Vīna pasniegšana

Vīna pasniegšana

VĪNA PASNIEGŠANA

Parasti vīna pasniegšanas procedūra notiek šādi: jaunus vīnus pasniedz pirms ilgāk izturētajiem, vieglos – pirms stipriem vai miesīgiem, atdzesētos – pirms istabas temperatūru sasniegušiem, sausos – pirms saldiem.


Tomēr dažreiz ir pieļaujamas arī atkāpes no šīm normām, it īpaši vīna lietošanā ēdienreizes sākumā vai arī tās beigās. Daži gardēži, piemēram, maltīti sāk ar madeiru (jāsaka, ne īpaši vieglu dzērienu), turpina ar franču vīniem, pieskaņojot tos pamatēdieniem, bet vakariņas beidz ar afrikāņu vai spāņu vīniem.


Ja runā par aperitīvu, kas domāts ēstgribas uzlabošanai – te gaume ir ļoti dažāda. Vienīgais kopsaucējs starp franču un itāļu aperitīviem, amerikāņu kokteiļiem vai arī džinu-toniku, grieķu uzo un Ziemeļeiropas šnapsu ir tas, ka visiem šiem dzērieniem ir ļoti izteikta garša, it īpaši tad, kad tos pasniedz atdzesētus.


Daudziem aperitīviem pārmet, ka tie anestezē aukslējas un nomāc garšas sajūtu, tai pašā laikā baltvīni ar izteikti raksturīgu garšu būtu ieteicami daudz vairāk. Vienmēr šim nolūkam brīnišķīgi noder šampanietis, heress Fino vai Manzanilla. Atdzesētie ruby vai tawny ir populāri ne tikai Spānijā, bet šodien pieņemami arī Francijā, tāpat kā baltie liķieru vīni (soterni), piemēram, aromātiem bagātie Elzasas muskati un rislingi. Daži vācu vīni (viegli, saldi, smaržīgi), kas vairāk paredzēti aperitīvu lomai vai arī kā dižestīvi, plaši izmantojami arī ēdienreizēs. Franči un briti strīdas, vai deserts ir jāpasniedz pirms vai pēc siera plates, taču šis vairāk ir gaumes jautājums. Ja sieru pasniedz pēc pamatēdiena, tad sarkanvīnu, ko pasniedz pie gaļas ēdiena, var pasniegt arī pie siera, taču šeit tomēr priekšroku vajadzētu dot baltvīnam.


Vakariņas būtu jāpabeidz ar saldo ēdienu šampanieša pavadībā. Britiem ir pieņemts saldēdienus pasniegt uzreiz pēc gaļas ēdieniem ar saldvīnu, piemēram, soternu vai tokaju. Ēdienreizes nobeigumā pie siera vai deserta augļu pavadībā pasniedz portvīnu vai heresu.
Vīna temperatūra ļoti ietekmē tā garšu un aromātu. Katram vīnam ir piemērota sava ideālā temperatūra, kas palīdz tam maksimāli «atvērt» savas buķetes īpašības. Aukstums nedaudz nomāc skābumu, tāpēc sausos vīnus rekomendē atdzesēt pirms lietošanas.
Jaunos sarkanvīnus pasniedz nedaudz atdzesētākus nekā izturētos.


Saldvīnus parasti pasniedz stipri atdzesētus, pēc principa – jo vairāk cukura ir dzērienā, jo zemāka ir tā servēšanas temperatūra.
Vecs izturēts vīns – īpaša vērtība katram vīnzinim. Der atzīmēt, ka ne visi vīni tiek izturēti, jo ne katrs dzēriens ar gadiem kļūst labāks. Vai vīns tiešām būs labi izturēts, kļūst zināms tā piektajā «dzīvošanas» gadā, kad tam dod galīgu vērtējumu. Ir vienots likums: baltvīnus iztur īsāku laika posmu nekā sarkanos, sausos – mazāk nekā saldos un stipros. Starp franču vīniem, piemēram, baltos sausos burgundijas un bordo vīnus glabā 15-20 gadu, bet sarkanos līdz pat 50 gadiem. Tādi vīni ir jāglabā īpaši rūpīgi: horizontālā stāvoklī, tumšā vietā, mērenā mitrumā un temperatūra, kas nepārsniedz 12-14 grādus.


