Stipro alkoholisko dzērienu baudīšanas māksla

Stipro alkoholisko dzērienu baudīšanas māksla

Tā nav nejaušība, ka destilētus produktus dēvē par spirtotajiem jeb stiprajiem, jo tie vistiešākā mērā atspoguļo tās substances, no kurām tie ir radīti. Lieliskā brendijā perfekti var manīt tās izcilās īpašības, kas piemīt augstākās kvalitātes vīnogām, no kurām iegūst spirtu brendija pagatavošanai. Tieši to pašu var attiecināt uz viskiju un tā graudiem, kā arī uz citiem spirtotajiem dzērieniem un to pagatavošanas produktiem. Stiprajos alkoholiskajos dzērienos vienkārši zemkopju audzēti produkti (vīnogas, kukurūza, kvieši, mieži, kartupeļi un cukurniedres) parāda savu slēpto spēku un izcilās īpašības.

Degvīns

bong_vodka.jpg

Degvīnam var piešķirt dažādas garšas, to var lieliski izmantot kokteiļos, baudīt tīru vai ar ledu. To var malkot maziem malkiem vai izdzerot mazo glāzi uzreiz lai sasildītos. Degvīns ir vispārzināms dzēriens, ko var baudīt klāt kaviāram, kā arī bagātīgam un asam ēdienam. Principā šo dzērienu var ražot gandrīz no jebkura zemkopības produkta: graudiem, dārzeņiem un pat augļiem! Tā mistikas apdvestā un bagātā vēsture ikvienā raisa apbrīnu. Interesanti, ka degvīna oriģinālais nosaukums krievu valodā ir „vodka”, kas nozīmē „mazais dārgais ūdens” un ir vārda „dzīvības ūdens” saīsinājums.

Baudot degvīnu – degvīns ir kļuvis ļoti populārs, jo labākie bārmeņi to izmanto kā bāzi daudziem lieliskiem kokteiļiem. Viens no labākajiem veidiem, kā atklāt tā pārsteidzošās nianses, ir noorganizēt degvīna dzērienu garšošanu kopā ar draugiem.

Kam pievērst uzmanību, garšojot degvīnu – lai patiesi varētu konstatēt lieliskākās dzēriena īpašības, tas jāpilda speciāli tam paredzētajās glāzēs un jāpasniedz auksts, jo tieši aukstumā atraisās degvīna garšu buķete un uzlabojas viskozitāte. Galvenā uzmanība jāpievērš trim lietām: izskatam, smaržai un garšai.

Izskats: turiet degvīna glāzi gaismā un uzmanīgi aplūkojiet to. Novērtējiet dzēriena skaidrību, tekstūru un caurspīdīgumu. Pavērojiet, vai nemanāt ko neparastu – nogulsnes, dzeltenu vai zaļu nokrāsu. Labam degvīnam, kad tas ir atdzesēts, ir tumīga un bieza struktūra.

Aromāts: samaisot degvīnu, ieelpojiet tā smaržu. Labs dzēriens smaržos saldeni, mazliet pēc graudiem. Sliktam degvīnam turpretim raksturīga medicīniska un agresīva smarža, kurā spēcīgi izdalās etilspirta aromāts.

Garša: malkojiet degvīnu lēnām un rūpīgi novērtējiet garšu un citas tās īpašības, piemēram, alkohola stiprumu. Ļaujiet degvīnam uzkavēties mutē, kamēr izelpojat caur degunu. Tad norijiet to un izbaudiet pēcgaršu. Vai sajūta ir salda vai sausa? Vai pēcgarša ir vienmuļa vai niansēta? Pareizi dzerot degvīnu, sajūtas pārņems visu muti, nevis tās atsevišķas daļas.

Sevišķa uzmanība jāpievērš pēcgaršai, jo katram dzērienam tā ir pārsteidzoša un unikāla. Pēcgaršai noslēgumā jāsaglabājas vismaz pāris sekundes. Zemas kvalitātes degvīnam tā nebūs ilgstoša. Pēc tam izdzeriet malku ūdens un iemalkojiet degvīnu atkal, tikai šoreiz to norijiet uzreiz, neļaujot tam uzkavēties to mutē.

