Bailes no liekā svara

Bailes no liekā svara

Daudzas sievietes ļoti nodarbina jautājums par to, vai viņu svars ir pareizs, īpaši, vai viņas nav pārāk resnas. Viņām visu laiku šķiet, ka pirms ēšanas vajadzētu padomāt, ko un cik daudz ēst. Nav šaubu, ka slaidās modeles atstāj iespaidu uz daudzām, rada sapņus un ideālus par to, kā mēs gribētu izskatīties. Svars ir viens no faktoriem, ko mēs varam mainīt savā ārējā izskatā, lai gan tas nav viegli un varbūt pat nav vajadzīgs. Taču dažām vēlme būt slaidām kļūst par apsēstību, jo tas tiek saistīts ar jaunību un pievilcību. Taču nav šaubu, ka dažas no mums ir radītas, lai būtu apaļākas par citām gan jaunībā, gan vecumā.

Tiek pārdots daudz līdzekļu, kuriem jāatvieglo novājēšana un jāmazina vēlēšanās uzņemt kalorijas vai arī jāveicina to sadegšanas process. Liela daļa sieviešu no rūgtās pieredzes zina, ka tikai nedaudzajām novājēšanas kūrēm ir ilgstošs efekts. Kad ārstēšanās ir pabeigta, organisms atkal sasniedz iepriekšējo svaru. Turklāt bieži pēc novājēšanas kūrēm organisms uzņem vēl vairāk. Ja cilvēks nezina, ka tā var būt fizioloģiska reakcija uz ķermeņa badošanos, tad var sākt domāt, ka tas ir psiholoģisks vājums. Tā var nonākt apburtā lokā.
Vienīgais, kas patiešām var mainīt svaru, ir pieradums ilgākā laika periodā mazāk ēst un vairāk kustēties. Ja tu esi sākusi novājēšanas kūri, tad tev var būt nepieciešami papildu vitamīni un minerālvielas.

Anorexia nervosa
anorexia.jpg - 20.74 KB
Viens no vislabāk pazīstamiem un arī visskaidrāk redzamiem ēstgribas traucējumiem ir atteikšanās no ēdiena, ko dēvē arī par anoreksiju. Tā ir nopietna, apzināta, spēcīga ar gribu vadīta badošanās kūre, kas rada galēju novājēšanu, un reizēm arī uz laiku izbeidzas menstruācijas. Nopietnākos gadījumos nepieciešama hospitalizācija un ilgstoša ārstēšanās. Periodi ar atteikšanos no ēdiena jaunām meitenēm nav nekas neparasts. Lielākajā daļā gadījumu tie ir īslaicīgi un atkal pāriet. Lai "izvēlētos" kļūt par anorektiķi, nepieciešama īpaša psihe. Tas prasa lielu atbildības sajūtu un ļoti labi attīstītu vainas apziņu. Dažos gadījumos atteikšanās no ēdiena aiziet pārāk tālu, un sieviete pilnībā zaudē kontroli pār savu reakciju. Viņa ēd arvien mazāk, arvien mazāk kustas, dedzīgi interesējas par kaloriju tabulām. Lai gan beigās viņa ir ārkārtīgi tieva, pašai viņai vēl aizvien šķiet, ka viņa ir par resnu – sievietei veidojas pilnīgi neadekvāta attieksme pret savu ķermeni. Ar laiku slimība var kļūt bīstama dzīvībai, jo ķermenis vairs nesaņem tam nepieciešamās uzturvielas.
Lielākā daļa meiteņu, kam ir anoreksija, nejūtas slimas vai arī nejūt, ka viņām draud saslimšana. Viņas jūt, ka pamazām risina dažas savas problēmas. Ar dzelzs disciplīnu pakļaudamas ķermeni, viņas mēģina iegūt varu arī pār jūtām. Parasti apkārtējie tikai vēlāk saprot, ka kaut kas nav kārtībā. Ir grūti atrast to brīdi, kad nepieciešama iejaukšanās, taču, ja ir šaubas, jebkurā brīdī var lūgt padomu ārstam. Kad anoreksija ir attīstījusies tik tālu, ka vairs nav kontrolējama, ir iestājies dzīvībai bīstams stāvoklis, kad noteikti nepieciešama ārstēšana. Ir dažādi veidi, kā ārstēt šo slimību. Viens no paņēmieniem ir ģimenes terapija, kurā jāpiedalās visiem ģimenes locekļiem. Lielākā daļa cilvēku, kas sirgst ar anoreksiju, dažu gadu laikā pilnīgi izveseļojas, taču sekas var vajāt visu turpmāko dzīvi.

