Vai darbaholisms ir slimība?

Vai darbaholisms ir slimība?

Vai piederat pie tiem, kam darbs stāv pāri visam? Darbā ir nemitīgas problēmas un darbs dzen darbu? Jūs strādājat vairākos darbos? Vairākus gadus neesat izmantojis atvaļinājumu? Jūs esat izdegšanas sindroma kandidāts. Šobrīd tas nav nekas neparasts, taču no tā var izvairīties.

Darbaholisms ir atkarība no darba. Līdzīgi kā ar citām atkarībām: no alkohola, no narkotikām, no cigaretēm. Darbaholiķiem vērtību skalā pirmajā vietā tiek novirzīts darbs. Agrīnajās stadijās šķiet, kad nekā briesmīga tajā nav, bet jo tālāk, jo vairāk situāciju var pielīdzināt alkohola atkarībai: sākumā cilvēks dzer par uzņēmumu, lai uzlabotu savu garastāvokli, bet ar laiku arī var nedzert. Ja vienkārši darbu mīlošs cilvēks strādā, lai vēlāk izmantotu savus darba rezultātus, tad darbaholiķis nespēj dzīvot bez darba un tā iznākums viņu satrauc viss vairāk.

Darbaholiķu tipi:

Klasiskais – tas, kurš par visas savas dzīves jēgu uzskata darbu.
Vispusīgi attīstītais – tas, kuram ir vairāki darbi un hobiji, kas bieži vien laika gaitā pāraug par darbu.
Īslaicīgais – parasti tas ir vienkāršs darbinieks, taču par darbaholiķi viņš kļūst, kad parādās kāds īpašs mērķis – piemēram, dzīvokļa iegāde, kurai nepieciešami papildus līdzekļi.

Pienāk brīdis, kad cilvēks vairs nevar iztikt bez darba. Un diemžēl viņam nekas cits vairs neeksistē. Daudzi, kas tādējādi sirgst, to sauc par mūsdienu dzīves diktētu darba ritmu, savukārt mediķi un psihologi – par smagu sociālo problēmu.

Untitled 10.jpg - 64.47 KBSpeciālisti atzīst, ka vairums cilvēku savu problēmu neapzinās. Atkarīgais dzīvo savā iluzorajā pasaulē, līdz tā kādā brīdī sabrūk kā kāršu namiņš un sākas traģēdija. Ja problēmu ilgstoši nerisina, cieš gan dzīves kvalitāte, gan veselība, gan viņa attiecības ar kolēģiem un tuviniekiem. Turklāt, kā atzīst speciālisti, ģimenes krīze ātrāk vai vēlāk šādā ģimenē ir neizbēgama, jo, tā dzīvojot, cilvēki pamazām kļūst par svešiniekiem. Ja cilvēks desmitos vai vienpadsmitos vakarā pārnāk no darba, viņam vienkārši vairs nav spēka iztirzāt jautājumus, kas saistīti ar ģimeni.

Kā jebkurai atkarībai – cilvēks nespēj sevi kontrolēt, nevar koordinēt situāciju. Brīvdienās nevar atrast sev vietu, viss kaitina, rodas strīdi. Darbaholisms tāpat kā alkoholisms, ir nodarbe, ar kuras palīdzību iespējams aizbēgt no īstenības, aizmirst sevī vientulību, satraukumu un bailes, kā arī pie viena, tas ir kā iemesls atrisināt savas problēmas. Citiem vārdiem sakot, darbaholiķim liekas, kad ar darba palīdzību viņš risina savas problēmas, bet tomēr parasti tas ir ceļš uz nekurieni.

