Zaļā tēja tavai veselībai

Zaļā tēja tavai veselībai

Jau pirms 500 000 gadiem cilvēki mērcēja tējas lapas karstā ūdenī. Vai toreiz viņiem šis dzēriens vienkārši garšoja vai arī mūsu senči jau senatnē bija apjautuši tējas ārstnieciskās īpašības? Lai kāds arī būtu iemesls, tējas dzeršana jau sen ir kļuvusi par globālu fenomenu.

Pēdējos gados mediju aktivitātes cilvēku uzmanību ir pievērsuši Āzijā radītajai zaļajai tējai, kas šodien ir slavas zenītā Rietumu pasaulē. Ir izvirzīti daudz dažādi apgalvojumi par tās ārstnieciskajām īpašībām, kas mūsdienu veselības kulta epopejā ir ļoti nozīmīgs faktors.

Bet kādi tad ir ieguvumi veselībai, dzerot zaļo tēju?

Ko satur zaļā tēja?

Lai izprastu tās ietekmi uz veselību, vispirms vajadzētu zināt, ko īsti satur zaļā tēja tavā krūzē.
•    Zaļā tēja satur daudz polifenola – ķīmiskas vielas ar antioksidanta īpašībām, kas piešķir tējai tās rūgteno garšu.
•    Zaļajā tējā ir seši galvenie polifenoli, kas pazīstami ar nosaukumu – katehīni.
•    Zaļajā tējā ir daudz vairāk katehīnu, nekā melnajā vai Ķīnas tējā.
•    Epigalokatehīns (EGCG) ir visaktīvākais un arī visizpētītākais no šiem katehīniem.
•    Zaļā tēja satur arī alkaloīdus, piemēram, kofeīnu (melnajā tējā tā koncentrācija gan ir lielāka), kas tējai piešķir stimulējošas īpašības.

Vai zaļā tēja ir veselīga?

Ja dzīvē viss būtu tikai „melns un balts”, uz šo jautājumu atbildēt būtu vienkāršāk. Līdzīgi kā tas ir ar daudzām citām dabiskām vielām un ārstniecības līdzekļiem, galējais spriedums par zaļās tējas veselību vēl ir atvērts jautājums. Kamēr daudzi pētījumi apgalvo, ka tējai piemīt ārstnieciskas īpašības, daudzas institūcijas, piemēram, ASV Nacionālais Veselības institūts uzskata, ka tam nav pietiekami daudz pierādījumu. Paturot prātā to, ka ir nepieciešami vēl papildus pētījumi, zaļajai tējai tomēr ir konstatēta pozitīva ietekme uz veselību.

Kardiovsakulārās slimības

Vairāki apjomīgi pētījumi ir nonākuši pie slēdziena, ka zaļā tēja samazina triekas un koronāro artēriju slimību risku, lai arī iegūtie rezultāti ir atšķirīgi. Tāpat ir izpētīts, ka dzēriens samazina holesterīna līmeni, lai arī attiecībā uz asinsspiediena ietekmēšanu tam nav ietekmes. Taču ASV Pārtikas un zāļu pārvalde zaļās tējas ražotājiem vismaz pagaidām ir aizliedzis uz iepakojuma drukāt tekstu, ka zaļā tēja palīdz sirdij.

Vēzis

Pētījumi ar cilvēkiem par zaļās tējas ietekmi vēža aizkavēšanā ir pretrunīgi. Vienlaikus pētījumi ar dzīvniekiem ir krietni pārliecinošāki. Pašreiz pasaulē vienlaikus norit vairāki eksperimenti ar tējas katehīna ekstraktu, lai pierādītu tā pozitīvo lomu vēža aizkavēšanā.

Svara zaudēšana

Daži pētījumi izvirza apgalvojumu, ka zaļā tēja vai tās ekstrakta tabletes pastiprina vielmaiņu un palīdz dedzināt taukus, taču arī šajā jautājumā vienprātības nav. Kopā ar jau minētajām īpašībām tiek uzskatīts, ka tēja palīdz pret stresu, diabētu un smaganu slimībām, aizsardzībai pret ultravioleto staru radiāciju un vīrusu infekcijām. Taču pagaidām zinātnieki atturas patērētājiem sniegt konkrētas rekomendācijas.

Cik daudz zaļās tējas vajadzētu dzert?

Kad esat iepazinušies ar zaļās tējas pozitīvo raksturojumu, rodas nākamais jautājums – cik daudz tasīšu dienā vajadzētu izdzert? Šajā ziņā varat rīkoties brīvi. Lielākajā daļā pētījumu, kas konstatējuši tējas pozitīvos efektus, dalībnieki dzēra no 3 līdz 10 tasītēm dienā. Tāpēc dzeriet, cik vēlaties!

