Kā pareizi cienīt rumu?

Kā pareizi cienīt rumu?

Rums ir no tiem spirtotajiem dzērieniem, kas spēcīgi iedarbojas uz cilvēku un ir iecienīts dzēriens visā pasaulē. Ar ko jums asociējas vārds „rums” – ar stipri garšu? Ar kļavas koka aromātu? Ar pipara stiprumu? Ar izteiktu pēc garšu? Piekrītam, asociācijas ir dažādas, bet tās visas lieliski raksturo šo dzērienu. Rums ar kolu ir noiets etaps – sāciet rumu cienīt un novērtēt, kļūstot par tā pazinējiem!

Ruma daudzveidība

Pieejamais rums ir ļoti daudzveidīgs, lai arī daudzi pazīstami ražotāji uzver, ka tieši viņi gatavo autentiskāko un kvalitatīvāko rumu. Tomēr bieži vien oriģinālākais rums nāk no mazajiem brūžiem, kas nav īpaši slaveni un kuru ruma zīmolus zina tikai pieredzējuši eksperti. Rums ir radies Karību jūras apkaimē un vissenāk ar to pazīstamas ir tieši tā apgabala tautas, piemēram, puertorikāņi, jamaikieši, trinidadieši un kubieši. Galvenā ruma izejviela, kas arī nodrošina tā specifiskās īpašības, ir cukurniedre. Cukurniedru fermentācija ir neatņemama ražošanas procesa sastāvdaļa, un to katrā brūzī veic nedaudz atšķirīgi. Visnozīmīgākais faktors, kas ietekmē gala produkta kvalitāti un īpašības, ir pareiza izejmateriālu izvēle.

Kā vīndariem un citiem alkoholisko dzērienu ražotājiem, arī ikvienam ruma darītājam ir pašam savi noslēpumi un viltības, ar kuru palīdzību radīt vislabāko rumu. Noslēpumi saistās ar pareizu ūdens, melases vai svaigas cukurniedru sulas pareizu proporciju izvēli un fermentācijas procesu. Mūsdienās liela daļa ruma tiek izturēta ozolkoka mucās, kurās agrāk tika izturēts burbons vai viskijs. Tieši tāpēc dažs rums ir tumšāks par pārējiem : jo tas ilgāk ir turēts vecā mucā, jo tumšāka ir tā nokrāsa. Svarīgi ir zināt, ka ruma krāsa ir atkarīga arī no tanīnu daudzuma kokā, no tā, vai mucas pirms izmantošanas tiek piededzinātas, kā arī no pievienotā sīrupa vai melases daudzuma.

Pareizā ruma izvēle

Mūsdienās daudzi cilvēki vairs neorientējas ruma niansēs un izvēlas šo dzērienu tikai pēc respektabla zīmola. Tomēr aizvien saglabājas cilvēki, kas zina par šo dzērienu visu un ir gatavi dalīties šajās zināšanās. Viens no tādiem ir Luis Ayala – vīrs, kurš gadu desmitiem darbojies gan kā starptautisku ruma konkursu tiesnesis, gan kā ražotāju konsultants, tādejādi pazīstot katru sīkumu ruma industrijā. Līdz ar to šīs vīrs ir viens no izcilākajiem ekspertiem visā pasaulē. Par viņa zināšanām liecina viņa paša izdoto grāmatu nosaukumi: Ruma pieredze, Ruma enciklopēdija, Ruma gids un citas. Kopā ar sievu Margaritu un savu draugu – respektablākā ruma žurnāla izdevēju, viņš ir pasaulē atzītākais ruma eksperts. Luis pat ir nodibinājis savu Ruma akadēmiju, kur visus interesentus iepazīstina ar šī spirtotā dzēriena dabu un būtību. Piedāvājam jums trīs rumus, kurus iesaka pats Luis Ayala:

Ron Colonial (Gvatemala) – Ron Colonial Reserva Special, izturēts 5 gadus, 76 grādi.
Samtains un lielisks garšvielu un sauso augļu aromāts lieliski harmonizē kopā ar zīdaino dzintara nokrāsu. Garšas paletē ietilpst rozīņu un pekanriekstu, kā arī vieglas karameļu nianses. Pēcgarša ir skaidra un vidēji saldena.

