Kā pašam stiprināt savu imunitāti

Kā pašam stiprināt savu imunitāti

Kā saka viens no slavenākajiem ASV imunoloģijas profesoriem Andrew Saxon ( UCLA), cilvēka imūnsistēma pašos pamatos ir stipra, tāpēc to nemaz tik viegli nevar novājināt. Tomēr nepareizs dzīvesveids padara to ievainojamāku, tāpēc ir vērts visu laiku sekot līdzi savai veselībai.

Nav bijis tāda laikmeta, kurā cilvēce necīnītos ar kādu slimību, kuras ārstēšanai zāļu nav. Pirms pāris gadsimtiem plosījās mēris, tad tuberkuloze, šodien – AIDS un aizvien smagākie gripas paveidi. Gadiem ejot, mūsu imūnsistēma nostiprinās, tomēr vienlaikus rodas aizvien jauni mikrobi un baktērijas. Protams, neviena no tām nav tik bīstama kā HIV, kas iznīcina cilvēku pilnībā, tāpēc iesakām jums ievērot ne tikai zemāk minētos padomus, bet arī nopirkt lieku prezervatīvu paciņu.

Tomēr lai kā arī būtu, cilvēki parasti neapzinās, cik daudz viņi paši var izdarīt, lai nostiprinātu savu imūnsistēmu bez ārstu un brīnumlīdzekļu palīdzības. Piedāvājam pāris fundamentālus padomus, kas apkārt klejojošajiem gripas vīrusiem un citām baktērijām liks izvēlēties vājāku pretinieku, nevis jūs.

Uzņemiet pietiekami daudz kaloriju

Kāpēc tas ir svarīgi: Lai imūnsistēma radītu pretvielas un nogādātu līdz aizsargājamai vietai, tai jāizmanto tieši kalorijas. Ja uzņemto kaloriju daudzums samazinās, ķermeņa prioritāšu augšgalā paliek sirdsdarbības nodrošināšana un elpošana - funkcijas, kas nepieciešamas izdzīvošanai. Līdz ar to imūnsistēmai jādarbojas deficīta apstākļos.

Kā sevi pārbaudīt: Lai redzētu, vai jūs ikdienā uzņemat pietiekamu kaloriju daudzumu, pavērojiet sava ķermeņa svaru no rītiem (bez drēbēm). Ja vien jūs nemēģināt zaudēt svaru, tam jābūt stabilam, nevis jāmainās par 300 - 600 gramiem nedēļā uz vienu vai otru pusi.

Risinājums: Ja jūsu mērķis ir svara zaudēšana, dariet to lēnām un ēdienkartē noteikti iekļaujiet veselīgus produktus – augļus, dārzeņus un dažādus riekstus. Ja mērķis ir svara pieaugums, mazliet samaziniet porciju apjomu. Un nekad neizlaidiet ēdienreizes! Jebkurā gadījumā viss ir atkarīgs no diētas. Kā vēsta Kolorādo štata universitātes pētījums, cilvēki, kas samazināja dārzeņu patēriņu, bet neatteicās no tā pavisam, tik un tā guva labumu savai veselībai.

Padoms: iepērkoties veikalā, jūsu pārtikas grozā jābūt vismaz 5 krāsu produktiem (runa ir par dabisko krāsu, protams).

Neatsakieties no pienācīgas atpūtas

Kāpēc tas ir svarīgi: Nepietiekams miegs nomāc imūnsistēmu, padarot to vājāku pret saaukstēšanos, augšējo elpceļu infekcijām un citām kaitēm. Turklāt nav nepieciešams pat ballēties katru nakti - žurnāls Psychosomatic Medicine ir atklājis, ka pat nelieli miega traucējumi nopietni ietekmē šūnas, kas cīnās pret svešķermeņiem organismā.

Kā sevi pārbaudīt: Vienkārši paanalizējiet savu miegu. Ja naktī bieži bez iemesla pamostaties vai no rītiem ir lielas grūtības piecelties, kaut kas nav kārtībā.

Risinājums: Samaziniet kofeīna patēriņu. Ja tas ir pārlieku liels, tas traucē ne tikai miegu, bet arī negatīvi ietekmē imūnsistēmu. Pētījumi rāda, ka kofeīns vājina organisma "aizstāvju" - limfocītu un T šūnu aktivitāti. Katrā ziņā vairāk par 4 tasēm kafijas dienā jau ir pārāk daudz.

Uzņemiet vairāk glutamīna

Kāpēc tas ir svarīgi: Cilvēka imunitāti nodrošinošās šūnas kā enerģijas avotu izmanto aminoskābi glutamīnu, un reizēm šīs enerģijas rezerves mēdz izsīkt. Glutamīnu mēs uzņemam no ar proteīnu bagātiem ēdieniem - ja tos ēdam nepietiekami, ķermenim nākas vajadzīgās vielas "aizņemties" no skeleta (jo sevišķi aktīviem cilvēkiem). Kādā pētījumā atklājās, ka maratona skrējēji, kas pirms starta uzņēma glutamīnu, nevis placebo, pēc sacensībām mazāk iedzīvojās augšējo elpceļu infekcijās.