Ir atsevišķa cilvēku grupa, kurai darbs ir nevis kā narkotikas, bet gluži otrādi – tās ir zāles. Ar to palīdzību cilvēki aizmirst par savām sāpēm vai fiziskiem trūkumiem, neveiksmēm personīgajā dzīvē vai tuvu cilvēku zaudējumu. Labāk ir iegrimt pilnībā darbā, lai aizmirstos, nekā meklēt citus līdzekļus, ar kuru palīdzību censties aizmirst savas problēmas. Darbaholiķu dzīve norit pastāvīgā stresā un organisms hroniski nespēj saņemt atelpu. Vēl bez sadegšanas sindroma, hroniska noguruma un dažāda veida nervozitātēm, cilvēkam, kurš strādā par diviem, parasti rodas problēmas ar muguru, kuņģi, kauliem, sirdi un citas slimības.

Vēl pie tam darbaholiķiem ir iespēja ātrāk saslimt ar infarktu. Darbā arī sava veida likstas. No vienas puses: darbaholiķus nemīl kolēģi, jo viņi jau priekšniecības acīs ir orientieri un kolēģiem kā pārmetuma būtne. Untitled 4.jpg - 64.78 KBBet kad darbaholiķim nepieciešama uzslava, tad viņš nonāk tādā kā noslēgtā aplī. Ar laiku viņam kļūst arvien grūtāk uzņemties vairāk pienākumus, attīstīties, arī uzkrājies nogurums kādā brīdī tomēr dod par sevi ziņu un sāk bremzēt darba procesu. No otras puses: vadītāji tomēr necenšas pieņemt darbā darbaholiķus, tā kā nav nepieciešamība pēc neaizvietojama cilvēka štata vienības saglabāšanas, un saprot, kad tāds darbinieks ir mērķēts uz procesu, bet nevis uz veiksmi. Ir nepieciešams tuvinieku atbalsts, kas liktu darbaholiķim saprast, kad šī pārāk lielā aizraušanās ar darbu apgrūtina viņa personīgo dzīvi. Bet nekādā gadījumā nedrīkst uzsvērt, kad viņš ir darbaholiķis, jo tādā veidā tas rada papildus stimulu iegrimt darbā vēl vairāk. Bet pirmkārt jau ir jācenšas saprast darbaholisma iemeslu un censties to novērst.

Darbs darbaholiķim ir dzīves jēga, nevis tāpēc, lai sasniegtu mērķi dzīvē.

Ārpus darba darbaholiķis nejūtas omulīgi. Darbaholiķis nemāk atpūsties.

Izdegšana

Izdegšana ir pakāpenisks process, kas iestājas ilgstošas emocionālas slodzes dēļ un galu galā rada fizisku, garīgu un emocionālu izsīkumu. Sekas ir pazemināts darba ražīgums, cinisms, apjukums. Rodas sajūta, ka esi iztukšots. Pasliktinās attiecības ģimenē, pieaug jūtu apvaldīšana un uzkrāšana. Šajā posmā bieži pievienojas alkoholisms, smēķēšana un pārmērīga kafijas lietošana. Parādās trauksme vai nemiers, dusmu lēkmes, bezmiegs, slikts garastāvoklis, sūdzības par elpas trūkumu un reiboni.
Sadegšana bieži vērojama ārstiem, medmāsām, psihologiem un skolotājiem.

Untitled 8.jpg - 67.99 KBKā izvairīties no izdegšanas sindroma?
* Pietiekami atpūtieties (neņemiet darbu uz mājām, nestrādājiet brīvdienās).
* Ēdiet veselīgi un regulāri nodarbojieties ar fiziskām aktivitātēm (nesakiet, ka darba intensitātes dēļ jums nav laika paēst; ir tik daudz darba, ka nevarat aiziet uz svaru zāli utt.)
* Plānojiet darbu, nepārpūlieties ar sarežģītiem un stresu izraisošiem projektiem (darba plānošana palīdzēs izvairīties no stresa).
* Nosakiet prioritātes! Izvirziet reālistiskus mērķus un neatkāpieties no tiem.
Esiet labs pret sevi, kaut arī neizpildāt visas apņemšanās.
* Plānojiet pauzes darba laikā, nedēļas nogalēs atslābinieties un uzkrājiet enerģiju – izstaipiet muskuļus, dodieties pastaigās, klausieties mūziku, piezvaniet draugam.
* Dariet to, kas jums sagādā prieku, aizejiet uz kino, restorānu, tiecieties ar draugu, nodarbojieties ar vaļas prieku, lai līdzsvarotu dzīvi un atbrīvotos no garīgā stresa.
* Atrodiet kādu, kam varat uzticēties – psihoterapeitu, labu draugu vai ģimenes locekli.

