sakeru erci bet tas jau bija sen tad vel nebija tik liela riska
05.12.2007. plkst. 11:06
Ce3nšos izpotēties .
14.09.2007. plkst. 13:34

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Lietojot austiņas tikai vienu stundu, paaugstinās baktēriju skaitu jūsu ausī 700 reizes

Pasākumi

Albumus izdod Ashanti, Lil Wayne un N.E.R.D.

Izdevniecības Universal Music apgādā klajā nākuši jauni ritmblūza un hiphopa albumi: Ashanti “The Declaration”, N.E.R.D. “Seeing Sounds” un Lil Wayne “Tha Carter III”. Nelly un...