24.marts - Pasaules Tuberkulozes diena

24.marts - Pasaules Tuberkulozes diena

Tuberkuloze ir viena no vecākajām, cilvēcei pazīstamām infekcijas slimībām. To pazina jau senajā Ēģiptē. Kopš seniem laikiem pasaule vairākkārt ir piedzīvojusi smagas tuberkulozes epidēmijas.

1882.gada 24.martā vācu ārsts Roberts Kohs Berlīnē pasaulei paziņoja par tuberkulozes izsaucēja – mikobatērijas atklāšanu. Nākamajā dienā par viņa sasniegumu uzzināja visa pasaule. 1905.gadā R.Kohs par šo atklājumu tika apbalvots ar Nobela prēmiju.

Par godu R.Koha atklājuma 100 gadu jubilejai 1982.gadā Starptautiskā Tuberkulozes un Plaušu Slimību savienība ieteica 24.martu atzīt par Pasaules Tuberkulozes dienu.
Bet kas tad īsti ir tuberkuloze?

Tuberkuloze ir infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa. Slimība visbiežāk skar plaušas, taču bacilis ar asins straumi var izplatīties visā organismā un bojāt mugurkaulu, nieres, dzimumorgānus, galvas smadzenes vai jebkuru citu orgānu.

Kā var inficēties?

Inficēties ar tuberkulozi var vieglā nekā ar HIV, ko tā līdzīgi iesnu izraisītājiem izplatās pa gaisu. Cilvēks var inficēties ieelpojot gaisa pilieniņus, kas satur baciļus. Tas var notikt jebkur – uz ielas, sabiedriskajā transportā, teātrī un citur. Baciļi nonāk gaisā, kad ar tuberkulozi slims cilvēks klepo, šķauda, runā, dzied vai atkrēpojas.

Tuberkulozi tālāk izplata tikai tie slimnieki, kuri slimo ar plaušu tuberkulozi. Šiem slimniekiem tuberkulozes baciļi ir izraisījuši iekaisumu plaušās. Pakāpeniski plaušās veidojas audu sabrukums, kurā ir ļoti daudz baciļu. Bojā gājušos audus slimnieks izklepo un, ja slimību neārstē, plaušās izveidojas dobumi, kur baciļi turpina strauji vairoties. Tādējādi slimība arvien attīstās, un cilvēks turpina izplatīt baciļus gaisā.
Tie tuberkulozes slimnieki, kuriem bacilis skāris citu orgānu, ne plaušas, pārējiem cilvēkiem nav bīstami, jo apkārtējā vidē baciļus neizdala.
Ar tuberkulozi nevar inficēties: pārlejot asinis, sarokojoties, lietojot kopīgu tualeti, no kukaiņu un dzīvnieku kodumiem vai kopīgi lietojot virtuves piederumus, apģērbu un citus sadzīves priekšmetus.

Taču ne katrs, kurš ieelpojis tuberkulozes bacili, inficējas, jo cilvēka organisms ir spējīga aizsargāties no infekcijas. Lielākās ieelpotās gaisa pilieniņu daļiņas tiek aizturētas augšējos elpceļos rīklē, elpvadā un pēc tam izklepotas. Pilieniņi, kas nosēžas uz bronhu sieniņām, arī tiek izvadīti ārā, un tikai ļoti neliela daļa tuberkulozes baciļu nokļūst plaušās. Šeit speciālas aizsargšūnas satver bacili un to „sagremo”. Tikai tad, ka kāds bacilis tomēr izdzīvojis pēc visām organisma aizsargreakcijām, tas var izraisīt inficēšanos ar tuberkulozi.

Kurš var saslimt?

Vairums cilvēku, kuri inficējušies, nekad nesaslimst ar tuberkulozi, jo viņu imūnā sistēma spēj infekciju nomākt un ierobežot, un paliek organismā „snaudoša”. Inficētie cilvēki nav slimi un nevar inficēt apkārtējos, jo tuberkulozes baciļi ir iekapsulēti plaušās un tāpēc nav spējīgi vairoties.

sasl tb 71-08 w.jpg - 39.01 KBAttēlā: Saslimstība ar tuberkulozi Latvijā no 1971.-2008.gadam

Tomēr apmēram katrs 10. inficētais savas dzīves laikā saslimst. Visbiežāk tas notiek, a cilvēkam ir novājināta imunitāte, piemēram:

 • Slimojot ar hroniskām slimībām;
 • Lietojot narkotikas vai alkoholu;
 • Lietojot nepilnvērtīgu uzturu;
 • Dzīvojot sliktos apstākļos;
 • Ilgstoša stresa apstākļos;
 • Ja cilvēks ir inficējies ar HIV

Vislielākais risks saslimt ir tiem cilvēkiem, kuri ilgstoši bijuši ciešā kontaktā ar kādu plaušu tuberkulozes slimnieku. Visbiežāk tie ir ģimenes locekļi, darba kolēģi vai draugi.

Latvijā kopš 1953. gada visi jaundzimušie 4. – 5. dzīvības dienā saņem tā saucamo BCG vakcīnu. Šāda vakcinācija pasargā bērnu no saslimšanas ar smagām tuberkulozes formām, tomēr nepasargā no inficēšanās ar šo slimību.

Kādas ir pazīmes?

