Leģendārais skotu viskijs - Glenmorangie

Leģendārais skotu viskijs - Glenmorangie

Viens no visleģendārākajiem dzērieniem pasaulē ir viskijs. Ar katru gadu tas tikai kļūst arvien populārāks visā pasaulē. Interesanti, ka pat Francijā vienā mēnesī tiek izdzerts vairāk viskija, nekā konjaks visa gada laikā.

Kad tiek pieminēts šis vārds lielākai daļai prātā nāk vārds Skotija. Tam ir savs pamats, jo šajā zemē ir vairāk nekā 100 dažādu viskija brūžiem.

Salīdzinājumam, Latvijā tik iecīnītais īru viskijs nāk tikai no 3 viskija brūžiem. Šajās vietās saražotais viskija spirts tiek kombinēts dažādās variācijās tādējādi panākot dažādas garšas. Dažu dārgu skotu viskiju sastāvā ir pat vairāk nekā par 100 dažādu komponentu.

Tomēr lai cik labs arī būtu šāds viskijs, lielākā daļa šī dzēriena cienītāju izvēlas tīru mantu, jeb single malt. Tas ir dzēriens, kas tapis vienā viskija ražotnē un nav samaisīts ar citās vietās tapušiem un tādējādi saglabājis konkrētās Skotijas vietas unikālās īpašības. Iespējams, ka daudziem sākotnēji tie liksies pārāk specifiski, bet ticiet, tiklīdz jūs pie tiem pieadīsiet un sapratīsiet, citi viskiji jums liksies kā blāva atblāzma no īsta dzēriena. Tie dzērieni, kuros jūtams īstā viskija gars.

Viena no svarīgākajām viskija sastāvdaļām ir ūdens. Daži uzskata, ka tam ir tikpat liela nozīme, kā vīnogām konjaka ražošanā. Patiesībā viskija ražošanā labs ūdens ir pats galvenais. Bez laba ūdens viskiju nevar saražot.

1_tarlogie_springs_2.jpg - 30.92 KBViens no galvenajiem faktoriem, kas atšķir lētu viskiju no laba viskija - ūdens. Glenmorangie viskija darītavas lepojas ar tīrāko avota ūdeni, kas piešķir viskijam neatkārtojami elegantu un maigu garšu

Viena no slavenākajām Skotijas viskija darītavām, kas pamatoti lepojas ar savu ūdeni, ir Glenmorangie. Šī dzēriena lielākais noslēpums ir ūdens, kas tiek ņemts no avota, blakus viskija darītavai.

Savulaik šo ūdeni pat pildīja pudelēs pārdošanai. Iespējams pateicoties šim avotu ūdenim, kas pirms nokļūšanas virszemē ir izfiltrējies caur daudziem dažādiem kalnu iežu slāņiem šis viskijs ir ieguvis samērā maigu, bet pats galvenais elegantu garšu.

Iespējams, šāds vieglais viskija stils ļauj Glenmorangie eksperimentēt ar mucām un pētīt to ietekmi uz viskija garšu. Viņi viskiju iztur ne tikai tradicionālajās mucās, kurās pabijis Amerikāņu kukurūzas viskijs - burbons, portvīns vai šerijs, bet izmanto arī mucas, kurās pirms tam ir bijuši tādi slaveni un reizē arī dārgi Bordeaux un Burgundijas vīni.

5_warehouse_barrels_landscape.jpg - 37.24 KBGlenmorangie nebaidās eksperimentēt ar mucām un to ietekmi uz viskija garšu - viskijs tiek izturēts arī mucās, kurās pirms tam ir bijuši slaveni un dārgi Bordeaux un Burgundijas vīni

Jāatzīst, ka šie eksperimenti ir nesuši devuši rezultātus un garšas ziņā šādi netipiski viskiji ir kļuvuši vēl savdabīgāki. Viens no šādiem netipiskiem ir Glenmorangie Nectar D'or, kur jūtams kaut kas no medus un citrusaugu notīm. Šis viskijs pēdējos 2 gadus ir pabijis mucā, kurā pirms tam turēts slavenākais Bordeaux deserta vīns no Chateau d'Yquem. Aklajā degustācijā to viegli varētu sajaukt ar kaut kādu citu dzērienu. Visnotaļ patīkams dzēriens, tiem, kas vēlas kaut ko vieglu un savdabīgu.