Džins

beef.jpg

Lai arī džinu bieži vien mēdz uzskatīt par tipisku angļu dzērienu, daudzi ir pārsteigti, uzzinot, ka pirmo reizi šis dzēriens tika pagatavots Holandē. Pirmsākumos to radīja kā tonizējošu līdzekli medicīnā, bet šodien tas ir iekarojis daudzu sirdis un kļuvis par folkloras sastāvdaļu. Džins ietilpst vienā no visu laiku slavenākajiem kokteiļiem: martini.
Eksistē trīs veidu džini: Londonas sausais džins jeb Britu sausais, Genever (Holandes jeb Holandiešu džins un Vācu jeb Steinhager džins).

Baudot džinu – jau sen zināms kā slavenā sausā martini bāze, šodien džins tiek izmantots dažādu izsmalcinātu dzērienu pagatavošanā. Turklāt tiek veidoti aizvien jauni šī dzēriena paveidi. Izcilākie piemēri ir Citadelle – smalks franču džins ar spēcīgu ziedu aromātu buķeti; Damrak – neparasts džina paveids no Holandes, kā arī Tanqueray Nr. 10 – labākais džins martini pagatavošanai. Pieminēšanas vērti ir arī Beefeater, Gilbey’s, Booth’s, Boodles, Bombay Sapphire un elegantais Plymouth, kura ražošanā izmantots sevišķi tīrs un mīksts ūdens. Izmantojiet šos džinus savu iecienītāko kokteiļu pagatavošanā vai vienkārši dzeriet ar ledu un ļaujiet savām garšas kārpiņām sajust lieliskās žāvēto augļu, piparu un kadiķu garšas nianses.

Kam pievērst uzmanību, garšojot džinu – tā kā katrs džina veids ir darīts pēc savas receptes, liela uzmanība jāpievērš garšas niansēm un aromātam. Brīnumainā dzēriena pagatavošanā izmantoti visdažādākie augļi – citroni, apelsīni, rožu ziedlapiņas, gurķi un daudzi citi. Tomēr ir viens augs, kas būtu jājūt ikviena džina garšas kopā – tas ir kadiķis.

Izskats: turiet džina glāzi pret gaismu un aplūkojiet šķidruma krāsu. Dabiskie komponenti ietekmē gan dzēriena krāsu, gan aromātu. Ja džins ir pilnībā caurspīdīgs un skaidrs, pilnīgi iespējams, ka tam ir pievienotas mākslīgas sastāvdaļas.

Aromāts: jau mazliet pasmaržojot džinu var noteikt, vai to vispār ir vērts dzert. Labam džinam aromātā jājūt kadiķis, turklāt papildus alkohola aromātam jums jājūt maigi un niansēti apakštoņi. Ja ražošanā izmantotas augstas kvalitātes dabīgas sastāvdaļas, tās noteikti var just arī aromātā. Ķīmiskas piedevas vai spēcīgas smaržvielas liecina par to, ka jums ir darīšana ar visnotaļ nekvalitatīvu džinu. Pēc pirmajiem iespaidiem ieteicams dzērienu samaisīt un izbaudīt tā aromātu vēlreiz.

Garša: mazliet iemalkojiet džinu un ļaujiet paskaloties mutē pirms norīšanas. Vispirms uzmanība jāpievērš alkohola stiprumam. Kad jūsu mute pie tā pieradīs, sāksiet izjust dažādu augu garšas nianses. Ļaujiet, lai dzēriens uzkavējas mutē un izelpojiet caur degunu. Pēc tam varat džinu norīt un izbaudīt pēcgaršu.

Pirmajam malkam jābūt spēcīgam, patīkamam un sasildošam ar izteiktu, bet ne pārmērīgu kadiķa garšu. Pēc tam pārbaudiet džina sausumu: eļļainums liecina par piedevu klātbūtni dzērienā.

Labas kvalitātes džinu pēcgarša ir skaidra un sniedz svaiguma sajūtu, Kadiķa garšai nevajadzētu saglabāties pārāk ilgi, tāpēc, kad esat gatavs nākamajam malkam, iespaidiem par iepriekšējo vajadzētu saglabāties tikai jūsu atmiņā.