Tuberkulozes pazīmes slimības sākumā ir gandrīz nemanāmas, bet, slimībai attīstoties, tās kļūst arvien izteiktākas. Visbiežāk novērojamas šādas pazīmes:

 • Klepus 3 nedēļas un ilgāk;
 • Nespēks, nogurums;
 • Svīšana naktīs;
 • Svara zudums;
 • Nedaudz paaugstināta temperatūra;
 • Sāpes krūtīs

Ir ļoti svarīgi sekot savam veselības stāvoklim. Ja jums ir klepus ilgāk kā 3 nedēļas vai citas tuberkulozes pazīmes, nekavējoties vērsities pie ģimenes ārsta vai plaušu speciālista.

mirstiba no tb w.jpg - 36.88 KBAttēlā: Mirstība no tuberkulozes 

Ja tuberkulozi neārstē, sekas var būt dzīvībai bīstamas. Taču tuberkuloze mūsdienās ir izārstējama. Latvijā ārstēšana visiem pacientiem pieejama bez maksas. Ārstēšanas ilgums atkarīgs no slimības formas, bet parasti tas nav īsāks par 6 mēnešiem.

Slimniekam, kurš izdala baciļus apkārtējā vidē, jāārstējas slimnīcā līdz laikam, kad baciļi vairs neizdalās, un slimnieks nav bīstams apkārtējiem. Parasti slimnīcā nākas atrasties no 2 – 3 nedēļām līdz 2 – 3 mēnešiem. Pēc tam ārstēšanās var notikt mājās stingrā ārsta uzraudzībā. Ārsts seko līdzi, vai zāles tiek lietotas regulāri. Ja medikamentu lietošana notiek neregulāri, ar pārtraukumiem, tuberkulozes bacilis „pierod” pie zālēm, un tās vairs nespēj slimību iznīcināt – izveidojas organisma nejūtība pret medikamentiem. Šādā gadījumā izārstēt tuberkulozi ir daudz grūtāk, reizēm pat neiespējami.

Kas jāievēro, ja slimojat ar tuberkulozi?

Pats svarīgākais ir doties pie ārsta, regulāri un apzinīgi lietot zāles pēc viņa norādījumiem, lai atveseļotos;

Dariet visu iespējamo, lai neinficētu citus. Atcerieties – tuberkuloze ir ļoti lipīga slimība. Ievērojiet klepus higiēnu – klepojot, atklepojot, šķaudot vai smejoties vienmēr aizklājiet muti ar roku vai vienreizējās lietošanas salveti;

Lietojiet veselīgu pārtiku – bagātu ar olbaltumiem (olas, gaļa, pākšaugi) un vitamīniem. Tas paaugstinās vispārējās organisma aizsargspējas un palīdzēs izveseļoties;

Veltiet pietiekami daudz laika atpūtai un miegam (vismaz 7 – 8 stundas diennaktī);

Bieži pastaigājieties svaigā gaisā! Vēdiniet telpas, kurās uzturaties!

Nesmēķējiet un atturieties no alkohola vai narkotiku lietošanas!

Ļoti svarīgi vismaz 1,5 – 2 gadus pēc ārstēšanās pabeigšanas sekot savam veselības stāvoklim, jo nereti tuberkulozes skartajos orgānos paliek rētaudi, sīki perēklīši, kuros saglabājas „snaudoši” baciļi. Nelabvēlīgos apstākļos (hroniskas slimības, stress, alkoholisms, inficēšanās ar HIC u.c.) infekciju var atdzīvoties.

Kur meklēt palīdzību?

Ja jums ir aizdomas, ka esat saslimis ar tuberkulozi, dodieties pie ģimenes ārsta vai plaušu speciālista savā rajonā, lai veiktu izmeklējumus.
Rīgas un Rīgas iedzīvotāji var saņemt informāciju, veikt izmeklējumus un nepieciešamības adījumā gūt atbalstu un medicīnisko palīdzību Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūras Rīgas ambulatorās daļas filiālē Rīgā, Nīcgales ielā 5, tālrunis 67564444.


Komentāri (3)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Justin Williams
Kam tas var attiekties Mēs piedāvājam personīgos, komerciālos un biznesa kredītus ar ļoti minimālām gada procentu likmēm līdz pat 3% laikā no 1 gada līdz 50 gadu ilgam atmaksas termiņam uz jebkuru pasaules daļu. Mēs izsniedzam aizdevumus no € 10 000 līdz € 100 000 000. Mūsu aizdevumi ir labi apdrošināti, lai nodrošinātu maksimālu drošību, ir mūsu prioritāte. Ieinteresētajām personām vajadzētu sazināties ar mani pa e-pastu Aizdevēja vārds: Justin Williams Aizdevēja e-pasts: unique2aal@gmail.com INFORMĀCIJA PAR LAUKSAIMNIECĪBU NAME: KREDĪTU SUMMA: ILGUMS: PHONE #: VALSTS: Piezīme. Lai saņemtu plašāku informāciju, visi e-pasta ziņojumi jānosūta uz mūsu e-pasta adresi {unique2aal@gmail.com}
22.09.2017. plkst. 06:51
Eižens
Noderīga informācija arī www.tuberkuloze.lv
24.03.2011. plkst. 10:59
Marius
O no tuberkuliozes,buna sunku kvepot? nes man kas vakara sunku kvepot
06.09.2010. plkst. 23:12

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 13. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pēc pārēšanās dzirde kļūst mazāk asa

Pasākumi

Grupa “Remix” prezentēs jauno DVD ierakstu

Latviešu supergrupa “Remix” 27.augustā ar prezentācijas koncertu Dzintaru koncertzālē atzīmēs jaunā DVD “Uz veselību!” klajā nākšanu....