Rums – romantiķu un piedzīvojumu meklētāju dzēriens

Rums – romantiķu un piedzīvojumu meklētāju dzēriens


Ruma vēsturē, kas apvīta ar daudziem nostāstiem un leģendām, diemžēl nav saglabājušies fakti par to, kad šis dzēriens izgatavots pirmo reizi un kā precīzi ieguvis savu nosaukumu. Zināms tikai, ka jau 16.gs. holandieši tika uzskatīti par nepārspējamiem ruma gatavošanas meistariem.

Nav zināms arī, kurš pirmais izdomāja cukurniedru sulu raudzēt un vēlāk destilēt, taču pirmie minējumi par rumu ir sastopami 1657. gadā, Francijā izdotajā grāmatā „Franču apdzīvoto Antilu salu vēsture”. Minējumi vēsta, ka rumu sāka gatavot Barbadosas salā. Sākotnēji to devēja par Barbadosas ūdeni. Dzēriena nosaukums „rums” parādījās nedaudz vēlāk un radies angļu vārda „rumbullion” ietekmē, kurš vienā no dialektiem apzīmēja troksni.

Kopš 17.gs. cukurniedres tiek kultivētas gan Jamaikā, gan citās Karību salās. Lielus nopelnus šajā ziņā piedēvē Kristoferam Kolumbam, kurš ne tikai atklāja Ameriku, bet arī ieveda pirmos cukurniedru stādus Rietumindijā. Rums kļuva par Jaunās pasaules populārāko dzērienu. Rums ir piemērots visos gadalaikos – ledains un auksts vasarā, kā izplatīta karsto dzērienu sastāvdaļa ziemā. To sauc arī par romantiķu un piedzīvojumu meklētāju dzērienu.

Jamaikas rumam ir piešķirts kapteiņa Henrija Morgana, slavenā pirāta, vēlāk – Jamaikas gubernatora vārds. Savukārt, 1862. gadā kāds vīna tirgonis dons Fakundo Bakardi emigrēja no Spānijas uz koloniālo Santjāgo-de-Kuba. Viņš bija pirmais, kurš uzsāka zinātniskus izmēģinājumus ar izejvielu, veica eksperimentus raudzēšanas un destilēšanas procesa laikā un bija pirmais, kurš rumu mīkstināja, attīrot to ar ogļu filtru. Rezultātā Bakardi rums kļuva viens no populārākajiem pasaulē, jo citi rumi salīdzinājumā bija daudz asāki un vairāk līdzinājās zāļu mikstūrai.

Rumam izveidojušās arī senas dzeršanas tradīcijas. Jau no 16.gs. vidus Britu karaliskajā flotē katrs jūrnieks dienā saņēma savu ruma devu, un tā tas turpinājās līdz pat 1970. gadam. Tika uzskatīts, ka rums mērdē izsalkumu, ir kā profilaktisks līdzeklis pret daudzām slimībām, lieliski sasilda un ceļ kaujas garu.

Lai radītu rumu ir nepieciešams cukurniedru sulas sīrups. Cukurniedres ir bambusam līdzīgi augi. Nākošais etaps ir šo niedru smalcināšana un sulas izspiešana izmantojot speciālas preses. Izspiestā sula, kura satur apmēram 15% saharozes, var tikt izmantota divējādi. Pirmais – to gatavo, pārtvaicējot no raudzētas cukurniedru sulas, otrais - tīru sulu pakļaut temperatūras apstrādei, kuras rezultātā sulā esošā saharoze pārvēršas par kristāliem, no kuriem vēlāk tiek iegūts cukurs. Pēc šī procesa beigām pāri paliek cukurniedru sula, kura jau vairāk līdzinās sīrupam, to dēvē par melasi. Šo sīrupu tad arī izmanto ruma ražošanā, bet iegūtais cukurs nokļūst mūsu kafijā vai tējā. Lai arī no kādas izejvielas (tīras sulas vai cukurniedru sīrupa) būtu ražots rums, noslēdzošais etaps ir spirta filtrācija, tālāka izturēšana ozolkoka mucās vai metāliskās tvertnēs. Ruma ražotāji tieši tāpat kā vīndari, lai panāktu dzērienam vēlamo raksturu mēdz apvienot dažādus ruma veidus ar dažādiem izturēšanas ilgumiem un no dažādām izcelšanās vietām pēc kuras seko ruma savienošana ar ideālu ūdeni, lai panāktu dzērienam nepieciešamo alkohola saturu.