Kā sevī pārbaudīt: Vai jūs smagi strādājat vai regulāri sportojat? Ja jā, tā tik turpiniet, bet atcerieties par glutamīnu.

Risinājums: Pēc treniņa varat lietot uztura bagātinātājus, piemēram, 5 līdz 15 gramus L-Glutamine. Jūsu baltie asinsķermenīši jums pateiksies. Un tāpat arī muskuļi. Vācu zinātnieki nesen analizēja muskuļu biopsijas datus un atklāja, ka mazāk glutamīna ir vecāku cilvēku audos. Tas liecina par to, ka jo vecāks ir cilvēks, jo ieteicamāki ir glutamīna uztura bagātinātāji.

Atjaunojiet enerģiju pēc treniņiem

Kāpēc tas ir svarīgi: Fiziskās aktivitātes dara brīnumus, tomēr vienlaikus tās rada brīvos radikāļus, kas organismam nav sevišķi vēlami. Tieši tāpēc ir nepieciešams vēl kas, izņemot dzelžu cilāšanu vai skriešanu. Bet kas? Gluži vienkārši - enerģijas atjaunošana, lai neciestu imūnsistēma. Ļoti svarīgs ir uzturs pēc treniņiem!

Kā sevi pārbaudīt: Ja jums ir kāds no sekojošiem simptomiem, ir laiks pievērst uzmanību maltītēm pēc treniņiem vai pašai vingrinājumu programmai:
•    Jūs esat pārguris, bet naktī tomēr ir traucēts miegs;
•    Jums sāp visas „maliņas’;
•    Svaru zālē kļūstat vājāks;
•    Jums raksturīgi bieži nelieli savainojumi.

Risinājums: Treniņi ir novājinājuši imūnsistēmu. Ātrākais, vieglākais un lētākais veids enerģijas atjaunošanai ir izdzert puslitru šokolādes piena uzreiz pēc treniņa! Kā rāda Journal of Sports Nutrition pētījums, tas ir efektīvāk, nekā dzert speciālos enerģijas atjaunošanas dzērienus.

Stipriniet savu vēderu

Kāpēc tas ir svarīgi: Hroniski iekaisušas iekšas var novest pat pie sirdskaitēm, vēža un nopietniem traucējumiem imūnsistēmas procesos. Kā saka The Power Food Nutrition Plan autore, medicīnas zinātņu doktore Susan M. Kleiner, ja imūnsistēma cieš dēļ vēdera infekcijas, tas atstāj negatīvu ietekmi uz visu ķermeni.

Kā sevi pārbaudīt: Vai bieži jūtat dedzinošu sajūtu vēderā? Visticamāk, jums ir infekcija.

Risinājums: Ārsti dienā iesaka apēst vismaz vienu jogurtu (vislabāk – pilngraudu vai ar bifido baktērijām). Tas ļaus labvēlīgajām baktērijām nokļūt zarnu traktā un palīdzēt to atveseļot. Ja dēļ zarnu infekcijas nonākat slimnīcā, no jogurta neatsakāties! Ir pierādīts, ka reizēm tas ir pat efektīvāks par antibiotikām, jo speciālā baktērija L. acidophilus darbojas vēl efektīvāk.

Aizsargājiet ķermeņa atveres

Kāpēc tas ir svarīgi: Iepriekšējie padomi vairāk attiecās uz pašu ķermeni (tas ir – uz jums) un tā iekšējo spēju cīnīties pret nevēlamiem mikroorganismiem. Bet vienlaikus ir jāraugās, lai tiem būtu grūti iekļūt caur muti, acīm, degunu un citām atverēm. Lai arī ko jūs darītu, neļaujiet tajās nonākt mikroorganismiem. Neaizmirstiet arī par ādu. Tā nav sakritība, ka apdegumu upuri bieži mirst no infekcijas.

Kā sevi pārbaudīt: Pārbaudiet, vai jums uz ādas nav kreveļu. Lai arī rētas pušķo vīrieti, kreveles var būt īsti baktēriju perēkļi. Tās nepasargā imūnsistēma, jo kreveles netiek apasiņotas.

