Ginkkoks

Ginkkoks

Kas ir ginkkoks?

Ginkkoks (Ginkgo Biloba) ir vienīgais no tām koku sugām, kas pirms gadsimtiem auga senajā Ķīnā. Izpelnījies dzīvās fosilijas nosaukumu, ginkkoks šodien tiek audzēts visā pasaulē parkos un dārzos, kā arī plantācijās, kurās ginkkoku krūmu lapas tiek ļoti uzmanīgi savāktas un izmantotas, izstrādājot dažādus uztura bagātinātājus un ārstnieciskus preparātus. Lai arī ķīnieši šī koka augļus un sēklas izmantoja jau 2800 gadus pirms Kristus, tikai pēdējos divdesmit gados rietumu medicīna ir iepazinusi ginkkoka lapu vērtību, izmantojot tās dažādu ekstraktu ražošanā. Šodien ginkkoka lapu ekstrakts ir viens no visvairāk izrakstītajiem ārstnieciskajiem preparātiem Eiropā.

Kāpēc ginkkoks ir noderīgs?

Lai arī bieži vien ginkkoka ekstraktu dēvē par „gudro tableti”, dažādie pētījumi par tā efektivitāti sniedz pretrunīgus rezultātus. Viens no nesenajiem pētījumiem, kurā piedalījās 200 cilvēki vecumā virs 60 gadiem, tika publicēts Amerikas Mediķu asociācijas žurnālā 2002. gada 21. augustā. Pētījuma gala ziņojumā tika pateikts, ka šis uztura bagātinātājs nepalīdz ievērojami uzlabot atmiņu. Citi pētījumi atklājuši, ka ginkkoks mazliet palīdz cilvēkiem ar dažādām vājprāta slimībām, piemēram, Alcheimera slimību. Piemēram, gadu ilgs pētījums, kurā tika iesaistīti 202 Alcheimera slimības pacienti Ņujorkas un Bostonas klīnikās, atklāja, ka cilvēki, kas lietoja ginkkoka ekstraktu, juta uzlabojumus attiecībā uz savām garīgajām spējām, kā arī komunikācijas prasmēm.

Pētījumi ar cilvēkiem ir atklājuši arī to, ka cilvēkiem, kam traucēts asins pieplūdums kāju lejas daļā, ginkkoks palīdz bez sāpēm noiet lielākus attālumus. Vēl citi pētījumi demonstrē faktus, ka ginkkoks palīdz pret reiboņiem, aizkavē augstuma slimību, kā arī uzlabo redzi tālumā cilvēkiem, kam ir dažādas acs tīklenes slimības. Turklāt ginkkoks ir palīdzējis pret seksuālo disfunkciju tiem, kas lietojuši SSRI tipa antidepresantus, piemēram, Paxil (Paraoksitēns), Prozac (Fluoksitēns) vai Zoloft (Setralīns).

Kā ginkkoks darbojas?

Preparāts, kas pazīstams kā gingko biloba ekstrakts (GBE), satur dažādas vielas , ieskaitot flavona glikozīdus un ginkgolīdus. Šīs vielas var cirkulāciju ķermenī un smadzenēs, aizkavējot asins elementu, kas sekmē recēšanu. Tāpat šīs vielas stiprina un, iespējams, atjauno, kapilārus, kas pasargā no bojājumiem smadzeņu apvalkā, vai aptur tos.
Cik tas ir drošs?

20 gadus ilgi pētījumi Eiropā noveduši pie dažādiem rezultātiem. Piemēram, 6 mēnešus ilgs pētījums ar 8000 cilvēkiem noveda pie atzinuma, ka tikai apmēram 1% no tiem, lietojot ginkkoka ekstraktu, bija blakus parādības. Tie, kam tās bija, sūdzējās par vēdersāpēm, galvassāpēm vai izsitumiem. Lielās devās ginkkoka ekstrakts var izraisīt nervozitāti, vemšanu un diareju. Ja jums problēmas ar saprātu vai asinsriti, labāk konsultējieties ar ārstu, kas jums ieteiks piemērotāko ārstēšanos, nevis uzreiz ķerieties pie ginkkoka ekstrakta.

Cilvēkiem ar asins slimībām vai lēkmju veida kaitēm (piemēram, epilepsiju) noteikti nevajadzētu lietot ginkkoka ekstraktu. Kopš atklāts, ka šis preparāts šķidrina asinis, to nedrīkst lietot tie, kas izmanto medikamentus pret asins sarecēšanu, piemēram, Kumadīnu (Varfarīnu) vai aspirīnu. Tāpat ginkkoka ekstrakts var mijiedarboties ar citiem medikamentiem, reizēm pat atstājot nopietnas sekas, tāpēc noteikti jākonsultējas ar ārstu, ja lietojat arī kādas citas zāles.

Noteikti neaiztieciet ginkkoka augļus. Tā mīkstums var izraisīt nepatīkamu ādas kairinājumu. Tāpat tas var izraisīt alerģisku reakciju tiem, kam ir alerģija pret indīgo ozolu vai indīgo efeju. Neēdiet svaigas ginkkoka sēklas, tās ir toksiskas! Tomēr grauzdētas sēklas, ēstas ar mēru, ir drošas un dažās kultūrās tiek uzskatītas pat par delikatesi.

Kāds ir vislabākais lietošanas veids?

Ginkkoka ekstrakts jālieto augstas koncentrācijas formā, jo, piemēram, ginkkoka lapu tēja nesatur pietiekami daudz aktīvo vielu, kas palīdz cilvēkam. Koncentrēta ginkkoka ekstrakta forma ir tablete, kā arī šķidrumi, tomēr atcerieties, ka ārstniecības augu preparātu ražošanu likumdošana neregulē, tāpēc bieži vien ir grūti noteikt šo medikamentu patieso sastāvu. Kvalitāte katram produktam var būt dažāda. Vairums preparātu satur 24% flavona glikozīdu, ieteicamā dienas deva ir no 120 līdz 240 miligramu dienā. Ja nolemjat lietot ginkkoka ekstraktu, atcerieties, ka līdz pirmajiem pozitīvajiem rezultātiem var paiet pat 12 nedēļas.

 

Komentāri (7)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
pirms esksaameniem buutu labi taadu padzert
19.07.2007. plkst. 22:03
Pie LU parciņā aug viens tāds GINKO
18.07.2007. plkst. 13:35
Tāds nedzirdēts nosaukums ,,
16.07.2007. plkst. 09:14
ljoti laba manta!!buutu jaapameegjina!
14.07.2007. plkst. 12:07
Varbūt ar ,,,,,,
11.07.2007. plkst. 13:29

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 19. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ja uzturā lietosiet pārāk daudz burkānu, kļūsiet oranžs

Pasākumi

Melo-M publisko jaunu dziesmu no gaidāmā albuma

Platforma.lv mājas lapā čellu trio “Melo-M” atklājuši trešo dziesmu - “Hava nagila” - no septembrī gaidāmā albuma “Around The World”.
...