Ar laiku vairāk nekā sešus gadus izturētā sarkanvīnā visā pudeles garumā rodas nogulšņi no tanīna un krāsvielām. Lai tos novērstu, veic operāciju, ko sauc par dekantāciju jeb vīna pārliešanu. Parasti vīnu pārlej stikla traukā tā, lai nogulšņi paliktu pudelē. To dara īsi pirms tā pasniegšanas, ja vīns ir izturēts, nekādā gadījumā ne iepriekš. Vīnu lēnām lej gar karafes malām, uzmanot, lai nogulšņi paliek pudeles dibenā. Kad tie sāk tuvoties pudeles kakliņam, dzēriena pārliešana ir jāpārtrauc. Uzskata, ka dekantācija pozitīvi ietekmē vīna īpašības, jo gaiss palīdz atvērt tā buķeti.


Jauno sarkanvīnu atver dažas stundas pirms pasniegšanas brīža, lai tas pilnīgāk varētu atklāt sava aromāta potenciālu.
Iepriekš nekad nevar paredzēt, vai saskare ar gaisu vīna īpašības ietekmēs pozitīvi, tādēļ vecu burgundijas vīnu nedekantē, jo tas var oksidēties.


Savukārt vecam, ļoti kvalitatīvam portvīnam ir daudz nogulšņu, tāpēc to vienmēr pārlej, izmantojot mitru audumu, lai aizturētu smagās nogulšņu daļiņas.
Var izvairīties no dekantēšanas operācijas, ja dažas dienas pirms tā pasniegšanas un lietošanas noliek pudeli vertikālā stāvoklī. Nogulšņi sakrāsies pudeles dibenā. Nepieciešams uzmanīgi atvērt pudeli un tikpat uzmanīgi ieliet vīnu glāzēs.

Nav lietderīgi vienas ēdienreizes laikā pasniegt dažādu stilu vīnus.
Svarīgi, lai no jauna atvērtās vīna pudeles garša liktos daudz izsmalcinātāka nekā iepriekšējā.
Vīna maiņas laikā nav ieteicams likt blakus vienu vīnu otram, ja tie ir ražoti no vienas un tās pašas vīnogu šķirnes, kas audzētas dažādās pasaules malās.
Ja ir ēdieni ar vīna mērci, nepieciešams pasniegt to pašu vīnu, kas izmantots mērces gatavošanā.

Komentāri (6)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
jejemon
mga "TANGA" kau !!
01.09.2010. plkst. 14:19
Juta
labs padoms par skabo vinu atdzeseshanu pirms pasniegshanas lai mazinatu ta skabumu!!! Man patik Čīles vīni kas ir izteikti sausie būs jāizmēģina!!! :))))
28.06.2008. plkst. 16:42
Jāmāj tik ar galvu.
15.09.2007. plkst. 18:46
hehehe
19.07.2007. plkst. 19:01
Zinu tikai vienu...Ja pasniedz vīnu un jautā-vai ir lbs -[ja neko nesaprot no vīniem tad] jāskatās uz vīnu, jāsmaida un jāmāj ar galvu..:D
27.06.2007. plkst. 17:36

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 17. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vārds „tosts” nāk no Senās Romas, kur vīnā tika iemesta kaltētas maizes gabals

Pasākumi

Skolēniem Cēsīs iespēja apgūt seno rotu ABC

Sākoties mācību gadam, rotkalis Daumants Kalniņš aicina skolēnus apmeklēt Seno rotu kalvi, kur dažādu interaktīvo nodarbību ietvaros skolēniem iespējams vērot un pašiem apgūt rotu darināšanas prasmi. ...