Kafija – versijas un fakti

Kafija – versijas un fakti

Kafija aptver visas mūsu dzīves puses - sākot ar rīta „pamodinošo” tasīti, kafijas pārtraukumu, lai atdzīvinātu darbu, draudzīgas sarunas pie kafijas un kūkām. Kafija ir dzēriens, kas kalpo par iemeslu daudzām patīkamām tikšanās reizēm - ar draugiem, ar ģimeni un vienkārši ar avīzi.

Noskaidrosim dažus faktus par kafiju un tās lietošanu:

Kafija satur kofeīnu

Kafija dabiski satur aktīvo piedevu kofeīnu. Parasti kafijas pupiņas satur no 0,8 procentiem līdz 2,5 procentiem kofeīna atkarībā no izcelsmes un šķirnes.Untitled 2.jpg - 44.22 KB

Kofeīna saturs kafijā: Kafija (150 ml) – grauzdēta un malta satur 80 mg kofeīna, kafija (150ml) – šķīstošā – ap 60 mg, bezkofeīna kafija (150 ml) – ap 3 mg.

Kafija stimulē smadzeņu darbību
Nav īsti pareizi. Kofeīns pats nav stimulators. Tā molekulas pēc formas atgādina adenozīna molekulu, kas traucē veidoties šūnu enerģijai. Kādu laiku kofeīns aizņem adenozīna vietu, bet kavēt enerģētiskos procesus tas nespēj un nervu šūnas darbojas labāk.

Kafija paaugstina arteriālo spiedienu

Apstrīdams apgalvojums. Pēc austrāliešu pētnieka Džeimsa Džeksa datiem, dienā izdzertās 3 – 4 tasītes apakšējo spiedienu paaugstina par 2 – 4 dzīvsudraba stabiņa milimetriem. Bet tāds pats kāpums panākams emocionālā strīdā ar kolēģi vai ieraugot ārsta asinsspiediena mērāmo aparātu. Angļu speciālisti apgalvo, ka kafijas hipertoniskā iedarbība ir neilga un tā vispār izzūd pastāvīgiem kafijas lietotājiem. Tika pārbaudīti 45 pacienti, kas kādu laiku katru dienu izdzēra 4 – 5 tasītes parastās kafijas un pēc tam lietoja bezkofeīna kafiju. Asinsspiediens esot pazeminājies tikai par vienu milimetru.

Kafija satur vitamīnus
Pareizi. Tasītē ir 20% P vitamīna, kas nepieciešams asinsvadiem.

Kafija kairina kuņģi
Jā, ir cilvēki, kuri šo dzērienu nepanes. Vielas, kas kafijai dod sūrumu, veicina kuņģa sulas sekrēciju. Tāpēc nav ieteicams dzert kafiju tukšā dūšā.

Kuņģis slikti pārstrādā kafiju ar pienuUntitled 4.jpg - 35.37 KB
Nav pareizi. Šā viedokļa piekritēji apgalvo, ka piena olbaltumvielas savienojas ar tanīnu, kas ir kafijā, un rezultātā tiek apgrūtināta to pārstrāde. Bet nezin kāpēc neviens neizvirza pretenzijas pret tēju ar pienu, lai gan tējā tanīna ir vairāk nekā kafijā.

Kafija ir kaitīga sirdij
Tā tas ir tikai tad, ja kafiju lieto pārmērīgi.

Pie kafijas pierod un to var uzskatīt par narkotiku
Dzēriens mazina nogurumu, dod enerģijas pieplūdumu. Uzskata, ka 100 – 200 miligramu kofeīna deva dienā saasina uzmanību, veicina ātrāku reakciju, paaugstina fizisko izturību. Deva, kas lielāka par 400 miligramiem (atkarībā no cilvēka fiziskajām īpašībām) var radīt paaugstinātu nervozitāti.Untitled 6.jpg - 46.34 KB

Kofeīns tāpat kā alkohols, cukurs un šokolāde iedarbojas uz zināmiem smadzeņu centriem. Vai to var uzskatīt par narkotiku? Narkotiskās vielas raksturo trīs pazīmes – pakāpeniska pierašana un vajadzība pēc arvien lielākas devas, fiziskā un psiholoģiskā atkarība. Katra nākamā kafijas tasīte iedarbojas tāpat kā pirmā. Pastāv gan fiziska atkarība. „atteikšanās” no kafijas sākumā rada galvassāpes, miegainību, nelabu dūšu.

Slimīga atkarība, kofeīnisms – var attīstīties tiem cilvēkiem, kuriem uz to ir nosliece. Cilvēki, kuriem ir atkarība no kafijas, visbiežāk, arī ir atkarība no tabakas. Par to liecina kāds sens persiešu sakāmvārds: kafija bez tabakas – tas pats, kas gaļa bez sāls.

Komentāri (2)

Interesē šī tēma? Pievieno favorītiem!
MIG-29
Kafija ir ,,inde,,,tāpat ,kā cigaretes.(narkotiku vietā)
03.03.2010. plkst. 12:39
ar kafiju cenšos tā , lai nesanāk tiešām kāda atkarība ,,
10.03.2008. plkst. 19:35

Visi komentāri

Pievienot komentāru

 Reģistrējies

Translate

Šodien

2019. gada 21. novembrī Vārdadienas svin:

Autorizācija

Reģistrēties

Aizmirsi paroli?

e-jaunumi

Saņem portāla jaunumus e-pastā.

Interesanti fakti

Vārds „tosts” nāk no Senās Romas, kur vīnā tika iemesta kaltētas maizes gabals

Pasākumi

Kāpēc jāpāriet uz vasaras laiku?

Naktī uz svētdienu, 30.martā plkst. 3.00, Latvijā notiks pāreja uz vasaras laiku, kad pulksteņa rādītāji būs jāpagriež par vienu stundu uz priekšu....