ASV vīna reģions

ASV vīna reģions

ASV vīnu sāka ražot jau XVII gadsimtā, laikā, kad šajā kontinentā ieradās pirmie ieceļotāji. Tomēr par vīna darīšanas patieso sākumu var uzskatīt XIX gadsimta vidu, kad Ameriku pārņēma tā saucamais „zelta drudzis”. Starp toreizējiem laimes meklētajiem bija arī eiropieši – vīnadarītāji, kuri ātri vien saprata, kādas izcilas vīnogu kultivēšanas iespējas slēpjas Kalifornijas labvēlīgajos klimatiskos apstākļos, tāpēc  „zelta drudzis” šeit ātri vien pārvērtās par „vīna drudzi”. Var uzskatīt, ka no šī laika Amerikā  sāk nopietni attiekties pret vīna ražošanu, jo īpaši pēc tam, kad 1880. gadā Berklijā (Kalifornijā) tiek likts pamats vīna darīšanas zinātniskiem pētījumiem.

XIX gadsimta beigās gandrīz visus amerikāņu vīnogulājus iznīcināja filloksēra „Izdzīvoja” tikai vietējā vīnogu šķirne un tās hibrīdi, kas tika krustoti ar „eiropietēm” (Concord, Scuppernong, Delaware, Catawba, Isabella, Norton) – tās imunitāti pārmantoja no sava vietējā „partnera”. XX gadsimta divdesmitajos gados Amerika tika pakļauta vēl vienai „sērgai” – „sausajam likumam”, kurš izpostīja daudzus vīna darītājus.

Pēc Otrā Pasaules kara Kalifornijā pāri palika tikai 15% no visa vīna ražošanas saimniecību apjoma, kuras tur pastāvēja no „uzplaukuma laika”. Arī pieprasījums pēc vīna bija minimāls, jo savu iespaidu atstāja mode – populāri kļuva kokteiļi un stiprie dzērieni.
Tikai  XX gadsimta 60-70 gados vīna ražošanā sāka ieplūst investīcijas, un vīnu saimniecību skaits austrumu piekrastē strauji palielinājās līdz pat 80%, bet Kalifornijā - 60%. Mūsdienās ASV to ir vairāk nekā 800, no kurām aptuveni 10 darītavas ir milzīgas un vairākas no tām pieder  ģimenes uzņēmumiem.

1991. gadā ASV ieņēma ceturto pozīciju pasaulē pēc saražotā vīna apjoma, uzreiz pēc Francijas,  Itālijas un Spānijas. Tik strauja vīna ražošanas attīstība lika izstrādāt un ieviest vīna kvalitātes noteikšanas sistēmu. Interesanti atzīmēt, ka, atšķirībā no „bargajiem” Eiropas likumiem, amerikāņu vīndari dzēriena gatavošanai diezgan brīvi drīkst izvēlēties izmantojamās vīnogu šķirnes un jaukt dažādu reģionu vīnus, bet - tikai(!) no viena un tā paša štata. Un terroir atšķirībā, piemēram, no Francijas,  pēc amerikāņu domām, ir absolūti otršķirīga nozīme.

Mūsdienās ASV vīnu ražo 47 no 50 štatiem, tomēr tikai četros no tiem - Kalifornijā, Vašingtonā, Oregonā un Ņujorkā – vīna darīšana ir izvērsta atsevišķā industrijā, un tur tiek ražots 95% visas valsts vīna.

Kaliforniju droši var uzskatīt par ASV vīna pamatražotāju, kur visus labākos vietējos vīnus apzīmē pēc izmantotās vīnogu šķirnes nosaukuma. Pēc likuma, lai šķirnes nosaukums būtu uzrādīts uz etiķetes, tam ir jābūt iekļautam vīnā ne  mazāk par 15%.
Šajā reģionā vīna ražošanas procesā izmanto baltās vīnogu šķirnes Sauvignon Blanc, Chardonnay, Pinot Blanc, Riesling un Gewurztraminer, kā arī „sarkanās” vīnogas – Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Zinfandel.