El Dorado Demetata Spice Rum (Gajana) – El Dorado Demerara Spice Rum, 80 grādi.
Demerara cukurs gadiem ilgi tiek uzskatīts par lielisku delikatesi kulinārijas pasaulē. Demerara brūža īpašnieki izmanto tieši tās pašas cukurniedres, lai izveidotu melasi savam slavenajam El Dorado rumam. Šim dzērienam ir eleganta bronzas nokrāsa un dzintara krāsas nianses. Tas ir pilnīgs un garša ir bagātīga – varam sajust vaniļas, muskatriekstu un kanēļa iezīmes. Pēcgarša ir viegli saldena. Rums ir pietiekami viegls, lai to dzerti tīru, bet arī pietiekami stiprs, lai nezaudētu savu garšu kokteiļos.

Kwyl Spice Rum. (Svētās Lūcijas sala) – Kwyl Spice Rum ar Bois Band (80 grādi)
Bois Band Karību reģionā sastopama koka miza – arī izslavēts dzimumtieksmi uzbudinošs līdzeklis. Kas notiek, ja to sakombinē ar izcilu rumu? Rezultāts ir Kwyl Spice Rum – ļoti aromātisks rums ar vaniļas un kanēļa aromātu. Garša nav tik salda, kā par to liecina aromāts, tomēr tā ir lieliska, ar ozolkoka, riekstu un rūgtzāļu niansēm.

Fascinējoši ir tas, ka Ayala raksturo šo dzērienu, kurā alkohola saturs ir krietni virs 40%, ar tiem pašiem terminiem, kuri tiek izmantoti izcilu vīnu aprakstos.

Izbaudi garšu!

Lai jūs varētu izbaudīt lieliskās ruma garšas nianses, mēs jums piedāvājam pāris Ayala ieteiktās dzērienu receptes:

Cinnamon Toast

Sastāvdaļas:
Pusotra unce laba ruma;
6 unces karsta ābolu sidra;
1 unce īru krēma;
1 unce kanēļa liķiera
Ielieciet glāzē cukuru un kanēli. Tad pievienojiet karsto sidru un pārējās sastāvdaļas. Samaisiet un baudiet!

Caf Jeavons
Sastāvdaļas:
1 tējkarote kokosriekstu sīrupa;
Melnā kafija;
1 unce tumšā ruma;
1 unce konjaka;
Apelsīna miza;
1 ēdamkarote saldējuma;
Šķipsna kanēļa
Ieliet kokosriekstu sīrupu un karstu kafiju lielā, karstumizturīgā krūzē, kas izskalota ar karstu ūdeni. Maisīt, līdz sīrups izšķīst. Pievienot rumu, konjaku un apelsīna mizu. Ielikt saldējumu, uzkaisīt kanēli un pasniegt.

Snowberry
Sastāvdaļas:
Trīs ceturdaļunces ruma;
Puse unces zemeņu liķiera;
5 unces ūdens;
Puse unces parasta sīrupa;
Puse unces citronu sulas;
Tējkarote grenadīna;
1 kanēļa nūjiņa
Visus šķidrumus uzsildīt un ieliet uzkarsētā krūzē. Rotāt ar kanēļa nūjiņu.

Ieteikums no eksperta puses – pāris jautājumi izcilajam Luis Ayala

Pēc jūsu domām, kas padara rumu tik unikālu pārējo spirtoto dzērienu vidū?

Dažādība. Ir tik daudz ruma paveidu, turklāt vieni ir ražoti, izmantojot degvīna dedzinātavas, citi – izmantojot citas tehnoloģijas, vēl citi – vienkārši sajaucot dažādas ruma markas. Tad vēl jāpiemin izturēšanas procesa ilgums un mucas, kas tajā tiek izmantotas. Vairums rumu ir dažādu marku sajaukumi, un katra no tām dzērienam piešķir kādas unikālas īpašības. No organoleptiskās pieejas, rumā ir daudz vairāk aromāta un garšas nianšu, nekā brendijā vai viskijā. Un ir vienalga, kas ir jūsu mīļākais dzēriens – rums apmierinās jūsu vēlmes.

Vai noteikti ruma paveidi ir labāk piemēroti kokteiļiem, nekā citi?

Jā. Atkarībā no kokteiļa sastāvdaļām (augļu sulas, kokosriekstu sīrupa, ūdens, sodas utt.) daži rumi var zaudēt savas garšas īpašības vai arī sabojāt kokteiļa garšu. Tāpat, veidojot kokteili, jums noteikti jāpievērš uzmanība alkohola saturam rumā. Stiprākie ruma veidi ir labs asuma piešķiršanas līdzeklis, toties tie nelabvēlīgi ietekmē garšas nianses – tāpēc jums jāzina, kādu tieši kokteili vēlaties pagatavot. Balta ruma veidi ir lēti un nav tik stipri, bet tie bieži vien pakļaujas citām sastāvdaļām un kokteiļa garšas gammā izzūd. Pēc manām domām, vislabāk kokteiļos ir izmantot divus līdz piecus gadus vecu rumu. Ja esat lielisks bārmenis, varat pagatavot lielisku dzērienu, izmantojot arī izcilākās raudzes rumu – 15 gadus vecu.