Bulimia nervosa
buliimija.jpg - 14.11 KB
Vārds bulīmija nozīmē "vilka apetīti" un jēdziens bulimia nervosa apzīmē ļoti spēcīgu ēšanas tieksmi. Ēšanas tieksme bieži vien rodas no stresa un iekšējās spriedzes. Parasti rodas nepārvarama vēlēšanās ēst ļoti lielu ēdienu daudzumu, piemēram, saldējumu, maizi, kūkas, šokolādi. Viss ēdiens tiek apēsts ārkārtīgi īsā laika posmā. Pēc šādas pārēšanās sievietes izraisa sev vemšanu. Daudzas sievietes izjūt vemšanu kā attīrīšanos, un dažas vairāk vai mazāk apzināti to lieto svara regulēšanai. Ja ar vemšanu pārspīlē, tā var būt dzīvībai bīstama, jo tiek traucēts sāļu un šķidruma līdzsvars organismā. Daži cilvēki izmanto arī ļoti lielus daudzumus caurejas līdzekļu, kas arī var ietekmēt ķermeņa vitālās funkcijas.
Sievietēm ar bulimia nervosa parasti ir normāls svars, un pretēji meitenēm ar anoreksiju, viņas neuzskata, ka viņām būtu pārmērīgs svars. Sievietes ar bulīmiju ir noraizējušās un nedrošas par savu situāciju, taču mēģina to slēpt. Dažām sievietēm sākas depresija. Pretēji meitenēm ar anoreksiju, sievietes, kuras sirgst ar bulīmiju, ļoti bieži apzinās savu problēmu un atzīst, ka viņām vajadzīga palīdzība.

Aptaukošanās
liekais_Svars.jpg - 24.09 KB
Pasaulē, kurā ideāls ir slaidums, sievietēm ir jābūt īpašam raksturam, lai viņas atļautos būt ar lieko svaru. Dažas sievietes neatkarīgi no citu nopēluma labi sadzīvo ar savu lieko svaru, bet citām pastāvīgi rodas bēdas un pašpārmetumi par to, ka viņas ir lielākas vai resnākas par citām sievietēm. Ir grūti atbrīvoties no maldīgiem ideāliem, ja nepārtraukti tiek atgādināts par to, ka būt resnam nav veselīgi, ka tas ir trūkums, ka ir grūti atrast skaistas vai patīkamas drēbes, ka resnums ir jāslēpj un nav jārāda, ka tas liecina par paškontroles trūkumu un slinkumu. Uz resnu sievieti attiecas tas pats, kas uz citām - novājēšanas kūres ārkārtīgi reti sniedz fizisku vai psiholoģisku efektu, drīzāk notiek pretējais. Ja tu izjūti savu ķermeni kā pārāk smagu, neglītu un apgrūtinošu, varbūt tev var radīt prieku tas, ko ir izdarījušas citas sievietes – spējušas uz sevi palūkoties ar cieņu un mīlestību?

Komentāri (10)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
ultraslim
Notievēšanas tabletes - http://nplink.net/hMTnn2du Es vienmēr biju cietusi no aptaukošanas. Pēc šķiršanām es nolēmu diametrāli izmainīt savu dzīvi. Fitness un Thermacuts. Tā bija mana recepte efektīvai svara zaudēšanai.
10.11.2016. plkst. 09:14
vecis
man no resnajam vemiens nak
22.06.2012. plkst. 17:25
Monta
ja velies nomest svaru si ir laba laba programma ka to darit.si programma pasaka cilvekam visu prieksa ka saniegt velamo merki.. http://kalorijas.lv/5886.html
06.01.2010. plkst. 17:58
anna
Esmu atklājusi lielisku diētas programmu + Interesants bezmaksas lieka svara samazināšanas kalkulators http://tobebest.com/3284.html
11.06.2009. plkst. 18:48
kljonas
Esmu atklājusi lielisku diētas programmu + Interesants bezmaksas lieka svara samazināšanas kalkulators http://tobebest.com/3284.html
15.03.2009. plkst. 15:49

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ja uzturā lietosiet pārāk daudz burkānu, kļūsiet oranžs

Pasākumi

Sarīkojums „Laika dzirnas”

Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja nodaļā Vecpiebalgas pagasta  „Vēveros” notiks Muzeju dienai veltīts tautas tradīciju sarīkojums „Laika dzirnas”....