Varētu domāt, ka, ja Kalifornija atrodas tajos pašos platuma grādos kā Ziemeļāfrika, tad ļoti karstā klimata dēļ nav iespējams audzēt augstvērtīgas vīnogas. Un ražot smalkus un elegantus vīnus. Tomēr tā nav taisnība, jo kalnu grēdas, kas ir izstiepušās gar visu piekrasti, rada dažās ielejās brīnišķīgu mikroklimatu. Ziemeļos no San Francisko atrodas slavenā Napas ieleja (tulkojumā no indiāņu valodas – „pārpilnība”).

napa_valley.jpg

Napa ieleja, ASV

Pateicoties San Francisko līča ielokam, turienes klimats ir gandrīz ideāls vīnogu audzēšanai. Šodien Napu uzskata par pašu vecāko un pazīstamāko Kalifornijas vīna reģionu. Šeit atrodas lielākais vīnogulājs ASV – Sterlings. Tas tika radīts 1973. gadā ar platību 160 ha. Sterlings ir plaši pazīstams ar saviem sarkanvīniem: Cabernet Sauvignon, Merlot un Chardonnay.

Sterling.jpg

Merlot vīni no Sterling vīnogu dārziem

Rietumos no Napas atrodas Sonoma grāfiste ar vairākām upes ielejām (Alexander, Sonoma, Russian River, utt.), kurās audzē vīnogas. Vīnus šeit ražo jau izsenis, bet,  sākot ar pagājušā gadsimta  70. gadiem, tie patiešām ir plaši atzīti.

sonoma_county_cabernet_02.jpg

2002 Sonoma County Cabernet Sauvignon

No XX gadsimta 60. gadiem sākās vīna ražošanas attīstība arī citos ASV rietumu piekrastes štatos: Oregonā, Vašingtonā, Aidaho, Ņujorkā, Ogajo, Virdžīnijā, Missuri, Merilendē, Kolorādo, Arizonā, Teksasā, Oklahomā un Jutā. Origonas un Vašingtonas štatos pārsvarā kultivē Bordo vīnogu šķirnes: Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Syrah. Labākos vīnus šeit iegūst no Merlot šķirnes. Vīnu Merlot, kas tiek ražots vīna darīšanas saimniecībā Columbia Crest Winery, uzskata par pašu pirktāko visā valstī.

ccrest.jpg

2003 Columbia Crest Chardonnay pudeles etiķete

Tāpat ļoti iecienīts ir kompānijas Leonetti Celler Merlot vīns. Par vienu no labākām tiek uzskatīta arī Chateau Ste. Michelle vīna ražotava, kura atrodas Kolumbijas upes ielejā. Chateau Ste.Michelle vīni ir eleganti un ļoti labi strukturēti. Varētu teikt, ka tie ir izteikti eiropeiski pēc sava stila. Interesanti atzīmēt, ka visi šīs vīna darītavas vīnogulāji atrodas uz 46 grāda ziemeļu paralēlē, turpat, kur Bordo un Burgundija. Par šīs vīna darītavas lielo sasniegumu var uzskatīt arī to, ka 2001. gadā specializētais izdevums “Wine Spektator’s” bija iekļāvis viņu ražoto Cold Creek Vineyard Chardonnay prestižajā Top 100.

csm_cc_chard_bottle.jpg

Chateau Ste. Michelle Cold Creek Chardonnay


Amerikas produkcija turpina izcelties ar savu ļoti strauji augošo  kvalitāti un interesantiem piedāvājumiem. Jāpiebilst, ka pēc kopējā saražotā vīna apjoma ārpus Eiropas robežām, ASV apsteidz tikai Argentīna.

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
ASV vinus gan nav nācies nogarsot
04.11.2007. plkst. 16:48
Drīzumā skatīšu šo reģionu ,
07.09.2007. plkst. 19:22
vīnogu lauki skaisti
20.08.2007. plkst. 12:12
interesanti varbūs - bet ne jau tik daudz:) nesaprotu - kāpēc ir tik daudz rakstu par vīniem?
20.08.2007. plkst. 11:32
par viiniem vienmeer dikti interesanti palasiit
10.07.2007. plkst. 11:35

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. oktobrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Kāda slavena Francijas vīna dārza augsne tiek uzskatīta par tik vērtīgu un dārgu, ka vīndaris liek saviem darbiniekiem to nokasīt no apaviem, kad tie dodas no vīna dārza uz mājām

Pasākumi

SIGUR ROS apbur Rīgas publiku

22. augustā notika Sigur Ros koncerts, no kura koncerta apmeklētāji neizgāja vienaldzīgi – grupa spēja apburt ikvienu, kurš ļāvās mūzikas valdzinājumam. ...