Rums

rum_jamaica.jpg

Rumu ražo no svaigas cukurniedru sulas, niedru sīrupa vai melases, kas ir neapstrādātu cukurniedru pārstrādes cukurā blakusprodukts. Rumam ir vairāki paveidi, jo stingru noteikumu, kas regulētu izmantojamās izejvielas vai destilācijas procesu, šajā nozarē nav. Melases satur minerālvielas un cukuru nesaturošus organiskus elementus, kas piešķir rumam tā specifisko aromātu un īpašības.

Baudot rumu – pudeles etiķete sniedz vērtīgu informāciju, kas izmantojama, izvēloties dzērienu. Turklāt uz tās arī atradīsiet norādījumus, kā konkrētais rums ir dzerams. Malkojamais rums parasti ir smagāks un tumšāks, kamēr gaišākie un tīrākie dzērieni ir lieliski izmantojami kokteiļos.

Kam pievērst uzmanību, garšojot rumu – ar rumu jādarbojas gluži tāpat, kā ar labu skotu viskiju vai kārtīgi nogatavinātu tekilu. Ielejiet dzērienu tam paredzētā glāzē, tādejādi sekmējot aromāta izplatīšanos.

Izskats: maisiet rumu glāzē un novērtējiet tā krāsu un skaidrumu. Jo ilgāk rums ir izturēts, jo tas ir tumšāks.

Smarža: ņemiet vērā, ka labi nogatavināta ruma smaržas ieelpošana ir patīkams process, toties jauns un vēl nenostāvējies rums var apdedzināt deguna elpošanas ceļus! Tāpēc nāsis tomēr vajadzētu turēt virs glāzes malām, tādejādi ļaujot sev to prieku sajust vaniļas, karameļu, tabakas un ādas aromāta nianses.

Garša: iemalkojiet rumu un sajūtiet garšu. Tāpat, kā jūsu deguns, kas sajutīs lieliskās dzēriena smaržas nokrāsas, arī jūsu mēle jutīs dažādas garšas nianses, starp kurām sajutīsiet karameles, brūno cukuru, tabaku, melases un ādu. Ja rums jum sliekas mazliet par stipru, varat tam pievienot pavisam nedaudz ūdens.

Tekila

tekila.jpg

Daudzi cilvēki nepareizi domā, ka tekila ir dzēriens, ko ražo no kaktusiem. Patiesībā gan augs, no kura to gatavo, ir līdzīgs kaktusam – tā ir zilā agave, kas ietilpst liliju un amariļļu dzimtas ziedaugos. Lai šis augs sasniegtu gatavības pakāpi, kad no tā var taisīt tekilu, jāpaiet vismaz 8 gadiem.

Baudot tekilu – daudziem no mums tekila ir sinonīms vārdam „šots” (neliela glāzīte, kurā to pasniedz). Tekilai ir vērts pieiet tikpat uzmanīgi kā labam konjakam vai skotu viskijam. Meksikā šo dzērienu pasniedz tīru kopā ar sangrita – apelsīnu sulas, grenadīna un mazliet čili pipara sajaukumu. Šis sajaukums jādzer starp divām tekilas glāzēm.

Kam pievērst uzmanību, garšojot tekilu –ielejiet tekilu tīrā tulpes formas vīna vai arī cilindriskas formas glāzē. Tieši šo glāžu šaurā atvere ļaus izjust alkohola aromātu buķeti. Glāzei obligāti jābūt pilnīgi tīrai, lai jūs varētu pilnībā novērtēt dzēriena krāsu.

Izskats: pievērsiet uzmanību tekilas krāsai : vai tā ir dzidra vai gaiši dzeltena? Zeltaina vai zeltaini brūna? Krāsas maiņa liecina vai nu par ekstensīvu izturēšanu vai arī par karameļu krāsvielas klātbūtni.

Smarža: pacilājiet glāzi gar degunu. Vai sajūtat agaves aromātu vai arī augu smarža ir delikātāka, gandrīz pazudusi alkohola aromātā? „Agaves stiprums” ir termins, ko izmanto, runājot par agaves aromātu tekilā.  Smaržu buķetē var sajust arī augsnes, ozolkoka mucu, augļu un dūmu nianses.

