Jaunā Vecā pasaule jeb īsi par Gruzijas vīniem

Jaunā Vecā pasaule jeb īsi par Gruzijas vīniem

Katram vīna cienītājam ir skaidrs, kas ir jaunā un kas vecā pasaule vīna valodā, bet ne katram ir zināms, kas tiek apzīmēts ar vārdiem Jaunā Vecā Pasaule. Tieši tā Gruzijas vīna aprindas dēvē savu valsti kā zemi ar senām vīndarīšanas tradīcijām (senākās, zinātniski pierādītās liecības par vīndarīšanu Gruzijā tiek datētas ar 3000 un 2000 g.p.m.ē.)un mīlestību pret šo vīnogu dzērienu, par ko liecina bagātīgie ornamenti vairākos Gruzijas tempļos un teikas tautas folklorā. Kā arī fakts par vismaz 500, šajā valstī izmantojamām, vīnogu šķirnēm ir iespaidīgs.

Vēsturē Gruzija vienmēr bijusi stratēģiskas nozīmes zeme, kas liecina par tās daudzreizējo nonākšanu dažādu impēriju interešu lokos, kam sekojušas okupācijas.


Vīndarīšanas vēsture Gruzijā tiek iedalīta trijos nozīmīgos posmos.

Pirmais posms ir laiks līdz 19.gs., pirms Gruzija nonāk Krievijas impērijas sastāvā, kad vīna darīšana bija katras ģimenes neatliekams darbs, jo bez vīna neiztika neviena maltīte. Šī tradīcija ir saglabājusies līdz mūsdienām.

Kā otrais posms tiek uzskatīts 19.gs. sākums, kad attīstoties tirdzniecībai lielajā Krievijā, seko eksporta uzplaukums. Šis laika posms nes arī milzīgus zaudējumus pēc
Vīnogulāju slimībām un Phylloxera postījumiem. Pateicoties Kaukāzu kalnu grēdai, kas sadala Gruziju, šīs nelaimes nepostīja vīna dārzus vienlaicīgi visā valstī, bet pa daļām (1886.gadā Rietumu daļā; 1910. gadā Austrumu daļā). Tas ļāva nepārtraukt vīnogu ražošanu.

1921. gadā sākas trešais nozīmīgākais posms, kā laikā tādu slavenu apelāciju kā Kvanchkara vīndari sāk pievērst uzmanību ne vien kvantitātei, bet arī kvalitātei.


Tas, ko mūsdienās varam sastapt veikalu plauktos zem nosaukuma Gruzijas vīni ir atskaņas no briesmīgā laika perioda (1953 – 1991). Vispirms Padomju varas lauksaimniecības reformu ietekmē vīnu radīšana un vīni tiek postīti un kropļoti, kā aizvietojot vīnogulājus ar kukurūzu stādiem tā veidojot dažādus vīnogu klonus un mākslīgi krāsojot un saldinot vīnus. Un kad sabrūk lielā savienība, sākas milzīga vīnu falsifikācija, kad ražotie vīni ir nezināma vīna materiāla un izcelsmes produkti.

Lai kas arī būtu rakstīts uz skaistajām krūkām vai pudelēm par vīnu izcelsmi, tam grūti noticēt, zinot, ka tīrasiņu Gruzijas vīnu tirgus daļa ir tikai 7 %.

XXI. gadsimts jaunizveidotajai Gruzijas Vīnziņu Asociācijai un vīndariem ir sācies kā atmodas laiks, nesot skaidri iezīmējot nepieciešamās milzu darba investīcijas nākotnē, bijušo tirgus pozīciju un reputācijas atgūšanai.

Vīndarīšanas kartē Kaukāzu kalnu grēda Gruziju sadala Rietumu un Austrumu daļā, kas ietver sevī 5 zonās - reģionos, kas sadalās dzudzos rajonos un apgabalos. Daudzveidība augsnēs un lielās svārstības klimatiskajos apstākļos, ko rada Kaukāza klātbūtne, padara šo zemi par ļoti daudzveidīgu vīna stilu veidotāju.