Kā var iemācīties analizēt ruma garšu un aromātu?

Tas aizņems laiku. Ir jāuzticas savam degunam un izjūtām. Turklāt katrs cilvēks nevar kļūt par labu ruma pazinēju, izvērtējot tieši garšas un smaržas aspektus, jo, piemēram, smēķētāji nemaz nav spējīgi sajust visu aromāta bagātīgo apakšslāņu klāstu. Savā Ruma akadēmijā, kas pieejama arī caur internetu (www.rumuniversity.com), cilvēki var ielādēt datorā informāciju un uzdevumiem, kas viņiem palīdzēs kļūt par ruma pazinējiem.

Vai varat mums dot kādu padomu, kas jāņem vērā, ja gribam nopirkt labu rumu?

Protams. Pirmais uzdevums – atkodēt etiķeti un izmantot uz tās esošo informāciju. Tā jums jānoskaidro, kur rums ražots. It kā sīkums, bet patiesībā tas ir svarīgi, jo daudzās valstīs nemaz nav pieņemami klimatiskie apstākļi izturēšanas procesam. Piemēram, siltāka klimata zonā ruma darītāji var dzērienu nogatavināt ātrāk, toties šajā zonā ir augstāks iztvaikošanas process no mucām. Tāpat jums jāpievērš uzmanība ruma vecumam. ASV, piemēram, ir likums, ka rumam, kura pamatā ir vairāku marku sajaukums, uz etiķetes ir jānorāda jaunākās sastāvdaļas vecums un tikai. Citiem vārdiem sakot, ja ražotājs dzērienā ir sajaucis 30% 5 gadus veca ruma, 60% 10 gadus veca ruma un 10% 1 gadu veca ruma, tad rums pēc likuma skaitās 1 gadu vecs. Citās valstīs gan norāda vecāko rumu. Tāpēc var gadīties situācija, ka vienā valstī tirgotais 1 gadu vecais rums citur tiek pārdots kā 10 gadus vecs. Visbeidzot, rūpīga uzmanība jāpievērš rumā izmantotajiem produktiem : cukuram, cukurniedrēm, sulai un melasei. Tie visi patiesībā ir cukurniedru industrijas produkti un ražošanas blakus produkti, kas dažādi var ietekmēt ruma garšas nianses un aromātu buķeti. Nobeidzot es varu jums ieteikt – izvēlieties rumu tikpat rūpīgi, cik uzmanīgi esat, pērkot automašīnu vai māju, jo labas kvalitātes prece vienmēr ir mazākā skaitā, nekā lētāki pakaļdarinājumi.

Rumu, lūdzu!

Noteikti izmantojiet Luis Ayala sniegto informāciju. Nākamreiz, dodoties uz savu iecienītāko bāru, rīkojot ballīti mājās vai papildinot savu mājas bāriņu, paturiet prātā arī šo izcilo dzērienu un vismaz izmēģiniet to. Un atcerieties – bez  TV un žurnālos piedāvātajiem slavenajiem rumiem, kas arī nav sliktas kvalitātes, pasaulē mazākā skaitā eksistē arī patiesi dārgakmeņi. Priekā!

Komentāri (6)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
de krasty claun
piekrītu, alkahols nav jāciena.bet ja runājam par rumu tas tak galu galā ir tik vecs un forš kā pasaule.Ļoti parocīgs kokteiļos u.t.t.
06.11.2010. plkst. 10:53
Rumu parasti baudu izgaršojot katru niansi ,
28.09.2007. plkst. 11:25
Rumu ,lūdzu!
15.09.2007. plkst. 07:45
man atkal ne visai rums, tā specifiskās garšas dēļ..
14.07.2007. plkst. 20:48
Alkoholu nav jāciena...
14.07.2007. plkst. 18:26

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 08. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Slikta augsnes kvalitāte ļauj iegūt labākus vīnus. Triks ir „izaicināt” vīnogulājus „strādāt” smagāk

Pasākumi

Andrejsalā skanēs industriālā mūzika

Piektdien, 29. augustā, Andrejsalas dienvidu krastā pietauvotajā Peldošajā darbnīcā nr. 659 notiks Latvijas industriālās mūzikas festivāls Naktsmaiņa, kas ilgs no pulksten 19.00 līdz pat...