Lai arī cik tas neticami izklausītos, darbaholismam un ar to saistītajam izdegšanas sindromam zāles palīdz tikai uz īsu brīdi. Šai gadījumā īstās zāles būs padomi “saudzē sevi” un psihoterapeita apmeklējums.

Sadegšanas izjūtas ir saistītas ar zaudējumu. It kā kāds būtu nomiris. Kaut kas vairs nav tā kā agrāk. Tās varētu būt sēras par zaudēto optimismu un ideāliem. Kad tās būs beigušās, atgriezīsies enerģija un entuziasms.

Komentāri (8)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Alex Moore
Vai jūs meklējat aizdevumu ?? Vai jums ir nepieciešams kredīts jebkādiem mērķiem? Neatkarīgi no jūsu problēmas, kas saistītas ar aizdevumu, var būt, šeit Gudrais kodiņš: nāk jūsu palīdzību, jo mēs piedāvājam lētus aizdevumus visiem. Mēs esam sertificēti uzticamu kredītu aizdevējiem, kas piedāvā aizdevumus privātpersonām un uzņēmumiem, kas nepieciešama aizdevumus. Mēs dodam aizdevumus ar ļoti zemu un pieejamu procentu likmi 2%, lūdzu, sazinieties ar mums šodien, un iegūt lētu E-pasts: am.credito@blumail.org
10.11.2014. plkst. 00:24
krista
njaa mans virs ir darbaholikis un darbs ir pirmaja vieta,mes nezinam kas ir atpusties ar vinu brivdienas.. mes winu majas redzem welu wakara..
03.11.2013. plkst. 15:34
Vienreiz ar man gadījās šī slimība , bet nu par laimi ātri tiku vaļā!!
01.07.2008. plkst. 13:32
saulite
Jastrada ir tikai un vienigi tikai darba!!! Nedrikst to pasu darbu darit majas!!!!!!! Jo tas ir parak par meru!!!
28.04.2008. plkst. 19:52
Pāri mēram strādājot, būtiskāk ir atrast iemeslus šādai sevis izdzīšanai. Varbūt rīcības pamatā ir tieši problēmas ģimenē,es toch nezinu. Bet ir taadu cilveeku vairaak kaa vajag,kas ir saucami par darbaholikiem vai vispar holikiem;D Katrā ziņā darbaholiķis ne tikai grauj savu veselību, bet nodara pāri arī ģimenes locekļiem. Turklāt viņš neizbēgami un bieži vien neatgriezeniski sašaurina garīgo apvārsni, jo dzīves saspringtajā ritumā neatliek laika cilvēciskajai saskarsmei, jaukiem vaļaspriekiem un viņš vairāk neapjēdz ko nozīmē relaxacija kopā ar mī;loto,jo vienkarshi nespēj novērtēt ne brīvdienas ne arī ko citu..luk taa..
25.04.2008. plkst. 07:52

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 13. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Bija laiks, kad vīns bieži vien tika izrakstīts kā zāles pret bronhītu un gripu

Pasākumi

Lielākais Igaunijas alus festivāls ÕLLESUMMER pulcēs starptautiskas zvaigznes no rietumiem un austrumiem

No 2. līdz 6. jūlijam Tallinas Dziesmu svētku estrādē 15.-to jubileju atzīmēs alus festivāls Õllesummer, kurā kā galvenie mākslinieki uzstāsies Anglijas lielākā jaunā rokzvaigzne...