Tekila – meksikāņu nacionālais dzēriens

Tekila – meksikāņu nacionālais dzēriens

Teika stāsta, ka šis dzēriens pie zemes iedzīvotājiem nonācis pērkona un zibens veidā – un viņi to uztvēruši kā Dieva dāvanu. Baudot tekilu dzērienu kokteiļos vai tīrā veidā, ir viegli izprast mītu par tā nākšanu pasaulē – tekilā jaušams gan zibens radītais karstums, gan enerģija un vīrišķība. Tekila satur 40% alkohola.

Jau 1000 gadu pirms tam, kad spāņi iekaroja Meksiku, acteki dzēra pulque – vāju alkoholisko dzērienu, kuru ieguva no agaves sulas. Agaves audzē Meksikā, kalnu nogāžu akmeņainajā augsnēm stādot vienādās rindās. Nenorūgušu kaktusu sulu sauc par medus ūdeni, kuru ievāc ar rokām, izsmeļot no kaktusa stublāja. 16. gs., spāņu kolonizatoriem ierodoties Meksikā, viņi līdzi atveda pārtvaices tehnoloģijas ierīces, ar kuru palīdzību pulque pārtapa tekilā. Apmēram pirms 200 gadiem kāds vīrs, vārdā Senobio Sauza, ieradās Tekilas pilsētā un ar savu ideju rūpnieciski sāka ražot tekilu.

Tekilu rūpnieciski iegūst, nobriedušu agavi tvaicējot tik ilgi, līdz izdalās sula, kuru tad raudzē apmēram 10 dienas, iegūstot pulque. Divkāršas pulque pārtvaices rezultātā iegūst mezsal. Šo produktu var lietot uzreiz vai arī izturēt mucās ne mazāk kā gadu un iegūt anejo – tekilas paveidu. Tekila ir meskāla galaprodukts. Meskālu savukārt var iegūt no jebkura agaves auga, bet meskālu tekilas tālākajai pagatavošanai iegūst tikai no vienas šķirnes zilās agaves – agave tequllana weber, kas vairāk līdzinās alvejas augam, nevis kaktusam. Toties šai agavei ir adataina slapas, tāpēc tekilu sauc par kaktusu šņabi.

Spāņa Senobio Sauza vārdā tika nosauktas arī populārākās tekilas šķirnes Tequila Sauza Gold un Tequila Sauza Silver. Vēl pie zināmākajām tekilas markām tiek uzskatītas Olmeca – Gold un Silver.

Tekilu Meksikā ražo divās vietās – Tekilas pilsētas apkārtnē un Tepatlanas apvidū.

Pamattekila ir baltā krāsā. Zelta (gold) tekilu iegūst, to izturot baltās ozolkoka mucās no diviem līdz četriem gadiem. Sudraba (silver) tekilu iegūst, to izturot baltās ozolkoka mucās, kas no iekšpuses ir vaskotas. Šādās mucās dzēriens zaudē savu krāsu, nobriest un kļūst maigāks.

Tekilas dzeršana ir rituāls, varbūt tāpēc tekilas kokteiļi ir tikpat mītiski kā šis dzēriens. Un vienmēr atcerieties šo pantiņu, kad dzerat tekilu - sāls, tekila un citrons vai laims!

Populārākie kokteiļi uz tekilas bāzes noteikti ir Margarita un Tequila Sunrise.

Komentāri (6)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
Sabba*
Pirmoreiz gadiijaas pagarshot.. Un tas ir kljuvis muusu kompaanijai par rituaalu- tequila... wot taa ir manta.. :)) Sāls, tequila, citroninsh.. (mm) (love)
14.08.2009. plkst. 23:50
Laikam jau neiemācīšos , vai arī nav īstās kompānijas?
15.09.2007. plkst. 07:41
Mexicana
Meksikā neviens nedzer tekilu ar sāli un citronu. Tas ir amerikāņu šova rituāls, ar Mex nekāda sakara.
14.08.2007. plkst. 20:07
Šo rituālu laikam neiemācīšos<?<?<?<?
11.07.2007. plkst. 10:57
kaut kas jauns!
10.07.2007. plkst. 16:36

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 06. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

1870.gadā ASV neapzināti eksportēja filokseru (sīku kukaini, kas nodara nopietnu kaitējumu vīnogu stādiem, uzbrūkot to saknēm) uz Eiropu, kur šis kukainis praktiski iznīcināja visus Eiropas vīna dārzus. Rezultātā visi Eiropas vīna dārzi bija spiesti pārstādīt amerikāņu vīnogu kultūru, kas ir imūni pret filokseru

Pasākumi

Šūpuļdziesmu vakars ar DJ Klāsu Vāveri"Lullabies" CD sērijas sastādītāja Klāsa Vāveres salikumā un atskaņojumā būs dzirdama DJ programma Vinyl Lullabies/ Vinila šūpuļdziesmas. Šūpuļdziesmas dzīvo Vinilā!...