Glāzes un to izmantošanas iespējas

Glāzes un to izmantošanas iespējas

Pastāv tik daudz un dažādu glāžu veidu un formu, ka ne – lietpratējiem ir grūti atšķirt, kurā glāzē kurš dzēriens būtu jāpasniedz. Arī portāls www.Irlaiks.lv savus lasītājus iepazīstina ar dažādiem kokteiļu veidiem, kuri pasniedzami vairāku veidu glāzēs. Tieši tāpēc šoreiz aplūkosim, kādi tad glāžu veidi vispār pastāv un kā tie pielietojami.

Long Drink glāzelong.jpg - 3.87 KB

Tulkojumā no angļu valodas tās ir ilgo dzērienu glāzes. Tātad glāzēs lej dzērienus, kurus bauda nesteidzoties. Glāzes mēdz būt no 120-500 ml tilpumam. Latvijā šīs glāzes mēdz dēvēt vienkārši par ūdens vai sulas glāzēm. Visā pasaulē tās sauc par Highball glāzēm.
Glāzes sākot no 400 ml tilpuma mēdz dēvēt arī par Collins glāzēm, Slings glāzēm, Tody glāzēm un Zomby glāzēm. Šie nosaukumi, tāpat kā Highball glāzes nosaukums, ir cēlušies no kokteiļiem, kurus pasniedza šāda tipa glāzēs.


Old fashion glāzeoldfashioned.jpg - 37.84 KB

Tulkojumā no angļu valodas tās ir vecmodīgās glāzes. Vispiemērotākās dzērieniem ar lielu ledus daudzumu, jo parasti ir ar rupju stiklu un biezu dibenu, kas pasargā no ātras ledus izkušanas glāzē. Old fashion glāzes ir sastopamas ar 120-400 ml tilpumu.

Visā pasaulē glāzēm pastāv arī sādi nosaukumi:
Bucket glāze-bārmeņu iesauka glāzei ir spainis.
Rocks glāze-nosaukums ir cēlies no angļu vārda „klints”
Viskija glāze-vispopulārākais glāzes nosaukums pasaulē, taču tas nenozīmē, ka glāzēs jālej tikai viskijs.

Shoot vai shooter glāzeshot glass.jpg - 38.58 KB

Tulkojumā no angļu šāviens vai šāvējs. Tātad no nosaukuma jau varam secināt, ka glāzes ir domātas dzērieniem, kurus dzer tikpat ātri kā lodes šāviens, dzērienus, izdzer ar vienu malku.
Glāžu augšējais atvērums ir ar mazu diametru, tāpēc lai dzerot stiprus dzērienus bez īpaša aromāta deguns paliktu ārpus glāzes.

Latvijā šīs glāzes sauc vienkārši par šņabja glāzītēm. Pastāv arī Hot shot glāze, kas ir ar karstuma izturīgu stiklu un domāta kokteiļiem, kurus pasniedz karstus vai ar uguns liesmu. Glāžu tilpums ir no 20-60 ml. Tās sauc arī par „Pony” glāzēm, ja to tilpums ir 30 ml.

Konjaka glāzekonjaks.JPG - 30.13 KB

Daudzviet pasaulē šīs glāzes dēvē par „Snifter” glāzēm. Sniff tulkojumā no angļus valodas nozīmē ostīt. Tātad, lai maksimāli varētu izbaudīt dzēriena aromātu, glāzes ir ar lielu augšējo atvēruma diametru. Glāzes forma un īpaši smalkais stikls ļauj dzērienam uzsilt, glāzi turot plaukstā, un ātrāk izbaudīt brīnišķīgo aromātu.

 • 20-60 ml tilpuma glāzes sauc par „Small” jeb mazajām konjaka glāzēm. Glāzes domātas degustācijai vai vienam malkam.
 • 150-300 ml tilpuma glāzes ir domātas jebkura veida brendijam un konjakam.
 • 300-700 ml tilpuma glāzes sauc par „Grand” jeb lielā konjaka glāzēm. Glāzes domātas īpaši izturētiem un vareniem konjakiem.


Kokteiļa glāzekokteila.jpg - 162.51 KB

Klasiskā kokteiļa glāze, kuru iedala trijos tilpuma izmēros.