Visslavenākais un nozīmīgākais reģions, kur Alazani un Iori ielejās augošie vīnogulāji saražo 70 % no visām, valstī novāktajām vīna un brendija ražošanai izmantotajām vīnogām, ir Kaheti. Pateicoties klimatiskajām īpatnībām un ražoto vīnu dažādībai, Kaheti varētu sadalīt trijos rajonos, kas ietver sevī 25 mikrorajonus, no kuriem slavenākie ir Tsinandali, Kindzmarauli. Kā pamatvīnogu šķirne tiek izmantota sarkanā vīnoga Saperavi (90%), no kuras radītie vīni, pateicoties ilgstošajai fermentācijai, ir ar minerālu raksturu un augstu skābuma un miecvielu līmeni, kā arī žāvetu augļu un ogu niansēm aromātā.

Vērā ņemami ir arī Gurdžaani rajons ar Mukuzaani, Ahašeni un Kardenahi mikrorajoniem un Telavi, no kurienes nāk, no Mcvane vīnogām darītie Cinandali baltvīni. Gurdžaani tiek uzskatīts par Kaheti gastronomisko galvaspilsētu.
Savukārt Kvareli rajons ir vieta, kurā atrodās pazīstamie Kindzmarauli un Eniseli mikrorajoni.

Austrumu daļā ir vēl viens nozīmigs reģions, kam ir vislielākais franču vīnogu audzēšanas potenciāls. Tas ir Kartli, kurā valda Chardonnay, Aligote, Pinot Blanc, Činuri kā baltās un Pinot Noir, Tavkveri, Saperavi kā sarkanās vīnogas. Šī ir Gruzijas dzirkstošo vīnu un brendija radīšanas nozīmīgākā vieta, ar galvaspilsētu Tbilisi, kas saražo 15% no visiem šīs valsts konjaka radiniekiem, priekšgalā.

Pārceļoties uz Rietumu daļu, jāpiemin reģions Imereti ar tā galvaspilsētu Kutaisi, kur vīna radīšanas process līdzīgs Kaheti reģionā izmantotajam. Proti, fermentācijas procesā, kurš norit māla tilpumos, Cicka vīnogu sulai pievieno miziņas. Nozīmīgākie rajoni šajā reģionā ir Aladasturi, Odžaleši, no kurienes nāk vieglie sarkanvīni ar jūtamu skābumu, zemu alkohola saturu (10 – 12.5 %) un sarežģītiem aromātu sajaukumiem.

Uz ziemeļrietumiem no Imereti atrodās Rača–Lečkumi, kas ietver sevī pazīstamo Kvančkara mikrorajonu, kas slavinās ar saviem pussaldajiem vīniem, kurus ražo no tipiskā, augsto cukura līmeni saturošā vīna materiāla (Aleksandrouli).

Pie pussaldo un saldo vīnu ražojošiem apgabaliem pieskaitāmi mitrajā subtropu joslā esošās Abhāzija, Adžārija un Gurija, kas atpazīstami pēc Izabella vīniem.

Sajūtas, nogaršojot sausos - dabīgos Gruzijas vīnus, tuvina tām, kuras radušās baudot Dienvidfrancijas dabīgos, Austrijas vai Slovākijas paraugus, liek vien apbrīnot, to sniegto unikālos raksturus un individualitāti.

Priecē ziņa, ka drīz dabīgie, Gruzijā darītie vīni, kurus Krievijā cilvēki pērk, lai dāvinātu, būs nopērkami arī Latvijā.

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
kārdinoša bilde
04.11.2007. plkst. 16:49
tiem laikam tie dabiskākie un garšīgākie ,
01.09.2007. plkst. 07:13
LV
Gruzijas vīns liek kloķi jebkuram attiecīgās cenu kategorijas Jaunās un Vecās pasaules vīnam.
24.08.2007. plkst. 19:38
tāda neredzēta tā ktrās ir!
22.08.2007. plkst. 16:09
Tām vīnogām tik superīga krāsa:)
20.08.2007. plkst. 15:45

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 18. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Visdārgākais patreiz izlaistais Austrālijas vīns maksā 2500 USD par pudeli.. un tas nav Penfolds Grange, bet gan Seppelt 100 Year Old Para Liquer Port. Katru gadu kopš 1878.gada Seppelt ir atlicis malā vīna mucu un kopš 1978.gada izlaiž pudelēs 100 gadīgu portvīnu..

Pasākumi

Backflow pirmie Baltijā piedāvā bezmaksas albumu MTV mājas lapā!

Latviešu rokgrupa Backflow sadarbībā ar MTV Networks Baltics ir kļuvusi par pirmo grupu Baltijas valstīs, kas piedāvā savu albumu “Love&Peace” bezmaksas lejupielādei visās trīs...