Atkarībā no ruma garšu pastiprinošo aromātvielu daudzuma un atkarībā no fermentācijas procesa īpatnībām, kā atkarībā no destilēšanas metodes un izturēšanas faktoriem, rums tiek iedalīts trijos pamatveidos:

  • vieglais (light boiled),
  • vidējais (middle boiled),
  • smagais/intensīvais (heavy boiled).

Šie iepriekš minētie trīs ruma pamat veidi primitīvi tiek sadalīti vairākās kategorijās, kuru galvenā atšķirība ir ruma izturēšanas ilgums. Piemēram, white (light, silver) ir gaišais rums, kas ir izturēts līdz 18 mēnešiem, Golden rums tiek izturēts līdz diviem gadiem, Black (dark) tiek izturēts vairāk kā trīs gadus. Anejo ir izturēts, elitārs rums, kas ir izturēts ne mazāk kā sešus gadus. Single mark rum ir ļoti reti sastopams, kurš tiek radīts izmantojot tikai vienu rumu veidu no vienas mucas.

Mēdz būt tumšais un gaišais rums. Tumšais rums ir aromātisks, smagāks un piesātinātāks nekā gaišais rums, to ražo Jamaikā, Haiti un Martinikā. Jamaikas tumšo rumu ar 75% spirta saturu plaši izmanto kā aromatizatoru gan dzērienu gatavošanā, gan konditorejā. Gaišais rums ir dzidrs, ar zeltainu nokrāsu. To ražo Puertoriko, Barbadosā un Trinidadā. Gaišo rumu galvenokārt izmanto klasiskajos dzērienos, tumšo – eksotiskajos kokteiļos.

Iecienītākos rumus ražo galvenokārt Karību jūras baseina valstīs, piemēram, Jamaikā ražo Captain Morgan, Kubā – Havana Club, Puertoriko – Bacardi. Mūsdienās popularitāti ieguvuši arī dažādi tropiskie dzērieni ar rumu: Pina Colada, Mai Tai, Zombie, Daiquiri, Mojito.

Visa veida rumu uzglabājiet pie temperatūras +16 +18 º C! Pieņemtā ruma pasniegšanas deva tīrā veidā ir 20 – 50 ml, atkarībā no ruma vecuma pakāpes.

Komentāri (7)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Aigars
Kā pagaršoju Taizemē viņu SangSom rumu, tā iemīlējos rumā!
08.11.2018. plkst. 16:01
Nitrat
Diezgan, lai neteiktu ļoti, neprecīzs un maldinošs apraksts par rumu. Tā arī rodas nepareizi priekšstati par to, kas ir labs un īsts rums...
09.12.2010. plkst. 16:43
kuks
Kopš pagaršoju rumu - tas ir mans padzēriens !!!
05.06.2008. plkst. 12:57
Joprojām nav tās izdevības.
15.09.2007. plkst. 07:36
Tiešām ,,,
16.07.2007. plkst. 13:11

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 07. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Ēģiptieši piedēvēja vīna dāvanu savam dievam – Osīrisam

Pasākumi

Seal izdod soulmūzikas klasiku

No 10.novembra Latvijā būs pieejams “Warner Music” izdotais dziedātāja Seal jaunākais albums “Soul”, kurā mūziķis apkopojis labāko soulmūzikas klasiku....