Dzīvības avots - ūdens

Dzīvības avots - ūdens

Viena no svarīgākajām lietām, kura nepieciešama cilvēkam ikdienā, ir ūdens.

Ja citu uzturvielu deficītu cilvēks spējīgs paciest vairākus mēnešus vai pat gadus, ūdens trūkumu cilvēks var izturēt tikai dažas dienas. Ūdeni pamatoti uzlūko kā 2. prioritāti pēc skābekļa dzīvības procesu nodrošināšanas ziņā. Papildus tam, lai ar ūdeni atsvaidzinātos un dzēstu slāpes, ūdens spēlē lielu lomu organisma bioloģiskajos procesos. Tas veido universālu vidi, kurā realizējas mūsu organismā notiekošās ķīmiskās un bioķīmiskās reakcijas, tādejādi nodrošinot uzturvielu gremošanas procesa norisi, absorbciju, cirkulāciju, transportu un citus procesus. Kā viens no asins komponentiem ūdens nodrošina uztura komponentu piegādi šūnām un metabolītu un atkritumproduktu izvadi.

Ūdens veido aptuveni 70% no cilvēka ķermeņa, cilvēka asinīs ir aptuveni 90% ūdens. Pasaulē uz vienu iedzīvotāju, kopumā ņemot, tiek izlietots ap 900 l ūdens dienā.

Kāds ir kvalitatīvs ūdens?

Tas ir dzidrs ūdens ar patīkamu, atsvaidzinošu garšu. Tas ir ūdens bez slimību izraisošu mikrobu klātbūtnes, kura ķīmiskais sastāvs nepārsniedz elementiem noteiktās maksimāli pieļautās koncentrācijas.

Piesārņots, sliktas kvalitātes ūdens var kļūt cilvēkam bīstams. Ūdens loma slimību izplatībā bija zināma jau sen, vēl pirms zarnu infekciju izraisītāju atklāšanas. Ar ūdeni izplatās akūtas zarnu infekcijas - holera, vēdertīfs, dizentērija, kā arī  poliomielīts, vīrusa hepatīts A.
Arī kaitīgie ķīmiskie savienojumi, kas atrodas dzeramajā ūdenī, var iekļūt cilvēka organismā caur gremošanas sistēmu, ūdeni dzerot, kā arī caur ādu - mazgājoties un  ieelpojot ūdenī izšķīdušās gaistošās vielas.

Cilvēki baidās dzert ūdeni no krāna. Nav noslēpums, ka kopā ar krāna ūdeni cilvēka organismā nonāk mikroorganismi, kas var būt cēlonis dažādām slimībām, bojājas zobi un āda. Vasarā situācija vēl vairāk saasinās, jo siltā ūdenī palielinās mikrobu skaits. Lai panāktu pilnīgu dezinfikāciju, ūdens apstrādes stacijas ir spiestas palielināt hlora devu, bet, kā zināms, hlors ir inde...

Visā Latvijā dzeramajā ūdenī ir dzelzs pārbagātība, jo zemes dzīles ir bagātas ar dzelzs rūdu, un šī metāla daudzums ūdenī palielinās arī cauruļvadu korozijas dēļ. Ar dzelzi pārbagāts dzeramais ūdens var veicināt gan aknu audzēja, gan cirozes attīstību.

Dažos Latvijas rajonos ūdenī ir paaugstināts alumīnija saturs. Regulāri dzerot šādu ūdeni, alumīnijs ar asinīm nonāk smadzenēs, degradē smadzeņu šūnas, kā rezultātā zūd atmiņa un parādās neiroloģiskas slimības. Papildus var attīstīties nierakmeņi un žultsakmeņi.

Kalcija saturs dzeramajā ūdenī Latvijā krietni pārsniedz kvalitatīvam dzeramajam ūdenim nepieciešamo normu. Par to liecina arī kaļķakmens tējkannās, katlos u.c. Kalcijs var kļūt par žultsakmens slimības cēloni. Šī slimība ir ļoti izplatīta, bet daudzi nezina, ka viens no galvenajiem iemesliem ir nekvalitatīvs dzeramais ūdens.

Tāpēc ļoti svarīgi dzert tīru, kvalitatīvu ūdeni. Pirms lietošanas ūdeni vēlams nostādināt, uzvārīt vai lietot avotu ūdeni.

Cilvēkam katru dienu ir nepieciešami divarpus litri ūdens.

Ūdens veicina svara samazināšanu un palīdz saglabāt veselību, pat ievērojot diētu

Atcerieties, ka ūdens patēriņš divarpus litri dienā ir tikpat būtisks svara uzturēšanai, cik tas ir būtisks svara samazināšanai. Ja Jūs domājat, ka, samazinot ūdens patēriņu, Jūs novērsīsiet ūdens uzkrāšanos organismā, tad Jūs kļūdāties. Būs tieši pretējs efekts. Patērējot lielāku ūdens daudzumu, tiks stimulētas Jūsu nieres un palīdzēs samazināt ūdens aizturi, kā rezultātā Jūsu organisms sadedzinās lielāku daudzumu kaloriju. Vienmēr dzeriet ūdeni "diētisko" dzērienu vietā - ūdenī nav kofeīna - un tajā nav kaloriju! Izvairieties no visu veidu mākslīgi saldinātiem dzērieniem. Diētiskie dzērieni un mākslīgi saldinātie deserti tikai uzlabo Jūsu apetīti, neradot sāta sajūtu un dažreiz liek Jums pārēsties.

Ja Jūs gribat dzert, dzeriet ūdeni!    

Komentāri (0)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 11. decembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Balto vīnu stundu pirms pasniegšanas būtu jāpatur ledusskapī vai 20 minūtes pirms pasniegšanas – ledū. Sarkanie vīni būtu jāpasniedz aptuveni 18 grādu temperatūrā

Pasākumi

Iznācis Snoop Dogg albums “Ego Trippin”

Šonedēļ Latvijā iznācis amerikāņu repera Snoop Dogg devītais studijas albums “Ego Trippin”, kas nodēvēts par vienu no daudzveidīgākajiem ierakstiem mūziķa karjerā....