Garša: garšojot dzērienu pārliecinieties, ka tas uz mēli atstāj tādu pašu iespaidu, kā uz degunu. Intensīvs un koncentrēts aromāts liecina par to, ka garša būs spēcīga, ilgstoša un ar kompleksu pēcgaršu. Ja garša nav ilgstoša un ir rūgta un stindzinoša, tekila nav no labākajām. Iemalkojiet un paturiet dzērienu mutē. Vai tas ir salds, patīkami salds vai tikko salds? Vai tas ir eļļains, ūdeņains vai maigs mēlei? Norijiet tekilu un pievērsiet uzmanību pēcgaršas niansēm. Mucās izturēto tekilu vēlams malkot gluži kā izcilu viskiju, izbaudot īpašās agaves un ozolkoka garšas īpatnības.

Skotu viskijs

jw_blue.jpg

Ir divi skotu viskija pamata veidi: iesala viskijs (ražots no miežu iesala) un graudu viskijs (ražots no neapstrādātiem graudiem, piemēram, kukurūzas vai kviešiem). To var izmantot gan vienkāršos dzērienos (piemēram, skotu viskijs ar sodas ūdeni), gan sarežģītākos (piemēram, Rob Roy vai Scotch Sour). Jauktais skotu viskijs ir piemērots visdažādākajiem dzērieniem, tomēr īstenie viskija cienītāji gandrīz vienmēr izvēlas to baudīt tīrā veidā.

Baudot skotu viskiju – dariet to telpā, kurā jums netraucē citi aromāti (piemēram, ēdiena gatavošanas procesā radītie). Ja esat nobriedis nodoties viskija garšošanai, izvairieties no spēcīgu smaržu un odekolonu lietošanas.

Kam pievērst uzmanību, garšojot skotu viskiju –izvēlieties šerija, portvīna vai mazas deserta vīna glāzes, jo tās ļauj dzērienam „kustēties” un izplatīt aromātu.

Izskats: turiet glāzi pret baltu virsmu un novērtējiet tā krāsu un skaidrību. Pēc viskija tumšuma var spriest par tā izturēšanas ilgumu un mucu veidošanā izmantoto koku. Pamaisiet viskiju un pavērojiet, kā tas attiecas pret glāzes sieniņām. Jo labāks viskijs, jo tas vairāk pieķeras stiklam.

Smarža: lai sajustu viskija patieso aromātu, nemaz nevajag bāzt degunu tieši pie glāzes. Tieši otrādi – lēni celiet glāzi pie deguna, līdz sajūtat pilnīgu, bet ne pārāk stipru aromātu. Mazliet iepilinot glāzē ūdeni, piles ļaus smaržas niansēm izplatīties vēl vairāk.

Garša: iemalkojiet mazliet. Ļaujiet viskijam apņemt jūsu mēli un konstatējiet savas izjūtas : vai viskijs ir vienmērīgs vai skarbs, dedzinošs vai patīkami sasildošs, rūgtens vai salds? Vai varat sajust jūraszāļu, joda un sāls apakštoņus?

Šis ir tikai neliels ieskats stipro dzērienu pasaulē. Ir vēl daudz spirtoto dzērieni, piemēram, īru viskijs, brendijs, liķieri, amerikāņu viskijs, konjaks, kas noteikti ir pelnījuši jūsu garšas kārpiņu uzmanību. Tomēr ar šo informāciju sākumam jums pietiks.

Komentāri (5)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Zigis
A kur odekolona baudīšanas pamācība? Kādas labākās garšas Es provēju līdz šim tikai visus Dzintara izstrādājumus! Varbūt kāds var padalīties pieredzē? Paldies par atsaucibu! :) Bučas!
20.08.2012. plkst. 20:58
Māksla vienreizēja !
15.09.2007. plkst. 07:52
Tā jau nu tiešām ir viena liela māksla , ne tā kā vienam otram tikai kārtējā dienas deva .
30.07.2007. plkst. 14:24
Lūk tā gan ir MĀKSLA <<
12.07.2007. plkst. 12:05
„vodka”, kas nozīmē „mazais dārgais ūdens” :D :D :D kaut gan krieviem jau tas laikam ir maigs dzēriens
12.07.2007. plkst. 09:12

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 14. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

1920.gadā Kalifornijā atradās 700 vīna darītavu

Pasākumi

Kaligula

Režisors Dž. Dž. Džilindžers pierādījis, ka viņš vērīgi seko līdzi laika norisēm un izmaiņām gan sabiedrībā, gan arī teātra estētikā. Nobela prēmijas laureāta Albēra Kamī...