Žeņšeņš

Žeņšeņš

Kas ir ženšeņš

Āzijas ženšeņš (Panax ženšeņš) Ķīnā tiek lietots jau vairākus gadu tūkstošus kā universāls veselības toniks. Ķīniešu homeopāti uzskata, ka ženšeņš kalpo kā ķermeņa enerģijas avots un uzlabo gremošanu, kā arī palielina muskuļu tonusu. Ženšeņš ir izpelnījies labu reputāciju arī kā dzimumtieksmi uzbudinošs līdzeklis, iespējams, tāpēc, ka tā sakne izskatās kā neliels vīriņš ar tievām rokām un garām kājām. Eksistē arī amerikāņu ženšeņš (panax quinquefolius), tomēr ironiskā kārtā tas ASV ir sastopams relatīvi reti, bet lielā daudzumā tiek eksportēts uz Ķīnu, kur tas ir iemantojis lielāku popularitāti, nekā vietējais Āzijas ženšeņš.

Kādā nolūkā to lieto?

Vairāki pētījumi liecina, ka Āzijas ženšeņš palīdz uzlabot domāšanu un atmiņu. Turklāt tas var arī pastiprināt gripas vakcīnu iedarbību, lai arī tas vēl nav līdz galam pierādīts. Āzijas ženšeņš nepalielina cilvēka spēku, tāpat tas arī neuzlabo pieaugušo cilvēku noskaņojumu.

Kā ženšeņš darbojas?

Ženšeņš satur vairāk nekā duci unikālu ķīmisku vielu, kuras kopā dēvē par ženšeņosīdiem. Daži no tiem ir stimulējošas vielas, kam ir līdzīga iedarbība kā kofeīnam, turklāt daži no tiem ir ar antidepresantiem līdzīgu efektu. Ķīniešu homeopāti pauž uzskatu, ka ženšeņu var lietot līdz pat sešus gadus, līdz parādīsies pozitīvs rezultāts, bet Eiropas veselības aizsardzības iestādes brīdina to lietot ne ilgāk par 3 mēnešiem.

Cik tas ir drošs?

Lai arī kopumā ženšeņu uzskata par drošu, tas var izraisīt diareju vai bezmiegu. Kamēr homeopāti bieži izraksta ženšeņu pret hronisku noguruma sindromu, daži pacienti uzskata, ka tas tiem licis justies vēl sliktāk. Cilvēki ar asins slimībām, diabētu, sirds slimībām, bezmiegu, šizofrēniju vai dažiem vēža veidiem un endometriozi, tiek brīdināti nekādā gadījumā nelietot Āzijas ženšeņu. Āzijas ženšeņš mazina asinis šķidrinošu medikamentu, piemēram, Kumadīna iedarbību. Ja jūs lietojat jebkādus izrakstītus medikamentus, pirms Āzijas ženšeņa lietošanas konsultējieties ar ārstu.

Kāds ir vislabākais ženšeņa lietošanas veids?

Ženšeņš ir nopērkams aptiekās un ķīniešu ārstniecības augu veikalos gan sagrieztu sakņu, gan kapsulu, gan ekstraktu un tēju formās. Nesen ženšeņu sākuši piedāvāt bezalkoholiskajos dzērienos un enerģijas dzērienos, tomēr Āzijas ženšeņa tajos ir ļoti maz. Paturiet prātā, ka likumdošana neregulē ārstniecības augu medikamentu ražošanu un tirdzniecību, tāpēc ir grūti zināt, ko tieši jūs nopērkat. Piemēram, likums nepieprasa testēt šos preparātus un pārbaudīt to efektivitāti.

Kopš īsta ženšeņa sakne maksā līdz pat 500 latiem, dažādi tirgotāji cenšas „iesmērēt” produktus, kuros ženšeņa ir maz, vai pat nav vispār. Dažos produktos īstenībā var būt cita viela – tā sauktais Sibīrijas ženšeņš (Euleutherococcus senticosus), kas patiesībā nemaz nav ženšeņš. Tas ir lētāks un daudz plašāk pieejams. Sibīrijas ženšeņš kļuva populārs sešdesmitajos gados Padomju Savienībā, kad to lietoja krievu sportisti un kosmonauti.

Komentāri (18)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
godži
Godži ogas palīdz nostiprināt imunitāti. Jāēd savlaicīgi, rudens nav aiz kalniem: www.goji-ogas.lv
23.08.2011. plkst. 21:58
saponins
Visērtākais un efektīvākais žeņšeņa saknes lietošanas veids ir ši ekstrakts: Sešus gadus audzēta Korejas sarkanā žeņšeņa (Panax Ginseng C.A.Meyer) ekstrakts ir viens no viskvalitatīvākajiem zeņšena saknes produktiem, ražots saskaņā ar ISO 9001-2000, HACCP prasībām. Saknes kaltēšana notiek pēc ELVAN tehnoloģijas, kura aktivizē sarkanā zeņšeņa vērtīgās īpašības, padarot to maksimāli efektīvu pat pie ļoti minimāla uzņemšanas daudzuma. WIZPLUS ekstrakta izgatavošanā izmanto 70% saknes un 30% sānsakņu. 1grams ekstrakta satur vismaz 7,5 mg vissvarīgāko ginsenoīdu-Rb1 un Rg1. Kopējais saponīnu daudzums nav mazāks par 130 mg/1gr. Diennakts deva- 1 grams (1 meramā karotīte) izškīdināta 80 ml silta ūdens, ekvivalenta 2 gramiem saknes. Pilnīgi izšķīst siltā udēnī, kafijā vai tējā, pieškirot dzērienam neatkārtojamo garšu un tinizējošās īpašības. www.organicfood.lv
07.06.2011. plkst. 21:46
wapiti
Pēc garās ziemas palietoju šo: http://www.organicfood.lv/ProductDetails.aspx?item_id=1132 jutos visai mundrs fakts, ka tās nav brīnumzāles un nolaistu veselību, tā uzreiz, kā ar brīnumnūjiņu nesalabos...
13.05.2011. plkst. 18:21
MrE
Kaads var ietekt kadus vitaminus kur tiesham ir iists zhenjshenjs ieksha?
20.04.2008. plkst. 21:36
Tas ir gan viens labais brīnumlīdzeklītis !!
18.04.2008. plkst. 15:06

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 24. augustā Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Spēcīgākais ķermeņa muskulis ir mēle

Pasākumi

Dirty Deal Teatro izrādes janvāra pirmajā pusē

Jauno gadu „Dirty Deal Teatro” sāk ar Latvijas kultūras koledžas studentes Lindas Kāpas diplomdarba izrādi „Aiz slēgtām durvīm”,  pēc  Žana Pola Sartra lugas motīviem....