Risinājums: Kreveli parasti var noņemt, tās vietu uzreiz apstrādājot ar dezinficējošu medikamentu un pārsienot ar apsēju.
Vēl viens padoms attiecībā uz ādu: Nespiediet roku, kā arī nesaskūpstieties ar cilvēku, kurš ir acīmredzami saaukstējies. Ja tomēr to sanāk darīt, roku pēc iespējas ātrāk nomazgājiet ar ziepēm. Vienmēr rūpējieties, lai jūsu nagi būtu apgriezti īsi un rūpīgi nomazgājiet tos ar ziepēm, jo sevišķi daudz riebīgu baktēriju mēdz aiz tiem noslēpties. Kopumā jāsaka, ka āda ir speciāli veidota tā, lai tā aizturētu baktērijas, tāpēc nebūtu prātīgi, ieturot maltīti ar nemazgātām rokām, tās pūles padarīt veltīgas...

Dzeriet vairāk šķidruma

Kāpēc tas ir svarīgi: Pat guļot, imūnsistēmas šķidruma rezerves tiek liktas lietā un tās izsīkst. Slimības laikā šķidruma uzņemšana kļūst vēl nozīmīgāka. Šķidrums ne tikai transportē uzturvielas uz slimības skarto ķermeņa daļu, bet arī palīdz organismam izvadīt toksīnus.

Kā sevi pārbaudīt: Pārbaudiet, kādā krāsā ir jūsu urīns uzreiz pēc pamošanās. Tumši dzeltens? Pirms gulētiešanas vajadzētu izdzert vairāk ūdens, jo ķermenim naktī acīmredzami nepietiek rezervju.

Risinājums: Pēc pamošanās uzreiz iedzeriet tīru ūdeni, lai atkal apūdeņotu visas ķermeņa daļas, kas naktī bijušas aktīvas. Ļoti labs līdzeklis ir arī zaļā, melnā vai baltā tēja, kas arī ir ļoti draudzīga imūnsistēmai. Labs palīgs būs arī dabīga apelsīnu sula, turklāt tajā esošais cinks un C vitamīns varbūt pilnībā nenovērsīs saaukstēšanos, toties atvieglos tās norisi pavisam noteikti.

Vakcinējieties pret gripu

Kāpēc tas ir svarīgi: Lai stiprinātu imūnsistēmu, ir nepieciešams pašam ievērot veselīgu un pilnvērtīgu dzīves veidu, tomēr vajadzētu paļauties arī uz medicīnu. Vakcīna atvieglo slimības norisi, tāpēc tā ir ļoti būtiska, jo gripa tik ļoti novājina mūsu organismu, ka imūnsistēmai nākas līdz pilnīgai atkopšanās stadijai gaidīt vairākus mēnešus! Vakcīna uzreiz sāk radīt antivielas un ražot nepieciešamās šūnas saslimšanas gadījuma.

Kā sevi pārbaudīt: Vakcīnas nav nepieciešamas ikvienam. Ja jums ir elpošanas ceļu problēmas, sirds kaites vai astma, jums noteikti jāvakcinējas.

Risinājums: Ja ietilpstat kādā no minētajām kategorijām, noteikti vakcinējieties. Ja neietilpstat, vakcinācija tik un tā nav slikta ideja. Vislabāk to darīt oktobrī vai novembrī, jo pēc tam vakcīna kļūst mazāk efektīva.

Komentāri (3)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Justin Williams
Kam tas var attiekties Mēs piedāvājam personīgos, komerciālos un biznesa kredītus ar ļoti minimālām gada procentu likmēm līdz pat 3% laikā no 1 gada līdz 50 gadu ilgam atmaksas termiņam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam aizdevumus no € 10 000 līdz € 100 000 000. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu Aizdevēja vārds: Justin Williams Aizdevēja e-pasts: unique2aal@gmail.com INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU NAME: KREDĪTU SUMMA: ILGUMS: PHONE #: VALSTS: Piezīme. Lai saņemtu plašāku informāciju, visi e-pasta ziņojumi jānosūta uz mūsu e-pasta adresi {unique2aal@gmail.com}
22.09.2017. plkst. 06:49
Sniedze
Lielisks raksts, par to kā uzlabot imunsistēmu!Es pati nesen izmēģināju interesantu procedūru, kas arī uzlabo imunsistēmu. Man ļoti patika un domāju, ka ir ļoti labi priekš veselības. Šeit var redzēt, kas tā ir par procedūru http://www.davanuserviss.lv/davana/kriosauna
23.11.2015. plkst. 14:52
Par dabigo
Par tejam un citam dabas veltem var palasit http://dabaveselibai.blogspot.com Labs blogs.
28.12.2012. plkst. 21:42

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 12. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Zilai krāsai ir nomierinošs efekts, jo tā liek smadzenēm izdalīt nomierinošos hormonus

Pasākumi

Andra Ērgļa albums “Sirdspuksti” saņems Platīna disku!

Andra Ērgļa solo albums “Sirdspuksti” tika izdots 24.martā un kopš tā izdošanas ir pārdots vairāk kā 10 000 šī albuma eksemplāru, par ko pēc “Latvijas mūzikas producentu...