 • 60-80 ml tilpuma glāzi sauc par „Small” jeb mazo kokteiļu glāzi.
 • 120 ml tilpuma kokteiļa glāzi dēvē par parasto.
 • 200-300 ml tilpuma glāzi sauc par „Double” jeb lieto (dubulto) kokteiļu glāzi. Bieži sastopams nosaukums glāzei ir „Martini” glāze.


Speciālās kokteiļa glāzespina.jpg - 11.27 KB

Kokteiļu glāzes, kuru nosaukumi ir radušies no pasaulē populāriem kokteiļiem.
„Pina Colada” glāzes-mēdz būt no 300-800 ml tilpuma.
„Margarita glāze” –nosaukums cēlies no pasaulē populārā kokteiļa nosaukuma. Kokteilis „Margarita” tika radīts Meksikā Tidžuani pilsētā Dennija Garrera restorāna „Rančo Ļa Glorija”. 1948. gada kokteilis tika radīts speciāli aktrisei Madžori King. Sākotnēji kokteiļa nosaukums bija „Meksikāņu Margarita speciāli priekš Madžori”.
„Daiquiri” glāze-glāzes nosaukums ir radies pateicoties klasiskajam kokteilim „Daiquiri”. Tomēr glāze vairāk ir piemērota „Frozen” kokteiļiem – kokteiļiem, kurus pasniedz ar smalcinātu ledu. Kokteili 1896. gadā radīja Kubā dzīvojošs kalnu inženieris Dženningz Koks, taču nosaukumu izdomāja viņa kolēģis Pegljuči par godu tuvumā esošajai pilsētai Daiquiri.

Īpašu dzērienu glāzesgrappa.jpg - 12.47 KB

 • „Grapas glāzīte”-tilpums no 90-150 ml.
 • „Cordial glāzīte”- paredzēta liķieriem vai citiem dzērieniem, kurus pasniedz pēc maltītes. Glāzes tilpums ir no 30-90 ml. Pastāv arī „Tall Cordial” glāzīte no 100-150 ml tilpumam.
 • „Pousse Cafe” glāze-tilpums no 90-150 ml. Paredzēta kārtainiem kokteiļiem.


Restorāna glāžu komplekts
vins1.jpg - 25.19 KB

 • „Grand wine glass”- lielā vīna glāze no 350-800 ml tilpuma. Paredzēta vīnam, var pasniegt arī alu vai bezalkoholiskos dzērienus.
 • „Red wine glass”- sarkanvīna glāze ar tilpumu no 200-350 ml.
 • „White wine glass- baltvīna glāze ar tilpumu 150-300 ml.
 • „Desert wine glass-deserta vīna glāzīte ar tilpumu no 90-150 ml.
 • „Liqueur glass-stipro dzērienu jeb liķiera glāzīte ar tilpumu no 30-60 ml.


Šampanieša glāzeschampagne-glass.jpg - 29.83 KB

„Champagne Flute glass”- klasiskā šampanieša glāze ar tilpumu no 120-200 ml. Glāzes izstiepti garenā forma ļauj dzēriena burbulīšiem atsisties pret glāzes sieniņām, radot tīkamu skatu acīm. Flute-tulkojumā no angļu valodas ir flauta.
Champagne Saucer glass –šampanieša glāze ar tilpumu no 120-200ml. Saucer tulkojumā no angļu valodas ir tasīte. Glāze ir domāta saldam šampanietim un dzirkstošajam vīnam. Glāzi virs 200 ml tilpuma sauc par Grand Champagne Goblet jeb lielo šampanieša kausu.

Komentāri (2)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
vīnzinis
portvīnu pasniedz deserta vīna glāzē!:) kā tā izskatās, skaties rakstā pie "restorāna glāžu komplekta"
03.06.2009. plkst. 22:25
kicha
Kādās glāzēs lej portvīnu??
03.06.2009. plkst. 13:26

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Speyer muzejā (Vācijā) ir izstādīta 1600 gadus veca vīna pudele

Pasākumi

Raimondam Paulam dzimšanas dienā – Zelta disks par Šomases un Moiseja albumu

Raimonds Pauls savā dzimšanas dienā saņēmis kārtējo tautas mīlestības apliecinājumu un atzinību savam talantam – svētku dienas rītā Mikrofona ieraksti sirsnīgā gaisotnē Latvijas...