Tāpat par sensacionālu var nosaukt arī Glenmorangie Margaux Cask Finish viskiju, kas tapis viskijam pēdējos gadus pavadot mucā, kur pirms tam turēts franču Margaux.

Viens no Latvijas labākajiem someljē Gints Sniedze, lūgts sniegt savu vērtējumu šim izcilajam skotu viskijam, to atzīst par vienu no labākajiem, ar ko savā profesionālajā darbībā iznācis veidot „dialogu”: „Es nezinu nevienu citu viskiju, kas tik lieliski apvienotu skotu un franču šarmu. Pēc neoficiālas informācijas viksija darītava ir dabūjusi tikai 10 mucas, kurās pirms tam ir izturēts Margaux. Tas nozīmē, ka uz pasaules ir pieejamas tikai nedaudz vairāk par 3 000 šī viskija pudelēm. Tomēr visticamāk, ka to ir daudz mazāk, jo noteikts daudzums šī unikālā viskija jau ir izdzerts.

Lai cik interesantu būtu šie jaunie un visnotaļ augstas kvalitātes viskiji, noteikti būs cilvēki, kas ir pārāk konservatīvi, lai mainītu savus garšas paradumus. Ne velti Glenmorangie viskiju portfelī var atrast veco labo Glenmorangie 10 Years Old, ko viens no slavenākajiem viskija kritiķiem pasaulē Džims Murrejs (Jim Murray) kuru pēc ietekmes var salīdzināt ar Parkeru vīna pasaulē, tam ir piešķīris 94 punktus no 100! Klasisks viskijs, kas attaisno visas uz to liktās cerības. No paša pirmā malka līdz pat pēdējai pilītei”

IrLaiks.lv jau ir pamanījis pirmos Glenmorangie eksemplārus Latvijas lielveikalos, kas vieš cerības, ka arī mūsu veikalu piedāvājums neaprobežosies ar šauru lētā gala viskija piedāvājumu. Protams, IrLaiks.lv atgādina, ka pārmērīgai alkohola lietošanai ir kaitīga ietekme uz veselību!

Komentāri (11)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
ui
man patik busmils
12.12.2015. plkst. 20:53
L
sorry, bet esmu Skotijaa un ir labaki viskiji par Glemonrangie. Bet tas ir tiri subjektivi un tas medalas dzerienam tiek dotas, kas vairak maksaa un vispar sis ir reklamas raksts. Pajautajiet istajiem skotiem, lai iesaka labakos viskijus.
08.01.2015. plkst. 14:14
asa
Par viskija dzimteni skoti ar īriem visu laiku strīdās. Cik atceros, tad rakstos viskijs pirmo reizi minēts Skotijā, kur to ievazājuši kristiešu mūki. Bet īri laikam saka, ka šie bija mūki no Īrijas, tātad tur viņi vispirms gatavoja viskiju. Savukārt pirmā viskija likumdošana tika izveidota ASV. Tāpēc ameriķāni saka, kamēr nebija stingri ar likumu noteikta viskija termina, tikmēr tāds dzēriens, kā viskijs vispār nepastāvēja.
14.05.2008. plkst. 15:58
Šo leģendu vēl neesmu mēģinājis - vai tam būtu Skotija vai Īrija par dzimteni ;
08.05.2008. plkst. 16:24
jo vērtīgāka lieta, jo vairāk īpašnieku vēlas to uzdot par savējo. Tas pats sakāms arī par viskiju, jo pēdējā laikā izskan arī viedoklis, ka amerikāņi ir īstie viskija radītāji. Sak, kas nav atbilstoši likumam noregulēts, tas nemaz neeskistē ;DDD
26.04.2008. plkst. 21:37

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 20. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Līdz pat 17.gadsimta vidum Francijas vīndari neizmantoja korķus. Tā vietā viņi pudeles aizdarīja ar eļļā piesūcinātām lupatām

Pasākumi

Pirmo reizi Latvijā koncertēs Andrea Bočelli

Ar vienīgo solokoncertu Baltijas valstīs 5. septembrī Mežaparka Lielajā estrādē viesosies viens no visu laiku izcilākajiem operdziedātājiem, pasaulslavenais tenors Andrea Bočelli (Andrea...