Kā pareizi pagatavot zaļo tēju?

Vislabāk dzert tikko pagatavotu tēju, kura ievilkusies 3 līdz 5 minūtes – tas ir laiks, kad katehīni tiek aktivizēti un izdalās no lapām. Jo vecākas ir tējas lapas, jo tajās šo vielu ir vairāk. Tēja, kurā samazināts kofeīna daudzums, kā arī pudelēs pildīti tējas dzērieni satur mazāku daudzumu „labo” vielu, taču ekstrakta tabletes šajā ziņā ir pielīdzināmas tikko pagatavotai tējai. Lai varētu runāt par pozitīvu ietekmi, dienā vajadzētu uzņemt no 250 līdz 400mg tējas polifenolu (apmēram trīs tases).

Vai piena pievienošana ietekmē tēju?

Lai arī zaļo tēju parasti nedzer ar pienu, viens pētījums ir konstatējis, ka piens bloķē zaļās vai melnās tējas katehīnu pozitīvo darbību. Tiesa, citos pētījumos šis apgalvojums tiek noraidīts.

Vai zaļā tēja var būt kaitīga?

Tajā ir vairākas aktīvas vielas, piemēram, kofeīns, kas var izraisīt vairākas problēmas, piemēram, paātrinātu sirdsdarbību vai bezmiegu (atsevišķiem cilvēkiem). Kofeīns nonāk arī placentā un mātes pienā, tāpēc grūtniecēm vai mātēm, kas baro ar krūti, šajā periodā tēju labāk uzturā nelietot.

Tāpat zaļā tēja satur tannīnus, kas aizkavē dzelzs uzņemšanu no augļiem un dārzeņiem. Tiesa, dzerot tēju ar citronu (C vitamīna faktors) šo procesu var novērst.

Ir daudz medikamentu, kurus nevajadzētu lietot kopā ar tēju dēļ kofeīna klātbūtnes tajā. Starp šiem medikamentiem sevišķi jāizceļ adenozīns, beta-lactam antibiotikas, aspirīns, benzodiazepīns, asins sarecēšanu veicinoši medikamenti, ķīmijterapijas vielas, klozapīns, efedrīns, litijs, orālās kontracepcijas līdzekļi un fenilpropanolamīns. Taču jebkurā gadījumā ieteicams konsultēties ar ārstu.

Dzīvo zaļi!

Neraugoties uz vispārpieņemto viedokli, ka zaļā tēja ir labs un veselīgs dzēriens, patreizējie medicīniskie pētījumi to pilnībā nav pierādījuši. Lai arī rezultāti ir daudzsološi, ir nepieciešams vairāk laika un darba, lai kliedētu mītus un izkristalizētu patiesību.

Jebkurā gadījumā – ja mazāk veselīgu dzērienu vietā izvēlēsieties zaļo tēju, tā nepavisam nebūs slikta ideja...

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
kika
negatso zala teja labak melna teja :)
29.04.2013. plkst. 10:50
Lienīte
Man vakar no zaļās tējas palika slikti.
23.01.2013. plkst. 13:42
Par dabigo
Par tejam un citam dabas veltem var palasit http://dabaveselibai.blogspot.com Labs blogs.
29.12.2012. plkst. 15:48
Es gan ieteiktu lietot vnk no laukiem atvestu piparmētra tēju, jo tad ir skaidrs, ka tā ir dabīga. Nereti ievestajām tējām pievieno visādus ķīmiskus aromatizētājus. Pie tam valda uzskats, ka cilv jālieto tas, kas aug uz vietas.Un tie visādie pētījumi, kurus lobe šajā gadījumā tējas audzētāji...tēja ir tēja un nav tādu brīnumzāļu.
21.11.2008. plkst. 16:52
zaļā tēja ir mana mīļākā jau vairāk kā 3 gadus :)
08.11.2008. plkst. 12:07

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 09. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Pēc Persiešu leģendas vīns tika nejauši „atklāts” tagadējās Irānas teritorijā, kad Šaha Džamšida sieva nejauši iedzēra sarūgušu vīnogu sulu, mazliet apreiba un viņai tas iepatikās

Pasākumi

Ziemassvētki tad un tagad

Ziemassvētki – laiks, kad diena ir visīsākā un nakts – visgarākā. Pēc Ziemassvētkiem saulīte sāk atgriezties un dienas stiepjas garākas....